Spotkanie z Joanną Kuciel-Frydryszak - XXIII Ogólnopolski Turniej Reportażu
Zakończył się XXIII Ogólnopolski Turniej Reportażu im. Wandy Dybalskiej. 7 marca o godz. 11.00 w Instytucie Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej UWr. odbył się uroczysty finał i wręczenie nagród.
Autorką wydarzenia i prowadzącą Turniej była Ewa Obara-Grączewska, polonistka z LO X we Wrocławiu. 7 marca 2024 roku odbyło się spotkanie z jedną z jurorek, Joanną Kuciel-Frydryszak, autorką m.in. powieści Chłopki. Opowieść o naszych babkach.
|
Spotkania autorskie z Anną Gibasiewicz
25 września oraz 2 października 2023r. w Dolnośląskiej Bibliotece Pedagogicznejwe Wrocławiu odbyły się spotkania autorskie z pisarką Anną Gibasiewicz. Były one dedykowane najmłodszym czytelnikom. Podczas spotkania autorka opowie o swojej najnowszej książce dla dzieci „Merwina ze Srebrnej Góry”. |
Poprzednie spotkania
10 marca 2023 roku odbyło się spotkanie podsumowujące XXII Ogólnopolski Turniej Reportażu dla Uczniów Szkół Ponadpodstawowych im. Wandy Dybalskiej.
W spotkaniu pt. "W granicach fiction non-fiction" uczestniczyli finaliści konkursu wraz z nauczycielkami, przedstawiciele organizatorów, a także uczniowie z LO nr X we Wrocławiu. Gościem był pan Jędrzej Morawiecki (biogram), pracownik naukowy (dr hab.) Instytutu Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej, reporter, autor książek.
|
|
Seria Poznajmy się powstała z myślą o dzieciach w wieku 6-10 lat. Jej celem jest przybliżenie młodym czytelnikom niezwykłego świata emocji, ułatwienie zrozumienia go i wskazanie sposobów rozwiązywania trudnych sytuacji.
Poznawanie własnych uczuć i radzenie sobie z nimi jest nie lada wyzwaniem. Część pierwsza - Mam na imię Złość, to doskonałe wsparcie w oswajaniu złości. Dzięki niej dzieciom łatwiej będzie zmierzyć się z tą trudną emocją, niełatwą do zrozumienia i kontrolowania. |
|
Baśń o Perle - Za górami, za lasami, w pewnej dalekiej krainie mieszkał kupiec, który w pojedynkę wychowywał córkę - jedynaczkę. Dziewczyna miała na imię Elwika i za nic nie zważała na ojca czy ukochaną nianię. Liczyły się dla niej tylko bogactwa, skarby i coraz to nowsze suknie. Rozkapryszona i rozpieszczona Elwika nie brała pod uwagę wieku czy zmęczenia kupca, nie baczyła też na pory roku... Tym razem wymyśliła sobie, że ponad wszystko musi posiąść perłę, najpiękniejszą i najcudowniejszą, która błyszczy tysiącem blasków. Fałszywy kruk tylko ją utwierdzał w przekonaniu, że to właśnie ta perła stanie się źródłem jej szczęścia i tylko dzięki niej będzie możliwe jej małżeństwo ze szlachetnym młodzieńcem - bywalcem wydawanych przez kupca licznych balów. Kochający ojciec chcąc nie chcąc musiał wyruszyć do nieznanej krainy i zdobyć perłę, bowiem żadne tłumaczenia nie trafiały do Elwiki. Zdradzę, że udało mu się zdobyć drogocenny przedmiot, ale ile to kosztowało jego i innych... O tym musicie już przeczytać sami, zwłaszcza że to dopiero początek tej baśni. |
|
Wyprawa Endoasa - Dzielny kapitan króla Atina - Endoas - ma wypłynąć z nadmorskiej Krainy Wschodu po nianię, która została sama w szarym, kamiennym domu. Jego podróż będzie obfitowała w mnóstwo przygód, na swej drodze spotka postacie złe i dobre a jeśli będzie chciał dotrzeć do celu, musi liczyć się z każdą możliwością. Rośliny i zwierzęta wyczuwają jego dobre serce a ludzie służą pomocą, każda postać jest na swój sposób magiczna - niby nieznajomi a wszystko wiedzą. Dlaczego Endoas dostał takie zadanie? Czy je wykona? Co będzie czekało na niego u celu? Aż wreszcie czy niania nadal żyje? Co słychać u Elwiki i jej ojca? Musicie sprawdzić to sami. Treść recencji z bloga na stronie http://czytelnicza-dusza.blogspot.com/2019/09/anna-gibasiewicz-basn-o-perle-oraz.html |
|
Baśniowy Wrocław to połączenie nietypowego przewodnika turystycznego ze zbiorem opowiadań, przeznaczonych nie tylko dla dzieci. Opowiadania oparte są na legendach i historii Wrocławia oraz Masywu Ślęży, zawierają jednakże wiele szerszych odniesień zarówno do historii Polski jak i do współczesności. Wszystkie opowiadania łączy ze sobą wątek wrocławskich krasnoludków, które, jak się okazuje, miały bardzo znaczący wpływ na dzieje miasta a nawet świata. Książka jest bogato ilustrowana ilustracjami Anny Pawlak i fotografiami Marcina Mazurkiewicza, wydało ją wrocławskie Wydawnictwo PLAN.
|
Archiwum
Uczestnikami spotkań byli uczniowie wrocławskich szkół i przedszkoli. Podczas spotkań poznali:
- 604 zagadki o Wrocławiu Andrzeja Konarskiego
- Wrocławski Szlak Młodego Turysty Justyny Rapacz
- Gdzie jesteś Mikołaju Wiesławy Kucięby
- Szlakiem Wrocławskich krasnali Krzysztofa Głucha
- Baśń o perle Anny Gibasiewicz
Więcej o spotkaniach autorskich, które odbyły się w ubiegłych latach oraz relacje ze spotkań zorganizowanych w poprzednich latach znajdziesz w Archiwum wydarzeń.
Kontakt:
Aleksandra Nalazek
tel.: 71 377 28 26,
e-mail: