Logo biblioteki w Świdnicy

Baner Jednostki Oświatowej Samoreządu Województwa Dolnosląskiego

 facebook50 3 BIP6

 

                logo: WikiEduLinki

 

                logo WEBowa

 

                logo: IBUK libra

 

               logo: Polona

  • Zdjęcie biblioteki

  • Zdjęcie biblioteki

  • Zdjęcie biblioteki

  • Slider

Cytat na maj

Czytający chłopiecTak jak słońce emanuje pełnią blasku i ciepła, tak książka emanuje pełnią mądrości.

Joseph Addison (1672-1719)


 

 

 

Komunikat

Serdecznie zapraszamy wszystkie osoby zainteresowane zbiorami i usługami naszej Biblioteki od poniedziałku do piątku w godz. 10.00-17.00, w czwartki w godz. 10.00-15.00.

Zbiory do wypożyczenia można zamawiać drogą elektroniczną lub telefonicznie 74 8 520 520. Na życzenie przygotowujemy potrzebne materiały biblioteczne.

Wpłat za wydanie karty bibliotecznej, przedłużenie ważności konta bibliotecznego oraz przetrzymanie zbiorów prosimy dokonywać na konto Biblioteki 49 1090 2398 0000 0001 4178 2824.

 

Biblioteka Pedagogiczna dla Studentów
 
StudenciDrodzy Studenci,
Google może znaleźć Wam 100 000 odpowiedzi. Bibliotekarz pomoże znaleźć tę właściwą. Jeżeli chcecie poznać wiarygodne źródła informacji - podręczniki i czasopisma naukowe i popularnonaukowe, strony WWW udostępniające rzetelne informacje, zawartość elektronicznej czytelni IBUK Libra, korzystajcie z usług naszej Biblioteki. Każdemu oferujemy wszechstronną pomoc w wyszukiwaniu, ocenianiu i udostępnianiu drukowanych i cyfrowych zasobów informacyjnych.

 

 

 

Propozycje

Eliminacje do "Cybertron Dolny Śląsk 2023"

Plakat Cybertron A3.pdf 2023 PLW imieniu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego serdecznie zapraszamy Uczniów liceów i techników do wzięcia udziału w eliminacjach do "Cybertron Dolny Śląsk 2023".  Zgłoszenia przyjmowane są w dniach 17 maja - 14 czerwca 2023 r. na stronie https://cybertron.edu.pl.

 List Wicemarszałka Województwa Dolnośląskiego  Pana Marcina Krzyżanowskiego 

 

 

 

 

 

Konkurs "Bohater z bajki" dla uczniów szkół podstawowych

Bohater z bajki zaproszenie

Plakat Bohater z bajki konkurs

Z przyjemnością zapraszamy Uczniów szkół podstawowych do wzięcia udziały w konkursie plastycznym "Bohater z bajki". Konkurs polega na stworzeniu oryginalnej pracy przedstawiającej bohatera z ulubionej bajki w dowolnej technice plastycznej (płaskiej).   Zwycięskie i wyróżnione prace stanowić będą ekspozycję na Oddziale Pediatrycznym Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. J. Gromkowskiego we Wrocławiu.

 

Szkolenia online  w maju

SzkoleniaW imieniu Dolnośląskiej Biblioteki Pedagogicznej we Wrocławiu serdecznie zapraszamy do udziału w bezpłatnych szkoleniach online.

 

Kalendarium wydarzeń na maj

Kalendarium wydarzeń1Zapraszamy nauczycieli, bibliotekarzy i rodziców do zapoznania się z tematycznymi materiałami edukacyjnymi  zaproponowanymi na maj przez Pracowników Dolnośląskiej Biblioteki Pedagogicznej we Wrocławiu. Obejmują one wyselekcjonowane  dostępne w sieci publikacje, artykuły,  filmy, scenariusze, strony, zestawienia bibliograficzne, gotowe quizy.

 

 

 

 

Patroni Roku 2023

patroni2023Zgodnie z Uchwałą Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej Patronami roku 2023 zostali: Wojciech Korfanty, Paweł Edmund Strzelecki, Aleksander FredroAleksandra Piłsudska, Maurycy Mochnacki, Jadwiga Zamoyska i Jerzy Nowosielski.

