Logo biblioteki w Świdnicy

Baner Jednostki Oświatowej Samoreządu Województwa Dolnosląskiego

 facebook50 3 BIP6

 

                logo: WikiEduLinki

 

                logo WEBowa

 

                logo: IBUK libra

 

               logo: Polona

  • Zdjęcie biblioteki

  • Zdjęcie biblioteki

  • Zdjęcie biblioteki

  • Slider

Cytat na grudzień

Chłopiec pochylony nad otwartą książkąW książkach jest coś szczególnego..., książki przenikają nas do głębi, mówią z nami, radzą i łączą się z nami żywą, serdeczną zażyłością, a żadna nie przychodzi samotnie, ale wprowadza imiona innych i jedna każe łaknąć drugiej.

Francesco Petrarca


 

 

Komunikat

Uprzejmie informujemy, że w dniu 2 grudnia (piątek) Biblioteka będzie czynna w godz. 15.15-17.00. Za utrudnienia przepraszamy.

Serdecznie zapraszamy wszystkie osoby zainteresowane zbiorami i usługami naszej Biblioteki od poniedziałku do piątku w godz. 10.00-17.00, w czwartki w godz. 10.00-15.00.

Zbiory do wypożyczenia można zamawiać drogą elektroniczną lub telefonicznie 74 8 520 520. Na życzenie przygotowujemy potrzebne materiały biblioteczne.

Wpłat za wydanie karty bibliotecznej, przedłużenie ważności konta bibliotecznego oraz przetrzymanie zbiorów prosimy dokonywać na konto Biblioteki 49 1090 2398 0000 0001 4178 2824.

 

Biblioteka Pedagogiczna dla Studentów
 
StudenciDrodzy Studenci,
Google może znaleźć Wam 100 000 odpowiedzi. Bibliotekarz pomoże znaleźć tę właściwą. Jeżeli chcecie poznać wiarygodne źródła informacji - podręczniki i czasopisma naukowe i popularnonaukowe, strony WWW udostępniające rzetelne informacje, zawartość elektronicznej czytelni IBUK Libra, korzystajcie z usług naszej Biblioteki. Każdemu oferujemy wszechstronną pomoc w wyszukiwaniu, ocenianiu i udostępnianiu drukowanych i cyfrowych zasobów informacyjnych.

 

 

 

Propozycje

Konkurs na scenariusz zajęć "Jak Bolko Świdnicki zwany Małym walczył o Polskę"

KONKURS NA SCENARIUSZZ radością informujemy, że w konkursie dla nauczycieli szkół podstawowych powiatu świdnickiego na scenariusz zajęć "Jak Bolko Świdnicki zwany Małym walczył o Polskę na podstawie książki Grażyny Bąkiewicz Bolko Mały"  organizowanym przez Wydawnictwo Literatura z Łodzi i naszą Bibliotekę nagrodzeni zostali:

I miejsce - Pani Agnieszka Stencel, nauczyciel Szkoły Podstawowej im. UNICEF w Imbramowicach

II Miejsce - Pani Elżbieta Surdyka-Stec, nauczyciel Szkoły Podstawowej im. Tysiąclecia Państwa Polskiego w Świdnicy

 III miejsce - Pani Helena Pietrzak, nauczyciel Szkoły Podstawowej nr 2 im. Polskich Olimpijczyków w Świdnicy

IV miejsce - Pani Ewa Tadeuszak, nauczyciel Szkoły Podstawowej Integracyjnej im. Henryka Sienkiewicza w Świebodzicach

 Uroczyste wręczenie nagród odbędzie się podczas Wrocławskich Targów Dobrej Książki, 2 grudnia 2022 r. w Sali Zielonej Hali Stulecia. Dziękujemy nagrodzonym Nauczycielom za podjęcie trudnego wyzwania i opracowanie twórczych scenariuszy zajęć przybliżających postać  księcia świdnickiego Bolka II Małego.

 

Konkurs Wielka Liga Czytelników 2022

WLCUprzejmie informujemy, że do VI Ogólnopolskiego Konkursu Wielka Liga Czytelników zgłosiły się następujące placówki z powiatu świdnickiego:

- Niepubliczna Katolicka Szkoła Podstawowa Caritas Diecezji Świdnickiej im. ks. Prałata Dionizego Barana w Świdnicy

- Publiczna Szkoła Podstawowa nr 4 im. Kornela Makuszyńskiego z oddziałami przedszkolnymi w Strzegomiu

- Szkoła Podstawowa nr 4 im. Janusza Korczaka w Świebodzicach 

- Zespół Szkół Specjalnych Szkoła Podstawowa nr 7 w Świdnicy   

Serdecznie dziękujemy Nauczycielom i Uczniom wymienionych Szkół, którzy wspólnie wezmą udział w przygodzie w krainie książek.           

