Informator
Zagadki, zadania i książki dla dzieci i rodziców - nie tylko edukacja wczesnoszkolna
Zapraszamy do wspólnego rozwijania kreatywności dzieci i pobudzania ich wyobraźni, do wspólnego czytania oraz rozwiązywania zadań i zagadek. Twórcze podejście do wyzwań i logiczne myślenie to jedne z kompetencji przyszłości, w realizacji których wspieramy Państwa naszymi propozycjami. Zadania i zagadki są dostępne online - można skorzystać z nich w dogodnym dla siebie czasie. Polecane ksiażki są dostępne najczęściej w wersji elektronicznej (przekierowania w materiałach).
Najnowsze propozycje
- Kroniki Drugiego Kręgu - Bohaterami cyklu są młodzi magowie. Mają różne talenty, ale wszyscy są "błękitni", są mistrzami. Magia ma swoją cenę, im jest potężniejsza, tym większą... - NOWE
- Kroniki Archeo - w stylu Indiany Jonesa: Wartka akcja, legendy, które okazują się prawdą, przyjaciele, na których zawsze można liczyć i mnóstwo humoru – seria, która wciągnie również dorosłych!
Więcej tytułów
- Dzień czekolady - Dzieci mają swoje problemy, o których nie śniło się dorosłym… Warto poznać, jak próbują sobie z nimi radzić i dlaczego tak ważna jest magia
- Atramentowa historia - Matka Meggie zniknęła 9 lat temu i dziewczynka już dawno się z tym pogodziła. Całym jej światem są książki, a miłości do nich nauczył ją ojciec - introligator. Oboje łączy jednak coś więcej. Dziewczynka wciąż otrzymuje od ojca piękne książki, lecz nie wie, dlaczego ojciec ich jej nie czyta
- Prawdziwe fałszerstwa - Niezwykłe historie podrabianych dzieł sztuki, fałszywych skamielin, inscenizowanych filmów przyrodniczych, sztucznych aromatów i paleolitycznych replik pokazują, że granica między prawdą a fałszem jest bardzo cienka
- Cała szkoła mówi o mnie - Życie nastolatków nie jest proste. Wiedzą o tym i oni, i ich rodzice. Wartka akcja, dużo zdarzeń, humor. Autorka porusza ważne kwestie dotyczące odkrywania samego siebie, kształtowania się tożsamości nastolatków ale nie tylko
- Dwoje drzwi, dziewięcioro dzieci - Oparta na prawdziwej historii rodziny autorki książka zachwyca ciepłem i życzliwością. Piękna podróż po tradycji i historii. Warto odbyć ją ze swoim dzieckiem.
- Strażniczka Słońca - Promienie słońca wywołujące ciepło na twarzy są dla Lili tylko odległym wspomnieniem. Słońce zniknęło, gdy miała niespełna rok. Jej świat jest szary, ponury i zasnuty deszczem.
- Złodziejka książek - Moc słów... Jak pozostać przyzwoitym człowiekiem, gdy świat wokół zamienia się w piekło? Coś co nie powinno się nigdy wydarzyć, ale się wydarzyło.
- Wunderowy świat - Morrigan ma wkrótce umrzeć. Bliscy niespecjalnie się tym martwią. Macocha spokojnie bierze miarę na trumnę, ojciec czeka kiedy córka nie będzie już przeszkodą w politycznej karierze...
- Kto jest potworem? - Pewnego dnia miasto nawiedził potwór... głodny!
- Ważne sprawy - Ale moja babcia powtarza, że prawda jest jak czekolada. Gorzka – nawet zdrowsza…
- Uczucia, emocje, wartości - Dzieci są bacznymi obserwatorami. Zastanawiają się nad tym, co widzą, co słyszą, czego są świadkami. Jak rozmawiać z małym człowiekiem o emocjach i trudnych problemach?
- Istny cud! Czy może być genialniejszy produkt od plastiku? Zalet ma mnóstwo: lekki, trwały, giętki, kolorowy, tani, ... Ale...
- Drzewa potrafią mówić - Chyba nie ma ludzi, którzy czegoś nie pragną. Każdy, nawet najmłodszy człowiek ma jakieś marzenia, które pozwalają mu uczyć się, pracować nad sobą, dążyć do bycia lepszym.
