logo: Dolnośląska Biblioteka Pedagogiczna we Wrocławiu

Baner Jednostki Oświatowej Samorządu Województwa Dolnosląskiego

dolnyslask 25lat

 Facebook Biblioteki  Twitter Biblioteki  instagram Biblioteki  Odnośnik do Anchor. Podcasty z recenzjami książek  youtube Biblioteki

logo: WikiEduLinki

 logo WEBowa

 logo: IBUK libra

logo: Polona

Strefa Czytelnika - bliskie spotkania z książką: plakatTo już X Spotkania organizowane w ramach Międzynarodowego Dnia Książki - w tym roku pod nazwą Strefa Czytelnika -  bliskie spotkania z książką. Serdecznie zapraszamy do udziału w cyklu webinariów i szkoleń online, które odbędą się w naszej bibliotece, w trakcie których będziemy mieć okazję podzielić się z Państwem naszymi ciekawymi historiami związanymi z literaturą oraz pomysłami na promocję książek i czytania.

Wiemy, że czytanie książek to jedna z najbardziej wartościowych aktywności, jakie możemy podejmować w swoim życiu. Powodów, dla których warto czytać książki są nam znane, ale i tak warto je przypomnieć:

  • Rozwój intelektualny - czytanie książek pomaga w rozwijaniu zdolności intelektualnych, takich jak myślenie krytyczne, analiza i syntetyzowanie informacji, a także poszerzanie horyzontów wiedzy.
  • Rozwój emocjonalny - czytanie książek pozwala nam zanurzyć się w świat emocji i doświadczeń bohaterów, co pomaga w rozwijaniu empatii i zrozumienia różnych perspektyw.
  • Rozwój językowy - czytanie książek pozwala nam poszerzać słownictwo oraz doskonalić umiejętności gramatyczne i ortograficzne.
  • Rozrywka - czytanie książek może być wspaniałą formą relaksu i odpoczynku po ciężkim dniu.
  • Inspiracja - książki mogą być źródłem inspiracji i motywacji, pomagając nam w rozwijaniu kreatywności i pomysłowości.
  • Wartościowe treści - w książkach można znaleźć wiele wartościowych treści, które pomagają w rozwoju osobistym, a także w zdobywaniu wiedzy na temat różnych dziedzin życia.

Warto pamiętać, że czytanie książek to nie tylko sposób na spędzanie czasu, ale także inwestycja w siebie i rozwój. Zapraszamy na wykłady wygłoszone przez Gości Biblioteki oraz inne spotkania szkoleniowe.

Program

  • 19.04.2023 - godz. 12.00 - Mistyfikacje literackie dotyczące najsłynniejszych fałszerstw literackich - wykład wygłosi prof. UWr. dr hab. Paweł Kaczyński,profesor Uniwersytetu Wrocławskiego, dyrektor Instytutu Filologii Polskiej, historyk literatury; zajmuje się literaturą i kulturą oświecenia oraz literaturą popularną XIX-XXI wieku, prowadzi wykłady i seminaria magisterskie z zakresu literatury sensacyjnej - zobacz biogram.

    Mistyfikacja literacka jest prawie tak stara jak literatura. Już w V wieku p.n.e. funkcjonowały np. pod imieniem Homera utwory, które z całą pewnością nie mogły być jego autorstwa (o ile w ogóle przyjmiemy, że Homer rzeczywiście istniał). Rodzajem mistyfikacji są apokryfy – teksty rzekomych proroków, ewangelii czy listów apostolskich, które nie zostały przez Kościół uznane za kanoniczne, a ich autorstwo i pochodzenie są wątpliwe. Czymże jednak jest mistyfikacja literacka? Można z grubsza uznać ten termin za eufemizm upowszechniony w połowie XIX wieku, a określający wszelkie rodzaje oszustw literackich czy szerzej – piśmienniczych. Określenie pojemniejsze, a na pewno elegantsze od „fałszerstwa”, „plagiatu”, „kradzieży”. U podstaw takiego złagodzenia terminologicznego legło spostrzeżenie, że nie każde oszustwo literackie dokonywane jest z niskich pobudek, nie każde więc zasługuje na pejoratywnie wartościujące określenie. Termin „mistyfikacja” jest uczuciowo neutralny, nie zawiera elementu negatywnej oceny, może więc być stosowany w odniesieniu do takich oszustw, których motywacje były szlachetne lub zabawowe. W związku z tym rozróżnieniem J. W. Gomulicki proponował określenie: „mistyfikacje dobrotliwe” i „mistyfikacje złośliwe”. Zajmiemy się przede wszystkim tymi pierwszymi.
    rejestracja zakończona

