logo: Dolnośląska Biblioteka Pedagogiczna we Wrocławiu

Baner Jednostki Oświatowej Samorządu Województwa Dolnosląskiego

dolnyslask 25lat

 Facebook Biblioteki  Twitter Biblioteki  instagram Biblioteki  Odnośnik do Anchor. Podcasty z recenzjami książek  youtube Biblioteki

logo: WikiEduLinki

 logo WEBowa

 logo: IBUK libra

logo: Polona

1 marca

Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” - polskie święto państwowe poświęcone pamięci żołnierzy wyklętych. Obchodzone od 2011 roku jako wyraz hołdu dla żołnierzy podziemia za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji niepodległościowych, za krew przelaną w obronie Ojczyzny.

 

Międzynarodowy Dzień Przytulania Bibliotekarzy

 

(85) – 1938 – zm. Władysław Grabski, ekonomista, historyk, premier i minister skarbu w latach 1923-1925, autor reformy walutowej przeprowadzonej w 1924 r.

2 marca

(690) – 1333 – zm. Władysław Łokietek, książę wielkopolski i pomorski, pierwszy władca Polski koronowany w Krakowie, w katedrze wawelskiej w 1320 r.

3 marca

Międzynarodowy Dzień Pisarzy - ustanowiony w 1984 r. przez Międzynarodowy PEN-Club - Międzynarodowe Stowarzyszenie Pisarzy, którego zadaniem jest promowanie przyjaźni oraz intelektualnej współpracy między pisarzami z całego świata.

 

Światowy Dzień Słuchu - wielu ludzi słucha zbyt głośno muzyki, inni pracują przy hałaśliwych maszynach bez specjalnych słuchawek ochronnych. Światowy Dzień Słuchu propaguje higienę narządu słuchu, aby społeczeństwo zaczęło dbać o swoje uszy, bo mamy je tylko jedne.

 

Światowy Dzień Dzikiej Przyrody - to święto obchodzone w dniu podpisania Konwencji o międzynarodowym handlu dzikimi zwierzętami i roślinami gatunków zagrożonych wyginięciem. Celem Konwencji jak i samego święta jest ochrona dziko występujących populacji zwierząt i roślin.

3-9 marca

Międzynarodowy Tydzień Książki Elektronicznej - został zainicjowany w 2004 roku przez Ritę Toews, kanadyjską autorkę książek dla dzieci. Święto ma na celu promocję i popularyzację e-booków i e-czytania. 

4 marca

Międzynarodowy Dzień Mistrza Gry - Mistrz gry to po prostu guru podczas rozgrywki w grach fabularnych. Ma pełną kontrolę nad światem gry, kreuje przygody oraz postacie. To jego umiejętności i wyobraźnia sprawiają, że fani RPG zapominają o bożym świecie. Dziś warto to docenić.

Polecamy materiały o metodach pracy z uczniami:

 

Dzień Gramatyki - podkreśla istotę używania jej zasad podczas codziennego porozumiewania się.

 

(345) – 1678 – ur. Antonio Vivaldi, włoski kompozytor i skrzypek, ksiądz katolicki, jeden z najwybitniejszych przedstawicieli muzyki późnego baroku, autor kilkuset koncertów, symfonii, sonat m.in. Le Quattro Stagioni (Cztery pory roku).

6 marca

Europejski Dzień Logopedy - obchodzony jest we wszystkich krajach Unii Europejskiej. Święto ma na celu zachęcenie rodziców, by nie zwlekali z konsultacją u specjalisty dziecka, które ma problem z mówieniem. W Polsce z tej okazji organizowany jest Dzień Bezpłatnej Diagnozy Logopedycznej.

 

(135) – 1888 – zm. Louisa May Alcott, pisarka amerykańska, autorka powieści dla dziewcząt Małe kobietki, która zapoczątkowała realistyczną powieść dla młodzieży.

8 marca

Międzynarodowy Dzień Kobiet - pierwszy oficjalny Dzień Kobiet obchodzony był 28 lutego 1909 roku z inicjatywy Socjalistycznej Partii Ameryki. Za jego pierwowzór można przyjąć jednak obchodzone w starożytnym Rzymie Matronalia. Święto jest okazją, by za wszystko podziękować swoim kobietom ale i wyrazić szacunek dla ofiar walki o równouprawnienie kobiet.

