logo: Dolnośląska Biblioteka Pedagogiczna we Wrocławiu

Baner Jednostki Oświatowej Samorządu Województwa Dolnosląskiego

dolnyslask 25lat

 Facebook Biblioteki  Twitter Biblioteki  instagram Biblioteki  Odnośnik do Anchor. Podcasty z recenzjami książek  youtube Biblioteki

logo: WikiEduLinki

 logo WEBowa

 logo: IBUK libra

logo: Polona

Olga Boznańska

 

Okazją do ogłoszenia roku Olgi Boznańskiej jest przypadająca w 2025 r. 160. rocznica urodzin oraz 85. rocznica śmierci tej artystki. Posłowie przypomnieli, że „Obrazy Olgi Boznańskiej należą do najważniejszych dzieł polskiego malarstwa modernistycznego i kanonu historii sztuki, a jej kariera stanowi przykład jednego z najwybitniejszych polskich sukcesów artystycznych na arenie międzynarodowej”.

Podkreślono, że „Boznańska, choć jej kariera rozwijała się za granicą, przez całe życie pozostała silnie związana z Ojczyzną”. „Przyjeżdżała na dłuższe pobyty do rodzinnego Krakowa, regularnie wysyłała swoje obrazy na krakowskie i warszawskie wystawy, należała do polskich stowarzyszeń artystycznych” – napisano.

Źródło informacjiPełna treść uchwały

 

Olga Boznańska w 1930 roku, Artystka malarka Olga Boznańska z psem na tle obrazu (pl.wikipedia.org). Autor nieznany. https://commons.wikimedia.org/wiki/File: Olga_Bozna%C5%84ska_(1-K-2307).jpg#/media/Plik:Olga_Bozna%C5%84ska_(1-K-2307).jpg

"Obrazy moje wspaniale wyglądają, bo są prawdą, są uczciwe, pańskie, nie ma w nich małostkowości, nie ma maniery, nie ma blagi. Są ciche i żywe i jak gdyby je lekka zasłona od patrzących dzieliła. Są w swojej własnej atmosferze".

Życiorys

Fotogalerie

 Materiały drukowane

Filmy - Wykłady

Filmy - Życie i twórczość

Shorty

Materiały edukacyjne

Ciekawostki

  • Laureatka wielu prestiżowych nagród, w tym francuskiej Legii Honorowej i Orderu Polonia Restituta. Pozostawiła po sobie ponad 1200 płócien, pasteli i szkiców, których większość trafiła do prywatnych kolekcji na całym świecie. Kilkanaście z nich można zobaczyć w Muzeum Narodowym w Warszawie i Krakowie, kilka w Muzeum Narodowym w Kielcach.
  • Ukochanym kolorem Olgi Boznańskiej by szary.
  • Artystka lubiła zwierzęta, miała 2 psy, ptaszki i dużo myszy. Biegająca swobodnie po pracowni menażeria odpowiedzialna jest za zniszczenie wielu jej obrazów.
  • Olga Boznańska nie przyznawała się do swojego wieku, konsekwentnie przesuwając datę swojego urodzenia o 5 lat.
  • Na ścianie pracowni Olgi Boznańskiej wisiał portret byłego narzeczonego malarki Józefa Czajkowskiego, również malarza. Artystka nigdy się z tym portretem nie rozstawała, zabierała go ze sobą nawet w podróże. Józef Czajkowski zerwał narzeczeństwo po wielu latach oczekiwania. Jego listy z wcześniejszego okresu świadczą o gorącej miłości
  • Pewien Bawarczyk w nadziei na ślub z Olgą, ochrzcił się w Krakowie. Mimo kilku adoratorów, Olga Boznańska nie wyszła za mąż. Pewien zamożny Wiedeńczyk Victor von Back w nadziei na małżeństwo przyjął nawet chrzest w Krakowie.

 

 

Materiały zebrała: Małgorzata Grabowska

Współpracujemy:           

 

 

                 logo: Academica   logo: Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich  logo: Dolnośląska Biblioteka Cyfrowa  logo: Instyt Informacji Naukowej i Bibliotekoznawstwa Uniwersytetu Wrocławskiego  logo: Dolnośląskie Towarzystwo Regionalne   logo: Centrum Edukacji Kulturalnej Dzieci i Młodzieży   Odnośnik do Nukat

 

 

 

Kontakt

Centrala:
symbol słuchawkaB
71 377 28 01
Czytelnia:
symbol słuchawkaB
71 377 28 04
Wypożyczalnia:
symbol słuchawkaB
71 377 28 03

Dolnośląskie biblioteki pedagogiczne

Biuletyn Informacji Publicznej

epuap logo