logo: Dolnośląska Biblioteka Pedagogiczna we Wrocławiu

Baner Jednostki Oświatowej Samorządu Województwa Dolnosląskiego

dolnyslask 25lat

 Facebook Biblioteki  Twitter Biblioteki  instagram Biblioteki  Odnośnik do Anchor. Podcasty z recenzjami książek  youtube Biblioteki

logo: WikiEduLinki

 logo WEBowa

 logo: IBUK libra

logo: Polona

1 kwietnia

Międzynarodowy Dzień Ptaków, ptaki od wieków inspirują i fascynują ludzi – są symbolem wolności, potrafią latać, pięknie śpiewać. Niestety, rośnie liczba zagrożeń, które powodują, że ich populacja się zmniejsza. Międzynarodowy Dzień Ptaków ma zwrócić uwagę na ten problem.

2 kwietnia

Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci, obchodzony od 1967 roku w rocznicę urodzin Hansa Christiana Andersena (1805). Ma na celu rozpowszechnienie książek dla dzieci oraz wspieranie czytania przez najmłodszych.

 

Światowy Dzień Świadomości o Autyzmie, celem Światowego Dnia Autyzmu jest podnoszenie świadomości ludzi na temat zaburzeń związanych z tą chorobą. W tym dniu każdy może okazać wsparcie i pomoc osobom, które najbardziej jej potrzebują.

 

(65) – 1958 – ur. Renata Piątkowska, socjolog, autorka popularnych książek dla dzieci i młodzieży, m.in.: Lemoniadowy ząb, Nie ma nudnych dni, Opowiadania z piaskownicy, Przygoda ma kolor niebieski, Wieloryb, Wszystkie moje mamy, Mruk, Która to Malala?, Hebanowe serce, Nigdy tego nie zapomnę.

4 kwietnia

Światowy Dzień Bezdomnych Zwierząt, w tym dniu pomyślmy o bezdomnych zwierzętach: zanieśmy karmę do schroniska, przygarnijmy psiaka z ulicy. Nagroda to bezgraniczna wdzięczność...

 

(55) – 1968 – zm. Martin Luther King, pastor Kościoła baptystów, działacz na rzecz równouprawnienia, zniesienia dyskryminacji rasowej, laureat Pokojowej Nagrody Nobla w 1964 r.

6 kwietnia

Światowy Dzień Sportu, sport to zdrowie! Nie tylko wpływa pozytywnie na kondycję fizyczną, ale i kształtuje charakter. Nawet osoby, które jedynie obserwują zmagania sportowców mają frajdę.

 

(495) – 1528 – zm. Albrecht Dürer, niemiecki malarz i grafik, teoretyk sztuki, uważany za najwybitniejszego artystę niemieckiego renesansu, autor kilku Autoportretów, wielu portretów m.in. Portretów matki i ojca.

7 kwietnia

Światowy Dzień Zdrowia, tylko w chorobie ceni się zdrowie, mówi jedno z popularnych haseł. Światowy Dzień Zdrowia jest więc najlepszą okazją do tego, by zadbać o własny organizm

8 kwietnia

Międzynarodowy Dzień Ptaków, Już 104 lata obchodzimy ten ptasi dzień. Przypomina nam on o niebezpieczeństwach zagrażających ptakom na całym świecie i ma zachęcić ludzi do pomocy w ochronie tych zwierząt i ich siedlisk. Ptaki występują we wszystkich ekosystemach. Z reguły zajmują najwyższe poziomy w lokalnych piramidach pokarmowych. Stan populacji ptaków dostarcza nam zatem informacji o stanie całej przyrody, której ptaki są integralną częścią.

 

(50) – 1973 – zm. Pablo Picasso, hiszpański malarz, grafik, rzeźbiarz i ceramik, współtwórca kubizmu, twórca Panien z Awinionu.

9 kwietnia

(470) – 1553 – zm. Francois Rabelais, francuski pisarz renesansowy, humanista, duchowny i lekarz, przeszedł do historii jako autor jednej książki Gargantua i Pantagruel.

