logo: Dolnośląska Biblioteka Pedagogiczna we Wrocławiu

Baner Jednostki Oświatowej Samorządu Województwa Dolnosląskiego

dolnyslask 25lat

 Facebook Biblioteki  Twitter Biblioteki  instagram Biblioteki  Odnośnik do Anchor. Podcasty z recenzjami książek  youtube Biblioteki

logo: WikiEduLinki

 logo WEBowa

 logo: IBUK libra

logo: Polona

Temat miesiąca to miejsce w naszym serwisie, w którym umieszczamy tematyczne materiały edukacyjne związane z kalendarium wydarzeń na dany miesiąc. Celem jest wsparcie użytkowników w poszerzaniu wiedzy, ułatwienie samodzielnej pracy. Przygotowany przez nas materiał to wyselekcjonowane materiały z internetu takie jak publikacje, filmy, artykuły, scenariusze, ciekawe strony, zestawienia bibliograficzne, gotowe quizy online.

Wcześniejsze Kartki z kalendarza

1 listopada

(130) – 1893 – zm. Jan Matejko, malarz, grafik, rysownik, najwybitniejszy polski twórca obrazów historycznych i batalistycznych, m.in. Bitwy pod Grunwaldem, Konstytucji 3 Maja, Stańczyka, historiozof.

 

(120) – 1903 – zm. Theodor Mommsen, niemiecki prawnik, historyk, jako jedyny w historii za dzieło historyczne Historia Rzymu nagrodzony literacką Nagrodą Nobla w 1902 r.

 

(30) – 1993 - Utworzenie Unii Europejskiej, organizacji międzynarodowej mającej na celu integrację polityczną, gospodarczą i społeczną krajów demokratycznych Europy.

5 listopada

Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek - data wybrana na cześć urodzin Walta Disney’a, jednego z najpopularniejszych autorów bajek animowanych dla dzieci. Obchodzony przede wszystkim w przedszkolach i w szkołach podstawowych.

7 listopada

(110) – 1913 – ur. Albert Camus, prozaik, dramaturg francuski, eseista, czołowy reprezentant egzystencjalizmu w literaturze, laureat literackiej Nagrody Nobla w 1957 r., autor powieści m.in. Dżuma, Upadek, Obcy.

8 listopada

(100) – 1923 – ur. Józef Hen, polski pisarz i publicysta dramaturg, reportażysta, scenarzysta filmowy, autor m.in. Przypadków starościca Wolskiego, zbeletryzowanych biografii Błazen – wielki mąż o Tadeuszu Boyu-Żeleńskim.

9 listopada

Międzynarodowy Dzień Walki z Faszyzmem i Antysemityzmem - to święto upamiętnia pogrom Żydów w hitlerowskich Niemczech podczas tzw. „nocy kryształowej”. W nocy z 9 na 10 listopada 1938 roku w całym kraju palono synagogi, dewastowano cmentarze. Śmierć poniosło wówczas około 90 Żydów, a 35 tysięcy wysłano do obozów koncentracyjnych.

 

(105) – 1918 – zm. Guillaume Apollinaire, francuski poeta pochodzenia polskiego, inspirator surrealizmu, zwolennik kubizmu w sztuce, twórca m.in. Wierszy nadreńskich, Alkoholi.

10 listopada

Dzień Młodzieży – w Dniu Młodzieży głośno mówi się o aktualnych problemach i wyzwaniach, z którymi muszą się mierzyć młodzi ludzie. Są to między innymi kłopoty na rynku pracy, wpływ młodzieży na możliwość globalnego rozwoju czy jakość życia nastolatków w dzisiejszych czasach.

 

(540) – 1483 – ur. Marcin Luter, niemiecki teolog i reformator Kościoła, mnich augustiański, teoretyk i inicjator reformacji, autor przekładu Biblii na j. niemiecki, tzw. Biblii Lutra, Małego i Dużego katechizmu.

11 listopada

Narodowe Święto Niepodległości Polski

 

(155) – 1868 – zm. Gioacchino Rossini, włoski kompozytor, twórca ok. 40 oper, mistrz stylu bel canto, twórca oper komicznych, m.in. Cyrulik sewilski, utworów religijnych Stabat Mater, utworów kameralnych oraz pieśni.

 

(85) – 1938 – ur. Roma Ligocka, pisarka i malarka, kostiumolog i scenograf w licznych europejskich teatrach, operach, filmie i telewizji, autorka książek m.in. Dziewczynka w czerwonym płaszczyku, Znajoma z lustra, Kobieta w podróży.

12 listopada

Międzynarodowy Dzień Łamańców Językowych ma za zadanie promowanie języka ojczystego. Dzięki trudnym słowom można przy okazji zachęcić młodych ludzi do lepszego poznania gramatyki i poprawnej wymowy.

