logo: Dolnośląska Biblioteka Pedagogiczna we Wrocławiu

Baner Jednostki Oświatowej Samorządu Województwa Dolnosląskiego

dolnyslask 25lat

 Facebook Biblioteki  Twitter Biblioteki  instagram Biblioteki  Odnośnik do Anchor. Podcasty z recenzjami książek  youtube Biblioteki

logo: WikiEduLinki

 logo WEBowa

 logo: IBUK libra

logo: Polona

Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej z dnia 28 lutego 2013 r. w sprawie szczegółowych zasad działania publicznych bibliotek pedagogicznych, DBP we Wrocławiu realizuje wsparcie przedszkoli i szkół i innych placówek oświatowych. Wprowadzony system wspomagania stanowi model unowocześnienia dotychczasowego systemu wspomagania szkół jako działania m.in. koncentrującego się na potrzebach szkoły jako całości, uwzględniającego formy wsparcia do potrzeb danej szkoły, mającego charakter całościowy i długofalowy. Jednym z elementów wspomagania rozwoju szkół jest organizowanie i prowadzenie sieci współpracy i samokształcenia dla nauczycieli i dyrektorów szkół.

 Aktualne sieci współpracy i samokształcenia


 

Wikipedia na zastępstwie - sieć otwarta dla wszystkich zainteresowanych
Dolnośląska Biblioteka Pedagogiczna we Wrocławiu oraz zespół edukacji Wikimedia Polska zapraszają chętnych nauczycieli - w tym nauczycieli bibliotekarzy oraz nauczycielki bibliotekarki na cykl spotkań w ramach sieci współpracy i samokształcenia pt.:  "Wikipedia na zastępstwie". Sieć będzie działała w systemie online. Spotkania są współorganizowane przez różne placówki - ale grupa jest jedna!
Zapraszamy nauczycieli i bibliotekarzy z Dolnego Śląska, naszych użytkowników i zainteresowane tematem osoby z innych województw. Spotkania są bezpłatne, a uczestnicy otrzymają zaświadczenie z udziału w pracy sieci.
Spotkania odbywać się będą raz w miesiącu w formule online  w godzinach od 11:00 - 12:30 
 
 
Spotkania:
 
12.03. 2024 godz. 11:00 - 12:30
Temat: Jak Wikipedia pomaga uczyć o ekologii? 
Podczas spotkania dowiesz się:
- jak pracować z pakietem Eco Wiki Paczki - Recykling i odpady, Klimat, Woda 
- jak zorganizować escape room w przestrzeni biblioteki szkolnej lub w klasie - gotowe materiały  do wykorzystania 
- pojęcia, które wykorzystasz: wiarygodność, fact checking, fake news, Wikimedia Commons 
 
9.04.2024 godz. 11:00 - 12:30
Temat: Krytyczne czytanie Wikipedii. 
Podczas spotkania dowiesz się:
- jak czytać Wikipedię wykorzystując podejście krytycznego myślenia,
- jak filozofować z uczniami, 
- jak uczyć myślenia logicznego i prowadzenia dyskusji już od najmłodszych lat.
 
30.04. 2024 godz. 11:00 - 12:30
Temat: Budowanie lekcji w oparciu o cykl Kolba - 5 lekcji o Wikipedii. 
Podczas spotkania dowiesz się:
- czym jest cykl Kolba
- jak pracować z uczniami budując atmosferę zaangażowania 
- jak wyjaśnić uczniom czym jest Wikipedia, jej projekty siostrzane oraz społeczność ją tworząca, 
Otrzymasz pięć gotowych lekcji w oparciu o cykl Kolba wraz z filmami, prezentacją oraz kartami pracy. 
 
28.05. 2024 godz. 11:00 - 12:30
Temat: Jak edukować uczniów o prawie autorskim, licencjach Creative commons, domenie publicznej pracując warsztatowo? 
Podczas spotkania dowiesz się:
- skąd możesz legalnie pobierać zdjęcia, grafiki i jak to robić, 
- jak zorganizować kreatywny warsztat tworzenia spersonalizowanych koszulek - co będzie ci potrzebne i ile to będzie kosztowało. 
- jak stworzyć w szkole "modę" na "bycie legalnym" - korzystanie z bezpłatnych, dostępnych, otwartych zasobów cyfrowych. 
 
