logo: Dolnośląska Biblioteka Pedagogiczna we Wrocławiu

Baner Jednostki Oświatowej Samorządu Województwa Dolnosląskiego

dolnyslask 25lat

 Facebook Biblioteki  Twitter Biblioteki  instagram Biblioteki  Odnośnik do Anchor. Podcasty z recenzjami książek  youtube Biblioteki

logo: WikiEduLinki

 logo WEBowa

 logo: IBUK libra

logo: Polona

Temat miesiąca to miejsce w naszym serwisie, w którym umieszczamy tematyczne materiały edukacyjne związane z kalendarium wydarzeń na dany miesiąc. Celem jest wsparcie użytkowników w poszerzaniu wiedzy, ułatwienie samodzielnej pracy. Przygotowany przez nas materiał to wyselekcjonowane materiały z internetu takie jak publikacje, filmy, artykuły, scenariusze, ciekawe strony, zestawienia bibliograficzne, gotowe quizy online. Materiały są dostępne na naszych strnach: WebowaDBPCzytelnia NauczycielskaWybrane publikacjeZestawienia tematyczne

Wcześniejsze Kartki z kalendarza

 

1 lipca
 • Światowy Dzień Architektury - architekci w dużej mierze kreują przestrzeń w jakiej żyjemy. Święto ustanowione przez Międzynarodową Unię Architektów jest jednak również kierowane do wszystkich osób związanych z architekturą, w tym jej entuzjastów. 