  • 21.04.2023 - godz. 10.00 - Na marginesie jednego artykułu ... Czy warto polemizować? Czy może ripostować? A może ktoś próżno czeka repliki ... - wykład wygłosi dr Robert Mertuszka, Wyższa Szkoła Nauk Pedagogicznych w Warszawie, Koordynator Centrum Naukowego przy Fundacji Oświatowej EKOLA.
    Wykład będzie próbą dyskusji z artykułem Marii Deskur pt. "Czytelnictwo na dnie. Czytamy coraz mniej i widać problemy".
  • 25.04.2023 - godz. 10.00 - Kreaksiążki, czyli o książkach inaczej - spotkanie szkoleniowe poprowadzi Ariadna Wardzińska, nauczyciel bibliotekarz DBP we Wrocławiu

    Małym dzieciom książki wydają się bardzo ciekawe, ale z wiekiem stają się coraz bardziej nudne. Słowo pisane i czytane musi konkurować z szybkimi obrazami pełnymi akcji w filmach, grach komputerowych, shortach, rolkach w Internecie, z dźwiękami i poczuciem współtworzenia, choćby poprzez zalajkowanie czy skomentowanie.

    Proponuję wykorzystać ten mechanizm do zaangażowania dzieci i młodzieży w tworzenie dzięki kreatywnemu podejście do książki, liter i tekstu. Niech stanowi to pole do wyobraźni, gdzie twórcza energia młodych ludzi będzie mogła budować ich poczucie estetyki, wzmocni poczucie własnej wartości i pozwoli spojrzeć na książkę jako niesamowity portal, artefakt rodem z gry komputerowej.
    webinar odwołany z przyczyn niezależnych od biblioteki

  • 25.04.2023 - godz. 11.30 - Od pomysłu do tekstu: kreatywne pisanie i nowe technologie - spotkanie szkoleniowe poprowadzi Beata Malentowicz, nauczyciel bibliotekarz DBP we Wrocławiu.
    Wykorzystanie narzędzi TIK i internetu do pisania ma na celu zainspirowanie do tworzenia różnego rodzaju treści, takich jak opowiadania, artykuły, e-booki i wiele innych. Podczas szkolenia chcę przedstawić pomysły na pisanie oparte na ciekawych obrazkach, pytaniach i zadaniach językowych, chcę także pokazać jak utworzyć własny e-book dodając tekst, obrazy, dźwięki i filmy oraz zaprezentować działania niezwykłej społeczności pisarzy i czytelników. Zapraszam na spotkanie wszystkich, którzy chcą rozwijać swoje umiejętności pisania i czytania oraz wykorzystywać nowe technologie w edukacji. A także tych, którzy chcą dodać nowe wartości na swoich zajęciach i zachęcić uczniów do mówienia, myślenia i rozwijania ich mózgów w bardziej wszechstronny sposób.
    link do rejestracji
  • 26.04.2023 - godz. 10.00 - Ucz się bawiąc - wartość quizów w procesie nauczania - spotkanie szkoleniowe poprowadzi Aleksandra Nalazek, nauczyciel bibliotekarz DBP we Wrocławiu.

    Quizy w edukacji mogą być bardzo wartościowym narzędziem, ponieważ pozwalają na aktywne przyswajanie wiedzy oraz sprawdzanie jej zrozumienia w sposób interaktywny i ciekawy dla uczniów. Uczniowie chętniej angażują się w naukę, gdy jest ona połączona z grą czy rywalizacją. Podczas spotkania zostaną przedstawione platformy do szybkiego tworzenia quizów - m.in. Bamboozle, Quizwhizzer.

    link do rejestracji

  • 26.04.2023 - godz. 11.30 - Spotkanie tekstu i obrazka: Tworzymy komiks online - spotkanie szkoleniowe poprowadzi Edyta Kilian, nauczyciel bibliotekarz DBP we Wrocławiu.

