Materiały opracowane przez Dolnośląską Bibliotekę Pedagogiczną
- Wsparcie nauczycieli w prowadzeniu kształcenia na odległość - materiały przygotowane i udostępnione w celu wsparcia nauczycieli w pracy z wykorzystaniem nowych technologii
- Biblioteka n@rzędzi TIK - kolekcja multimedialna: aplikacje i programy, pomysły i inspiracje - praca zdalna i stacjonarna - strona z opisami różnych dziedzin pracy z wykorzystaniem technologii: interktywnie, materiały i zasoby, współpraca, wyzwania (metody, ocenianie, godzina wychowawcza), studio nagrań (podcasty, filmy, screencasty), tablice wirtualne, prezentacje multimedialne, platformy do pracy zdalnej.
- Wyzwania pracy zdalnej - W kolekcji znajdują się materiały na temat: aktywizowania uczniów i ich motywowania, oceniania pracy zdalnej, godzina wychowawcza, wyzwania, relacje, cele...
- Lekcje zdalne - kolekcja multimedialna zawiera materiały na temat prowadzenia lekcji online: przykładowe scenariusze zajęć, strony ze scenariuszami w podziale na etapy edukacyjne i przedmioty, jak prowadzić lekcje online, przygotowane kolekcje lekcji na odległość, dodatkowe materiały do wykorzystania.
- Zasoby cyfrowe - wykorzystanie w edukacji. Tablice: Wybrane zasoby edukacyjne - linki do stron projektów, instytucji, fundacji; Kolekcje pomysłów - zebrane materiały przez nauczycieli i bibliotekarzy; Materiały na YouTube; Strony i blogi z poleceniami różnych zasobów; O otwartych zasobach.
- Metody pracy na odległość - kolekcja z materiałami: O nauczaniu zdalnym - poradniki, artykuły, strony i blogi; Odwrócona lekcja; WebQuest; Wybrane narzędzia; E-learning i M-learning
- Nauka online - tablica z materiałami multimedialnycmi: narzędzia pracy zdalnej, materiały udostępniane na blogach, serwisach czy platformach edukacyjnych, gotowe zasoby do nauki zdalnej.
- Nauka w chmurze - kolekcja z materiałami multimedialnycmi: miejsca w chmurze, w których można tworzyć i gromadzić materiały dla uczniów oraz je udostępniać.
- Portale edukacyjne - przegląd stron i portali z materiałami edukacyjnymi dla uczniów na każdym poziomie edukacyjnym: przedszkole, edukacja wczesnoszkolna, szkoła podstawowa i szkoła ponadpodstawowa.
- Nauka i kultura w sieci - tablica multimedialna: oferta instytucji, dobre praktyki, narzędzia, wskazówki, doskonalenie, artykuły z sieci, legalne źródła.
- Poradniki - materiały przygotowane jako wsparcie w pracy i nauce: dla nauczycieli, rodziców, uczniów i przedszkolaków i jako podpowiedź jak sobie radzić w sytuacjach trudnych czy nietypowych.
- Webowadbp - biblioteka multimedialnych zasobów edukacyjnych i informacyjnych. W materiałach m.in. scenariusze, artykuły, publikacje, multimedia, informacje merytoryczne, dobre praktyki.
- Biblioteczne zasoby cyfrowe DBP
- Prezentacja multimedialna Eduapki - edukacyjne możliwości urządzeń mobilnych - prezentacja narzędzi do zdalnej pracy z uczniami na telefony i tablety
- Doskonalenie online - prezentacja instytucji proponujących różne formy doskonalenia: e-learning, webinaria, wideokonferencje, szkolenia online, platformy e-learningowe oraz serwisy z gotowymi materiałami wspierającymi pracę i naukę w sieci.
