Logo biblioteki w Świdnicy

Baner Jednostki Oświatowej Samoreządu Województwa Dolnosląskiego

 facebook50 3 BIP6

 

                logo: WikiEduLinki

 

                logo WEBowa

 

                logo: IBUK libra

 

               logo: Polona

  • Zdjęcie biblioteki

  • Zdjęcie biblioteki

  • Zdjęcie biblioteki

  • Slider

Cytat na sierpień

Chłopiec pochylony nad otwartą książkąKsiążki kochają każdego, kto je otwiera, dając mu poczucie bezpieczeństwa i przyjaźń, niczego w zamian nie żądając...

Cornelia Funke


 

 

Komunikat

Uprzejmie informujemy, że w czasie wakacji  Biblioteka będzie czynna  od poniedziałku do piątku w godz. 10.00-15.00.

Zbiory do wypożyczenia można zamawiać drogą elektroniczną lub telefonicznie 74 8 520 520. Na życzenie przygotowujemy potrzebne materiały biblioteczne.

Wpłat za wydanie karty bibliotecznej, przedłużenie ważności konta bibliotecznego, kary za przetrzymanie zbiorów prosimy dokonywać na konto Biblioteki 49 1090 2398 0000 0001 4178 2824.

 

 

 

 

Propozycje

 Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0.

Logo NPRCMiło nam poinformować, że nasza Biblioteka jest beneficjentem Programu Wieloletniego „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021-2025", w ramach którego zdefiniowano Priorytet 3 "Zakup nowości wydawniczych do placówek wychowania przedszkolnego, bibliotek szkolnych i pedagogicznych”, Kierunek Interwencji 3.2 "Zakup nowości wydawniczych oraz elementów wyposażenia do bibliotek szkolnych i pedagogicznych". Priorytet 3 realizuje Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego we współpracy z Ministerstwem Edukacji i Nauki. Dotacja w wysokości 3000 zł  pozwoli na wzbogacenie zbiorów  placówki o nowe, poszukiwane przez Czytelników publikacje z pedagogiki i nauk pokrewnych.

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa  - strona główna

 

Książki zakupione ze środków NPRC 2.0.

WykazZapraszamy do zapoznania się z wykazem książek zakupionych dla Czytelników Biblioteki dzięki wsparciu finansowemu otrzymanemu w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021-2025.

 

 

 

 

 

Kalendarium wydarzeń na sierpień

Kalendarium wydarzeńZapraszamy nauczycieli, bibliotekarzy i rodziców do zapoznania się z tematycznymi materiałami edukacyjnymi  zaproponowanymi na sierpieńprzez Pracowników Dolnośląskiej Biblioteki Pedagogicznej we Wrocławiu. Obejmują one wyselekcjonowane  dostępne w sieci publikacje, artykuły,  filmy, scenariusze, strony, zestawienia bibliograficzne, gotowe quizy.

 

 

 

Ekologia i ochrona środowiska

Ekologia i ochrona środowiskaZachęcamy do wypożyczania książek na temat ekologii i ochrony środowiska, które zostały zakupione dla Czytelników naszej Biblioteki. Kolekcja liczy 19 tytułów adresowanych do dzieci w wieku przedszkolnym, uczniów i osób dorosłych. Publikacje można obejrzeć na wystawie w Wypożyczalni.

 

 

 

 

#PomagamUkrainie

Informacja dla rodziców dzieci przybywających z UkrainyZachęcamy do zapoznania się z informacjami adresowanymi do Rodziców dzieci przybywających z Ukrainy opracowanymi przez Ministerstwo Edukacji i Nauki. Zawierają one praktyczne wskazówki w języku polskim i ukraińskim dotyczące zapisania dziecka do szkoły oraz praw, jakie przysługują uczniom z zagranicy w polskich szkołach.

 

Nauczycielom polecamy materiały na temat udzielania pomocy w nauce uczniom z doświadczeniem migracji opracowane przez Pracowników Dolnośląskiej Biblioteki Pedagogicznej we Wrocławiu

Zachęcamy do zapoznania się z listą wsparcia dla dzieci niepełnosprawnych i niepełnosprawnych dorosłych przybywających z Ukrainy dostępną na stronie niepelnosprawni.pl.

Polecamy także linki do źródeł udostępniających nieodpłatne książki w języku ukraińskim, a także dodatkowe materiały do pobrania pochodzące ze strony serwisu dla bibliotekarzy Lustro Biblioteki.

 

Ukraina - Polska

Ukraina PolskaNauczycielom, Uczniom i ich Rodzicom polecamy kolekcję linków do materiałów dostępnych w Internecie dotyczących języka ukraińskiego i języka polskiego dla obcokrajowców.  Materiały te ułatwią porozumiewanie się Polaków i Ukraińców.

