Logo biblioteki w Świdnicy

Baner Jednostki Oświatowej Samoreządu Województwa Dolnosląskiego

 facebook50 3 BIP6

 

                logo: WikiEduLinki

 

                logo WEBowa

 

                logo: IBUK libra

 

               logo: Polona

  • Zdjęcie biblioteki

  • Zdjęcie biblioteki

  • Zdjęcie biblioteki

  • Zdjęcie biblioteki

Cytat na październik

Czytający chłopiec

Książek, które chcemy, by młodzież czytała, nie należy zalecać, lecz chwalić w jej obecności.

 

Georg Christoph Lichtenberg

 

70 lat Biblioteki Pedagogicznej w Świdnicy

70 lat Biblioteki Pedagogicznej w ŚwidnicyRok 2021 to dla Biblioteki Pedagogicznej w Świdnicy rok jubileuszowy. 1 października minęło 70 lat od powołania pierwszego bibliotekarza, wpisania do  inwentarza  pierwszych  książek. Nasz jubileusz chcemy świętować cyklicznymi artykułami. Zapraszamy do śledzenia serwisu internetowego oraz profilu Biblioteki na Facebooku, gdzie będziemy publikować archiwalne zdjęcia oraz materiały związane z historią placówki.

 

Sylwetki bibliotekarzy

 

 Artykuły

Komunikat

Uprzejmie informujemy, że w dniu 15 października (piątek) Biblioteka będzie czynna w godz. 10.00-15.00. Za utrudnienia przepraszamy.

Serdecznie zachęcamy Nauczycieli, Studentów, Uczniów i Rodziców do korzystania z usług i zbiorów Biblioteki od poniedziałku do piątku w godz. 10.00-17.00, w czwartki w godz. 10.00-15.00.

Zbiory do wypożyczenia można zamawiać drogą elektroniczną lub telefonicznie 74 8 520 520. Na życzenie przygotowujemy potrzebne materiały biblioteczne.

Wpłat za wydanie karty bibliotecznej, przedłużenie ważności konta bibliotecznego, kary za przetrzymanie zbiorów prosimy dokonywać na konto Biblioteki 49 1090 2398 0000 0001 4178 2824.

 

Studia podyplomowe dla bibliotekarzy

W imieniu Pani Profesor Doroty Michułki zapraszamy Bibliotekarzy na studia podyplomowe Literatura dla dzieci i młodzieży: kultura - edukacja - nowe media. Więcej informacji na stronie Uniwersytetu Wrocławskiego.

 

 Jesienne nowości

20210930 091216Zapraszamy naszych Czytelników do wypożyczania książek zakupionych we wrześniu. Szczególnie polecamy publikacje dotyczące pomocy uczniom ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi.

 

 

 

 

Wykłady online dla bibliotekarzy

Webinaria DBPZ okazji obchodzonego w październiku Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych serdecznie zapraszamy bibliotekarzy na nieodpłatne webinaria przygotowane przez Pracowników Dolnośląskiej Biblioteki Pedagogicznej we Wrocławiu. Wykłady będą rozpoczynać się o godz. 13.00.

 

Wykłady:

  • 7 października - Książki pachnące wrażeniami- jak odkrywać w młodych czytelnikach kolejne warstwy książek? - Małgorzata Swędrowska - formularz zgłoszeniowy
  • 11 października - Biblioteczne inspiracje - Agnieszka Halicka - formularz zgłoszeniowy 
  • 21 października - Nie recenzja, nie streszczenie - alternatywny sposób na reklamę książki - Beata Malentowicz - formularz zgłoszeniowy
  • 26 października - Biblioterapia jako niekonwencjonalna metoda pracy nauczyciela z uczniem przedszkolnym i w młodszym wieku szkolnym - dr Urszula Tobolska - formularz zgłoszeniowy 

Szczegółowe informacje dostępne są na stronie https://dbp.wroclaw.dolnyslask.pl/biblioteki/wroclaw/wroclaw-wydarzenia/3359-scm-aktywna-biblioteka-wirtualne-spotkania-konferencyjne

 

Wojewódzki program NESTOR

Projekty i programy - Wojewódzki Program NestorW imieniu Dolnośląskiej Biblioteki Pedagogicznej we Wrocławiu biorącej udział w programie NESTOR, którego celem jest aktywizacja osób starszych oraz zwiększenie ich roli w życiu społecznym, zachęcamy seniorów do aktywnego uczestniczenia w  proponowanych działaniach:

- Spotkania z książką

- Książka na receptę

- Moje miejsce - Dolny Śląsk

- Senior + smartfon.

