Logo biblioteki w Świdnicy

Baner Jednostki Oświatowej Samoreządu Województwa Dolnosląskiego

 facebook50 3 BIP6

 

                logo: WikiEduLinki

 

                logo WEBowa

 

                logo: IBUK libra

 

               logo: Polona

  • Zdjęcie biblioteki

  • Zdjęcie biblioteki

  • Zdjęcie biblioteki

  • Zdjęcie biblioteki

Cytat na styczeń

DziewczynkaWiele mądrości czerpie się z życia, ale mądrość głęboką i prawdziwą uzyskać można tylko ze skarbnicy zwanej książką.

 

Henryk Jurand


 

Komunikat

Serdecznie zachęcamy Nauczycieli, Studentów, Uczniów i Rodziców do korzystania z usług i zbiorów Biblioteki od poniedziałku do piątku w godz. 10.00-17.00, w czwartki w godz. 10.00-15.00.

Zbiory do wypożyczenia można zamawiać drogą elektroniczną lub telefonicznie 74 8 520 520. Na życzenie przygotowujemy potrzebne materiały biblioteczne.

Wpłat za wydanie karty bibliotecznej, przedłużenie ważności konta bibliotecznego, kary za przetrzymanie zbiorów prosimy dokonywać na konto Biblioteki 49 1090 2398 0000 0001 4178 2824.

 

 

 

 

Propozycje

Edukacja zdalna - materiały dla nauczycieli

projekt wsparcienauczycieliSerdecznie zapraszamy do zapoznania się z materiałami przygotowanymi w ramach grantowego projektu Ośrodka Rozwoju Edukacji w Warszawie, przy współpracy z Centrum Informatycznym Edukacji (CIE) „Wsparcie placówek doskonalenia nauczycieli i bibliotek pedagogicznych w realizacji zadań związanych z przygotowaniem i wsparciem nauczycieli w prowadzeniu kształcenia na odległość”. W projekcie ukierunkowanym na ograniczenie negatywnych skutków wystąpienia COVID-19 poprzez zapewnienie prowadzenia edukacji na odległość w przypadku ponownego czasowego zamknięcia części szkół i przedszkoli uczestniczyła Dolnośląska Biblioteka Pedagogiczna we Wrocławiu i Filie.

 

Projekt  dla uczniów i nauczycieli "Uczymy się razem"

W imieniu Dolnośląskiej Biblioteki Pedagogicznej we Wrocławiu zapraszamy nauczycieli i uczniów z dysleksją, uczniów, którzy lepiej się uczą słuchając oraz dzieci uczące się w Polsce z innych krajów do oglądania filmów będących powtórzeniami wiadomości z danego tematu. Przygotowano powtórzenia  dla uczniów kl. VI z biologii, geografii i historii oraz dla uczniów kl. VII również z biologii, geografii  i historii.  Filmy są dostępne w Studio nagrań DBP na YouTube.

 

Patroni roku 2022

Patroni roku 2022 1Sejm Rzeczypospolitej Polskiej wybrał kilka ważnych dla naszej historii postaci oraz jeden okres literacki jako ideę, która ukształtowała kolejne pokolenia Polaków. Patronami roku 2022 zostali wybrani: Maria Grzegorzewska, Maria Konopnicka, Józef Mackiewicz, Wanda Rutkiewicz oraz Józef Wybicki. Sejm przyjął także uchwałę ustanawiającą rok 2022 Rokiem Romantyzmu Polskiego.

 

 

Wirtualna wystawa na temat profesji Romów

RomowieW imieniu Fundacji Przestrzenie Dziedzictwa i współorganizatorów projektu serdecznie  zapraszamy do odwiedzenia wirtualnej wystawy zatytułowanej Tradycyjne profesje romskie w polskich zbiorach muzealnych i prywatnych. Wystawa jest wartościowym materiałem edukacyjnym dla dzieci i młodzieży,  poszerzającym ich wiedzę o kulturze, historii  i dziedzictwie  Romów w Polsce i Europie.