 

 

 

 

 

Gra  o Świdnicy

Bolko IIZachęcamy do wzięcia udziału w wirtualnej grze "Dzika Świdnica". Autorami  trasy wędrówki po mieście w towarzystwie księcia świdnickiego Bolka II Małego są Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 105 im. Polskich Podróżników i Odkrywców w Świdnicy oraz Nauczyciele bibliotekarze Monika Godula i Wanda Śliwowska.

 

 

 

 

 

Rok Józefa Wybickiego

Portret Józefa WybickiegoZ okazji  Roku Józefa Rufina Wybickiego przygotowano prezentację multimedialną poświęconą działalności politycznej, społecznej i literackiej Autora hymnu narodowego. Do prezentacji  dołączono treść slajdów.

 

 

 

 

 

Świdniccy Twórcy

Świdniccy TwórcyZachęcamy do obejrzenia kolekcji zatytułowanej "Świdniccy Twórcy" poświęconej literatom związanym z naszym miastem.  Kolekcja zawiera między innymi biogramy współczesnych pisarzy i poetów, utwory literackie, artykuły krytycznoliterackie, filmy.

 

 

 

Projekt  dla uczniów i nauczycieli "Uczymy się razem"

W imieniu Dolnośląskiej Biblioteki Pedagogicznej we Wrocławiu zapraszamy nauczycieli i uczniów z dysleksją, uczniów, którzy lepiej się uczą słuchając oraz dzieci uczące się w Polsce z innych krajów do oglądania filmów będących powtórzeniami wiadomości z danego tematu. Przygotowano powtórzenia  dla uczniów kl. VI z biologii, geografii i historii oraz dla uczniów kl. VII również z biologii, geografii  i historii.  Filmy są dostępne w Studio nagrań DBP na YouTube.

 

Patroni roku 2022

Patroni roku 2022 1Sejm Rzeczypospolitej Polskiej wybrał kilka ważnych dla naszej historii postaci oraz jeden okres literacki jako ideę, która ukształtowała kolejne pokolenia Polaków. Patronami roku 2022 zostali wybrani: Maria Grzegorzewska, Maria Konopnicka, Józef Mackiewicz, Wanda Rutkiewicz oraz Józef Wybicki. Sejm przyjął także uchwałę ustanawiającą rok 2022 Rokiem Romantyzmu Polskiego.

 

 

 

Publikacje o upowszechnianiu czytania

baner poradnik 1baner przedszkole 1 400x220

W imieniu Fundacji Powszechnego Czytania zachęcamy Nauczycieli oraz Rodziców do zapoznania się z publikacją Supermoc książek. Poradnik upowszechniania czytania  autorstwa Marii Deskur oraz Supermoc książek w przedszkolu. Jak rozwijać zainteresowania czytelnicze dzieci? napisaną przez Marię Deskur, Agnieszkę Szprycer-Brodowską, Monikę Hałuchę i Ewę Wilczyńską. Wydawcami poradników są Fundacja Powszechnego Czytania, Kraków Miasto Literatury UNESCO, Wrocław Miasto Literatury UNESCO, Polska Izba Książki i Fundacja Olgi Tokarczuk.

 

Kierunki realizacji polityki oświatowej państwa w roku szkolnym 2021/2022 - materiały edukacyjne

EdukacjaZapraszamy Nauczycieli i Wychowawców do korzystania z bogatej kolekcji materiałów edukacyjnych na temat rodziny, wartości, jakości edukacji, umiejętności zawodowych, ekologii, narzędzi TIK pomagających uczyć się szybciej i efektywniej, udostępniania kanonu edukacji klasycznej oraz edukacji patriotycznej. Materiały zostały opracowane przez Pracowników Dolnośląskiej Biblioteki Pedagogicznej we Wrocławiu.

 

Osoby niepełnosprawne w bibliotece

Osoby niepełnosprawne w biblioteceBiblioteki, jako podmioty publiczne są zobowiązane do zapewnienia osobom ze szczególnymi potrzebami dostępności architektonicznej, cyfrowej i informacyjno-komunikacyjnej. Chcąc ułatwić bibliotekarzom wzbogacenie wiedzy na temat uwzględniania potrzeb użytkowników z niepełnosprawnościami w planowanej i prowadzonej działalności, a także usuwanie barier  opracowaliśmy kolekcję dokumentów dostępnych w sieci. Zawiera ona artykuły, książki, adresy stron internetowych projektów i fundacji oraz wideoporadniki.

