logo: Dolnośląska Biblioteka Pedagogiczna we Wrocławiu

Baner Jednostki Oświatowej Samorządu Województwa Dolnosląskiego

dolnyslask 25lat

 Facebook Biblioteki  Twitter Biblioteki  instagram Biblioteki  Odnośnik do Anchor. Podcasty z recenzjami książek  youtube Biblioteki

logo: WikiEduLinki

 logo WEBowa

 logo: IBUK libra

logo: Polona

 

Spotkanie z Joanną Kuciel-Frydryszak - XXIII Ogólnopolski Turniej Reportażu

Zrzut ekranu 2024 03 25 084656Zakończył się XXIII Ogólnopolski Turniej Reportażu im. Wandy Dybalskiej. 7 marca o godz. 11.00 w Instytucie Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej UWr. odbył się uroczysty finał i wręczenie nagród. 

Autorką wydarzenia i prowadzącą Turniej była Ewa Obara-Grączewska, polonistka z LO X we Wrocławiu.

7 marca 2024 roku odbyło się spotkanie z jedną z  jurorek, Joanną Kuciel-Frydryszak, autorką m.in. powieści Chłopki. Opowieść o naszych babkach. 

Relacja ze spotkania

 

Spotkania autorskie z Anną Gibasiewicz

spotkanie autorskie25 września oraz 2 października 2023r. w Dolnośląskiej Bibliotece Pedagogicznejwe Wrocławiu odbyły się spotkania autorskie z pisarką Anną Gibasiewicz. Były one dedykowane najmłodszym czytelnikom. Podczas spotkania autorka opowie o swojej najnowszej książce dla dzieci „Merwina ze Srebrnej Góry”. 

Zobacz szczegóły 

Relacja ze spotkania

 


Poprzednie spotkania
 
okładki książek J. Morawieckiego10 marca 2023 roku odbyło się spotkanie podsumowujące XXII Ogólnopolski Turniej Reportażu dla Uczniów Szkół Ponadpodstawowych im. Wandy Dybalskiej. 
W spotkaniu pt. "W granicach fiction non-fiction" uczestniczyli finaliści konkursu wraz z nauczycielkami, przedstawiciele organizatorów, a także uczniowie z LO nr X we Wrocławiu. Gościem był pan Jędrzej Morawiecki (biogram), pracownik naukowy (dr hab.) Instytutu Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej, reporter, autor książek. 
 
 
Seria Poznajmy się powstała z myślą o dzieciach w wieku 6-10 lat. Jej celem jest przybliżenie młodym czytelnikom niezwykłego świata emocji, ułatwienie zrozumienia go i wskazanie sposobów rozwiązywania trudnych sytuacji.
Poznawanie własnych uczuć i radzenie sobie z nimi jest nie lada wyzwaniem. Część pierwsza - Mam na imię Złość, to doskonałe wsparcie w oswajaniu złości. Dzięki niej dzieciom łatwiej będzie zmierzyć się z tą trudną emocją, niełatwą do zrozumienia i kontrolowania.
 
