logo: Dolnośląska Biblioteka Pedagogiczna we Wrocławiu

Baner Jednostki Oświatowej Samorządu Województwa Dolnosląskiego

dolnyslask 25lat

 Facebook Biblioteki  Twitter Biblioteki  instagram Biblioteki  Odnośnik do Anchor. Podcasty z recenzjami książek  youtube Biblioteki

logo: WikiEduLinki

 logo WEBowa

 logo: IBUK libra

logo: Polona

  

Temat miesiąca to miejsce w naszym serwisie, w którym umieszczamy tematyczne materiały edukacyjne związane z kalendarium wydarzeń na dany miesiąc. Celem jest wsparcie użytkowników w poszerzaniu wiedzy, ułatwienie samodzielnej pracy. Przygotowany przez nas materiał to wyselekcjonowane materiały z internetu takie jak publikacje, filmy, artykuły, scenariusze, ciekawe strony, zestawienia bibliograficzne, gotowe quizy online.

Wcześniejsze Kartki z kalendarza

 

1 lutego
 • Światowy Dzień Wyborów - ustanowiony został przez Konferencję Światowych Organizacji Wyborczych w 2005 roku w węgierskim Siófok. Święto symbolizuje powszechne prawo obywateli do udziału w wyborach oraz poszanowanie demokratycznych praw i wolności obywatelskich.
2 lutego                          
 • Dzień Pozytywnego Myślenia - pomysłodawcą tego święta, które w USA obchodzi się 13 września, jest amerykańska psycholog Kirsten Harrell. Od lat zajmuje się ona badaniem (również na własnej skórze) wpływu optymistycznego nastawienia na zdrowie i proces leczenia. Jej zdaniem pozytywne myślenie może zdziałać więcej, niż nam się wydaje. Co ciekawe, potwierdzają to badania naukowców – optymiści są od 5 do 10% mniej narażeni na choroby serca, wylew, depresję czy nowotwór. 
 • Dzień Świstaka - najsłynniejszy świstak na świecie, czyli Phil z Punxsutawney w Pensylwanii dziś po raz kolejny przepowie Amerykanom jak długo potrwa jeszcze zima. To tradycja, która sięga XIX wieku, dlatego Dzień Świstaka cieszy się za oceanem dużym szacunkiem i jest hucznie obchodzony. 
 • 160        - 1864 – ur. Maria Rodziewiczówna, pisarka. (Straszny dziadunio; Między ustami a brzegiem pucharu; Anima vilis; Dewajtis; Pożary i zgliszcza; Wrzos; Lato leśnych ludzi; Florian z Wielkiej Hłuszy; nowele: Nowele; Obrazki; Z głuszy; Światła; Rupiecie; Czarny chleb; Niedobitowski z granicznego bastionu). 
 • 105        - 1919 – ur. Zbigniew Lengren, grafik, rysownik, karykaturzysta, ilustrator, plakacista, scenograf, współpracownik czasopisma „Przekrój", gdzie publikował serię rysunkową z Profesorem Filutkiem i psem Filusiem.
3 lutego
 • 150        - 1874 - ur. Gertrude Stein, amerykańska powieściopisarka, eseistka i teoretyk literatury, feministka, w twórczości prekursorka strumienia świadomości, autorka eksperymentalnej prozy, inspirowanej teorią kubizmu m.in. Tender Buttons. Od 1902 mieszkała w Paryżu, skupiała wokół siebie twórców awangardy plastycznej i literackiej (P. Picasso, H. Mattisse, E. Pound, T.S. Eliot, E. Hemingway). Była autorką terminu „stracone pokolenie” (Lost Generation) w odniesieniu do pisarzy amerykańskich, głównie uczestników I wojny światowej.
 • 125        - 1899 - zm. Juliusz Kossak, malarz i rysownik polski, autor scen batalistycznych, historycznych i rodzajowych, reprezentant nurtu swojskiego w malarstwie polskim XIX w., twórca m.in. akwareli Sobieski pod Wiedniem.
4 lutego
 • Międzynarodowy Dzień Walki z Rakiem - święto ustanowiono na Światowym Szczycie Walki z Rakiem w lutym 2000 roku w Paryżu. Na spotkaniu przyjęto Kartę Paryską, zobowiązujące państwa, które ją podpisały do stworzenia programów zapobiegających i metod leczenia chorób nowotworowych.