 

 

 

Wojewódzki program NESTOR

Projekty i programy - Wojewódzki Program NestorW imieniu Dolnośląskiej Biblioteki Pedagogicznej we Wrocławiu biorącej udział w programie NESTOR, którego celem jest aktywizacja osób starszych oraz zwiększenie ich roli w życiu społecznym, zachęcamy seniorów do aktywnego uczestniczenia w  proponowanych działaniach:

- Spotkania z książką

- Książka na receptę

- Moje miejsce - Dolny Śląsk

- Senior + smartfon.

Więcej informacji o poszczególnych zadaniach można znaleźć w materiale audiowizualnym Projekt Nestor

 

Publikacje o upowszechnianiu czytania

baner poradnik 1baner przedszkole 1 400x220

W imieniu Fundacji Powszechnego Czytania zachęcamy Nauczycieli oraz Rodziców do zapoznania się z publikacją Supermoc książek. Poradnik upowszechniania czytania  autorstwa Marii Deskur oraz Supermoc książek w przedszkolu. Jak rozwijać zainteresowania czytelnicze dzieci? napisaną przez Marię Deskur, Agnieszkę Szprycer-Brodowską, Monikę Hałuchę i Ewę Wilczyńską. Wydawcami poradników są Fundacja Powszechnego Czytania, Kraków Miasto Literatury UNESCO, Wrocław Miasto Literatury UNESCO, Polska Izba Książki i Fundacja Olgi Tokarczuk.

 

Kierunki realizacji polityki oświatowej państwa w roku szkolnym 2021/2022 - materiały edukacyjne

EdukacjaZapraszamy Nauczycieli i Wychowawców do korzystania z bogatej kolekcji materiałów edukacyjnych na temat rodziny, wartości, jakości edukacji, umiejętności zawodowych, ekologii, narzędzi TIK pomagających uczyć się szybciej i efektywniej, udostępniania kanonu edukacji klasycznej oraz edukacji patriotycznej. Materiały zostały opracowane przez Pracowników Dolnośląskiej Biblioteki Pedagogicznej we Wrocławiu.

 

Raport o nauczycielach Fundacji Orange

Okładka raportu Między pasją a zawodem.Zachęcamy Nauczycieli do lektury opracowania "Między pasją a zawodem. Raport o statusie nauczycielek i nauczycieli w Polsce 2021" Fundacji Orange. Dokument ukazuje rolę i status nauczycielek i nauczycieli z perspektywy ich samych, dyrekcji, uczniów i rodziców.  Prezentuje również potrzeby pedagogów w zakresie poszerzenia wiedzy i umiejętności przydatnych w udzielaniu uczniom wsparcia psychologicznego, rozwiązywania sytuacji konfliktowych oraz radzenia sobie ze stresem.

 

 

 

Osoby niepełnosprawne w bibliotece

Na fioletowym tle niebieskie sylwetki osób z niepełnosprawnościami. Napis: Osoby niepełnosprawne w bibliotceBiblioteki, jako podmioty publiczne są zobowiązane do zapewnienia osobom ze szczególnymi potrzebami dostępności architektonicznej, cyfrowej i informacyjno-komunikacyjnej. Chcąc ułatwić bibliotekarzom wzbogacenie wiedzy na temat uwzględniania potrzeb użytkowników z niepełnosprawnościami w planowanej i prowadzonej działalności, a także usuwanie barier  opracowaliśmy kolekcję dokumentów dostępnych w sieci. Zawiera ona artykuły, książki, adresy stron internetowych projektów i fundacji oraz wideoporadniki.

 

 

Wydawcy Dzieciom

Dziewczynka ogląda  otwartą książkę. Napis: Wydawcy dzieciom Zapraszamy Nauczycieli bibliotekarzy i Rodziców do zapoznania się  z ofertą 15 oficyn wydających książki adresowane do dzieci i nastolatków. Wśród zróżnicowanej oferty znajdują się między innymi książki edukacyjne i popularnonaukowe napisane i zilustrowane przez polskich i zagranicznych autorów. Mamy nadzieję, że zaprezentowana oferta ułatwi obserwację rynku wydawniczego i ułatwi wybór wartościowych książek służących rozbudzaniu i kształtowaniu zainteresowań czytelniczych młodych czytelników.