13-19

listopada

Tydzień Edukacji Głobalnej:  „Pokój dla planety. Planeta pokoju”

13 listopada

Międzynarodowy Dzień Niewidomych to czas, kiedy zaznajamia się pełnosprawnych ludzi z przeszkodami, które na swojej drodze każdego dnia spotykają niewidomi. Wiele budynków nie jest dostosowanych do potrzeb takich osób, a ludzie z psem przewodnikiem są wypraszani ze sklepów. To musi się zmienić, ale tylko szerzenie wiedzy o potrzebach niewidomych może doprowadzić do zmian.

 

Warto być życzliwym dla innych nie tylko w Światowym Dniu Dobroci. Pomaganie słabszym jest wyrazem empatii i wielkiego serca. Warto promować inicjatywy mające na celu podawanie ręki drugiemu człowiekowi.

14 listopada

Ogólnopolski Dzień Seniora – celem jest  promowanie aktywności osób w starszym wieku oraz dążenie do ich integracji z młodszymi grupami społecznymi.

 

Ogólnopolski Dzień Biblioterapii

 

(145) – 1878 – ur. Leopold Staff, poeta, dramaturg, tłumacz, eseista, jeden z najwybitniejszych twórców literatury XX w., przedstawiciel współczesnego klasycyzmu, czołowy poeta młodopolski, autor m.in. Snów o potędze.

15 listopada

Dzień Uwięzionego Pisarza

16 listopada

Międzynarodowy Dzień Tolerancji - święto ustanowione przez UNESCO w 1995 roku ma na celu promowanie szacunku, akceptacji i uznania bogactwa różnorodności kultur na świecie. Jest to odpowiedź na rosnącą falę wszelakiej nietolerancji, takiej jak rasizm czy antysemityzm.

 

(175) – 1848 - Ostatni publiczny koncert Fryderyka Chopina w Londynie.

17 listopada

Międzynarodowy Dzień Studenta

 

Dzień Czarnego Kota - nawet ci, którzy nie wierzą w zabobony, są lekko wytrąceni z równowagi, gdy ich drogę przebiegnie ta ogromna, złowroga bestia. Ale czy kiedyś udowodniono jej jakieś nieszczęście? Święto wywodzi się z Włoch, gdzie czarne koty są wyjątkowo prześladowane. 17. dzień miesiąca uważany jest w Italii za najbardziej pechowy.

19 listopada

Światowy Dzień Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych -  niestety, każdego dnia w wypadkach na całym świecie ginie kilka tysięcy osób. Święto w 1993 roku zainicjowała organizacja Road Peace. W Polsce inicjatorem obchodów jest MIVA Polska i Krajowe Duszpasterstwo Kierowców.

 

(195) – 1828 – zm. Franz Schubert, austriacki kompozytor, prekursor romantyzmu w muzyce, uczeń Antonio Salieriego, twórca muzyki religijnej m.in.: Mszy Nr 5 As-dur, Stabat mater F-dur/f-moll, symfonii m.in. Symfonii C-dur „Małej” i „Wielkiej”.

20 listopada

Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka - Święto upamiętnia uchwalenie Deklaracji Praw Dziecka w 1959 roku a także Konwencji o Prawach Dziecka w 1989 roku. To dokumenty, których celem jest zapewnienie jak najlepszej ochrony i opieki najmłodszym.

 

(165) – 1858 – ur. Selma Lagerlöf, wybitna pisarka i nowelistka szwedzka, laureatka literackiej nagrody Nobla (1909). Pisała przede wszystkim dla dorosłych, dla dzieci przeznaczony jest jeden z jej utworów Cudowna podróż.

 

(25) – 1998 – zm. Marian Brandys, prozaik, publicysta, eseista, autor głośnych reportaży historycznych z czasów napoleońskich, utworów biograficznych oraz książek dla młodzieży (Honorowy łobuz, Śladami Stasia i Nel, Z panem Biegankiem w Abisynii).

21 listopada

Światowy Dzień Telewizji

 

Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień - Hallo World Day to święto wywodzące się ze Stanów Zjednoczonych. Powstało z inicjatywy braci Briana i Michaela McCormacków, którzy w 1973 roku zaprotestowali przeciwko konfliktowi zbrojnemu pomiędzy Egiptem a Izraelem. Jego idea do dziś jest niezmienna – bądźmy dla siebie życzliwi, rozwiązujmy problemy w sposób pokojowy, a nie siłowy.

 

(100) – 1923 – ur. Nadine Gordimer, południowoafrykańska pisarka tworząca w języku angielskim, laureatka Nagrody Nobla w dziedzinie literatury w 1991, autorka powieści m.in. Świat obcych ludzi.

22 listopada

Dzień Kredki - święto to w znaczący sposób wiąże się z najmłodszymi, bowiem to dzięki kredkom mogą one wyrazić swoje myśli i uczucia. Rysowanie w dodatku rozwija wyobraźnię, więc tym bardziej warto dzisiaj zachęcać dzieci do tej świetnej zabawy.