Więcej informacji o poszczególnych zadaniach można znaleźć w materiale audiowizualnym Projekt Nestor

 

Kierunki realizacji polityki oświatowej państwa w roku szkolnym 2021/2022 - materiały edukacyjne

EdukacjaZapraszamy Nauczycieli i Wychowawców do korzystania z bogatej kolekcji materiałów edukacyjnych na temat rodziny, wartości, jakości edukacji, umiejętności zawodowych, ekologii. Materiały zostały opracowane przez Pracowników Dolnośląskiej Biblioteki Pedagogicznej we Wrocławiu.

 

 

Raport o nauczycielach Fundacji Orange

Okładka raportu Między pasją a zawodem.Zachęcamy Nauczycieli do lektury opracowania "Między pasją a zawodem. Raport o statusie nauczycielek i nauczycieli w Polsce 2021" Fundacji Orange. Dokument ukazuje rolę i status nauczycielek i nauczycieli z perspektywy ich samych, dyrekcji, uczniów i rodziców.  Prezentuje również potrzeby pedagogów w zakresie poszerzenia wiedzy i umiejętności przydatnych w udzielaniu uczniom wsparcia psychologicznego, rozwiązywania sytuacji konfliktowych oraz radzenia sobie ze stresem.

 

 

 

Wystawa "Wieszcz u fotografa, czyli jak wyglądał Mickiewicz"

MickiewiczZapraszamy na wystawę "Wieszcz u fotografa, czyli jak wygladał Mickiewicz", którą można obejrzeć w holu Miejskiej Biblioteki Publicznej im. C. K. Norwida w Świdnicy.  Wystawa prezentuje wszystkie fotograficzne wizerunki wieszcza, także te mniej znane i rzadziej reprodukowane, jak portret z kijem pielgrzyma czy zdjęcie z cygarem. Towarzyszą im fragmenty wspomnień krewnych, przyjaciół i znajomych, ale tylko takie, które dotyczą wyglądu zewnętrznego Poety. Oprócz fotografii Mickiewicza można obejrzeć zdjęcia sześciorga dzieci, licznych wnuków i prawnuków Poety. Wystawę przygotowała Dolnośląska Biblioteka Publiczna im. Tadeusza Mikulskiego we Wrocławiu.

 

 

Osoby niepełnosprawne w bibliotece

Na fioletowym tle niebieskie sylwetki osób z niepełnosprawnościami. Napis: Osoby niepełnosprawne w bibliotceBiblioteki, jako podmioty publiczne są zobowiązane do zapewnienia osobom ze szczególnymi potrzebami dostępności architektonicznej, cyfrowej i informacyjno-komunikacyjnej. Chcąc ułatwić bibliotekarzom wzbogacenie wiedzy na temat uwzględniania potrzeb użytkowników z niepełnosprawnościami w planowanej i prowadzonej działalności, a także usuwanie barier  opracowaliśmy kolekcję dokumentów dostępnych w sieci. Zawiera ona artykuły, książki, adresy stron internetowych projektów i fundacji oraz wideoporadniki.

 

 

Wydawcy Dzieciom

Dziewczynka ogląda  otwartą książkę. Napis: Wydawcy dzieciom Zapraszamy Nauczycieli bibliotekarzy i Rodziców do zapoznania się  z ofertą 15 oficyn wydających książki adresowane do dzieci i nastolatków. Wśród zróżnicowanej oferty znajdują się między innymi książki edukacyjne i popularnonaukowe napisane i zilustrowane przez polskich i zagranicznych autorów. Mamy nadzieję, że zaprezentowana oferta ułatwi obserwację rynku wydawniczego i ułatwi wybór wartościowych książek służących rozbudzaniu i kształtowaniu zainteresowań czytelniczych młodych czytelników.

 

 

 

Pomoc psychologiczno-pedagogiczna dla dzieci i młodzieży

Leżąca na piasku otwarta książka. Nad nią białe słońce. Napis: Pomoc psychologiczno-pedagogiczna dla dzieci i młodzieży W celu ułatwienia nauczycielom zaplanowania działań wychowawczych, profilaktycznych i pomocowych dotyczących zdrowia psychicznego dzieci w wieku przedszkolnym oraz uczniów w czasie pandemii i po powrocie do nauki stacjonarnej, pracownik Biblioteki przygotował  bogatą kolekcję dokumentów dostępnych w sieci na temat pomocy psychologiczno-pedagogicznej dla dzieci i młodzieży. Kolekcja obejmuje raporty, przepisy prawne, programy i scenariusze zajęć, które mogą stać się inspiracją działań podejmowanych przez wychowawców, pedagogów i psychologów szkolnych.