6 lutego
 • Dzień Bezpiecznego Internetu - obchodzony z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004 roku. Ma na celu inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych. W Polsce organizowany od 2005 roku przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę oraz Naukową i Akademicką Sieć Komputerową. Głównym partnerem wydarzenia jest Fundacja Orange.
 7 lutego
 • 190        - 1834 – ur. Dymitr Mendelejew, rosyjski chemik, twórca układu okresowego pierwiastków chemicznych
 • 115        - 1909 – ur. Anna Świrszczyńska, poetka i dramatopisarka, autorka utworów dla dzieci i młodzieży; sanitariuszka w powstaniu warszawskim. (Rok polskiego dziecka; Orfeusz; Arkona, gród Świętowita; Gdańska panienka; Odezwa na murze; Z dawnej Polski; Paź królowej Barbary; Budowa.łam barykadę; Wiatr; Jestem baba; Szczęśliwa jak psi ogon).
 • 30          - 1994 – zm. Witold Lutosławski, światowej sławy kompozytor, pianista, dyrygent. (Wariacje symfoniczne; Koncert na orkiestrę; Tryptyk śląski; pieśni i piosenki dla dzieci).
11 lutego
 • Światowy Dzień Chorego
 • Międzynarodowy Dzień Kobiet i Dziewcząt w Nauce
 • 20          - 2004 – zm. Ryszard Kukliński, ps. Jack Strong, pułkownik Ludowego Wojska Polskiego, w l. 1976-1981 szef Oddziału Planowania Strategicznego Sztabu Generalnego WP; od 1970 agent wywiadu CIA; przed wprowadzeniem stanu wojennego ewakuowany przez CIA do bazy amerykańskiej w Berlinie Zach., a następnie do USA. W 1984 skazany w PRL na karę śmierci. W 1995 wyrok uchylono. Pośmiertnie awansowany w wolnej Polsce do stopnia generała brygady WP. Zbigniew Brzeziński określił go pierwszym polskim oficerem w NATO.
12 lutego
 • Międzynarodowy Dzień Dojeżdżania Rowerem do Pracy Zimą
 • Światowy Dzień Darwina - święto obchodzone jest oczywiście w rocznicę urodzin Darwina, czyli twórcy teorii ewolucji, zgodnie z którą wszystkie gatunki pochodzą od wcześniejszych form. Celem święta jest popularyzacja nauk przyrodniczych oraz ukazanie ich znaczenia dla różnych dziedzin życia codziennego.
 • 215        - 1809 - ur. Charles Robert Darwin, angielski przyrodnik, twórca teorii ewolucyjnego powstawania gatunków zwierzęcych i roślinnych w drodze doboru naturalnego, autor m.in. dzieła O powstawaniu gatunków.
 • 215        - 1809 – ur. Abraham Lincoln, amerykański szesnasty prezydent Stanów Zjednoczonych (w latach 1861-65), wygrał wybory prezydenckie zdobywając poparcie w stanach północnych, nie uzyskując poparcia w stanach południowych, co doprowadziło do wojny secesyjnej, zginął w zamachu.
 • 40          - 1984 – zm. Julio Cortázar, argentyński pisarz. (Gra w klasy; Książka dla Manuela; Opowieści o kronopiach i famach; Ostatnia runda; Tajemna broń).
13 lutego
 • Światowy Dzień Radia - to projekt zainicjowany przez Hiszpanię w 2010 roku. Dwa lata później proklamowany został przez UNESCO. Celem Światowego Dnia Radia jest zwrócenie uwagi na znaczenie radia jako środka komunikacji na całym świecie, np. w krajach rozwijających się, gdzie stymuluje ono rozwój społeczeństwa.
 • 55          - 1969 – zm. Kazimierz Wierzyński, pierwotne nazwisko Wirstlein [zmienione w 1913 r.] (ur. 27 VIII 1894), poeta, prozaik, eseista, współzałożyciel i członek grupy poetyckiej Skamander, autor m.in. tomików poezji Wiosna i wino, Czarny polonez.
  Sejm ustanowił rok 2024 Rokiem Kazimierza Wierzyńskiego 
14 lutego
 • Dzień Zakochanych, Walentynki
 • 245 - 1779 – zginął James Cook, angielski żeglarz, dowódca trzech wypraw morskich dookoła świata, odkrywca wysp, m. in. Nowej Kaledonii oraz Hawajów, autor niezwykle dokładnych map obszarów będących na trasie ekspedycji.
 • 105 - 1919 – zm. Wiktor Gomulicki, poeta, nowelista, powieściopisarz, krytyk literacki, felietonista i tłumacz. (Ilustrowany przewodnik po Warszawie ozdobiony planem miasta...; Niedziele Romcia; Pieśń o Gdańsku; Miecz i łokieć; Wybór nowel; Opowiadania o Starej Warszawie; Wspomnienia niebieskiego mundurka; Pokłosie : wybór nowel, opowiadań i szkiców).
15 lutego
 • 460        - 1564 – ur. Roman Galileusz, włoski fizyk, astronom i filozof, twórca nowoczesnych metod badawczych w przyrodoznawstwie, twórca podstaw nowożytnej fizyki.