 

 

 

Wydawcy Dzieciom

Dziewczynka ogląda  otwartą książkę. Napis: Wydawcy dzieciom Zapraszamy Nauczycieli bibliotekarzy i Rodziców do zapoznania się  z ofertą 15 oficyn wydających książki adresowane do dzieci i nastolatków. Wśród zróżnicowanej oferty znajdują się między innymi książki edukacyjne i popularnonaukowe napisane i zilustrowane przez polskich i zagranicznych autorów. Mamy nadzieję, że zaprezentowana oferta ułatwi obserwację rynku wydawniczego i ułatwi wybór wartościowych książek służących rozbudzaniu i kształtowaniu zainteresowań czytelniczych młodych czytelników.

 

 

 

Pomoc psychologiczno-pedagogiczna dla dzieci i młodzieży

Pomoc psychologiczno pedagogicznaW celu ułatwienia nauczycielom zaplanowania działań wychowawczych, profilaktycznych i pomocowych dotyczących zdrowia psychicznego dzieci w wieku przedszkolnym oraz uczniów w czasie pandemii i po powrocie do nauki stacjonarnej, pracownik Biblioteki przygotował  bogatą kolekcję dokumentów dostępnych w sieci na temat pomocy psychologiczno-pedagogicznej dla dzieci i młodzieży. Kolekcja obejmuje raporty, przepisy prawne, programy i scenariusze zajęć, które mogą stać się inspiracją działań podejmowanych przez wychowawców, pedagogów i psychologów szkolnych.

 

 

 

Dla Rodziców i nie tylko...

Zachęcamy Rodziców i Opiekunów do zapoznania się z dokumentami:

Dzieci w wirtualnej sieciDzieci w wirtualnej sieci. Poradnik dla rodziców. Broszura powstała we współpracy Fundacji Edukacji Zdrowotnej i Psychoterapii z Fundacją Instytut Wiedzy o Rodzinie i Społeczeństwie wskazująca między innymi jasne reguły zachowania w sieci, które rodzice powinni przekazać swoim dzieciom.

 

 

 

 

Etat w sieci 2.0Etat w sieci 2.0. Zdrowie psychiczne polskich nastolatków w nauce zdalnej. Raport 2021. Wyniki badań przeprowadzonych przez Fundację Edukacji Zdrowotnej i Psychoterapii na temat skutków inwazji ekranów w czasie lockdownu dla rozwoju i zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży.

 

 

 

nastolatki wirtualnym tuneluNastolatki w wirtualnym tunelu. Poradnik dla rodziców.  Mini-poradnik powstały dzięki współpracy trenerów Fundacji Edukacji Zdrowotnej i Psychoterapii z młodzieżą i rodzicami podpowiadający, jak uchronić nastolatka przed sidłami cyberświata dając mu przestrzeń wolności i zaufania.

 

 

 

PatotreściPatotreści w Internecie. Raport o problemie. Raport opracowany przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę we współpracy z Rzecznikiem Praw Obywatelskich przedstawiający szczególnie szkodliwy dla najmłodszych odbiorców problem nadawania w sieci patologicznych treści, które wywołują negatywne emocje i promują niebezpieczne zachowania.

 

 

 

Prezent od IBUK Libra - książka polecana w lipcu

AdonisW ramach akcji "Prezent od IBUK Libra" zachęcamy do  lektury książki James'a Adonisa zatytułowanej Co cię nie zabije, to cię wzmocni i inne motywacyjne bzdury.  Autor przeciwstawia się wszechobecnym, niemającym nic wspólnego z mądrością  absolutystycznym cytatom i powiedzonkom, które są albo z gruntu nieprawdziwe, albo pełne luk. Książka ukazała się w 2018 r. nakładem Wydawnictwa Naukowego PWN. Jest dostępna dla wszystkich zainteresowanych do 31 lipca na stronie wirtualnej czytelni Wydawnictwa Naukowego PWN IBUK Libra.

 

 

 

Stan czytelnictwa książek w Polsce - najnowsze badania Biblioteki Narodowej

Czytelnictwo 2022Prezentujemy wstępne wyniki badania stanu czytelnictwa w Polsce w pierwszym kwartale 2022 roku. Autorami raportu są Roman Chymkowski i Zofia Zasacka. 

 

 

 

 

Czasopisma dla nauczycieli i nie tylko...

Czasopisma ŚZachęcamy nauczycieli  i osoby zainteresowane najnowszymi informacjami z pedagogiki i nauk pokrewnych do czytania czasopism ogólnopedagogicznych, przedmiotowo-metodycznych, psychologicznych, bibliotekarskich, które posiadamy w naszych zbiorach. Kolekcja liczy ponad 100 tytułów.  Polecamy artykuły online opublikowane w dwumiesięcznikach "Chemia w Szkole", "Fizyka w Szkole z Astronomią" oraz "Geografia w Szkole".

 

 

 

 

 

 


© 2018 Dolnośląska Biblioteka Pedagogiczna we Wrocławiu