 

 

Patroni S2 Patroni S1

Zgodnie z uchwałami Senatu Rzeczypospolitej Polskiej rok 2023 ustanowiono rokiem: Pamięci Bohaterek i Bohaterów Getta Warszawskiego, Włodzimierza Przerwy-Tetmajera, Mikołaja Kopernika, Jana Matejki, Wisławy Szymborskiej. Zachęcamy Nauczycieli i Wychowawców do skorzystania z kolekcji  obejmującej scenariusze zajęć, konspekty projektów i gotowe materiały do wykorzystania podczas zajęć dotyczących życia i twórczości patronów roku 2023.

 

Nowości

Nowości 22Zapraszamy Nauczycieli, Rodziców, Studentów i wszystkie zainteresowane osoby do wypożyczania książek zakupionych w grudniu 2022 roku.

 

 

 

 

 

 

Dlaczego należy czytać dzieciom?

PadletNauczycielom przedszkoli oraz klas I-III szkół podstawowych polecamy kolekcję infografik, filmów, materiałów informacyjnych, prezentacji i referatów na spotkania z rodzicami na temat roli czytania w rozwijaniu zainteresowań czytelniczych dzieci. Kolekcję opracowała Barbara Rdzanek, kierownik Filii DBP w Jeleniej Górze.

 

 

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0.

WykazZapraszamy do zapoznania się z wykazem książek zakupionych dla Czytelników w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021-2025.

 

 

 

 

 

Kierunki realizacji polityki oświatowej państwa w roku szkolnym 2022/2023

EdukacjaZapraszamy Nauczycieli i Wychowawców do zapoznania się z podstawowymi kierunkami realizacji polityki oświatowej państwa w nowym roku szkolnym opublikowanymi na stronie Ministerstwa Edukacji i Nauki. Polecamy kolekcje materiałów edukacyjnych opracowane przez Pracowników Dolnośląskiej Biblioteki Pedagogicznej we Wrocławiu:

 

Kronika.gov.pl - portal z otwartymi zasobami kultury i nauki 

KronikZachęcamy do korzystania z nowego portalu z otwartymi zasobami kultury i nauki KRONIK@, czyli Krajowego Repozytorium Obiektów Nauki i Kultury. Repozytorium zbiera i udostępnia zasoby polskiego dziedzictwa narodowego z zakresu nauki, kultury oraz administracji, z których w prosty sposób  można tworzyć własne zbiory czy kolekcje oraz dowolnie wykorzystywać je w swoich pracach. Użytkownicy portalu mają do dyspozycji ponad 15 milionów obiektów pogrupowanych w ramach 64 kategorii tematycznych, obejmujących między innymi książki, czasopisma, fotografie, grafiki i rysunki, zbiory muzealne oraz archiwalne.

Ukraina - Polska

Ukraina PolskaNauczycielom, Uczniom i ich Rodzicom polecamy kolekcję linków do materiałów dostępnych w Internecie dotyczących języka ukraińskiego i języka polskiego dla obcokrajowców.  Materiały te ułatwią porozumiewanie się Polaków i Ukraińców.

 

 

 

 

 

Gra  o Świdnicy

Bolko IIZachęcamy do wzięcia udziału w wirtualnej grze "Dzika Świdnica". Autorami  trasy wędrówki po mieście w towarzystwie księcia świdnickiego Bolka II Małego są Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 105 im. Polskich Podróżników i Odkrywców w Świdnicy oraz Nauczyciele bibliotekarze Monika Godula i Wanda Śliwowska.

 

 

 

 

 

 

Projekt  dla uczniów i nauczycieli "Uczymy się razem"

Uczymy sięW imieniu Dolnośląskiej Biblioteki Pedagogicznej we Wrocławiu zapraszamy nauczycieli i uczniów z dysleksją, uczniów, którzy lepiej się uczą słuchając oraz dzieci uczące się w Polsce z innych krajów do oglądania filmów będących powtórzeniami wiadomości z danego tematu. Przygotowano powtórzenia  dla uczniów kl. VI z biologii, geografii i historii, dla uczniów kl. VII również z biologii, geografii  i historii oraz dla uczniów kl. VIII z biologii, geografii, historii. Filmy są dostępne w Studio nagrań DBP na YouTube.

 

 

 

 

Publikacje o upowszechnianiu czytania

baner poradnik 1baner przedszkole 1 400x220

W imieniu Fundacji Powszechnego Czytania zachęcamy Nauczycieli oraz Rodziców do zapoznania się z publikacją Supermoc książek. Poradnik upowszechniania czytania  autorstwa Marii Deskur oraz Supermoc książek w przedszkolu. Jak rozwijać zainteresowania czytelnicze dzieci? napisaną przez Marię Deskur, Agnieszkę Szprycer-Brodowską, Monikę Hałuchę i Ewę Wilczyńską. Wydawcami poradników są Fundacja Powszechnego Czytania, Kraków Miasto Literatury UNESCO, Wrocław Miasto Literatury UNESCO, Polska Izba Książki i Fundacja Olgi Tokarczuk.

