Cytat na maj
Tak jak słońce emanuje pełnią blasku i ciepła, tak książka emanuje pełnią mądrości.
Joseph Addison (1672-1719)
Komunikat
Serdecznie zapraszamy wszystkie osoby zainteresowane zbiorami i usługami naszej Biblioteki od poniedziałku do piątku w godz. 10.00-17.00, w czwartki w godz. 10.00-15.00.
Zbiory do wypożyczenia można zamawiać drogą elektroniczną lub telefonicznie 74 8 520 520. Na życzenie przygotowujemy potrzebne materiały biblioteczne.
Wpłat za wydanie karty bibliotecznej, przedłużenie ważności konta bibliotecznego oraz przetrzymanie zbiorów prosimy dokonywać na konto Biblioteki 49 1090 2398 0000 0001 4178 2824.

Propozycje
Eliminacje do "Cybertron Dolny Śląsk 2023"
W imieniu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego serdecznie zapraszamy Uczniów liceów i techników do wzięcia udziału w eliminacjach do "Cybertron Dolny Śląsk 2023". Zgłoszenia przyjmowane są w dniach 17 maja - 14 czerwca 2023 r. na stronie https://cybertron.edu.pl.
List Wicemarszałka Województwa Dolnośląskiego Pana Marcina Krzyżanowskiego
Konkurs "Bohater z bajki" dla uczniów szkół podstawowych
Z przyjemnością zapraszamy Uczniów szkół podstawowych do wzięcia udziały w konkursie plastycznym "Bohater z bajki". Konkurs polega na stworzeniu oryginalnej pracy przedstawiającej bohatera z ulubionej bajki w dowolnej technice plastycznej (płaskiej). Zwycięskie i wyróżnione prace stanowić będą ekspozycję na Oddziale Pediatrycznym Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. J. Gromkowskiego we Wrocławiu.
- Regulamin Konkursu
- Formularz zgłoszeniowy
- Zgoda na wykorzystanie wizerunku dziecka i przetwarzanie danych
- Oświadczenie o przekazaniu praw autorskich
- Karta informacyjna do pracy konkursowej
Szkolenia online w maju
W imieniu Dolnośląskiej Biblioteki Pedagogicznej we Wrocławiu serdecznie zapraszamy do udziału w bezpłatnych szkoleniach online.
- 09.05 - Biblioterapia wykorzystująca metafory i teksty filozoficzne jako forma pomocy uczniom w procesie wspomagania ich rozwoju - godz. 12.30 - link do rejestracji
- 10.05 - Trello – zaplanowany sposób na pracę i współpracę - godz. 13.00 - link do rejestracji
- 17.05 - Słowo i obraz - sposoby aktywizujące czytanie - godz. 12.00 - link do rejestracji
- 18.05 - Przyjaciele czytania - jak pracować z lekturą - godz. 11.00 - link do ejestracji
- 24.05 - Wybrane metody aktywizujące i ich zastosowanie w nauczaniu i wychowaniu - godz. 13.00 - link do rejestracji
- 29.05 - Kreaksiążki, czyli o książkach inaczej - godz. 12.00 - link do rejestracji
Kalendarium wydarzeń na maj
Zapraszamy nauczycieli, bibliotekarzy i rodziców do zapoznania się z tematycznymi materiałami edukacyjnymi zaproponowanymi na maj przez Pracowników Dolnośląskiej Biblioteki Pedagogicznej we Wrocławiu. Obejmują one wyselekcjonowane dostępne w sieci publikacje, artykuły, filmy, scenariusze, strony, zestawienia bibliograficzne, gotowe quizy.
Patroni Roku 2023
Zgodnie z Uchwałą Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej Patronami roku 2023 zostali: Wojciech Korfanty, Paweł Edmund Strzelecki, Aleksander Fredro, Aleksandra Piłsudska, Maurycy Mochnacki, Jadwiga Zamoyska i Jerzy Nowosielski.
Zgodnie z uchwałami Senatu Rzeczypospolitej Polskiej rok 2023 ustanowiono rokiem: Pamięci Bohaterek i Bohaterów Getta Warszawskiego, Włodzimierza Przerwy-Tetmajera, Mikołaja Kopernika, Jana Matejki, Wisławy Szymborskiej. Zachęcamy Nauczycieli i Wychowawców do skorzystania z kolekcji obejmującej scenariusze zajęć, konspekty projektów i gotowe materiały do wykorzystania podczas zajęć dotyczących życia i twórczości patronów roku 2023.