 • Dzień Psa - święto ustanowione w 2007 roku z inicjatywy czasopisma „Przyjaciel Psa”, aby zastanowić się nad podejściem człowieka do zwierząt.
  • Kundelki i nie tylko ... - materiały edukacyjne: Scenariusze i materiały/ Do poczytania/ Ciekawe strony/ Psie daty
 • 455 - 1569 – Unia lubelska, polsko-litewska. Zawarcie tzw. unii realnej pomiędzy Koroną Królestwa Polskiego i Wielkim Księstwem Litewskim na sejmie walnym w Lublinie, ostatecznie ratyfikowana przez króla, wielkiego księcia litewskiego Zygmunta Augusta 4 lipca 1569. W jej wyniku powstała Rzeczpospolita Obojga Narodów ze wspólnym monarchą, herbem, sejmem, walutą, polityką zagraniczną i obronną z zachowaniem odrębnego skarbu, urzędów, wojska i sądownictwa.
  Dzień Sejmu Polskiego upamiętnia zawarcie 1 lipca 1569 roku na Sejmie w Lublinie unii realnej między Królestwem Polskim i Wielkim Księstwem Litewskim.
 • 220 - 1804 – ur. George Sand, francuska pisarka epoki romantyzmu, feministka, przyjaciółka F. Chopina, autorka m.in. powieści Indiana, dramatów, autobiografii oraz obszernej korespondencji.
 • 100 - 1924 - marka polska przestała być prawnym środkiem płatniczym w kraju; wprowadzono – złoty polski. Rok 2024 ustanowiono Rokiem Edukacji Ekonomicznej.
  • Rok Edukacji Ekonomicznej - Senat postanowił ustanowić rok 2024 Rokiem Edukacji Ekonomicznej, widząc istotną rolę, jaką pełni edukacja z zakresu wiedzy ekonomicznej zarówno w codziennym życiu Polek i Polaków, jak i w szerokim ujęciu – w wymiarze efektywnego rozwoju państwa i wzmacniania jego potencjału gospodarczego - materiały poglądowe i edukacyjne. 
 • 90 - 1934 – ur. Sydney Pollack, amerykański reżyser filmowy. (Filmy: Tootsie; Czyż nie dobija się koni?; Oczy szeroko zamknięte; Gracz; Trzy dni kondora; Pożegnanie z Afryką).
2 lipca
 • 58 - 1966 - zm. Jan Brzechwa, polski poeta i adwokat żydowskiego pochodzenia, autor bajek i wierszy dla dzieci, satyrycznych tekstów dla dorosłych, a także tłumacz literatury rosyjskiej.
  • Jan Brzechwa - materiały pomocne w prowadzeniu zajęć, dotyczących twórczości Jana Brzechwy. Utwory: Samochwała, Skarżypyta, Kłamczucha, Leń, Pytalski, Zapałka, Psie smutki, Grzyby.
3 lipca
 • Dzień Cioci i Wujka
 • Plastik to tworzywo, które rozkłada się najdłużej. Międzynarodowy Dzień bez Toreb Foliowych to akcja mająca na celu ograniczenie zużycia popularnych foliówek, które są jednorazowe i po zakupach od razu lądują w koszu, a później zaśmiecają oceany.
  • Ekologia - materiały edykacyjne: Dzień Ziemi, Edukacja ekologiczna, Edukacja globalna, Odpady, Recykling i inne.
4 lipca
 • 90 - 1934 – zm. Maria Skłodowska-Curie, fchemik, fizyk, współtwórczyni nauki o promieniotwórczości; wraz z mężem Piotrem Curie odkryła nowe pierwiastki rad i  polon; jako pierwsza kobieta w historii otrzymała stopień doktora fizyki; wyróżniona Nagrodą Nobla za osiągnięcia naukowe: w 1903 r. z fizyki, w 1911 r. w dziedzinie chemii, jedyna w historii kobieta-naukowiec dwukrotnie uhonorowana tą nagrodą w dwóch różnych dziedzinach. Prekursorka radiochemii.  W 1932 z pomocą Prezydenta RP Ignacego Mościckiego założyła w Warszawie jeden z pierwszych instytutów leczenia chorób nowotworowych. W 1995 jako pierwsza kobieta spoczęła w paryskim Panteonie.
7 lipca
 • Światowy Dzień Czekolady
 • 40 - 1984 – zm. Stanisław Pagaczewski, pisarz, autor książek dla dzieci i młodzieży. (Najbardziej znane: Raj na kółkach; Gospoda pod Upiorkiem; Anna z mórz południowych; Bzdurki dla córki; cykl przygód profesora Baltazara Gąbki: Porwanie Baltazara Gąbki; Misja profesora Gąbki; Gąbka i latające talerze).
9-26 lipca
 • 80 - 1944 - Bitwa pod Studziankami stoczona przez I Brygadę Pancerną im. Bohaterów Westerplatte z wojskiem niemieckim o utrzymanie przyczółka warecko-magnuszewskiego.
11 lipca
 • Światowy Dzień Ludności - z inicjatywą tego święta wystąpiła Rada Zarządzająca UNDP w 1989 roku, w rocznicę tzw. Dnia Pięciu Miliardów (11 lipca 1987 roku), czyli dnia kiedy liczba ludności na świecie osiągnęła pięć miliardów. Wydarzenie to ma na celu zwrócenie uwagi opinii publicznej na problemy ludnościowe.
 • 50 - 1974 – zm. Pär Lagerkvist, szwedzki prozaik, poeta, dramaturg, jeden z najwybitniejszych przedstawicieli literatury szwedzkiej XX w., autor m.in. Kata, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie literatury w 1951 r.
 • 1 - 2023 – zm. Milan Kundera, czeski i francuski powieściopisarz, eseista. (Utwory: Żart; Śmieszne miłości; Życie jest gdzie indziej; Księga śmiechu i zapomnienia; Nieznośna lekkość bytu; Sztuka powieści; Nieśmiertelność; Tożsamość; Zasłona)
12 lipca
 • 120 - 1904 – ur. Pablo Neruda, chilijski poeta, dyplomata, uważany za jednego z najwybitniejszych i najbardziej wpływowych poetów XX w., autor m.in. Pieśni powszechnej, laureat Literackiej Nagrody Nobla w 1971 r.
14 lipca
 • 235 - 1789 - zdobycie Bastylii przez lud Paryża/ Święto narodowe Francji
 • 170 - 1854 – ur. Jacek Malczewski, malarz, symbolista, jeden z głównych przedstawicieli Młodej Polski. (Obrazy: Moja dusza; Śmierć Ellenai; W tumanie; Wigilia na Syberii; Thanatos; Śmierć; Aniele, pójdę za tobą; Idź nad strumienie; Zatruta studnia; Wiara, nadzieja, miłość; Błędne koło; Melancholia; Polonia; Tobiasz z aniołami; Rzeczywistość).
 • 120 - 1904 – ur. Isaac Bashevis Singer, amerykański pisarz polskiego pochodzenia, piszący w języku jidysz, autor m.in. Krótki piątek, Namiętności, Seans, Moc światła, Sztukmistrz z Lublina, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie literatury w 1978 r.
 • 25 - 1999 – zm. Władysław Hasior, rzeźbiarz, malarz, scenograf związany z Podhalem. Autor pomników i rzeźb plenerowych. (Słoneczny rydwan; Ratownikom górskim; Ogniste ptaki; Płonąca Pieta).
15 lipca
 • Dzień bez Telefonu Komórkowego - Inicjatywa zapoczątkowana przez Internautów, którzy lubią wyzwania w postaci pojedynków między człowiekiem i nowoczesną technologią.
  • Fonoholizm - choroba XXI wieku? - materiały: Fonoholizm-Definicja/ Artykuły i książki/ Materiały do zajęć/ Filmy/ Komórkowy savoir-vivre/ Stop phubbing