  baśń okładkaBaśń o Perle - Za górami, za lasami, w pewnej dalekiej krainie mieszkał kupiec, który w pojedynkę wychowywał córkę - jedynaczkę. Dziewczyna miała na imię Elwika i za nic nie zważała na ojca czy ukochaną nianię. Liczyły się dla niej tylko bogactwa, skarby i coraz to nowsze suknie. Rozkapryszona i rozpieszczona Elwika nie brała pod uwagę wieku czy zmęczenia kupca, nie baczyła też na pory roku... Tym razem wymyśliła sobie, że ponad wszystko musi posiąść perłę, najpiękniejszą i najcudowniejszą, która błyszczy tysiącem blasków. Fałszywy kruk tylko ją utwierdzał w przekonaniu, że to właśnie ta perła stanie się źródłem jej szczęścia i tylko dzięki niej będzie możliwe jej małżeństwo ze szlachetnym młodzieńcem - bywalcem wydawanych przez kupca licznych balów.
Kochający ojciec chcąc nie chcąc musiał wyruszyć do nieznanej krainy i zdobyć perłę, bowiem żadne tłumaczenia nie trafiały do Elwiki. Zdradzę, że udało mu się zdobyć drogocenny przedmiot, ale ile to kosztowało jego i innych... O tym musicie już przeczytać sami, zwłaszcza że to dopiero początek tej baśni. 
  wyprawa okładkaWyprawa Endoasa - Dzielny kapitan króla Atina - Endoas - ma wypłynąć z nadmorskiej Krainy Wschodu po nianię, która została sama w szarym, kamiennym domu. Jego podróż będzie obfitowała w mnóstwo przygód, na swej drodze spotka postacie złe i dobre a jeśli będzie chciał dotrzeć do celu, musi liczyć się z każdą możliwością. Rośliny i zwierzęta wyczuwają jego dobre serce a ludzie służą pomocą, każda postać jest na swój sposób magiczna - niby nieznajomi a wszystko wiedzą.
Dlaczego Endoas dostał takie zadanie? Czy je wykona? Co będzie czekało na niego u celu? Aż wreszcie czy niania nadal żyje? Co słychać u Elwiki i jej ojca? Musicie sprawdzić to sami. 
Treść recencji z bloga na stronie http://czytelnicza-dusza.blogspot.com/2019/09/anna-gibasiewicz-basn-o-perle-oraz.html 
 
 

baśniowy w wBaśniowy Wrocław to połączenie nietypowego przewodnika turystycznego ze zbiorem opowiadań, przeznaczonych nie tylko dla dzieci. Opowiadania oparte są na legendach i historii Wrocławia oraz Masywu Ślęży, zawierają jednakże wiele szerszych odniesień zarówno do historii Polski jak i do współczesności. Wszystkie opowiadania łączy ze sobą wątek wrocławskich krasnoludków, które, jak się okazuje, miały bardzo znaczący wpływ na dzieje miasta a nawet świata. Książka jest bogato ilustrowana ilustracjami Anny Pawlak i fotografiami Marcina Mazurkiewicza, wydało ją wrocławskie Wydawnictwo PLAN.

 

 
Archiwum

Uczestnikami spotkań byli uczniowie wrocławskich szkół i przedszkoli. Podczas spotkań poznali:

- 604 zagadki o Wrocławiu Andrzeja Konarskiego
- Wrocławski Szlak Młodego Turysty Justyny Rapacz 
- Gdzie jesteś Mikołaju Wiesławy Kucięby 
- Szlakiem Wrocławskich krasnali Krzysztofa Głucha 
- Baśń o perle Anny Gibasiewicz 

Więcej o spotkaniach autorskich, które odbyły się w ubiegłych latach oraz relacje ze spotkań zorganizowanych w poprzednich latach znajdziesz w Archiwum wydarzeń.

spotkanie1spotkanie 2  spotkanie3 spotkanie4 spotkanie5 Spotkanie6 Spotkanie7 spotkanie8 spotkanie9

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kontakt:
Aleksandra Nalazek
tel.: 71 377 28 26,
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.  

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Współpracujemy:           

 

 

                 logo: Academica   logo: Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich  logo: Dolnośląska Biblioteka Cyfrowa  logo: Instyt Informacji Naukowej i Bibliotekoznawstwa Uniwersytetu Wrocławskiego  logo: Dolnośląskie Towarzystwo Regionalne   logo: Centrum Edukacji Kulturalnej Dzieci i Młodzieży   Odnośnik do Nukat

 

 

 

Kontakt

Centrala:
symbol słuchawkaB
71 377 28 01
Czytelnia:
symbol słuchawkaB
71 377 28 04
Wypożyczalnia:
symbol słuchawkaB
71 377 28 03

Dolnośląskie biblioteki pedagogiczne

Biuletyn Informacji Publicznej

epuap logo