- Czarna owca - Są tacy, którzy zawsze chcą wiedzieć jak, dlaczego, kiedy, kto... Ta książka jest dla wszystkich, których fascynuje nauka i są żądni wiedzy.
- To co ważne - Historia o sile miłości, która sprawia, że koszmarny sen pryska. I o tym, że trzeba każdego dnia mówić bliskim "kocham cię", bo jutro może być za późno.
- Gdy dwoje ludzi żyje razem, to jest im łatwiej, ponieważ są razem, i jest im trudniej, ponieważ są razem
- W tajnej służbie... - Czy tylko rycerz może być dzielny? Czy mikra postura przekreśla wszelkie szanse na zostanie bohaterem?
- Małe dzieci - wielkie emocje - Nieśmiałość, strach, smutek, agresja, zazdrość... Przeżywają je dorośli, dzieci i małe urocze skrzaty. Ciekawe historie, zabawnie opowiedziane. Krótkie historyjki mogą być wstępem do rozmowy z dzieckiem.
- Pierwsza, druga, trzecia... - Szymek i Dawid lubią bawić się w wojnę. Nie wiedzą jeszcze, że prawdziwa wojna właśnie nadchodzi. Znikają najpierw tata Szymka, później jego starsza siostra Chana. Trzeba też rozstać się z mamą. W nowych domach Szymek będzie miał nowe mamy: pierwszą, drugą, trzecią…
- Abecadło z pieca spadło - teraz abecadła można uczyć ze smartfonem, multimedialnie, a jednocześnie zapewniając dziecku kontakt z tradycyjną, pięknie wydaną książką.
- Duży Wilk i Mały Wilk - Ciepła, pełna czułości opowieść o tym, że nawet ktoś bardzo mały może zająć dużo miejsca w sercu.
- Halo! - Ilu języków używa się obecnie na świecie? Czym jest język uniwersalny? Co to jest kipu? Kim byli krzykacze? Co znaczą supełki na sznurku? W jaki sposób komunikował się Stephen Hawking? Czym są bobomigi?
- Hebanowe serce - Wojny dorosłych - historie dzieci.
- Racjonalizm dorosłych kontra intuicja dziecka - Mała znajda wychowywana w niekonwencjonalny sposób. Kocha książki, jest ciekawa świata, tłucze naczynia [nieumyślnie], pisze po ścianach, nie przejmuje się tym co mówi otoczenie, nie zna znaczenia słowa "niemożliwe" i bardzo, bardzo chce odnaleźć mamę...
- Listy - Jak poradzić sobie z chorobą, że gdy nadejdzie wyrok śmierci? Czy to w ogóle możliwe? Jak się zachować, gdy jeden dzień musi zastąpić 10 lat?
- Uważaj czego sobie życzysz, bo może się spełnić... - Kilkanaście opowiadań - każde o konsekwencjach spełnionego życzenia - to temat pierwszej części fantastycznego cyklu.
- Tajna misja - Tajemnice, zasadzki, niebezpieczna misja i mnóstwo przygód.
- Bycie innym wcale nie jest złe - Świat byłby niepełny, gdyby żyli na nim sami zwyczajni ludzie... - opowieść niby dla dzieci, ale dorośli też znajdą coś dla siebie.
- Bajki biorą się z serca - Niezwykła historia o malutkich dzieciach mieszkających w dużym lesie.
- Coś się kończy, coś się zaczyna - Leżą przytulone do siebie w ciemnym pudełeczku. Mimo że podobne, każda wygląda nieco inaczej. Każda ma swoje marzenia.
- Zawsze czeka na ciebie statek - "Powiem ci coś ważnego, Mysz-Onie: zawsze czeka na ciebie statek, który może cię zabrać do czegoś nowego, do nowych mórz, lądów i ciebie samego. Musisz być tylko pewien, że chcesz wejść na pokład tego statku".
- Kocia kompania - "…Czarny Bonawentura był szefem szajki trzynastu najczarniejszych kotów w Gdańsku. Koty Czarnego Bonawentury były kotami spod najczarniejszej gwiazdy."
