Informator
Sieci współpracy
Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej z dnia 28 lutego 2013 r. w sprawie szczegółowych zasad działania publicznych bibliotek pedagogicznych, DBP we Wrocławiu realizuje wsparcie przedszkoli i szkół i innych placówek oświatowych. Wprowadzony system wspomagania stanowi model unowocześnienia dotychczasowego systemu wspomagania szkół jako działania m.in. koncentrującego się na potrzebach szkoły jako całości, uwzględniającego formy wsparcia do potrzeb danej szkoły, mającego charakter całościowy i długofalowy. Jednym z elementów wspomagania rozwoju szkół jest organizowanie i prowadzenie sieci współpracy i samokształcenia dla nauczycieli i dyrektorów szkół.
Sieci współpracy - cele
Zatem sieć współpracy i samokształcenia to międzyszkolny zespół nauczycieli i dyrektorów współpracujących ze sobą w ramach wybranego zagadnienia. Celem funkcjonowania sieci jest:
- wymiana doświadczeń między uczestnikami,
- analiza dobrych praktyk stosowanych przez uczestników,
- poszerzenie ich kompetencji,
- wzajemne uczenie się,
- tworzenie nowych rozwiązań na potrzeby szkół uczestniczących w sieci,
- nawiązywanie kontaktów i współpracy między szkołami.
Podobnie jak w przypadku procesu wspomagania, członkowie sieci mogą korzystać zarówno z własnych doświadczeń, ale również z metodycznego i merytorycznego wsparcia zewnętrznych ekspertów. Powyższe cele można realizować za pośrednictwem narzędzi nowoczesnych technologii, jak i spotkań osobistych.
Zapraszamy do wspólnej pracy w naszych sieciach.
Biblioterapia w poszukiwaniu przez nauczyciela nowych możliwości budowania zasobów rozwojowych u uczniów - rok szkolny 2021-2022
Celem pracy sieci będzie zainicjowanie i prowadzenie spotkań grupy nauczycieli zainteresowanych zagadnieniem w zakresie poznania metod pracy w biblioterapii wychowawczej oraz wymiany własnych doświadczeń.
Uczestnicy poznają możliwości budowania zasobów rozwojowych u uczniów poprzez biblioterapię.
W roku szkolnym 2021/2022 planowane są trzy spotkania. Pierwsze spotkanie odbędzie się 19 listopada 2021 r. o godz. 10.00. Przewidziano je w formie online na platformie ClickMeeting. Zainteresowani nauczyciele otrzymają link do szkolenia.
Zapisy do sieci przyjmujemy przez formularz zgłoszeniowy.
Spotkania sieci prowadzi dr Urszula Tobolska - zapraszamy do kontaktu: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Sposób na czytanie – formy i narzędzia wykorzystywane w promocji czytelnictwa
Celem pracy sieci jest pogłębienie umiejętności inspirowania dzieci i młodzieży do czytania oraz popularyzacja wykorzystania nowoczesnych technologii w pracy z czytelnikami.
Uczestnicy uaktualnią swoją wiedzę w zakresie projektowania małych i dużych wyzwań czytelniczych oraz poznają pomysły na wykorzystanie technologii informacyjno-komunikacyjnych w tym zakresie. Wezmą także udział w forum wymiany doświadczeń.
Sposób na czytanie - zapraszam do dołączenia do zespołu niezwykłych bibliotekarek, które już kolejny rok będą pracowały nad rozwojem własnym i swoich czytelników. Dzielimy się doświadczeniami, inspirujemy pomysłami, działamy w mediach. Spróbujemy wypracować wspólny projekt czytelniczy.
Pracę w sieci rozpoczniemy od drugiego semestr bieżacego roku szkolnego.
Podczas spotkań odbywająych się w realu (w Bibliotece), a także w formie zdalnej poszerzymy wiedzę o nowe pomysły na czytanie:
- ksiażki online - promocja: pomysły, narzędzia, platformy i serwisy, realizacja
- sprawdzone inicjatywy czytelnicze
- otwartość na nowe pomysły zachęcające do czytania
- wsparcie w TIK-u
- motywowanie do czytania
- czytanie w sieci
- literatura do polecenia
Wspólnie omawiamy szczegółowe działania, które podejmiemy podczas pracy sieci współpracy. Do każdego pomysłu dobierzemy formy i narzędzia. Zaprezentujemy przede wszystkim możliwości zastosowania TIK w sposób innowacyjny i nowatorski, który może stać się inspiracją dla różnych działań mających na celu promocję czytelnictwa i wspieranie biblioteki w jej działaniach.
Praca sieci to także dzielenie się doświadczeniami, narzędziami, dobrymi praktykami. W tym celu utworzymy nasze miejsce w sieci.