                                                                                                                     

Dlaczego należy czytać dzieciom?

PadletNauczycielom przedszkoli oraz klas I-III szkół podstawowych polecamy kolekcję infografik, filmów, materiałów informacyjnych, prezentacji i referatów na spotkania z rodzicami na temat roli czytania w rozwijaniu zainteresowań czytelniczych dzieci. Kolekcję opracowała Barbara Rdzanek, kierownik Filii DBP w Jeleniej Górze.

 

 

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0.

Logo NPRCMiło nam poinformować, że nasza Biblioteka jest beneficjentem Programu Wieloletniego „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021-2025", w ramach którego zdefiniowano Priorytet 3 "Zakup nowości wydawniczych do placówek wychowania przedszkolnego, bibliotek szkolnych i pedagogicznych”, Kierunek Interwencji 3.2 "Zakup nowości wydawniczych oraz elementów wyposażenia do bibliotek szkolnych i pedagogicznych". Priorytet 3 realizuje Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego we współpracy z Ministerstwem Edukacji i Nauki. Dzięki dotacji w wysokości 3000 zł wzbogacono zbiory  placówki o nowe, poszukiwane przez Czytelników publikacje z pedagogiki i nauk pokrewnych.

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa  - strona główna

WykazZapraszamy do zapoznania się z wykazem książek zakupionych dla Czytelników w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021-2025.

 

 

 

 

Kierunki realizacji polityki oświatowej państwa w roku szkolnym 2022/2023

EdukacjaZapraszamy Nauczycieli i Wychowawców do zapoznania się z podstawowymi kierunkami realizacji polityki oświatowej państwa w nowym roku szkolnym opublikowanymi na stronie Ministerstwa Edukacji i Nauki. Polecamy kolekcje materiałów edukacyjnych opracowane przez Pracowników Dolnośląskiej Biblioteki Pedagogicznej we Wrocławiu:

 

Szkolenia online  w grudniu

SzkoleniaW imieniu Dolnośląskiej Biblioteki Pedagogicznej we Wrocławiu serdecznie zapraszamy do udziału w bezpłatnych szkoleniach online.

Zapisy przez formularz zgłoszeniowy.  Serdecznie zapraszamy.

 

Kalendarium wydarzeń na grudzień

Kalendarium wydarzeń1Zapraszamy nauczycieli, bibliotekarzy i rodziców do zapoznania się z tematycznymi materiałami edukacyjnymi  zaproponowanymi na grudzień przez Pracowników Dolnośląskiej Biblioteki Pedagogicznej we Wrocławiu. Obejmują one wyselekcjonowane  dostępne w sieci publikacje, artykuły,  filmy, scenariusze, strony, zestawienia bibliograficzne, gotowe quizy.

 

 

 

 

Patroni roku 2022

Patroni roku 2022 1Sejm Rzeczypospolitej Polskiej wybrał kilka ważnych dla naszej historii postaci oraz jeden okres literacki jako ideę, która ukształtowała kolejne pokolenia Polaków. Patronami roku 2022 zostali wybrani: Maria Grzegorzewska, Maria Konopnicka, Józef Mackiewicz, Wanda Rutkiewicz oraz Józef Wybicki. Sejm przyjął także uchwałę ustanawiającą rok 2022 Rokiem Romantyzmu Polskiego.

 

 

RutkiewiczPolecamy kolekcję o Wandzie Halinie Rutkiewicz-Błaszkiewicz obejmującą między innymi publikacje poświęcone sławnej himalaistce, wspomnienia, wywiady, reportaże radiowe i filmowe oraz materiały dla nauczycieli.

 

 

 

Portret Józefa WybickiegoZachęcamy do obejrzenia prezentacji multimedialnej poświęconej działalności politycznej, społecznej i literackiej Autora hymnu narodowego. Do prezentacji  dołączono treść slajdów.

 

 

 

 

Ukraina - Polska

Ukraina PolskaNauczycielom, Uczniom i ich Rodzicom polecamy kolekcję linków do materiałów dostępnych w Internecie dotyczących języka ukraińskiego i języka polskiego dla obcokrajowców.  Materiały te ułatwią porozumiewanie się Polaków i Ukraińców.

 

 

 

 

Gra  o Świdnicy

Bolko IIZachęcamy do wzięcia udziału w wirtualnej grze "Dzika Świdnica". Autorami  trasy wędrówki po mieście w towarzystwie księcia świdnickiego Bolka II Małego są Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 105 im. Polskich Podróżników i Odkrywców w Świdnicy oraz Nauczyciele bibliotekarze Monika Godula i Wanda Śliwowska.