- Grzeczne i niegrzeczne - Dla dzieci i rodziców. Dla dzieci - bo lubią powtarzać i recytować śmieszne rzeczy, zwłaszcza "niegrzeczne". Dla rodziców - bo to takie niesamowite przypomnieć sobie wyliczanki i wierszyki z dzieciństwa.
- Znudzony wnuczek i niemrawa babcia - Para skazana na koszmar piątkowych wieczorów o smaku zupy kapuścianej.
- Łobuziaczki z jednej paczki - Pierwszy – czarny kudłaty, drugi – cały piegowaty, trzeci – brązowy jak czekoladka, czwarty – podobny do niedźwiadka, a ta piąta to jest suczka...
- Siła przyjaźni i potęga marzeń - Jak ważna jest miłość do swojego domu? Jak dobrze jest mieć dokąd wracać? Na dom składają się przede wszystkim wspomnienia, ciepło, miłe posiłki oraz towarzystwo, które w nim gości lub mieszka.
- Dlaczego? Po co? Jak? - Najtrudniejsze, najbardziej zaskakujące pytania, jakie mogą zadać dzieci oraz mądre i błyskotliwe odpowiedzi.
- Gdy cały świat jest jak jedna wielka brzęcząca pszczoła - "Jeżeli nie znasz żadnego kosmity, przyjdź do nas, poznasz go gdy siedzi przy naszym stole w kuchni... Uparty jest. Przybył do nas i chce mieszkać między nami"
- Gdzie są psy, tam mieszka niepewność - Kacper, Melańcia, Mikado, Tiuzdej, no i oni. Główni bohaterowie, jeden starszy i stateczny[?], drugi młody i psotny. Pełne przygód życie na podwórku.
Zagadki literackie
- Bajkowa opowieść, nie wierzcie jej, tylko cieszcie się nią - prawdziwa odwaga jest wtedy, kiedy słaby wystąpi przeciwko silnemu w obronie kogoś, kogo kocha.
- Bo najważniejsze, to pięknie się różnić - wesoły osioł Pajda, sprytny i odważny szczur Radek, trochę nierozgarnięta koza Dowoza i ciut przerażający legwan Leonard - to przyjaciele tytułowej bohaterki. O kim mowa?
- Co to za stwór? - Co to za stwór, co straszliwe ma szpony? I straszliwy pysk uzębiony? I koślawe kolana, bardzo ostre pazury. Pypcia na nosie, oczy pomarańczowe, jęzor czarny jak smoła, fioletowe kolce dookoła?
- Magia, przyjaźń i przygody - te opowieści znają wszyscy, ale jak się to zaczęło? Co było na początku?
- Przewrotna bajka - Za siedmioma górami i siedmioma lasami, dawno temu w królestwie Bajkonii żył król Bożydar. Miał on córkę Nieradkę. Pewnego dnia do królestwa Bajkonii przyleciał smok Gustaw i ...
- Tajemniczy domek w lesie, starsza pani, kot i mała dziewczynka - bohaterka książki gubi sie w lesie i trafia do samotnej, drewnianej chatki. Mieszkająca w niej staruszka wydaje się całkiem sympatyczna. Jednak ...
Genialne escape roomy
- Bajki - Wyobraź sobie, że jak co dzień idziesz szkolnym korytarzem i nagle widzisz... Czy odważysz się wejść?
- Zaginiona dziewczynka - Mała jak paluszek, w płatkach róży spała... - escape room do baśni J. Ch. Andersena.
- Tajemnica Valleby - Escape room dla miłośników książek Martina Widmarka - Jesteś fanem Lassego i Mai? Uwielbiasz czytać o ich przygodach? Znasz je dobrze? Odwiedź ten escape room.
- Matematyczna przygoda w bibliotece - Escape room dla uczniów klas 3-6.
- Asy Internetu - Bezpieczny Interent - escape room.