 

(55) – 1968 – zm. Zofia Kossak-Szczucka, powieściopisarka i publicystka, współinicjatorka Rady Pomocy Żydom „Żegota”, uczestniczka powstania warszawskiego, autorka powieści historycznych m.in. Złota wolność, Krzyżowcy oraz licznych powieści historycznych i zbiorów opowiadań dla dzieci i młodzieży, m.in.: Kłopoty Kacperka, góreckiego skrzata, Topsy i Lupus, Bursztyny.

11 kwietnia

Dzień Radia, Dzień Radia to polskie święto ustanowione na pamiątkę uchwalenia 11 kwietnia 1923 r. wytycznych do ustawy radiotelegraficznej, czyli dokumentu, który przyczynił się do powstania polskiej radiofonii.

12 kwietnia

Międzynarodowy Dzień Lotnictwa i Kosmonautyki, ustanowiony na pamiątkę pierwszego lotu człowieka w kosmos (1961) i pierwszego startu promu kosmicznego (1981).

 

Dzień Czekolady, niezmiennie uwielbiana na całym świecie od ponad 200 lat, w coraz bardziej wymyślnych odsłonach: to już nie tylko ciastka, batony czy lody, ale również piwo, mydło czy nawet masaż.

 

Międzynarodowy Dzień Dzieci Ulicy, dziecko powinno bawić się w piaskownicy albo na boisku. Jeśli zamiast tego musi żyć na ulicy jest to ogromny dramat. W ten dzień warto więc pochylić się nad tym wstydliwym problem współczesnego świata.

13 kwietnia

Światowy Dzień Pamięci Ofiar Katynia, uchwalony 14 listopada 2007 roku przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej w celu oddania hołdu ofiarom zbrodni katyńskiej – oficerom Wojska Polskiego.

 

(125) – 1898 – ur. Maja Berezowska, grafik, rysownik, malarka, autorka ilustracji w książkach dla dzieci i młodzieży, m.in.: O Zawiszy Czarnym opowieść K. Bunscha i Świerszczykowy kram M. Kownackiej.

14 kwietnia

Święto Chrztu Polski, Warto znać historię swojego ojczystego kraju. Święto Chrztu Polski upamiętnia jedno z kluczowych dla ojczyzny wydarzeń, które miało miejsce 14 kwietnia 966 roku. Wtedy książę Polan Mieszko I przyjął chrzest i w ten sposób rozpoczęła się chrystianizacja Polski.

15 kwietnia

Światowy Dzień Sztuki, Sztuka towarzyszy nam praktycznie od samego początku cywilizacji ludzkiej. To sposób na to, by zachwycić, wzruszyć, zrelaksować. W Światowy Dzień Sztuki warto wybrać się do teatru, kina albo opery i zasmakować „kultury”.

16 kwietnia

(195) – 1828 – zm. Francesco De Goya Y Lucientes, hiszpański malarz i miedziorytnik, grafik i rysownik okresu romantyzmu, wybitny portrecista, twórca słynnych obrazów Maja naga i Maja ubrana.

18 kwietnia

Międzynarodowy Dzień Ochrony Zabytków

19 kwietnia

(80) – 1943 - Wybuch powstania w getcie warszawskim. Powstanie kwietniowe było największym zbrojnym zrywem Żydów podczas II wojny światowej, a zarazem pierwszym powstaniem miejskim w okupowanej Europie. Trwało do 16 maja 1943 r.

 

(40) – 1983 – zm. Jerzy Andrzejewski, prozaik, publicysta, felietonista, krytyk literacki, scenarzysta, autor powieści m.in. Popiół i diament, Ład serca.

 

(35) – 1988 – zm. Jonasz Kofta, poeta, dramaturg, satyryk, piosenkarz, współzałożyciel kabaretów Hybrydy i Pod Egidą, popularnych tekstów piosenek m.in. Jej portret, Samba na rozstanie, Śpiewać każdy może.

20 kwietnia

Międzynarodowy Dzień Wolnej Prasy, dzięki prasie możemy dowiedzieć się co się wokół nas dzieje. Dlatego tym bardziej wszystkim powinno zależeć, by była ona obiektywna i niezależna.

 

(150) – 1873 – ur. Wojciech Korfanty, polityk, myśliciel społeczny i publicysta, związany z chrześcijańską demokracją, jeden z przywódców powstań śląskich, członek Naczelnej Rady Ludowej, kierującej zwycięskim Powstaniem Wielkopolskim, dyktator III Powstania Śląskiego, pełnił funkcję wicepremiera w rządzie W. Witosa, odznaczony pośmiertnie Orderem Orła Białego. 