Odbyły się spotkania:
1.  13.02.2024. godz. 11:00 - 12:30
Temat: Speed Run - zaskocz swoich uczniów z pokolenia Z i Alfa dynamiczną grą WikiSpeedRun. 
Podczas spotkania dowiesz się:
-  czym charakteryzuje się pokolenie Z i Alfa,
- czym jest Speed Run w grach komputerowych,
- jak grać w Speed Run z wykorzystaniem Wikipedii, 
- czego uczą się uczniowie grając w WikiSpeedRun. 
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Koordynatorki sieci: Wioletta Matusiak - Stowarzyszenie Wikimedia Polska oraz Beata Malentowicz - DBP we Wrocławiu 
 
kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., tel. 530 343 802
 

 


Twórczy uczeń – Kreatywny nauczyciel

Nauczyciel kreatywny budzi w uczniach nieszablonowe myślenie, otwiera umysłyvi inspiruje do pomysłowości. Na szczęście wszystkiego można się nauczyć w gronie innych nauczycieli. Sieć będzie zarówno skupiać się na aktywnych metodach, które można wykorzystać w klasie, jak i na specjalnie dobranych dla nauczycieli bibliotekarzy metodach wspierających ich w pracy, które mogąvwykorzystać w zaciszu domu, w przerwie i na lekcji.
Cele:
- Wzmacnianie twórczej aktywności uczniów
- Wzbogacenie narzędzi i technik pracy nauczycieli bibliotekarzy
- Rozbudzenie twórczego myślenia nauczycieli
- Wzmocnienie nawyków psychicznej higieny pracy nauczycieli
Nauczyciele będą wszystkie metody ćwiczyć na warsztatach, aby poznać i zrozumieć jak mogą czuć się uczniowie, jakie mogą mieć problemy lub opory. W ten sposób nauczycielom łatwiej będzie wprowadzić w klasie metody wspierające kreatywność dostosowane do wieku i umiejętności. Zostaną także przećwiczone aktywne przerwy, które można przeprowadzić na lekcji. Nauczyciele będą mieli także przestrzeń na poznanie technik wspierających ich w pracy (zachowanie równowagi pomiędzy pracą a życiem prywatnym, relaksacja, czas dla siebie, czynniki pozwalające na efektywny odpoczynek).

Odbyły się spotkania:

  • 18.10.2023 - Nauczyciel w ujęciu holistycznym 
  • 13.12.2023 - Kreatywnie z ChatemGPT 
  • 06.03.2024 (środa) o godz. 12:00 - „Kreatywnie z grafikami i filmami AI”

    Uczestnicy poznają:

    • zasady dobrego polecenia do generatorów grafik,
    • konkretne narzędzia sztucznej inteligencji do tworzenia grafik
    • konkretne narzędzia sztucznej inteligencji do tworzenia filmów
    • pomysły na zastosowanie filmów i grafik w czasie lekcji i działań edukacyjnych

Zapraszamy do sieci - formularz zgłoszeniowy


Koordynator sieci: Ariadna Wardzińska, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., tel. 71 377 28 26

 


 
Edukacja domowa - dla rodziców

Zapraszamy rodziców prowadzących edukację domową oraz osoby zainteresowane tematyką nauczania domowego na cykl zajęć sieci współpracy, poświęconych metodyce nauczania. Sieć współpracy to cykl bezpłatnych spotkań organizowanych w duchu misji Biblioteki: zmieniać świat na lepsze poprzez aktywizowanie i wspieranie wolnej myśli pedagogicznej oraz praktyki edukacyjnej.

Spotkania sieci bedą służyły poszerzaniu wiadomości z zakresu trendów edukacyjnych, poznanie nowych metod i technik nauczania oraz wymianie doświadczeń. Będziemy osobiście próbować m.in. pedagogiki CLIL, wskazówek neurodydaktycznych, tworzyć DIY w nauczaniu j. angielskiego, rozszerzać arsenał sztuczek mnemotechnicznych, zajmować się specjalnymi potrzebami edukacyjnymi oraz pisać dyktanda ortograficzne na wesoło.  W planie również utworzenie dyskusyjnego klubu lekturowego dla dzieci z klas 4-6 szkoły podstawowej.

Serdecznie zapraszamy na spotkania sieci współpracy „Edukacja Domowa”

Informacje i zapisy u koordynatora sieci: Elżbieta Kurpiel, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., tel 71 377 28 29,  godz. 11.30-13.30.