 

 

Patotreści w Internecie. Raport o problemie

Logo Fundacji Dajemy Dzieciom SiłęZachęcamy Nauczycieli, Rodziców oraz Opiekunów do zapoznania się z dokumentem Patotreści w Internecie. Raport o problemie. Został on opracowany przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę we współpracy z Rzecznikiem Praw Obywatelskich. Raport przedstawia szczególnie szkodliwy dla najmłodszych odbiorców problem nadawania w sieci patologicznych treści, które wywołują negatywne emocje i promują niebezpieczne zachowania.

 

Poradnik dla Rodziców Dzieci w wirtualnej sieci

Okładka poradnika Dzieci w wirtualnej sieciRodzicom polecamy broszurę  Dzieci w wirtualnej sieci. Jak chronić dziecko przed zagrożeniami cyfrowego świata? Autorki Bogna Białecka i Aleksandra Maria Gil w syntetyczny sposób przedstawiają uzależnienie dzieci od smartfona i gier komputerowych, pornografię internetową, cyfrowy detoks. Publikacja powstała we współpracy Fundacji Edukacji Zdrowotnej i Psychoterapii z Fundacją Instytutu Wiedzy o Rodzinie i Społeczństwie.

 

 

 

 

Patroni roku 2021

Zdjęcia Patronów 2021 rokuPatronami 2021 r. ustanowionymi przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej zostali kard. Stefan Wyszyński, Stanisław Lem, Cyprian Kamil Norwid, Krzysztof Kamil Baczyński, Tadeusz Różewicz. Rok 2021 jest także rokiem Konstytucji 3 Maja.

 

 

 

 

Kosmiczne bajanie Pana Lema

Kolorowa grafika wektorowa - kosmosUczniów  i dorosłych zainteresowanych życiem i twórczością Stanisława Lema zapraszamy do udział w Kosmicznym bajaniu, którego narratorem jest sam Autor "Bajek robotów". Scenariusz spotkania ułożyła Pani Wanda Śliwowska, nauczyciel bibliotekarz Szkoły Podstawowej nr 105 w Świdnicy.

 

Prezent od IBUK Libra - książka polecana w październiku

NienawiśćW ramach akcji "Prezent od IBUK Libra" zachęcamy do  lektury książki zatytułowanej Nienawiść w przestrzeniu publicznej napisanej pod redakcją naukową Urszuli Jakubowskiej i Piotra Szaroty. W publikacji zamieszczono rozważania na temat teoretycznych i prawnych definicji mowy nienawiści, przejawów, funkcji i możliwych uwarunkowań biblijnej nienawiści czy agresji werbalnej w publicznych sporach polityków i jej społecznego odbioru. Książka ukazała się w 2020 r. nakładem Wydawnictwa Naukowego PWN. Jest dostępna do 31 października na stronie wirtualnej czytelni Wydawnictwa Naukowego PWN IBUK Libra.

 

 

Nowe książki

Nowości 2021 Biblioteki Pedagogicznej w ŚwidnicyZapraszamy do zapoznania się z nowościami zakupionymi we wrześniu dla Czytelników naszej Biblioteki. Życzymy miłej lektury.

 

 

 

 

 

Czasopisma dla nauczycieli i nie tylko...

Okładki czasopism dostępnych w Bibliotece Pedagogicznej w ŚwidnicyZachęcamy nauczycieli  i osoby zainteresowane najnowszymi informacjami z pedagogiki i nauk pokrewnych do czytania czasopism ogólnopedagogicznych, przedmiotowo-metodycznych, psychologicznych, bibliotekarskich, które posiadamy w naszych zbiorach. Kolekcja liczy ponad 100 tytułów.  Polecamy dostępne online artykuły opublikowane w czerwcowym numerze dwumiesięcznika "Chemia w Szkole", "Fizyka w Szkole z Astronomią" oraz "Geografia w Szkole".

 

 

 

 

 

 


© 2018 Dolnośląska Biblioteka Pedagogiczna we Wrocławiu