 • Wiele młodych osób nie potrafi odnaleźć się na rynku pracy. Światowy Dzień Umiejętności Młodzieży zwraca uwagę na problem niedofinansowania obszarów odpowiedzialnych za rozwijanie w młodych ludziach kompetencji pożądanych przez pracodawców, a to powinno się zmienić.
 • 120 - 1904 – ur. Anton Pawłowicz Czechow, rosyjski nowelista i dramatopisarz, z zawodu lekarz, wybitny reprezentant realizmu psychologicznego, autor m.in. opowiadania Kameleon, dramatów Mewa; Wujaszek Wania; Trzy siostry; Wiśniowy sad; Płatonow. Klasyk światowej literatury. 
 • 35 - 1989 – zm. Maria Kuncewiczowa, pisarka, autorka prozy psychologicznej, wykorzystującej doświadczenia psychoanalizy, m.in. Cudzoziemki, uważanej za jedną z najwybitniejszych powieści psychologicznych dwudziestolecia międzywojennego. Tłumaczka literatury angielskiej, francuskiej i skandynawskiej. Inne utwory: Zmowa nieobecnych; Klucze; Tristan 1846; Dni powszednie państwa Kowalskich.
  • Cudzoziemka Marii Kuncewiczowej - wypożycz książkę
17 lipca
 • 15 - 2009 – zm. Leszek Kołakowski, filozof zajmujący się głównie historią filozofii, historią idei i filozofią religii, eseista, publicysta i prozaik. Kawaler Orderu Orła Białego, autor m.in. Szkiców o filozofii katolickiej, Rozmów z diabłem.
18 lipca
 • Światowy Dzień Słuchania podkreśla wagę tej umiejętności, która jest niezwykle cenna. Obecnie wiele osób skupia się na dawaniu niepotrzebnych rad innym ludziom. Natomiast wystarczy ich wysłuchać i okazać odrobinę empatii, aby poczuli się lepiej.
 • Międzynarodowy Dzień Nelsona Mandeli - Nelson Mandela jest symbolem walki o prawa człowieka – kochany w ojczyźnie (RPA) i szanowany na całym świecie. Najsłynniejszy z przywódców ruchu przeciw apartheidowi jest m. in. laureatem nagrody Nobla.