16 lutego
 • 105 - 1919 – ur. Natalia Rolleczek, prozaiczka, dramatopisarka, autorka powieści satyryczno-obyczajowych dla dziewcząt, m.in. trylogii Kochana rodzinka i ja, Rodzinka Szkaradków i ja, Rodzinne kłopoty i ja oraz cyklu powieści dla młodzieży Kuba znad Morza Emskiego, Wyspa San Flamingo, Choinka z Monte Bello.

17 lutego
 • Światowy Dzień Kota - Dzień Kota to jednak nie tylko oddanie hołdu najpopularniejszemu zwierzęciu domowemu na świecie, ale również inicjatywa mająca na celu uwrażliwienie społeczeństwa na problem bezdomnych i głodujących kotów, które nieraz wiodą iście pieskie życie.
 • 190 -1834 - Premiera „Zemsty” Aleksandra Fredry w teatrze lwowskim w gmachu dawnego kościoła pofranciszkańskiego.

Materiały multimedialne - quizy, zabawy online, podcasty, informacje

Patron Roku 2023: Aleksander Fredro - zadania interaktywne

18 lutego
 • 460 - 1564 – zm. Michał Anioł, właśc. Michelangelo di Ludovico Buonarotti Simoni, włoski rzeźbiarz, malarz, rysownik, architekt i poeta. (Pieta; Dawid; Mojżesz; freski na sklepieniu Kaplicy Sykstyńskiej; Sąd Ostateczny; Nawrócenie Szawła; Ukrzyżowanie św. Piotra; kopuła Bazyliki św. Piotra

19 lutego
 • Dzień Nauki Polskiej - Mikołaj Kopernik to bohater, którego zna każdy Polak. W rocznicę jego urodziny obchodzimy Dzień Nauki Polskiej wyrażający cześć wszystkim wielki Polakom , którzy przyczynili się do rozwoju nauki.