- Wesoła Nauka” w TVP2 – pasmo dla najmłodszych - oferta dla najmłodszych widzów, ich rodziców oraz nauczycieli edukacji przedszkolnej i wczesnoszkolnej
- Lekcje z internetu - rusza serwis gov.pl/zdalnelekcje
Tematy na każdy dzień i dla każdego przedmiotu, a także propozycje materiałów, na bazie których można zdalnie poprowadzić zajęcia dla uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych – wszystko to można znaleźć na stronie www.gov.pl/zdalnelekcje. Ministerstwo Edukacji Narodowej wraz z Ministerstwem Cyfryzacji i NASK przygotowały propozycje dla nauczycieli i dyrektorów do zdalnej nauki z uczniami. Do dyspozycji nauczycieli jest również platforma epodreczniki.pl oraz pakiety materiałów od Centralnej Komisji Egzaminacyjnej dla ósmoklasistów i maturzystów. Zachęcamy do korzystania! - Pełny tekst pisma Departamentu Informacji i Promocji MEN - Lekcje z internetu
- Ministerstwo Cyfryzacji wspiera nauczycieli w prowadzeniu zajęć online. Propozycje (przeczytaj cały artykuł ) poniżej:
Serwis Zdalne lekcje - materiały do nauki przez internet - zgodnie z podstawą programową - Technologia wspierająca pracę w grupie - strona interentowa Technologia przeciwko koronawirusowi
- Jest bardzo prawdopodobne, że 1/5 z nas będzie musiała pracować z domu w bardzo bliskiej przyszłości z powodu wybuchu koronawirusa. Oto lista produktów, których możesz użyć do utrzymania współpracy i pracy zdalnej ze swoim zespołem. Jako sami rozproszony zespół wykorzystaliśmy wiele z nich w ciągu ostatnich 5 lat. Wnieś swój wkład w każde oprogramowanie, o którym słyszałeś lub z którego korzystałeś, i które mogłoby przynieść korzyści innym. Zróbmy to razem.
- Proste poradniki wideo - materiały przygotowane w ramach projektu Lekcja: Enter (informacja ze strony).
- Przenieś lekcje na grupę na Facebooku
- Przenieś lekcje na Skype'a
- Przenieś lekcje na Khan Academy
- Przenieś lekcje na Google Classroom
- Przenieś lekcje na Office 365 Education
- Przenieś lekcje na YouTube
- Sposoby na utrwalenie materiału z lekcji z użyciem narzędzi cyfrowych: Quizlet, Quizizz, Plickers (przygotowanie: Joanna Świercz)
- Sposoby na sprawdzenie wiadomości z użyciem narzędzi cyfrowych: Kahoot, Google forms, Socrative (przygotowanie: Izabela Wyppich)
- Sposoby na podsumowanie materiału z użyciem narzędzi cyfrowych: Padlet, Quizizz, WordArt (przygotowanie: Izabela Wyppich)
- Jak budować własne repozytorium online i się nie pogubić: Pinterest, Symbaloo, Wakalet? (przygotowanie: Izabela Wyppich)
- Narzędzia do edycji zdjęć i grafik: Canva, Pixr, Kizoa 4 (przygotowanie: Karolina Żelazowska)
- Narzędzia do tworzenia animacji i wideo: Animoto, Magisto, Zdjęcia Google (przygotowanie: Karolina Żelazowska)
- Narzędzia usprawniające pracę na lekcji: ClassroomScreen, Classtools, Flippity (przygotowanie: Agnieszka Bilska)
- Praca w chmurze - przechowywanie i udostępnianie: Dysk Google, OneDrive, WeTransfer (przygotowanie: Karolina Żelazowska)
- Sposoby na zadanie domowe z wykorzystaniem narzędzi cyfrowych: Quizizz, Learning Apps, Padlet (przygotowanie: Agnieszka Bilska)
- Uczniowskie e-portfolio: Bloger, Google Sites, WIX (przygotowanie: Izabela Wyppich)
- Lekcja w klasie i w terenie ze smartfonem: Actionbound, Goosechase Edu, Science Journal (przygotowanie: Agnieszka Bilska)
- Wideokonferencje w klasie i na lekcji: Whereby, Skype, WhatsApp (przygotowanie: Agnieszka Bilska)
- Odwrócone lekcje z wykorzystaniem narzędzi cyfrowych: Khan Academy, TED.ed, Edmodo (przygotowanie: Joanna Świercz) - Porady dla tych, którzy zamierzają uczyć online bez wcześniejszego przygotowania - artykuł na Online Learning and Distance Education Resources
- Kanały komunikacji - najpopularniejsze i podstawowe rozwiązania wykorzystywane w pracy na odległość: poczta elektroniczna, narzędzia konferencyjne, komunikatory internetowe, narzędzia pracy grupowej.
- Narzędzia do wykorzystania:
- dziennik elektroniczny,
- chmura - Google Dysk, Microsoft One Drive lub Dropbox,
- narzędzia telekonferencyjne - Skype, Microsoft Teams, YouTube,
- komunikatory - Facebook, Messenger czy WhatsApp.
Opracowała Beata Malentowicz