 

 

 

Pomoc psychologiczno-pedagogiczna dla dzieci i młodzieży

Leżąca na piasku otwarta książka. Nad nią białe słońce. Napis: Pomoc psychologiczno-pedagogiczna dla dzieci i młodzieży W celu ułatwienia nauczycielom zaplanowania działań wychowawczych, profilaktycznych i pomocowych dotyczących zdrowia psychicznego dzieci w wieku przedszkolnym oraz uczniów w czasie pandemii i po powrocie do nauki stacjonarnej, pracownik Biblioteki przygotował  bogatą kolekcję dokumentów dostępnych w sieci na temat pomocy psychologiczno-pedagogicznej dla dzieci i młodzieży. Kolekcja obejmuje raporty, przepisy prawne, programy i scenariusze zajęć, które mogą stać się inspiracją działań podejmowanych przez wychowawców, pedagogów i psychologów szkolnych.

 

 

Patotreści w Internecie. Raport o problemie

Logo Fundacji Dajemy Dzieciom SiłęZachęcamy Nauczycieli, Rodziców oraz Opiekunów do zapoznania się z dokumentem Patotreści w Internecie. Raport o problemie. Został on opracowany przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę we współpracy z Rzecznikiem Praw Obywatelskich. Raport przedstawia szczególnie szkodliwy dla najmłodszych odbiorców problem nadawania w sieci patologicznych treści, które wywołują negatywne emocje i promują niebezpieczne zachowania.

 

Poradnik dla Rodziców Dzieci w wirtualnej sieci

Okładka poradnika Dzieci w wirtualnej sieciRodzicom polecamy broszurę  Dzieci w wirtualnej sieci. Jak chronić dziecko przed zagrożeniami cyfrowego świata? Autorki Bogna Białecka i Aleksandra Maria Gil w syntetyczny sposób przedstawiają uzależnienie dzieci od smartfona i gier komputerowych, pornografię internetową, cyfrowy detoks. Publikacja powstała we współpracy Fundacji Edukacji Zdrowotnej i Psychoterapii z Fundacją Instytutu Wiedzy o Rodzinie i Społeczństwie.

 

 

 

 

Prezent od IBUK Libra - książka polecana w styczniu

Siła energiiW ramach akcji "Prezent od IBUK Libra" zachęcamy do  lektury książki Roberat Bryce'a zatytułowanej Siła energii. Elektryczność bogactwem narodów.  Autor analizuje między innymi  wpływ elektryczności na poprawę jakości życia kobiet, ilość energii zużywanej do produkcji marihuany czy też mechanizm budowania, zasilania i utrzymywania sprawnej sieci elektrycznej. Książka ukazała się w 2020 r. nakładem Wydawnictwa Naukowego PWN. Jest dostępna do 31 stycznia na stronie wirtualnej czytelni Wydawnictwa Naukowego PWN IBUK Libra.

 

 

Nowe książki

Nowości 2021 Biblioteki Pedagogicznej w ŚwidnicyZapraszamy do zapoznania się z nowościami zakupionymi w ostanim kwartale 2021 roku. Życzymy miłej lektury.

 

 

 

 

 

Czasopisma dla nauczycieli i nie tylko...

Czasopisma ŚZachęcamy nauczycieli  i osoby zainteresowane najnowszymi informacjami z pedagogiki i nauk pokrewnych do czytania czasopism ogólnopedagogicznych, przedmiotowo-metodycznych, psychologicznych, bibliotekarskich, które posiadamy w naszych zbiorach. Kolekcja liczy ponad 100 tytułów.  Polecamy dostępne online artykuły opublikowane w dwumiesięcznikach "Chemia w Szkole", "Fizyka w Szkole z Astronomią" oraz "Geografia w Szkole".

 

 

 

 

 

 


© 2018 Dolnośląska Biblioteka Pedagogiczna we Wrocławiu