Sprawozdanie z pracy sieci:
Koordynator sieci: Beata Malentowicz
tel. 71 3772819, adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Działania biblioterapeutyczne nauczycieli – rozwijanie kompetencji czytelniczych uczniów
W latach 2018/2019 oraz 2019/2020 funkcjonowała sieć współpracy i samokształcenia nauczycieli pt. Działania biblioterapeutyczne nauczycieli – rozwijanie kompetencji czytelniczych uczniów.
Celem pracy sieci byo zainicjowanie i prowadzenie spotkań grupy nauczycieli zainteresowanych zagadnieniem i chcących poszerzenia własnych kompetencji oraz wymiany doświadczeń pomocnych w prowadzeniu zajęć biblioterapeutycznych z elementami arteterapii i logoterapii w przedszkolu, bibliotece, świetlicy.
Omówione zagadnienia:
- poznawanie edukacyjnej i terapeutycznej wartości literatury, jej roli w kształtowaniu osobowości, wspieraniu rozwoju dzieci, młodzieży i dorosłych (w tym wspieranie uczniów o specjalnych potrzebach edukacyjnych i czytelniczych),
- dobór materiałów biblioterapeutycznych do zajęć oraz wykorzystanie alternatywnych materiałów czytelniczych,
- rozwijanie kompetencji czytelniczych poprzez poznawanie technik biblioterapeutycznych zachęcających uczniów do czytania,
- poznawanie metod stymulacji pamięci i rozwoju intelektualnego.
Rozwijanie cyfrowych kompetencji u dzieci i nauczycieli
Sieć współpracy i samokształcenia nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej - Rozwijanie cyfrowych kompetencji u dzieci i nauczycieli działała od września 2016 roku. Celem funkcjonowania tej sieci było poszerzenie kompetencji uczestników z zakresu nowych technologii oraz bezpieczeństwa w Internecie.
Nowe technologie są obecne w życiu coraz młodszych dzieci i mają coraz większy wpływ na ich życie i rozwój. Dzieci z łatwością potrafią obsługiwać smartfony, tablety i komputery, jednak często traktują je tylko jako zabawkę, „zabijacze czasu", a nie jako wsparcie w zdobywaniu i pogłębianiu wiedzy i umiejętności. Podczas spotkań sieci nauczyciele mieli okazję poszerzenia wiedzy oraz wymiany doświadczeń związanych z wykorzystaniem technologii IT w codziennej praktyce nauczania. Poznali narzędzia TiK, które były pomocne w przygotowaniu nieszablonowych i efektywnych zajęć edukacyjnych, które dodatkowo wspierają rozwój uczniów.
Ponadto uczestnicy spotykali się na darmowej platformie internetowej - bieżąca wymiana doświadczeń, dzielenia się ciekawymi pomysłami lub dobrymi praktykami. W serwisie gromadzone były także treści edukacyjne (instrukcje do aplikacji, materiały szkoleniowe, scenariusze zajęć itp.) dostępne dla wszystkich uczestników sieci.
Działania sieci współpracy Rozwijanie cyfrowych kompetencji u dzieci:
Koordynatorem sieci była Aleksandra Nalazek
Fabryka pomysłów na promocję działań, prezentację efektów, korzystanie z mediów
Zapewne wiele razy zastanawiali się Państwo jak pokazać efekty pracy z uczniami, nauczycielami czy rodzicami. W jaki sposób zaprezentować podejmowane działania: projekty, konkursy, zajęcia, wycieczki i jak zachęcić innych do uczestnictwa w nich. Dobrze też wiedzieć:
- Czy Twoja promocja dociera do tych adresatów, którzy Cię interesują?
- Czy jest skuteczna i czy jest dobrze odbierana?
- Jak sobie radzić z promocją w Internecie?
Na te, i wiele innych pytań odpowiedzieli uczestnicy sieci współpracy Fabryka pomysłów na promocję działań, prezentację efektów, korzystanie z mediów. O szczegółach można przeczytać w relacji z pracy w sieci:
Koordynatorem sieci była Beata Malentowicz
Aktywność edukacyjna nauczycieli bibliotekarzy
Sieć współpracy i samokształcenia pt. Aktywność edukacyjna nauczycieli bibliotekarzy działała od roku 2015 i zakończyła pracę w czerwcu 2018 roku. Spotkania odbywały się w Dolnośląskiej Bibliotece Pedagogicznej we Wrocławiu.
Koordynatorem sieci była Urszula Tobolska
Regionalizm w bibliotece pedagogicznej
Regionalizm w bibliotece - prezentacja efektów pracy uczestników sieci współpracy - strona interenetowa z zasobami o Dolnym Śląsku. Strona jest na bieżąco uzupełnieniana o nowe materiały.
Sieć wspólpracy zakończyła działania w grudniu 2015 roku.
Koordynatorem sieci była Beata Malentowicz
Zapisz
Zapisz
Zapisz
Zapisz
Zapisz
Zapisz
Zapisz
Zapisz
Zapisz
Zapisz
Zapisz