 


Sieci działające w latach poprzednich

 

  • KREATYWNIE I AKTYWNIE – techniki budzące kreatywność uczniów

Sieć była miejscem wsparcia i wymiany doświadczeń wśród nauczycieli i bibliotekarzy w zakresie kreatywnych rozwiązań pracy z uczniem poprzez muzykę, książkę, arteterapię, dramę, techniki relaksacyjne, ćwiczeń aktywizujących obie półkule, które można wykorzystać na co dzień na lekcji.

Nauczyciele uczestniczący w spotkaniach mogli aktywnie poznać różne techniki kreatywnej pracy z uczniem (przykłady będą dobrane odpowiednio do różnych przedmiotów szkolnych). Każde spotkanie zaowocowało wiadomościami kiedy i w jakich warunkach można wykorzystać na lekcji daną technikę. Nauczyciele mieli możliwość rozbudzenia własnych zasobów innowacyjności przy tworzeniu swoich narzędzi do zaprojektowania własnych narzędzi, które mogą wykorzystać na lekcji.

Prezentacja ze spotkania sieci współpracy:

Koordynator sieci: Ariadna Wardzińska

  • Biblioterapia w poszukiwaniu przez nauczyciela nowych możliwości budowania zasobów rozwojowych u uczniów

Celem pracy sieci było zainicjowanie i prowadzenie spotkań grupy nauczycieli zainteresowanych zagadnieniem w zakresie poznania metod pracy w biblioterapii wychowawczej oraz wymiany własnych doświadczeń.

Uczestnicy poznali możliwości budowania zasobów rozwojowych u uczniów poprzez biblioterapię. 

Spotkania sieci prowadziła dr Urszula Tobolska 

  • Sposób na czytanie – formy i narzędzia wykorzystywane w promocji czytelnictwa

Celem pracy sieci było pogłębienie umiejętności inspirowania dzieci i młodzieży do czytania oraz popularyzacja wykorzystania nowoczesnych technologii w pracy z czytelnikami.

Uczestnicy zaktualizowali swoją wiedzę w zakresie projektowania małych i dużych wyzwań czytelniczych oraz poznają pomysły na wykorzystanie technologii informacyjno-komunikacyjnych w tym zakresie. Wezmą także udział w forum wymiany doświadczeń.

Sposób na czytanie - zespół niezwykłych bibliotekarek, które już kolejny rok pracowały nad rozwojem własnym i swoich czytelników. Dzieliłyśmy się doświadczeniami, inspirowałyśmy pomysłami, działałysmy w mediach. 

Sprawozdanie z pracy sieci:

Koordynator sieci: Beata Malentowicz

  • Działania biblioterapeutyczne nauczycieli  – rozwijanie kompetencji czytelniczych uczniów

W  latach 2018/2019  oraz 2019/2020 funkcjonowała sieć współpracy i samokształcenia nauczycieli pt. Działania biblioterapeutyczne nauczycieli  – rozwijanie kompetencji czytelniczych uczniów.   

Celem pracy sieci byo zainicjowanie i prowadzenie spotkań grupy nauczycieli zainteresowanych zagadnieniem i chcących poszerzenia własnych kompetencji  oraz wymiany doświadczeń pomocnych w prowadzeniu zajęć biblioterapeutycznych z elementami arteterapii i logoterapii w przedszkolu, bibliotece, świetlicy.

Omówione zagadnienia:
- poznawanie edukacyjnej i terapeutycznej wartości literatury, jej roli w kształtowaniu osobowości, wspieraniu rozwoju dzieci, młodzieży i dorosłych (w tym wspieranie uczniów o specjalnych potrzebach edukacyjnych i czytelniczych),
- dobór materiałów biblioterapeutycznych do zajęć oraz wykorzystanie alternatywnych materiałów czytelniczych,
- rozwijanie kompetencji czytelniczych poprzez poznawanie technik biblioterapeutycznych zachęcających uczniów do czytania,
- poznawanie metod stymulacji pamięci i rozwoju intelektualnego.

Koordynator sieci: Urszula Tobolska

  • Rozwijanie cyfrowych kompetencji u dzieci i nauczycieli

Sieć współpracy i samokształcenia nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej - Rozwijanie cyfrowych kompetencji u dzieci i nauczycieli działała od września 2016 roku. Celem funkcjonowania tej sieci było poszerzenie kompetencji uczestników z zakresu nowych technologii oraz bezpieczeństwa w Internecie.