19 lipca
 • Dzień Czerwonego Kapturka - każdy z nas zna tą historię. Czy jednak na tyle, by dokopać się do najróżniejszych jej wersji, poznać całą symbolikę tej bajki? Dziś warto to zrobić, można się nieźle zdziwić.
 • 190 - 1834 – ur. Edgar Degas, francuski malarz i rzeźbiarz, impresjonista, uważany za jednego z największych malarzy końca XIX w., mistrz w ukazywaniu ruchu i jego ułamkowych momentów, m.in. w dziełach Primaballerina, Lekcja tańca.
 • 90 - 1934 – ur. Janusz Wincenty Christa, polski autor komiksów, rysownik i scenarzysta. Stworzył jedną z najpopularniejszych polskich serii komiksów pt. „Kajko i Kokosz”.
  • Komiks w edukacji - poradnik online: Definicji komiksu jest wiele.../ Cechy komiksu/ Pierwsze komiksy/ Komiks w edukacji/ Komiks dla dzieci i dorosłych/rodziców?/ Komiks historyczny/ Sztuka i komiks.
20 lipca
 • Międzynarodowy Dzień Szachów obchodzony jest na pamiątkę utworzenia Międzynarodowej Federacji Szachowej. Szachy to jedna z najstarszych gier strategicznych, znana na całym świecie.
 • 720 - 1304 – ur. Francesco Petrarka, włoski poeta otwierający okres humanizmu europejskiego, piszący po włosku i po łacinie, autor m.in. słynnych Sonetów do Laury (zm. 19 lipca 1374 – 650. rocznica).
 • 490 - 1534 - Oficyna Cambridge University Press otrzymała królewski patent Henryka VIII na druk i sprzedaż książek – jest to najstarsze, działające nieprzerwanie wydawnictwo na świecie, wydaje książki naukowe i edukacyjne.
 • 120 - 1904 – ur. Hanna Ożogowska, pisarka, tłumaczka, autorka utworów dla dzieci i młodzieży (najbardziej znane: Złota kula; Ucho od śledzia; Głowa na tranzystorach; Chłopak na opak; Dziewczyna i chłopak).
 • 80 - 1944 - nieudany zamach na Hitlera w Kwaterze Głównej Wehrmachtu pod Kętrzynem.
 • 55 - 1969 – pierwsze lądowanie ludzi na Księżycu, załogi amerykańskich kosmonautów na statku kosmicznym Apollo 11: Neila Armstronga i Edwina Eugene’a Aldrina Jr. oraz Michaela Collinsa
21 lipca
 • 125 - 1899 – ur. Ernest Hemingway, amerykański pisarz, uważany za czołowego reprezentanta pokolenia straconego, naznaczonego wojną, autor m.in. powieści wojennej Komu bije dzwon oraz Pożegnanie z bronią, Stary człowiek i morze, laureat Nagrody Nobla w 1954 r. w dziedzinie literatury
22 lipca
 • Światowy Dzień Mózgu to okazja, aby zwrócić uwagę na to, że ludzie powinni dbać o ten narząd, ponieważ jest on kluczowy w naszym organizmie. Odpowiednia dieta, ćwiczenia i picie wody na pewno wpłyną pozytywnie na działanie mózgu.
 • Europejski Dzień Wsparcia dla Ofiar Przestępstw z Nienawiści
23 lipca
 • 195 - 1829 – zm. Wojciech Bogusławski, aktor, reżyser, dramatopisarz i pedagog, tłumacz, autor wielu librett operowych, twórca teatru narodowego, założyciel pierwszej polskiej szkoły dramatycznej, autor m.in. opery Cud mniemany, czyli Krakowiacy i górale
24 lipca
 • 45 - 1979 – zm. Edward Stachura, poeta i prozaik, tłumacz, jego osoba i twórczość obca wszelkim podziałom i konwencjom literackim, stały się po jego samobójczej śmierci obiektem kultu w środowiskach młodzieżowych, autor m.in. Siekierezady. (Tomy poetyckie: Dużo ognia, 1963; Po ogrodzie niech hula szarańcza, 1968; Przystępuję do ciebie, 1968; Piosenki, 1973; opowiadania: Jeden dzień, 1962; Falując na wietrze, 1966; Opowiadania, 1977; powieści: Cała jaskrawość, 1969; Siekierezada albo Zima leśnych ludzi, 1971; Się, 1977; inne: Wszystko jest poezja, 1975; Fabula rasa : rzecz o egoizmie, 1979).
25 lipca
 • Dzień Bezpiecznego Kierowcy nieprzypadkowo jest obchodzony 25 lipca, gdyż tego dnia, w Kościele Katolickim przypada wspomnienie św. Krzysztofa- patrona kierowców.
 • 55 - 1969 – zm. Witold Gombrowicz, prozaik, dramatopisarz, eseista, uważany za jednego z najwybitniejszych pisarzy literatury współczesnej, przedstawiciel egzystencjalizmu i strukturalizmu, autor m.in. Ferdydurke. W sierpniu 1939 wyjechał do Argentyny, gdzie zastała go wojna. Przyjechał do Europy Zachodniej w 1963, a od 1964 mieszkał we Francji. Wydawał głównie w paryskiej „Kulturze”. Jego utwory były tłumaczone na wiele języków. (Pamiętnik z okresu dojrzewania, 1933; Ferdydurke, 1937; Iwona, księżniczka Burgunda, 1938; Opętani, 1939; Trans-Atlantyk, 1953; Ślub, 1953; Dziennik, t. 1-3, 1957-1966; Bakakaj, 1957; Pornografia, 1960; Kosmos, 1965; Operetka; Testament; Wspomnienia polskie; Wędrówki po Argentynie).
26 lipca 
 • 130 - 1894 – ur. Magdalena Samozwaniec,  pisarka satyryczna, siostra poetki Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej, autorka m.in. satyrycznej parodii Trędowatej pod tytułem Na ustach grzechu
 • 130 - 1894 – ur. Aldous Leonard Huxley, angielski powieściopisarz, eseista, poeta, krytyk teatralny, podróżnik, autor m.in. antyutopijnej powieści Nowy wspaniały świat ostrzegającej przed totalitaryzmem
27 lipca
 • Dzień Samotnych - wszelkie sukcesy, emocje oraz porażki zdecydowanie lepiej przeżywać w towarzystwie bliskiej osoby… Warto pamiętać, że samotni to nie tylko single, ale i starsi czy dzieci porzucone przez rodziców.
 • 100 - 1924 - Pierwsze medale olimpijskie zdobyte przez polskich sportowców na VIII Letnich Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu. Drużyna kolarzy torowych w składzie: Józef Lange, Jan Łazarski, Tomasz Stankiewicz i Franciszek Szymczyk zdobyła srebrny medal, brąz w konkursie skoków wywalczył Adam Królikiewicz na koniu Picador. Rok 2024 ustanowiono Rokiem Polskich Olimpijczyków
  • Polscy Olimpijczycy - materiały poglądowe - w uznaniu zasług i wyjątkowego znaczenia występów polskich sportowców na igrzyskach olimpijskich, w 100-lecie zdobycia pierwszego medalu olimpijskiego
 • 200 - 1824 – ur. Alexandre Dumas, syn, francuski powieściopisarz i dramaturg, członek Akademii Francuskiej, autor m.in. melodramatu Dama kameliowa, komedii moralistycznych
28 lipca
 • 230 - 1794 – zm. Maximilien Marie de Robespierre, francuski adwokat, jeden z głównych przywódców Rewolucji Francuskiej, przywódca klubu jakobinów, członek Komitetu Ocalenia Publicznego, odpowiedzialny za masowy terror. Po przewrocie termidoriańskim aresztowany i stracony
30 lipca
 • Międzynarodowy Dzień Przyjaźni - jego idea jest oczywista – szanujmy się nawzajem, pomagajmy, bądźmy dla siebie mili. A wtedy świat z pewnością będzie lepszym miejscem. „Ojcem” tego święta jest Paragwajczyk Ramón Artemio Bracho, który w 1958 roku założył fundację na rzecz przyjaźni.

