logo: Dolnośląska Biblioteka Pedagogiczna we Wrocławiu

Baner Jednostki Oświatowej Samorządu Województwa Dolnosląskiego

dolnyslask 25lat

 Facebook Biblioteki  Twitter Biblioteki  instagram Biblioteki  Odnośnik do Anchor. Podcasty z recenzjami książek  youtube Biblioteki

logo: WikiEduLinki

 logo WEBowa

 logo: IBUK libra

logo: Polona

 

W uchwale o Roku Milenium Koronacji Dwóch Pierwszych Królów przypomniano, że w 1025 r. w katedrze w Gnieźnie królewską koronę włożył tuż przed śmiercią Bolesław Chrobry, a następnie jego syn – Mieszko II Lambert.

„Koronacja Bolesława Chrobrego była jasnym sygnałem dla ówczesnego świata, że młode państwo polskie jest niepodległe i niezależne. Był to początek wzrastania pozycji Polski na średniowiecznej mapie Europy, która z księstwa przeistoczyła się w królestwo” – napisano w uchwale.

Uchwała głosi, że „z tej okazji Sejm Rzeczypospolitej Polskiej oddaje hołd władcom, którzy tysiąc lat temu, będąc spadkobiercami Księcia Mieszka I oraz Księżniczki Dobrawy, kontynuowali dzieło politycznego oraz kulturowego wzmacniania polskiej państwowości”.

Jak zaznaczono, „koronacje te byłyby niemożliwe, gdyby nie szereg ważnych wydarzeń, począwszy od legendarnego założenia Gniezna przez Lecha, poprzez Chrzest Polski, męczeńską śmierć Świętego Wojciecha i powstanie pierwszego arcybiskupstwa, na Zjeździe Gnieźnieńskim skończywszy”.

„Upamiętnienie wstąpienia na tron Bolesława Chrobrego oraz Mieszka II Lamberta jest wspomnieniem wszystkich tych, którzy skupieni wokół idei rodzącego się państwa polskiego, poświęcali czas, energię, a niekiedy i życie, byśmy dziś byli częścią dumnego grona krajów Europy z wielowiekową tradycją państwowości. Pielęgnowanie pamięci o początkach polskiej państwowości jest naszym obowiązkiem. To również świadectwo roli, jaką Polska odgrywała na świecie przez minione tysiąclecia” – podkreślono w uchwale.

Źródło informacjiPełna treść uchwały

Mieszko II Lambert

 

Równo 1000 lat temu odbyła się koronacja Bolesława Chrobrego oraz jego syna Mieszka II Lamberta. Koronacja Chrobrego miała miejsce tuż przed jego śmiercią, ale była: jasnym sygnałem dla ówczesnego świata, że młode państwo polskie jest niepodległe i niezależne. Był to początek wzrastania pozycji Polski na średniowiecznej mapie Europy, która z księstwa przeistoczyła się w królestwo – jak podkreślono w uchwale.

Posłowie zaznaczyli, że upamiętnienie koronacji dwóch pierwszych królów Polski jest uhonorowaniem wszystkich, którzy poświęcili czas, energię, a niekiedy nawet życie, by Polska mogła być częścią: dumnego grona krajów Europy z wielowiekową tradycją państwowości. W uchwale dodano także, że: pielęgnowanie pamięci o początkach polskiej państwowości jest naszym obowiązkiem. To również świadectwo roli, jaką Polska odgrywała na świecie przez minione tysiąclecia.

https://operon.pl/Aktualnosci/Po-szkole/Rok-2025-bedzie-rokiem

 

Życiorys

Artykuły uzupełnione podcastami

Artykuły

Materiały edukacyjne

Podcast

Filmy

 

Opracowania naukowe

Książki

  • Gerard Labud -  Mieszko II król Polski (1025-1034),  Wydawnictwo Poznańskie 2008. O życiu i sytuacji rodzinnej Mieszka II pisze też Kamil Janicki w książce Damy ze skazą.

Ciekawostki

  • Od września 2018 r. króla upamiętnia jeden z posągów na trasie Traktu Królewskiego w Gnieźnie. Autorem rzeźby jest poznański artysta, Rafał Nowak
  • Pierwsze imię otrzymał po dziadku – Mieszku I, a drugie – Lambert, dla uczczenia kultu św. Lamberta. Matką drugiego króla Polski była Emnilda Słowiańska, trzecia [ukochana] żona Chrobrego

Grafika

Mieszko II Lambert

Jan Matejko, Autorstwa Jan Matejko - Biblioteka Narodowa,
Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=154871837

Mieszko II Lambert

Jan Matejko, Autorstwa Jan Matejko - Biblioteka Narodowa,
Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=154871837

Denar z imieniem Misico obecnie przypisywany Mieszkowi II

Autorstwa Skan z pierwszego tomu dzieła "Polska, jej dzieje i kultura", wyd. 1927 nakładem "Księgarni Trzaski, Everta i Michalskiego".
Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=38713

Księżna Matylda wręcza księgę liturgiczną Mieszkowi II

Autorstwa Nieznany - Scan aus Buch: Christoph Stiegemann und Martin Kroker (Hrsg.): Für Königtum und Himmelreich.
1000 Jahre Bischof Meinwerk von Paderborn, Regensburg 2009, S. 133,
Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=11576608

Mieszko II, grafika Aleksandra Lessera

Domena publiczna

Prawdopodobny podział Polski na trzy dzielnice uzgodniony na zjeździe w Merseburgu (1032-1033):     
 Dzielnica Dytryka      Dzielnica Ottona      Dzielnica Mieszka II

Mieszko II na rysunku z książki Wizerunki książąt i królów polskich - domena publiczna

 

 

Materiały zebrała: Małgorzata Grabowska 

 

Współpracujemy:           

 

 

                 logo: Academica   logo: Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich  logo: Dolnośląska Biblioteka Cyfrowa  logo: Instyt Informacji Naukowej i Bibliotekoznawstwa Uniwersytetu Wrocławskiego  logo: Dolnośląskie Towarzystwo Regionalne   logo: Centrum Edukacji Kulturalnej Dzieci i Młodzieży   Odnośnik do Nukat

 

 

 

Kontakt

Centrala:
symbol słuchawkaB
71 377 28 01
Czytelnia:
symbol słuchawkaB
71 377 28 04
Wypożyczalnia:
symbol słuchawkaB
71 377 28 03

Dolnośląskie biblioteki pedagogiczne

Biuletyn Informacji Publicznej

epuap logo