Nowości
Zapraszamy Nauczycieli, Rodziców, Studentów i wszystkie zainteresowane osoby do wypożyczania książek zakupionych w grudniu 2022 roku.
Dlaczego należy czytać dzieciom?
Nauczycielom przedszkoli oraz klas I-III szkół podstawowych polecamy kolekcję infografik, filmów, materiałów informacyjnych, prezentacji i referatów na spotkania z rodzicami na temat roli czytania w rozwijaniu zainteresowań czytelniczych dzieci. Kolekcję opracowała Barbara Rdzanek, kierownik Filii DBP w Jeleniej Górze.
Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0.
Zapraszamy do zapoznania się z wykazem książek zakupionych dla Czytelników w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021-2025.
Kierunki realizacji polityki oświatowej państwa w roku szkolnym 2022/2023
Zapraszamy Nauczycieli i Wychowawców do zapoznania się z podstawowymi kierunkami realizacji polityki oświatowej państwa w nowym roku szkolnym opublikowanymi na stronie Ministerstwa Edukacji i Nauki. Polecamy kolekcje materiałów edukacyjnych opracowane przez Pracowników Dolnośląskiej Biblioteki Pedagogicznej we Wrocławiu:
- Język łaciński i edukacja klasyczna
- Dzieci migrantów i uchodźców w szkole
- Tikowe wsparcie. Jak pracować? - narzędzia, pomysły, inspiracje
- Kształtowanie postaw ukierunkowanych na podejmowanie odpowiedzialnych decyzji
- Doskonalenie systemu kształcenia zawodowego we współpracy z pracodawcami
- Laboratoria przyszłości
- Edukacja dla bezpieczeństwa - zmiany w podstawie programowej
- Historia i teraźniejszość
- Zajęcia edukacyjne wychowanie do życia w rodzinie
- Zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży
- Nowa formuła egzaminu maturalnego od roku 2023
- Wsparcie udzielane dzieciom i uczniom w przedszkolach i szkołach ogólnodostępnych i integracyjnych
- Wsparcie edukacji informatycznej i medialnej, w szczególności kształtowanie krytycznego podejścia do treści publikowanych w Internecie i mediach społecznościowych
Kronika.gov.pl - portal z otwartymi zasobami kultury i nauki
Zachęcamy do korzystania z nowego portalu z otwartymi zasobami kultury i nauki KRONIK@, czyli Krajowego Repozytorium Obiektów Nauki i Kultury. Repozytorium zbiera i udostępnia zasoby polskiego dziedzictwa narodowego z zakresu nauki, kultury oraz administracji, z których w prosty sposób można tworzyć własne zbiory czy kolekcje oraz dowolnie wykorzystywać je w swoich pracach. Użytkownicy portalu mają do dyspozycji ponad 15 milionów obiektów pogrupowanych w ramach 64 kategorii tematycznych, obejmujących między innymi książki, czasopisma, fotografie, grafiki i rysunki, zbiory muzealne oraz archiwalne.
Ukraina - Polska
Nauczycielom, Uczniom i ich Rodzicom polecamy kolekcję linków do materiałów dostępnych w Internecie dotyczących języka ukraińskiego i języka polskiego dla obcokrajowców. Materiały te ułatwią porozumiewanie się Polaków i Ukraińców.
Gra o Świdnicy
Zachęcamy do wzięcia udziału w wirtualnej grze "Dzika Świdnica". Autorami trasy wędrówki po mieście w towarzystwie księcia świdnickiego Bolka II Małego są Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 105 im. Polskich Podróżników i Odkrywców w Świdnicy oraz Nauczyciele bibliotekarze Monika Godula i Wanda Śliwowska.
Projekt dla uczniów i nauczycieli "Uczymy się razem"
W imieniu Dolnośląskiej Biblioteki Pedagogicznej we Wrocławiu zapraszamy nauczycieli i uczniów z dysleksją, uczniów, którzy lepiej się uczą słuchając oraz dzieci uczące się w Polsce z innych krajów do oglądania filmów będących powtórzeniami wiadomości z danego tematu. Przygotowano powtórzenia dla uczniów kl. VI z biologii, geografii i historii, dla uczniów kl. VII również z biologii, geografii i historii oraz dla uczniów kl. VIII z biologii, geografii, historii. Filmy są dostępne w Studio nagrań DBP na YouTube.