 

 

 

 

 

 

Projekt  dla uczniów i nauczycieli "Uczymy się razem"

Uczymy sięW imieniu Dolnośląskiej Biblioteki Pedagogicznej we Wrocławiu zapraszamy nauczycieli i uczniów z dysleksją, uczniów, którzy lepiej się uczą słuchając oraz dzieci uczące się w Polsce z innych krajów do oglądania filmów będących powtórzeniami wiadomości z danego tematu. Przygotowano powtórzenia  dla uczniów kl. VI z biologii, geografii i historii, dla uczniów kl. VII również z biologii, geografii  i historii oraz dla uczniów kl. VIII z biologii, geografii, historii. Filmy są dostępne w Studio nagrań DBP na YouTube.

 

 

 

 

Publikacje o upowszechnianiu czytania

baner poradnik 1baner przedszkole 1 400x220

W imieniu Fundacji Powszechnego Czytania zachęcamy Nauczycieli oraz Rodziców do zapoznania się z publikacją Supermoc książek. Poradnik upowszechniania czytania  autorstwa Marii Deskur oraz Supermoc książek w przedszkolu. Jak rozwijać zainteresowania czytelnicze dzieci? napisaną przez Marię Deskur, Agnieszkę Szprycer-Brodowską, Monikę Hałuchę i Ewę Wilczyńską. Wydawcami poradników są Fundacja Powszechnego Czytania, Kraków Miasto Literatury UNESCO, Wrocław Miasto Literatury UNESCO, Polska Izba Książki i Fundacja Olgi Tokarczuk.

 

Dla Rodziców i nie tylko...

Zachęcamy Rodziców i Opiekunów do zapoznania się z dokumentami:

Dzieci w wirtualnej sieciDzieci w wirtualnej sieci. Poradnik dla rodziców. Broszura powstała we współpracy Fundacji Edukacji Zdrowotnej i Psychoterapii z Fundacją Instytut Wiedzy o Rodzinie i Społeczeństwie wskazująca między innymi jasne reguły zachowania w sieci, które rodzice powinni przekazać swoim dzieciom.

 

 

 

 

Etat w sieci 2.0Etat w sieci 2.0. Zdrowie psychiczne polskich nastolatków w nauce zdalnej. Raport 2021. Wyniki badań przeprowadzonych przez Fundację Edukacji Zdrowotnej i Psychoterapii na temat skutków inwazji ekranów w czasie lockdownu dla rozwoju i zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży.

 

 

 

nastolatki wirtualnym tuneluNastolatki w wirtualnym tunelu. Poradnik dla rodziców.  Mini-poradnik powstały dzięki współpracy trenerów Fundacji Edukacji Zdrowotnej i Psychoterapii z młodzieżą i rodzicami podpowiadający, jak uchronić nastolatka przed sidłami cyberświata dając mu przestrzeń wolności i zaufania.

 

 

 

PatotreściPatotreści w Internecie. Raport o problemie. Raport opracowany przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę we współpracy z Rzecznikiem Praw Obywatelskich przedstawiający szczególnie szkodliwy dla najmłodszych odbiorców problem nadawania w sieci patologicznych treści, które wywołują negatywne emocje i promują niebezpieczne zachowania.

 

 

 

Prezent od IBUK Libra - książka polecana w listopadzie

Największe błędyW ramach akcji "Prezent od IBUK Libra" zachęcamy do  lektury książki Michaela Batnicka zatytułowanej Największe błędy najlepszych inwestorów.  Książka ukazała się w 2019 r. nakładem Wydawnictwa Naukowego PWN. Jest dostępna dla wszystkich zainteresowanych do 30 listopada na stronie wirtualnej czytelni Wydawnictwa Naukowego PWN IBUK Libra.

 

 

 

 

 

Stan czytelnictwa książek w Polsce - najnowsze badania Biblioteki Narodowej

Czytelnictwo 2022Prezentujemy wstępne wyniki badania stanu czytelnictwa w Polsce w pierwszym kwartale 2022 roku. Autorami raportu są Roman Chymkowski i Zofia Zasacka. 

 

 

 

 

Czasopisma dla nauczycieli i nie tylko...

Czasopisma ŚZachęcamy nauczycieli  i osoby zainteresowane najnowszymi informacjami z pedagogiki i nauk pokrewnych do czytania czasopism ogólnopedagogicznych, przedmiotowo-metodycznych, psychologicznych, bibliotekarskich, które posiadamy w naszych zbiorach. Kolekcja liczy ponad 100 tytułów.  Polecamy artykuły online opublikowane w dwumiesięcznikach "Chemia w Szkole", "Fizyka w Szkole z Astronomią" oraz "Geografia w Szkole".

 

 

 

 

 

 


© 2018 Dolnośląska Biblioteka Pedagogiczna we Wrocławiu