Sejm RP
Posłowie zdecydowali, że rok 2025 będzie rokiem Stefana Żeromskiego, Antoniego Słonimskiego, Olgi Boznańskiej, generała Kazimierza Sosnkowskiego, Franciszka Duszeńki, pierwszych królów Polski oraz bohaterów z Katynia, Charkowa i Miednoje.
Informacje o życiu i działalności wybranych przez Sejm RP Patronów Roku 2025
- Stefan Żeromski
- Antoni Słonimski
- Olga Boznańska
- Generał Kazimierz Sosnkowski
- Franciszek Duszeńko
- Pierwsi królowie Polski
- Bohaterowie z Katynia, Charkowa i Miednoje
Źróło informacji: Głos Nauczycielski; fotografie: Wikipedia
Senat RP
ustanowił rok 2025 rokiem: ks. prof. Józefa Tischnera, Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej, Władysława Reymonta i Wojciecha Hasa. Senatorowie zdecydowali ponadto, że rok 2025 będzie także Rokiem Edukacji Zdrowotnej i Profilaktyki.
Informacje o życiu i działalności wybranych przez Senat RP Patronów Roku 2025
- ks. prof. Józef Tischner
- Maria Pawlikowska-Jasnorzewska
- Władysław Reymont
- Wojciech Has
- Rok Edukacji Zdrowotnej i Profilaktyki
Źródło informacji: Senat.gov.pl
Wybór patronów roku ma na celu uhonorowanie osób, które w swojej działalności przyczyniły się do rozwoju różnych dziedzin życia społecznego, kulturalnego, naukowego oraz wydarzeń mających szczególne znaczenie dla polskiej historii, kultury i tożsamości narodowej.
Kontekst historyczny
Uchwały Sejmu i Senatu, które ogłaszają te postacie bohaterami roku, stanowią zaproszenie do refleksji nad historią, jej znaczeniem we współczesnym świecie oraz rolą tradycji w kształtowaniu współczesnej Polski.
Walor edukacyjny
Patronat roku stwarza również doskonałą okazję do edukacji historycznej i kulturowej, w tym do organizacji wydarzeń, wystaw, wykładów i innych inicjatyw, które mają przybliżyć – zwłaszcza młodemu pokoleniu – postacie, które wniosły nieoceniony wkład w rozwój kultury, nauki, polityki i niepodległości naszego kraju.
Wymiar społeczny
Patroni roku poprzez swoje osiągnięcia, działalność publiczną lub społeczną stanowią wzór do naśladowania i inspirację dla społeczeństwa. Warto zatem przyjrzeć się tym postaciom i ich dziedzictwu, by lepiej zrozumieć, jak historia kształtuje naszą współczesność.