Publikacje o upowszechnianiu czytania
W imieniu Fundacji Powszechnego Czytania zachęcamy Nauczycieli oraz Rodziców do zapoznania się z publikacją Supermoc książek. Poradnik upowszechniania czytania autorstwa Marii Deskur oraz Supermoc książek w przedszkolu. Jak rozwijać zainteresowania czytelnicze dzieci? napisaną przez Marię Deskur, Agnieszkę Szprycer-Brodowską, Monikę Hałuchę i Ewę Wilczyńską. Wydawcami poradników są Fundacja Powszechnego Czytania, Kraków Miasto Literatury UNESCO, Wrocław Miasto Literatury UNESCO, Polska Izba Książki i Fundacja Olgi Tokarczuk.
Dla Rodziców i nie tylko...
Zachęcamy Rodziców i Opiekunów do zapoznania się z dokumentami:
Dzieci w wirtualnej sieci. Poradnik dla rodziców. Broszura powstała we współpracy Fundacji Edukacji Zdrowotnej i Psychoterapii z Fundacją Instytut Wiedzy o Rodzinie i Społeczeństwie wskazująca między innymi jasne reguły zachowania w sieci, które rodzice powinni przekazać swoim dzieciom.
Etat w sieci 2.0. Zdrowie psychiczne polskich nastolatków w nauce zdalnej. Raport 2021. Wyniki badań przeprowadzonych przez Fundację Edukacji Zdrowotnej i Psychoterapii na temat skutków inwazji ekranów w czasie lockdownu dla rozwoju i zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży.
Nastolatki w wirtualnym tunelu. Poradnik dla rodziców. Mini-poradnik powstały dzięki współpracy trenerów Fundacji Edukacji Zdrowotnej i Psychoterapii z młodzieżą i rodzicami podpowiadający, jak uchronić nastolatka przed sidłami cyberświata dając mu przestrzeń wolności i zaufania.
Patotreści w Internecie. Raport o problemie. Raport opracowany przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę we współpracy z Rzecznikiem Praw Obywatelskich przedstawiający szczególnie szkodliwy dla najmłodszych odbiorców problem nadawania w sieci patologicznych treści, które wywołują negatywne emocje i promują niebezpieczne zachowania.
Prezent od IBUK Libra - książka polecana w maju
W ramach akcji "Prezent od IBUK Libra" zachęcamy do lektury książki Dobrosławy Świerczyńskiej zatytułowanej Przysłowia w 12 językach. Autorka, adiunkt w Centrum Informacji Literaturoznawczej Polskiej Akademii Nauk, prezentuje ponad 700 popularnych polskich przysłów i wyrażeń przysłowiowych w układzie hasłowym oraz ich odpowiedników w 11 językach: angielskim, czeskim, francuskim, hiszpańskim, litewskim, łacińskim, niemieckim, rosyjskim, słowackim, ukraińskim i włoskim. Publikacja jest opatrzona wstępem historyczno-edytorskim (również w językach narodowych) i wskazówkami bibliograficznymi Książka ukazała się w 2019 r. nakładem Wydawnictwa Naukowego PWN. Jest dostępna dla wszystkich zainteresowanych do 31 maja na stronie wirtualnej czytelni Wydawnictwa Naukowego PWN IBUK Libra.
Stan czytelnictwa książek w Polsce w 2022 roku
Prezentujemy wyniki badania Stan czytelnictwa w Polsce w 2022 roku Komunikat wstępny. Według danych podanych przez Bibliotekę Narodową odnotowano wzrost czytelnictwa nastolatków. 72% badanych nastolatków było czytelnikami książek. Aż 18% deklarowało czytanie siedmiu i więcej książek. Czytelnictwo starszych pozostaje na niskim poziomie z 2021 r. Autorami raportu są Roman Chymkowski i Zofia Zasacka.
Czasopisma dla nauczycieli i nie tylko...
Zachęcamy nauczycieli i osoby zainteresowane najnowszymi informacjami z pedagogiki i nauk pokrewnych do czytania czasopism ogólnopedagogicznych, przedmiotowo-metodycznych, psychologicznych, bibliotekarskich, które posiadamy w naszych zbiorach. Kolekcja liczy ponad 100 tytułów. Polecamy artykuły online opublikowane w dwumiesięcznikach "Chemia w Szkole", "Fizyka w Szkole z Astronomią" oraz "Geografia w Szkole".