 

(800) – 1223 – zm. Mistrz Wincenty, zwanego Kadłubkiem, błogosławiony Kościoła katolickiego, biskup krakowski, autor łacińskiej Kroniki polskiej, kroniki dziejów Polski od czasów legendarnych do roku 1202.

10 marca

Dzień Mężczyzn

11 marca

(115) – 1908 – zm. Edmondo De Amicis, pisarz włoski, autor powieści i nowel o tematyce społeczno-obyczajowej, któremu największą popularność przyniosła książka Serce.

 

(30) – 1993 – zm. Alina Centkiewiczowa, autorka książek dla dzieci i młodzieży.

12 marca

Dzień Przeciwko Cenzurze Internetu - inicjatorami tego święta jest organizacja Reporterzy bez Granic, a jego celem jest walka z ograniczaniem wolności słowa w Internecie. W państwach autorytarnych to właśnie Internet jest jedynym niezależnym źródłem informacji, choć rządy próbują z tym walczyć wszelkimi sposobami. W ramach obchodów przyznawana jest nagroda za szczególne zasługi w promowaniu wolności wypowiedzi w sieci.

 

Dzień Matematyki - został stworzony po to, aby dać uczniom trochę odmiany w nauce matematyki. Udział w grach i zabawach matematycznych ma na celu pokazać inną stronę tej nauki.

14 marca

Dzień Liczby Pi - jest to święto, które ma promować matematykę i nauki ścisłe. Żeby było ciekawiej, obchodzimy je 14 marca, co zgodnie z amerykańskim formatem zapisu daty (3.14) odpowiada wartości liczby Pi. Pierwsza impreza odbyła się w 1988 roku w San Francisco, z inicjatywy Larry’ego Shawa. Spotkania i eventy związane ze świętem organizowane są głównie w Stanach Zjednoczonych.

 

(5) – 2018 – zm. Stephen William Hawking, brytyjski astrofizyk, kosmolog, fizyk teoretyczny, zajmował się głównie czarnymi dziurami i grawitacją kwantową, autor książek popularnonaukowych m.in bestseleru Krótka historia czasu, Czarne dziury i wszechświaty niemowlęce oraz inne eseje, Wielki Projekt oraz współautor powieści fantastycznonaukowych dla dzieci, m.in. Jerzy i tajny klucz do Wszechświata, cierpiał na stwardnienie zanikowe boczne.

15 marca

Dzień Praw Konsumenta - to święto, które upamiętnia przemówienie prezydenta Stanów Zjednoczonych Johna Kennedy’ego wygłoszone w 1962 roku. Sformułował on wówczas cztery podstawowe prawa konsumentów: do informacji, wyboru, bezpieczeństwa, reprezentacji.

 

(45) – 1978 – zm. Aleksander Kamiński, prozaik, pedagog, profesor nauk humanistycznych, instruktor harcerski, harcmistrz, żołnierz Armii Krajowej, twórca Kamieni na szaniec.

16 marca

Dzień Pandy - ten sympatyczny zwierzak, które widnieje na logo organizacji WWF, zagrożony jest wyginięciem. Powodem jest stopniowe ograniczanie obszarów na których żyje oraz niska rozrodczość. Dzień Pandy ma na celu pomóc przetrwać jej w świecie coraz bardziej zdominowanym przez ludzi i cywilizację.

 

(95) – 1928 – ur. Aleksander Ścibor-Rylski, prozaik, reżyser, scenarzysta filmowy, m.in. autor scenariuszy do filmów Człowiek z żelaza, Człowiek z marmuru.

18 marca

Europejski Dzień Mózgu - jego celem jest propagowanie wiedzy o funkcjonowania naszego układu nerwowego.

 

Światowy Dzień Recyklingu, ustanowiony w 2018 r. w celu uświadomienia ludziom znaczenia segregacji odpadów i ich recyklingu oraz promowania korzyści z odzyskiwania surowców.

 

(80) – 1943 – zm. Helena Mniszkówna, powieściopisarka, nowelistka.