 

(95) – 1928 – ur. Krystyna Siesicka, prozaik, dziennikarka, autorka książek dla młodzieży podejmująca we wszystkich swoich powieściach problemy wieku dojrzewania w kontekście najbliższego otoczenia – rodziny, szkoły, grupy rówieśniczej (Zapałka na zakręcie, Jezioro osobliwości, Ludzie jak wiatr, Chwileczkę, Walerio..., Dziewczyna Mistrza Gry (książka wpisana w 1997 roku na Listę Honorową im. H. Ch. Andersena).

 

(60) – 1963 – zm. John Fitzgerald Kennedy, amerykański polityk, 35. prezydent Stanów Zjednoczonych.

 

(60) – 1963 – zm. Aldous Leonard Huxley, angielski pisarz, nowelista, eseista, autor najbardziej znany z antyutopijnej powieści Nowy, wspaniały świat.

 

(60) – 1963 – zm. Clive Staples Lewis, pseud. Jack, brytyjski pisarz, historyk, filozof i teolog, twórca cyklu fantasty pt. Opowieści z Narnii.

24 listopada

Światowy Dzień Tańca

 

Katarzynki - ten polski zwyczaj świąteczny jest męskim odpowiednikiem andrzejek. W wigilię św. Katarzyny Aleksandryjskiej kawalerowie mają więc okazję powróżyć sobie, co do przyszłego ożenku

 

(185) – 1838 - Powołanie Biblioteki Polskiej w Paryżu (fr. Bibliothèque polonaise de Paris). Ta polska placówka kulturalna, założona w 1838 m.in. przez Adama Jerzego Czartoryskiego, Juliana Ursyna Niemcewicza, Karola Sienkiewicza jako fundacja Wielkiej Emigracji, miała za zadanie zbierać, ocalałe od grabieży i zniszczeń, książki, archiwa i pamiątki narodowe, stała się ośrodkiem dokumentacyjnym otwartym do dyspozycji Polaków i cudzoziemców.

25 listopada

Światowy Dzień Pluszowego Misia - ustanowiony w 2002 roku, w setną rocznicę powstania pluszowej zabawki, Teddy Bear. Historia maskotki wiąże się z wydarzeniem, które miało miejsce w 1902 r. – prezydent USA Theodore Roosvelt, zapalony myśliwy, nie dopuścił podczas polowania do zastrzelenia małego niedźwiadka.

 

Dzień Bez Zakupów -  Inicjatywa na ma celu zwrócenie uwagi świata na postępujący konsumpcjonizm, czyli nadmierne przywiązywanie wagi do dóbr materialnych. Dzień bez Zakupów przypomina również o drastycznych różnicach w jakości życia w poszczególnych częściach świata.

28 listopada

(105) – 1918 - Przyznanie Polkom praw wyborczych, podpisanie przez Józefa Piłsudskiego dekretu o ordynacji wyborczej do Sejmu Ustawodawczego zapewniającego pełnię praw wyborczych każdemu obywatelowi państwa bez względu na płeć.

 

(75) – 1948 – ur. Agnieszka Irena Holland, reżyserka filmowa i teatralna, scenarzystka, aktorka, reprezentantka nurtu zwanego kinem moralnego niepokoju, dama Krzyża Komandorskiego Orderu Odrodzenia Polski, członkini Europejskiej Akademii Filmowej, nominowana do Oscara za film Gorzkie żniwa, trzykrotnie nagrodzona Złotymi Lwami za film Gorączka, W ciemności oraz Obywatel Jones, nagrodzona Złotym Globem za film Europa Europa.

29 listopada

Dzień Ochrony Zabytków Cyfrowych

 

Powstanie Listopadowe

 

(220) – 1803 – ur. Christian Doppler, austriacki matematyk, fizyk i astronom, odkrywca zjawiska dotyczącego częstotliwości fal dźwiękowych i świetlnych, nazwanego „efektem Dopplera”.

 

Andrzejki - wieczór magicznych wróżb odprawianych w wigilię świętego Andrzeja.

 

Na podstawie materiałów:

Opracowała Beata Malentowicz, Dolnośląska Biblioteka Pedagogiczna we Wrocławiu

Współpracujemy:           

 

 

                 logo: Academica   logo: Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich  logo: Dolnośląska Biblioteka Cyfrowa  logo: Instyt Informacji Naukowej i Bibliotekoznawstwa Uniwersytetu Wrocławskiego  logo: Dolnośląskie Towarzystwo Regionalne   logo: Centrum Edukacji Kulturalnej Dzieci i Młodzieży   Odnośnik do Nukat

 

 

 

Kontakt

Centrala:
symbol słuchawkaB
71 377 28 01
Czytelnia:
symbol słuchawkaB
71 377 28 04
Wypożyczalnia:
symbol słuchawkaB
71 377 28 03

Dolnośląskie biblioteki pedagogiczne

Biuletyn Informacji Publicznej

epuap logo