 

Dla Rodziców i nie tylko...

Zachęcamy Rodziców i Opiekunów do zapoznania się z dokumentami:

Dzieci w wirtualnej sieciDzieci w wirtualnej sieci. Poradnik dla rodziców. Broszura powstała we współpracy Fundacji Edukacji Zdrowotnej i Psychoterapii z Fundacją Instytut Wiedzy o Rodzinie i Społeczeństwie wskazująca między innymi jasne reguły zachowania w sieci, które rodzice powinni przekazać swoim dzieciom.

 

 

 

 

Etat w sieci 2.0Etat w sieci 2.0. Zdrowie psychiczne polskich nastolatków w nauce zdalnej. Raport 2021. Wyniki badań przeprowadzonych przez Fundację Edukacji Zdrowotnej i Psychoterapii na temat skutków inwazji ekranów w czasie lockdownu dla rozwoju i zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży.

 

 

 

nastolatki wirtualnym tuneluNastolatki w wirtualnym tunelu. Poradnik dla rodziców.  Mini-poradnik powstały dzięki współpracy trenerów Fundacji Edukacji Zdrowotnej i Psychoterapii z młodzieżą i rodzicami podpowiadający, jak uchronić nastolatka przed sidłami cyberświata dając mu przestrzeń wolności i zaufania.

 

 

 

PatotreściPatotreści w Internecie. Raport o problemie. Raport opracowany przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę we współpracy z Rzecznikiem Praw Obywatelskich przedstawiający szczególnie szkodliwy dla najmłodszych odbiorców problem nadawania w sieci patologicznych treści, które wywołują negatywne emocje i promują niebezpieczne zachowania.

 

 

 

Prezent od IBUK Libra - książka polecana w maju

PrzysłowiaW ramach akcji "Prezent od IBUK Libra" zachęcamy do  lektury książki Dobrosławy Świerczyńskiej zatytułowanej Przysłowia w 12 językach.  Autorka,  adiunkt w Centrum Informacji Literaturoznawczej Polskiej Akademii Nauk, prezentuje ponad 700 popularnych polskich przysłów i wyrażeń przysłowiowych w układzie hasłowym oraz ich odpowiedników w 11 językach: angielskim, czeskim, francuskim, hiszpańskim, litewskim, łacińskim, niemieckim, rosyjskim, słowackim, ukraińskim i włoskim. Publikacja jest opatrzona wstępem historyczno-edytorskim (również w językach narodowych) i wskazówkami bibliograficznymi Książka ukazała się w 2019 r. nakładem Wydawnictwa Naukowego PWN. Jest dostępna dla wszystkich zainteresowanych do 31 maja na stronie wirtualnej czytelni Wydawnictwa Naukowego PWN IBUK Libra.

 

 

 

Stan czytelnictwa książek w Polsce w 2022 roku

Stan czytelnictwa

Prezentujemy wyniki badania Stan czytelnictwa w Polsce w  2022 roku Komunikat wstępny. Według danych podanych przez Bibliotekę Narodową  odnotowano wzrost czytelnictwa nastolatków. 72% badanych nastolatków było czytelnikami książek. Aż 18% deklarowało czytanie siedmiu i więcej książek. Czytelnictwo starszych pozostaje na niskim poziomie z 2021 r. Autorami raportu są Roman Chymkowski i Zofia Zasacka. 

 

 

 

 

Czasopisma dla nauczycieli i nie tylko...

Czasopisma ŚZachęcamy nauczycieli  i osoby zainteresowane najnowszymi informacjami z pedagogiki i nauk pokrewnych do czytania czasopism ogólnopedagogicznych, przedmiotowo-metodycznych, psychologicznych, bibliotekarskich, które posiadamy w naszych zbiorach. Kolekcja liczy ponad 100 tytułów.  Polecamy artykuły online opublikowane w dwumiesięcznikach "Chemia w Szkole", "Fizyka w Szkole z Astronomią" oraz "Geografia w Szkole".

 

 

 

 

 

 


© 2018 Dolnośląska Biblioteka Pedagogiczna we Wrocławiu