31 lipca
 • 240 - 1784 – zm. Denis Diderot, francuski pisarz, teoretyk sztuki, krytyk literacki i filozof, przedstawiciel oświecenia, redaktor Wielkiej Encyklopedii Francuskiej, autor m.in. powieści Kubuś Fatalista i jego pan
 • 80 - 1944 – zm. Antoine De Saint-Exupéry, francuski pisarz i lotnik, uczestnik II wojny światowej, zginął w czasie lotu zwiadowczego, autor m.in. filozoficznej baśni dla dzieci i dorosłych Mały Książę, powieści Ziemia, planeta ludzi czy Nocny lot.

 

Na podstawie materiałów:

Opracowała Beata Malentowicz, Dolnośląska Biblioteka Pedagogiczna we Wrocławi

Współpracujemy:           

 

 

                 logo: Academica   logo: Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich  logo: Dolnośląska Biblioteka Cyfrowa  logo: Instyt Informacji Naukowej i Bibliotekoznawstwa Uniwersytetu Wrocławskiego  logo: Dolnośląskie Towarzystwo Regionalne   logo: Centrum Edukacji Kulturalnej Dzieci i Młodzieży   Odnośnik do Nukat

 

 

 

Kontakt

Centrala:
symbol słuchawkaB
71 377 28 01
Czytelnia:
symbol słuchawkaB
71 377 28 04
Wypożyczalnia:
symbol słuchawkaB
71 377 28 03

Dolnośląskie biblioteki pedagogiczne

Biuletyn Informacji Publicznej

epuap logo