Nowe technologie są obecne w życiu coraz młodszych dzieci i mają coraz większy wpływ na ich życie i rozwój. Dzieci z łatwością potrafią obsługiwać smartfony, tablety i komputery, jednak często traktują je tylko jako zabawkę, „zabijacze czasu", a nie jako wsparcie w zdobywaniu i pogłębianiu wiedzy i umiejętności. Podczas spotkań sieci nauczyciele mieli okazję poszerzenia wiedzy oraz wymiany doświadczeń związanych z wykorzystaniem technologii IT w codziennej praktyce nauczania. Poznali narzędzia TiK, które były pomocne w przygotowaniu nieszablonowych i efektywnych zajęć edukacyjnych, które dodatkowo wspierają rozwój uczniów.

Ponadto uczestnicy spotykali się na darmowej platformie internetowej - bieżąca wymiana doświadczeń, dzielenia się ciekawymi pomysłami lub dobrymi praktykami. W serwisie gromadzone były także treści edukacyjne (instrukcje do aplikacji, materiały szkoleniowe, scenariusze zajęć itp.) dostępne dla wszystkich uczestników sieci.

Działania sieci współpracy Rozwijanie cyfrowych kompetencji u dzieci: 

Koordynatorem sieci była Aleksandra Nalazek

  • Fabryka pomysłów na promocję działań, prezentację efektów, korzystanie z mediów

Zapewne wiele razy zastanawiali się Państwo jak pokazać efekty pracy z uczniami, nauczycielami czy rodzicami. W jaki sposób zaprezentować podejmowane działania: projekty, konkursy, zajęcia, wycieczki i jak zachęcić innych do uczestnictwa w nich. Dobrze też wiedzieć:
- Czy Twoja promocja dociera do tych adresatów, którzy Cię interesują?
- Czy jest skuteczna i czy jest dobrze odbierana?
- Jak sobie radzić z promocją w Internecie?

Na te, i wiele innych pytań odpowiedzieli uczestnicy sieci współpracy Fabryka pomysłów na promocję działań, prezentację efektów, korzystanie z mediów.  O szczegółach można przeczytać w relacji z pracy w sieci:

Koordynatorem sieci była Beata Malentowicz

  • Aktywność edukacyjna nauczycieli bibliotekarzy

Sieć współpracy i samokształcenia pt. Aktywność edukacyjna nauczycieli bibliotekarzy działała od roku 2015 i zakończyła pracę w czerwcu 2018 roku. Spotkania odbywały się w Dolnośląskiej Bibliotece Pedagogicznej we Wrocławiu. 

Koordynatorem sieci była Urszula Tobolska

  • Regionalizm w bibliotece pedagogicznej

Regionalizm w bibliotece - prezentacja efektów pracy uczestników sieci współpracy - strona interenetowa z zasobami o Dolnym Śląsku. Strona jest na bieżąco uzupełnieniana o nowe materiały.

Sieć wspólpracy zakończyła działania w grudniu 2015 roku.
Koordynatorem sieci była Beata Malentowicz

  • Sieci współpracy - cele

Zatem sieć współpracy i samokształcenia to międzyszkolny zespół nauczycieli i dyrektorów współpracujących ze sobą w ramach wybranego zagadnienia. Celem funkcjonowania sieci jest:
- wymiana doświadczeń między uczestnikami,
- analiza dobrych praktyk stosowanych przez uczestników,
- poszerzenie ich kompetencji,
- wzajemne uczenie się,
- tworzenie nowych rozwiązań na potrzeby szkół uczestniczących w sieci,
- nawiązywanie kontaktów i współpracy między szkołami.
Podobnie jak w przypadku procesu wspomagania, członkowie sieci mogą korzystać zarówno z własnych doświadczeń, ale również z metodycznego i merytorycznego wsparcia zewnętrznych ekspertów. Powyższe cele można realizować za pośrednictwem narzędzi nowoczesnych technologii, jak i spotkań osobistych.

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Współpracujemy:           

 

 

                 logo: Academica   logo: Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich  logo: Dolnośląska Biblioteka Cyfrowa  logo: Instyt Informacji Naukowej i Bibliotekoznawstwa Uniwersytetu Wrocławskiego  logo: Dolnośląskie Towarzystwo Regionalne   logo: Centrum Edukacji Kulturalnej Dzieci i Młodzieży   Odnośnik do Nukat

 

 

 

Kontakt

Centrala:
symbol słuchawkaB
71 377 28 01
Czytelnia:
symbol słuchawkaB
71 377 28 04
Wypożyczalnia:
symbol słuchawkaB
71 377 28 03

Dolnośląskie biblioteki pedagogiczne

Biuletyn Informacji Publicznej

epuap logo