19 marca

(200) – 1823 – zm. Adam K. Czartoryski, komendant Szkoły Rycerskiej, uczestnik prac Komisji Edukacji Narodowej, współtwórca Konstytucji 3 Maja, pisarz, mecenas sztuki.  

 

Światowy Dzień Inwalidów - Święto ustanowione przez Międzynarodową Organizację Pracy, obchodzone w trzecią niedzielę marca od 1956 roku. Do decyzji przyczyniły się tragiczne wydarzenia w kopalni węgla kamiennego Bois du Cazier w Belgii, gdzie zginęły 262 osoby, a kilkadziesiąt zostało poważnie rannych.

20 marca

Światowy Dzień Żaby - w ten dzień są organizowane różne wydarzenia, które mają przypominać, że płazy pozytywnie wpływają na ekosystem i nie wolno ich tępić, a wręcz przeciwnie niektóre gatunki są objęte ochroną całkowitą lub częściową.

 

(195) – 1828 – ur. Henryk Ibsen, dramaturg norweski, reżyser, reformator teatru, autor m.in. dramatu Dzika kaczka, realistycznej powieści Nora.

 

(90) – 1933 - w Dachau utworzono pierwszy w Niemczech obóz koncentracyjny.

21 marca

Światowy Dzień Poezji - ustanowiony przez UNESCO w 1999 roku w celu promowania poezji – czytania i tworzenia.

 

Światowy Dzień Zespołu Downa - data obchodów w dniu 21 marca nawiązuje do istoty zaburzenia – trisomii 21 chromosomu.

 

Międzynarodowy Dzień Walki z Dyskryminacją Rasową - święto ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 1966 roku upamiętnia masakrę w Sharperville w 1960 roku. W pokojowej demonstracji przeciwko „przepisom przepustkowym” apartheidu policjanci zastrzelili 69 osób.

 

Dzień Wiosny

 

Światowy Dzień Lasu -  obchodzony jest na świecie od ponad 30 lat, w celu uświadomienia społeczeństwu znaczenia lasów oraz potrzeby ich pielęgnacji i ochrony. W ciągu ostatnich 100 lat wyciętych zostało 50% wszystkich lasów, co jest jednym z istotnych czynników przyczyniających się do nasilenia efektu cieplarnianego.

 

(50) – 1973 – zm. Jan Marcin Szancer, grafik, scenograf, malarz, autor wielu ilustracji w książkach dla dzieci, które łączą umiejętnie realizm z ekspresją, dekoracyjność z liryką, romantyczną fantazję z delikatną groteską. Zilustrował m.in.: Pinokia C. Collodiego, książki J. Brzechwy (np. Brzechwa dzieciom, Pan Kleks), H. Januszewskiej (O flisaku i Przydróżce, Pierścionek pani Izabeli), Bajki I. Krasickiego, Lokomotywę J. Tuwima.

 

(25) – 1998 – zm. Maciej Słomczyński, pseud. Joe Alex,  tłumacz m.in. Ulissesa, wszystkich dzieł Williama Szekspira, prozaik, dramaturg, pod pseudonimem pisał popularne powieści kryminalne m.in. Zmącony spokój Pani Labiryntu, Piekło jest we mnie.

22 marca

Światowy Dzień Wody – powodem utworzenia święta jest fakt, że ponad miliard ludzi na świecie cierpi z powodu braku dostępu do czystej wody pitnej.

 

(75) – ur. 1948 - Andrew Lloyd Webber, brytyjski kompozytor, producent i reżyser musicali, kompozytor muzyki do najbardziej kasowych w historii musicali Koty i Upiór w operze.

24 marca

Narodowy Dzień Życia - ma na celu promowanie rodziny jako podstawowej komórki społecznej.

 

   

  (120) – 1903 – ur. Igor Newerly, właśc. Igor Abramow-Newerly, polski pisarz i pedagog, autor m.in. Pamiątki z Celulozy, także autobiograficznej Zostało z uczty bogów.

   

  (75) – 1948 – ur. Jerzy Kukuczka, taternik, alpinista i himalaista, zdobywca Korony Himalajów i Karakorum, zginął podczas wyprawy w Himalajach.

