logo: Dolnośląska Biblioteka Pedagogiczna we Wrocławiu

Baner Jednostki Oświatowej Samorządu Województwa Dolnosląskiego

dolnyslask 25lat

 Facebook Biblioteki  Twitter Biblioteki  instagram Biblioteki  Odnośnik do Anchor. Podcasty z recenzjami książek  youtube Biblioteki

logo: WikiEduLinki

 logo WEBowa

 logo: IBUK libra

logo: Polona

 
NUKAT, czyli Narodowy Uniwersalny Katalog Centralny współtworzą przede wszystkim polskie biblioteki naukowe, stosujące zintegrowane systemy biblioteczne. Jest to katalog scentralizowany z kontrolą opisów, tworzony metodą współkatalogowania.

Zadaniem Narodowego Uniwersalnego Katalogu Centralnego jest dostarczanie informacji o dokumentach oraz miejscu ich przechowywania, udostępnianie katalogom lokalnym gotowych rekordów kartotek haseł wzorcowych oraz rekordów bibliograficznych, a tym samym usprawnianie i przyspieszanie katalogowania zbiorów w bibliotekach polskich dzięki eliminowaniu dublowania pracy.  Kody lokalizacji, dodawane przez biblioteki kopiujące rekordy bibliograficzne z katalogu centralnego, stanowią istotne źródło informacji dla wypożyczeń międzybibliotecznych.  Siedzibą Narodowego Uniwersalnego Katalogu Centralnego NUKAT jest Biblioteka Uniwersytecka w Warszawie, w której zlokalizowany jest serwer NUKAT. Adres internetowy: www.nukat.edu.pl. Jego oficjalne uruchomienie nastąpiło w październiku 2002 r. Zasób katalogu tworzony jest przez bibliotekarzy z bibliotek współpracujących w kraju i za granicą. Obecnie współpracuje 1488 bibliotekarzy z ponad 120 bibliotek użytkujących 12 systemów zintegrowanych (m.in. Aleph, Horizon, Prolib, Q-Series, Virtua).
 
W gronie tych bibliotek od czerwca 2004 r. znajduje się również Dolnośląska Biblioteka Pedagogiczna, która, jako pierwsza spośród bibliotek pedagogicznych, zdecydowała się podjąć współpracę z NUKAT. Należy ona do grona bibliotek, które są czynnym użytkownikiem katalogu NUKAT, co oznacza, że nie tylko pobiera gotowe rekordy z katalogu centralnego, ale także bierze udział we współkatalogowaniu, tworząc nowe rekordy bądź modyfikując rekordy już istniejące.Współpraca obejmuje także opracowywanie rekordów haseł wzorcowych formalnych (khw).Właśnie istnienie w katalogu centralnym bazy khw i możliwość pobierania rekordów khw do baz lokalnych były istotnym motywem przystąpienia DBP do współpracy z NUKAT. W systemach zautomatyzowanych baza khw pełni rolę odsyłaczy poprzez tworzenie powiązań pomiędzy hasłami w formie ujednoliconej z formami odrzuconymi. Dzięki temu łatwiejsze staje się dla czytelników wyszukiwanie np. poprzez hasła autorskie.
Istotnym powodem, dla którego DBP zdecydowała się przystąpić do współpracy, była możliwość kopiowania rekordów bibliograficznych bezpośrednio z katalogu NUKAT do katalogu biblioteki, co przyspiesza wprowadzanie bazy retro. Współpraca ta jest niewątpliwie korzystna dla obu stron, gdyż DBP z racji profilu zbiorów stanowi ważne źródło rekordów z takich dziedzin wiedzy jak pedagogika, dydaktyka czy psychologia. Pobieranie gotowych rekordów z katalogu centralnego nie tylko znacznie usprawnia katalogowanie, ale także eliminuje dublowanie prac i przyczynia się do ujednolicania opisów oraz gwarantuje spójność danych. Korzyści z takiego sposobu katalogowania mają tym samym nie tylko bibliotekarze, ale przede wszystkim czytelnicy.

Kontakt:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
 

Współpracujemy:           

 

 

                 logo: Academica   logo: Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich  logo: Dolnośląska Biblioteka Cyfrowa  logo: Instyt Informacji Naukowej i Bibliotekoznawstwa Uniwersytetu Wrocławskiego  logo: Dolnośląskie Towarzystwo Regionalne   logo: Centrum Edukacji Kulturalnej Dzieci i Młodzieży   Odnośnik do Nukat

 

 

 

Kontakt

Centrala:
symbol słuchawkaB
71 377 28 01
Czytelnia:
symbol słuchawkaB
71 377 28 04
Wypożyczalnia:
symbol słuchawkaB
71 377 28 03

Dolnośląskie biblioteki pedagogiczne

Biuletyn Informacji Publicznej

epuap logo