Gry planszowe online
- Internetowa dżungla - gra planszowa online dla dużych i małych
- Gra z zagadkami - wiersze Juliana Tuwima
- Baśnie Andersena - planszowa gra online dla całej rodziny
Interaktywne zadania i łamigłówki
- Dzień Logicznego Myślenia - Lubisz matematyczne łamigłówki? Łamać szyfry? A może wolisz zabawy na spostrzegawczość? Zmierz się z naszymi zadaniami!
- W kieszonce Iwony Chmielewskiej - zabawy z książką obrazkową.
- Kłopot Iwony Chmielewskiej - gra z wyobraźnią: zadania i zabawy z książką
- Co to za książka? - wysłuchaj fragmentu i odgadnij tytuł książki. Odpowiedź poznasz na końcu nagrania.
Recenzje
- Martin M. Antony, Peter J. Norton - Pokonaj lęk. Jak przestać się zamartwiać i przezwyciężyć fobię, panikę i obsesję? - Autorzy, eksperci zaburzeń lękowych stworzyli program radzenia sobie z lękiem, oparty na terapii behawioralno -poznawczej. W książce znajdziemy strategie, które pozwolą: zrozumieć, czym jest lęk i co go wyzwala; zidentyfikować sytuacje, które uaktywniają lęk; zmienić przekonania i zachowania, które nasilają objawy, opracować bezpieczny, stopniowy plan zmierzania się z sytuacjami budzącymi lęk oraz osiągnąć spokój dzięki technikom relaksacyjnym.
- Bruno Bettelheim - Wystarczająco dobrzy rodzice - Jaki poradnik na temat wychowania, w którym autor zamiast nakazywać i doradzać przeprowadza rozważania? Robi to Bruno Bettelheim, który prowadzi przemyślenia nad uczuciami i myślami łączącymi rodziców i dzieci popiera własnym doświadczeniem oraz licznymi przykładami z życia. Szczególny nacisk kładzie na przyjmowanie perspektywy dziecka, „zniżanie się” do jego poziomu rozumowania i potrzeb oraz na traktowanie dziecka z szacunkiem, do którego ma ono prawo jako osoba.
- Dean Burnett - Dlaczego rodzice tak cię wkurzają i co z tym zrobić - Jak przetrwać z trudnymi rodzicami? Czy doskonale dotąd funkcjonujący rodzice nagle się popsuli? A może ich zachowanie jednak jest normalne? Co ich motywuje do takiego a nie innego zachowania? Jak radzić sobie z usterkami rodziców? Pełen humoru poradnik dla nastolatków.
Więcej
- Sarah-Jayne Blakemore - Wynaleźć siebie: sekretne życie mózgu nastolatka - Dlaczego z prostego w obsłudze dziecka wyrasta wymagający nastolatek? Co sprawia, że okres dorastania jest tak wrażliwy? Co kryje mózg nastolatka? Chociaż czasem nastolatek sprawia wrażenie, jakby szukał dziury w całym, on musi po prostu… wynaleźć siebie.
- Spencer Johnson - Kto zabrał mój ser - Zmieniaj się albo giń! Czy zmiany są nieuchronne ? Czy można się jakoś na nie przygotować? Dlaczego trzeba działać mimo strachu?
- Marcus Zusak - Złodziejka książek - Liesel Meminger swoją pierwszą książkę kradnie podczas pogrzebu młodszego brata. To dzięki „Podręcznikowi grabarza” uczy się czytać i odkrywa moc słów. Później przyjdzie czas na kolejne książki: płonące na stosach nazistów, ukryte w biblioteczce żony burmistrza i wreszcie te własnoręcznie napisane… Ale Liesel żyje w niebezpiecznych czasach. Kiedy jej przybrana rodzina udziela schronienia Żydowi, świat dziewczynki zmienia się na zawsze…
- Christophe André - Nastroje - Dobry humor, wewnętrzny spokój, ufność, pogoda ducha… Ale także chandra, niepokój, nostalgia, irytacja, rozpacz… Mieszanka emocji i myśli, stany naszej duszy, są tym, co łączy nas ze światem. Nieustannie wpływają na nasze życie, towarzyszą nam w każdym momencie. Książka Nastroje pomoże nam je zrozumieć i kontrolować.