21 kwietnia

Światowy Dzień Kreatywności i Innowacji, to czas, kiedy organizowane są różne wydarzenia propagujące nowoczesne oraz oryginalne rozwiązania. Szczególnie młodych ludzi warto zachęcać do używania wyobraźni i wymyślania nowych rzeczy. Tylko w ten sposób ludzkość będzie się cały czas rozwijać.

22 kwietnia

Międzynarodowy Dzień Ziemi, w Dniu Ziemi prowadzone są najróżniejsze akcje mające na celu ukształtować postawę ekologiczną w społeczeństwie.

23 kwietnia

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich, ustanowiony w 1995 roku przez UNESCO w celu promowania czytelnictwa i edytorstwa oraz upowszechniania wiedzy na temat ochrony własności intelektualnej i praw autorskich.

 

Dzień Geografa, bez odkryć geograficznych świat pewnie wyglądałby inaczej. 23 kwietnia upamiętniamy tych, którzy poświęcili swoje życie geografii.

 

Dzień Języka Hiszpańskiego

Dzień Języka Angielskiego

 

(407) - 1616 - zm. William Szekspir, angielski poeta, pisarz, dramaturg oraz aktor, zreformował teatr, jedna z najwybitniejszych postaci angielskiej i światowej literatury. Napisał 38 sztuk, 154 sonety, a także wiele utworów innych gatunków. Mimo że cieszył się popularnością już za życia, jego sława rosła głównie po śmierci, dopiero wtedy został zauważony przez prominentne osobistości. Uważa się go za poetę narodowego Anglii.

24 kwietnia

Międzynarodowy Dzień Solidarności Młodzieży

 

(690) – 1333 - Koronacja Kazimierza Wielkiego na króla Polski.

25 kwietnia

(105) – 1918 – ur. Ella Fitzgerald, amerykańska wokalistka jazzowa, zwana "Pierwszą Damą Piosenki" (ang. First Lady of Song), jedna z najwybitniejszych śpiewaczek w historii tego gatunku.

26 kwietnia

Światowy Dzień Własności Intelektualnej, celem tego wydarzenia jest pogłębienie wiedzy na temat prawa własności intelektualnej, patentów, znaków towarowych, wzorów, czy podkreślenia ich znaczenia w codziennym życiu.

28 kwietnia

(75) – 1948 – ur. Terry Pratchett, właśc. Terence David John Pratchett, pisarz angielski, autor humorystycznych utworów fantasy znany młodzieży z serii powieściowej Świat Dysku.

29 kwietnia

Międzynarodowy Dzień Tańca

30 kwietnia

Światowy Dzień Sprzeciwu wobec Bicia Dzieci

 

(140) – 1883 – ur. Jaroslav Hašek, czeski pisarz, publicysta i satyryk, autor książek o wojaku Szwejku, m.in. Przygody dobrego wojaka Szwejka podczas wojny światowej.

 

(140) – 1883 – zm. Édouard Manet, francuski malarz, jeden z najwybitniejszych malarzy XIX wieku, jeden z prekursorów impresjonizmu, twórca obrazów Śniadanie na trawie, Pijący absynt.

Na podstawie materiałów:

Opracowała Beata Malentowicz, Dolnośląska Biblioteka Pedagogiczna we Wrocławiu

Współpracujemy:           

 

 

                 logo: Academica   logo: Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich  logo: Dolnośląska Biblioteka Cyfrowa  logo: Instyt Informacji Naukowej i Bibliotekoznawstwa Uniwersytetu Wrocławskiego  logo: Dolnośląskie Towarzystwo Regionalne   logo: Centrum Edukacji Kulturalnej Dzieci i Młodzieży   Odnośnik do Nukat

 

 

 

Kontakt

Centrala:
symbol słuchawkaB
71 377 28 01
Czytelnia:
symbol słuchawkaB
71 377 28 04
Wypożyczalnia:
symbol słuchawkaB
71 377 28 03

Dolnośląskie biblioteki pedagogiczne

Biuletyn Informacji Publicznej

epuap logo