    Dlaczego warto nie tylko na zajęciach tworzyć komiksy online? Podczas szkolenia pokażę jak korzystać z wybranych internetowych narzędzi do projektowania i tworzenia komiksów, takich jak Storyboard That, Make Beliefs Comix, Write Comics i Canva. Zostaną przedstawione podstawy opowiadania historii w formie komiksu, układu i stylu a tym samym sposoby na uwolnienie kreatywności i wyobraźni, operowania słowem i wyrażania emocji. 

    link do rejestracji

  • 26.04.2023 - godz. 13.00 - Podcasty w edukacji, wychowaniu i promocji czytelnictwa - spotkanie szkoleniowe poprowadzi Alina Dyrek, nauczyciel bibliotekarz DBP we Wrocławiu.
    Podcasty są formą publikacji audio, która z roku na rok zdobywa coraz więcej odbiorców. Ich popularność może wynikać z faktu, że podcasty można posłuchać na telefonie w wybranym przez siebie momencie, zajmując się jednocześnie inną czynnością. Z jednej strony jest to sposób na odprężenie i rozrywkę, z drugiej na pozyskanie wiedzy o świecie lub informacji od ekspertów, ponieważ tematyka podcastów jest bardzo szeroka i pozwala na przekazywanie wiedzy specjalistycznej.
    Podczas wystąpienia będzie można dowiedzieć się czym jest podcast i dlaczego warto słuchać i tworzyć podcasty, a także jakie są popularne rodzaje podcast
    ów. Częścią wystąpienia będzie  przewodnik po podcastach związanych z literaturą, edukacją, wychowaniem oraz praktyczne wskazówki, jak dobrze tworzyć podcasty.
    link do rejestracji
  • 27.04.2023 - godz. 11.00 - Zdrowie i choroba jako temat w literaturze dla dzieci - wykład wygłosi dr Jowita Gromysz, doktor nauk społecznych, absolwentka studiów filologicznych (filologia polska) i pedagogicznych. Zainteresowania naukowe: edukacja literacka, literatura dziecięca i młodzieżowa, aksjologia wychowania. 

    Krótkie wprowadzenie w temat:

    „Pan kotek był chory i leżał w łóżeczku…” – od czasów, gdy Stanisław Jachowicz napisał ów wierszyk, mija dwieście lat. Od tamtej pory literatura dla dzieci okazałą się istotną przestrzenią edukacyjną, wspierającą dorosłych w wychowywaniu dzieci do zdrowego stylu życia.  Współcześnie, w dobie medykalizacji życia, książki dla dzieci pokazują zdrowie (fizyczne, psychiczne) jako wartość. W swoich  utworach autorzy portretują dziecięcych bohaterów z niepełnosprawnościami, chorujących na raka, ale też dorosłych opiekunów zmagających się z chorobami nowotworowymi czy psychicznymi. W literaturze dziecięcej przedstawia się dzieciom tajemnice anatomii ludzkiego ciała, na przykład układu wydalniczego, rozrodczego. Dużą wagę przykłada się do mówienia o zdrowiu psychicznym, do konieczności nazywania i okazywania emocji, do dbania o własny dobrostan.

    W wystąpieniu chcę przedstawić różne reprezentacje zdrowia i choroby występujące w książkach adresowanych dla dzieci. Analizie poddam zarówno książki dla dzieci w wieku przedszkolnym, jak i szkolnym. Wspólnie zastanowimy się, czy literatura dla najmłodszych może wspierać edukację zdrowotną.

    Na wykład zapraszam wszystkich zainteresowanych literaturą dla dzieci i jej możliwościami wykorzystania w procesie edukacyjnym.

    link do rejestracji

 

Dodatkowe informacje:
Wszystkie spotkania są nieodpłatne. Planowany czas trwania wykładu to 60 minut, a spotkania szkoleniowego - 75-90 minut. Na każde spotkanie obowiązują osobne zapisy. Liczba miejsc ograniczona.

Plakat do pobrania - format pdf

Kontakt: Beata Malentowicz, adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., tel. 530 343 802

Współpracujemy:           

 

 

                 logo: Academica   logo: Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich  logo: Dolnośląska Biblioteka Cyfrowa  logo: Instyt Informacji Naukowej i Bibliotekoznawstwa Uniwersytetu Wrocławskiego  logo: Dolnośląskie Towarzystwo Regionalne   logo: Centrum Edukacji Kulturalnej Dzieci i Młodzieży   Odnośnik do Nukat

 

 

 

Kontakt

Centrala:
symbol słuchawkaB
71 377 28 01
Czytelnia:
symbol słuchawkaB
71 377 28 04
Wypożyczalnia:
symbol słuchawkaB
71 377 28 03

Dolnośląskie biblioteki pedagogiczne

Biuletyn Informacji Publicznej

epuap logo