- Zyta Czechowska, Mikołaj Marcela - Czy powinno się zabraniać dziecku grać w gry komputerowe? Ograniczać mu czas i dostęp do Internetu? Na co trzeba uważać i co może zagrażać młodemu użytkownikowi sieci? Jak podejść do tematu cyfrowego dzieciństwa i rodzicielstwa? To tylko nieliczne z pytań, na które odpowiedzi znalazły się w książce będącej zbiorem wartościowej wiedzy oraz praktycznych porad. Rodzicielski must have dzisiejszych czasów.
- Nassim Nicholas Taleb - Czarny łabędź - Nassim Nicholas Taleb rozszerzył metaforę czarnego łabędzia. Wyróżnił trzy jego właściwości i analizuje prawdopodobieństwa wystąpienia czarnych łabędzi w naszym życiu oraz pozory, w które wpadamy, myśląc o nich.
- Rene Denfeld - Poszukiwaczka dzieci - Niesamowicie klimatyczny i po mistrzowsku budujący napięcie thriller, który zapadnie na długo w pamięć. Zapierająca dech w piersi, pięknie opowiedziana historia o odkupieniu, granicy oddzielającej rzeczywistość od wspomnień i snów oraz ludzkiej woli przetrwania.
- Julie Bogart - Szkoła w domu - Entuzjazm, olśnienia, zwątpienia i momenty załamania – wszystko, czego doświadczyła autorka, organizując domową szkołę dla pięciorga własnych dzieci. A także bardzo konkretne porady i pomysły.
- Mikołaj Marcela - Jak nie zwariować ze swoim dzieckiem - Jeśli twojemu dziecku idzie w szkole słabo, to może w domu rośnie wam geniusz? Drogowskaz dla rodziców, w którym kierunku mają iść w kwestii wychowania i edukacji.
-
Jesper Juul - „Nie” z miłości. Mądrzy rodzice - silne dzieci- Szczere i stanowcze NIE wypowiedziane przez rodzica jest często lepsze dla dziecka niż wymuszone TAK. Mimo to, odmawianie dzieciom przychodzi rodzicom z ogromnym trudem.
Rodzice powinni mówić nie z czystym sumieniem zawsze wtedy gdy czują, że chcą to powiedzieć. - Temple Grandin - Rozwiń swoją wyobraźnię - Co sprawia, że latawiec lata, a łódka pływa? Dlaczego płatki śniegu są symetryczne, a piłeczki do golfa mają malutkie wgłębienia? Kto i w jakich okolicznościach wynalazł zapięcie na rzepy? Skąd wynalazcy biorą pomysły? Temple Grandin w fascynujący sposób opisuje podstawy naukowe rozmaitych wynalazków i opowiada, jak ich autorzy tworzyli i poprawiali swoje pomysły. Wszystko to okrasza zabawnymi historyjkami o tym, jak sama w dzieciństwie majsterkowała, konstruowała i wprowadzała innowacje. Myśl. Twórz. Bądź wynalazcą.
- Roksana Jędrzejewska-Wróbel - Kosmita - Autorka decyduje się na dotknięcie świata, w którym żyje autystyczne dziecko i przedstawia go czytelnikom. Książeczka dla dzieci i dorosłych. Omawia w sposób fabularny, cechy widoczne u dziecka autystycznego.
- Katarzyna Skolimowska - Podkręć mózg - Publikacja o proaktywności w zachowaniu. Czytelnik dowie się, że tylko dzięki aktywnemu działaniu – jakiekolwiek ono będzie – ma szansę osiągnąć swoje cele; dzięki działaniu może zweryfikować wszystko, co w obszarze myśli będzie wspierające albo blokujące.
- Katarzyna Kotowska - Jeż - ... jeśli jakimś rodzicom urodzi się obce dziecko, oddają je na wychowanie do Domu Dzieci i tam prawdziwi rodzice mogą je odnaleźć..
- Joanna Steinke-Kalembka - Dodaj mi skrzydeł - Niektórzy rodzice z lęku o to, że mogłoby to negatywnie odbić się na samoocenie dziecka, robią wszystko aby nie doświadczyło ono w swoim życiu porażki. W rezultacie dziecko nie ma możliwości podejmowania wyzwań, a tym samym radzić sobie z porażkami.