20 lutego
 • Światowy Dzień Sprawiedliwości Społecznej – dzień ten powinien być poświęcony promocji działań przeciwko nietolerancji społecznej, dążeniu do wykorzenienia ubóstwa, promocji pełnego zatrudnienia i uczciwej pracy. Działania te mają również dotyczyć równości mężczyzn i kobiet oraz społecznego dobrobytu i sprawiedliwości dla wszystkich ludzi.
  Tolerancja - materiały edukacyjne WebowaDBP
 • 105 - 1919 - Sejm uchwalił tzw. Małą Konstytucję jako tymczasową ustawę o organizacji władz zwierzchnich i podziału władzy między Naczelnikiem Państwa, Sejmem i Rządem.
 • 130 - 1894 – ur. Jarosław Iwaszkiewicz, poeta, nowelista, powieściopisarz, dramaturg, eseista, tłumacz. (Okostychy; Dionizje; Księga dnia i księga nocy; Powrót do Europy; Lato; Warkocz jesieni; Ciemne ścieżki; Jutro żniwa; Krągły rok; Xenie i elegie; Śpiewnik włoski; Mapa pogody; Czerwone tarcze; Pasje błędomierskie; Sława i chwała; Panny z Wilka; Młyn nad Utratą; Nowa miłość i inne opowiadania; Nowele włoskie; Tatarak i inne opowiadania; Kochankowie z Marony; Opowiadania muzyczne; Biłek; Król Roger; Kochankowie z Werony).
21 lutego
 • Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego - celem Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego jest ochrona różnorodności językowej jako dziedzictwa kulturowego.
 • 40 - 1984 – zm. Michaił Aleksandrowicz Szołochow, rosyjski prozaik, twórca m.in. znanej epopei powieściowej Cichy Don, laureat Literackiej Nagrody Nobla w 1965 r.
22 lutego
 • 210 - 1814 – ur. Oskar Kolberg, etnograf, muzyk i kompozytor, kulturoznawca, autor pierwszego w historii polskiej etnografii, 36-tomowego dzieła systematyzującego kulturę ludową według regionów Polski Jego zwyczaje, sposób życia, mowa, podania, przysłowia, obrzędy, gusła, zabawy, pieśni, muzyka i tańce
 • 100 - 1924 – ur. Maria Ziółkowska, pisarka, autorka powieści dla młodzieży, m.in.: Szukaj wiatru w polu, Kocha, lubi, szanuje, Ostatnie wagary, poradników na temat dobrego zachowania, manier, zwyczajów, przesądów i obrzędów: Jak się zachować, Bądź uprzejmy na co dzień i od święta, Oj, nie przez próg, nie przez próg, Szczodry wieczór, szczodry dzień.
23 lutego
 • Międzynarodowy Dzień Pomocy Potrzebującym - to święto jest po to, by przypomnieć ludziom o tym że trzeba pomagać potrzebującym, ale i nie bać się samemu poprosić o wsparcie, gdy jesteśmy w potrzebie.
 • Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją - czasem trudno bowiem rozpoznać po naszych bliskich i znajomych, gdzie kończy się zwykłe przygnębienie i smutek, a zaczyna depresja. Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją jest dobrą okazją, by zdobyć wiedzę o jej rozpoznawaniu i leczeniu.
 • 165 - 1859 – zm. Zygmunt Krasiński, dramatopisarz i poeta, jeden z czołowych polskich romantyków, twórca dramatu historiozoficznego romantycznego, autor m.in. Irydiona, Nie-boskiej komedii.
 • 35 - 1989 – zm. Hans Helmut Kirst, niemiecki pisarz. (08/15; Fabryka oficerów; Bunt żołnierzy; Noc generałów).
 • 15 - 2009 – zm. Franciszek Starowieyski, malarz, grafik, rysownik, autor plakatów teatralnych i filmowych, scenograf, kolekcjoner, twórca i autor Teatru Rysowania.
24 lutego
 • Powołanie Biblioteki Narodowej w Warszawie
 • 95 - 1929 – ur. Zdzisław Beksiński, malarz, fotograf, rzeźbiarz, architekt.
27 lutego
 • Światowy Dzień Organizacji Pozarządowych - organizacje pozarządowe w odróżnieniu od organów publicznych a podobnie jak przedsiębiorcy są prywatne i powstają z inicjatywy ich założycieli (prywatnych osób), ale w odróżnieniu od przedsiębiorstw a podobnie jak władze publiczne działają w interesie publicznym, a nie prywatnym. Organizacje te działają na rzecz wybranego interesu, ale nie w celu osiągnięcia zysku.
 • 120 - 1904 – ur. Jalu Kurek, poeta i prozaik, przedstawiciel Awangardy Krakowskiej, autor m.in. powieści społeczno-obyczajowej z życia ówczesnej wsi małopolskiej Grypa szaleje w Naprawie.

                                                                                                                 

Na podstawie materiałów:

 

Opracowała Beata Malentowicz, Dolnośląska Biblioteka Pedagogiczna we Wrocławiu

 

Współpracujemy:           

 

 

                 logo: Academica   logo: Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich  logo: Dolnośląska Biblioteka Cyfrowa  logo: Instyt Informacji Naukowej i Bibliotekoznawstwa Uniwersytetu Wrocławskiego  logo: Dolnośląskie Towarzystwo Regionalne   logo: Centrum Edukacji Kulturalnej Dzieci i Młodzieży   Odnośnik do Nukat

 

 

 

Kontakt

Centrala:
symbol słuchawkaB
71 377 28 01
Czytelnia:
symbol słuchawkaB
71 377 28 04
Wypożyczalnia:
symbol słuchawkaB
71 377 28 03

Dolnośląskie biblioteki pedagogiczne

Biuletyn Informacji Publicznej

epuap logo