  25 marca

  Dzień Czytania Tolkiena - Tolkien to autor takich klasyków literatury jak „Władca Pierścieni” czy „Hobbit, czyli tam i z powrotem”. Podczas święta w bibliotekach i placówkach kulturalnych organizowane są ciekawe konkursy i eventy, np. znani czytają jego powieści. Co do daty 25 marca, fani Władcy Pierścienia z pewnością wiedzą co oznacza…

   

  Godzina Dla Ziemi - każdy, kto chce obchodzić to święto musi zrobić jedną rzecz – wyłączyć na godzinę światło oraz urządzenia elektryczne. Przesłanie wydarzenia stworzonego przez Światowy Fundusz na rzecz Przyrody odnosi się do ochrony środowiska i zmian klimatu. Po raz pierwszy akcja odbyła się w 2007 roku w Sydney - udział wzięło w niej ponad dwa miliony osób.

   

  (105) – 1918 – zm. Claude Debussy, francuski kompozytor, przedstawiciel impresjonizmu muzycznego, twórca muzyki wokalnej i instrumentalnej: pieśni, oper, baletów, muzyki orkiestralnej m.in. Popołudnia fauna.

  26 marca

  (540) – 1483 – ur. Rafael, właśc. Raffaelo Santi, włoski, malarz, architekt

  okresu renesansu, znany z licznych przedstawień Madonny m.in. Madonna Sykstyńska, Piękna Ogrodniczka (Madonna z Dzieciątkiem i św. Janem).

   

  (80) – 1943 - Akcja pod warszawskim Arsenałem, jedna z najważniejszych akcji zbrojnych Grup Szturmowych Szarych Szeregów, w trakcie której uwolniono harcmistrza Jana Bytnara i dwudziestu innych więźniów politycznych, przewożonych z siedziby Gestapo przy Alei Szucha na Pawiak.

  27 marca

  Międzynarodowy Dzień Teatru - święto uchwalono w 1961 roku podczas 9. światowego kongresu Międzynarodowego Instytutu Teatralnego w Helsinkach. Datę 27 marca wybrano na pamiątkę otwarcia Teatru Narodów w Paryżu w 1957 roku.

  29 marca

  (60) – 1963 – zm. Pola Gojawiczyńska, powieściopisarka okresu międzywojennego, autorka powieści psychologicznych i społeczno-obyczajowych m.in. Dziewczęta z Nowolipek, Rajska jabłoń.

  30 marca

  (170) – 1853 – ur. Vincent van Gogh, holenderski malarz postimpresjonistyczny, jeden z największych malarzy w historii, autor licznych autoportretów, pejzaży, portretów i serii Słoneczników należących do najbardziej rozpoznawalnych i najdroższych dzieł sztuki na świecie.

  • Vincent van Gogh - Świadomość kulturowa dzieci i młodzieży - materiały edukacyjne

    

  31 marca

  (60) – 1963 - Aleksandra Piłsudska ze Szczerbińskich, działaczka niepodległościowa, służyła w Legionach Polskich, odznaczona Orderem Virtuti Militari, druga żona Józefa Piłsudskiego, zaangażowana w działalność społeczną, m.in. pomoc dla sierot, organizowanie przedszkoli i szkół dla rodzin wojskowych, tworzenie bibliotek i świetlic dla młodzieży.

  Na podstawie materiałów:

  Opracowała Beata Malentowicz, Dolnośląska Biblioteka Pedagogiczna we Wrocławiu

  Współpracujemy:           

   

   

                   logo: Academica   logo: Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich  logo: Dolnośląska Biblioteka Cyfrowa  logo: Instyt Informacji Naukowej i Bibliotekoznawstwa Uniwersytetu Wrocławskiego  logo: Dolnośląskie Towarzystwo Regionalne   logo: Centrum Edukacji Kulturalnej Dzieci i Młodzieży   Odnośnik do Nukat

   

   

   

  Kontakt

  Centrala:
  symbol słuchawkaB
  71 377 28 01
  Czytelnia:
  symbol słuchawkaB
  71 377 28 04
  Wypożyczalnia:
  symbol słuchawkaB
  71 377 28 03

  Dolnośląskie biblioteki pedagogiczne

  Biuletyn Informacji Publicznej

  epuap logo