logo: Dolnośląska Biblioteka Pedagogiczna we Wrocławiu

Baner Jednostki Oświatowej Samorządu Województwa Dolnosląskiego

dolnyslask 25lat

 Facebook Biblioteki  Twitter Biblioteki  instagram Biblioteki  Odnośnik do Anchor. Podcasty z recenzjami książek  youtube Biblioteki

logo: WikiEduLinki

 logo WEBowa

 logo: IBUK libra

logo: Polona

Skąd przybyli na Dolny Śląsk pierwsi powojenni osadnicy? Gdzie i jak mieszkali? Jak sobie radzili w nowym i obcym miejscu? 

Osadnicy zycie codzienneZapraszamy uczniów klas 4-6  szkół podstawowych do poznania niezwykle ciekawych czasów, czasów w których przyszło żyć ludziom zmuszonym do szukania nowego miejsca po utracie wszystkiego co mieli: bliskich, domu, ziemi, majątku. 
Zapraszamy do uczestnictwa w grze edukacyjnej "Życie codzienne osadników na Dolnym Śląsku", dzięki której uczniowie poznają wybrane fragmenty życia osadników we Wrocławiu i na Dolnym Śląsku. Gra edukacyjna to nauka przez zabawę, pozwala zgłębić temat, odkryć nieznane dotąd szczególy z przeszłości, ale także otaczajacej nas rzeczywistości, wyzwala  ducha współzawodnictwa oraz działania zespołowego.

 

{slider Cele turnieju}

Szczęśliwe miasto, które w czas pokoju obawia się wojny,
Nieszczęsliwe miasto, które w czas pokoju wojnę sposobi.

Taka sentencja jest umieszczona w Sali Książęcej wrocławskiego ratusza od 1570 roku. Przez wieki była świadkiem bogatej i złożonej historii Wrocławia. Dopiero druga wojna światowa i fanatyczna obrona Festung Breslau oraz zacięte walki z nacierającymi żołnierzami radzieckimi spowodowały, że piękne miasto zmieniło się w wielkie rumowisko.

Przesunięcie granic państw europejskich po drugiej wojnie pociągnęło za sobą całkowitą wymianę ludności Wrocławia oraz całego regionu. Osadnikom przybywającym z różnych stron trudno było odnaleźć się na obcej, często zrujnowanej ziemi. Brakowało wszystkiego - prądu, wody, komunikacji, także żywności. 

Informacje ze wstępu książki "Wrocław trzy rozdziały" Marzeny Smolak

Z okazji obchodów Dolnośląskich Dni Pionierów Osadnictwa na Ziemiach Odzyskanych Wydział Edukacji  i Nauki UMWD oraz Dolnośląska Biblioteka Pedagogiczna we Wrocławiu organizują turniej międzyszkolny, którego celem jest:
- poznanie powojennej historii Dolnego Śląska,
- zdobycie wiedzy na temat życia codziennego osadników na Dolnym Śląsku,
- ćwiczenie umiejętności pracy z tekstem oraz pracy zespołowej,
- wzmacnianie umiejętności zdobywania i wykorzystywania wiedzy faktograficznej,
- kształtowanie postaw patriotycznych.

REGULAMIN TURNIEJU

{slider Uczestnicy turnieju i ich zadania}

1. Turniej adresowany jest do uczniów klas 4-6 szkół podstawowych z terenu Dolnego Śląska. Przeprowadzony w miastach: Wrocław, Jelenia Góra, Legnica, Strzelin, Świdnica i Wałbrzych.
2. Turniej polega na rozwiązaniu zadań zawartych w grze edukacyjnej „Życie codzienne osadników na Dolnym Śląsku” opisanych w osobnym dokumencie pn. „Instrukcja gry” (udostępnianej w na początku gry).
3. Gra przeprowadzana jest na terenie biblioteki w danym mieście. Zadania do rozwiązania są w każdej bibliotece takie same.
4. Zadania w ramach gry będą wykonywane przez uczniów zgłoszonej klasy podzielonej na zespoły (do 3 osób) podczas zajęć edukacyjnych organizowanych w poszczególnych bibliotekach:
- czas trwania - 60 minut,
- zadania do rozwiązania będą rozmieszczone w różnych miejscach w bibliotekach (czytelnia, magazyn, wypożyczalnia, hol, wystawa, sala wykładowa) w zależności od możliwości lokalu,
- formy zadań: zagadki, quiz, zaszyfrowana wiadomość, układanka, niedokończone zdania, notatka na podstawie dostarczonych informacji, dokończenie listu, ćwiczenie prawda-fałsz,
- uczestnicy rozwiązują zadania i zapisują je na kartach pracy,
- do oceny będzie brana pod uwagę liczba zdobytych punktów (poprawność merytoryczna), estetyka, czas wykonania zadań).
5. Szczegóły dotyczące zadań i punktacji będą dostępne w "Instrukcji gry", którą uczniowie otrzymają w dniu uczestnictwa w grze.
6. Uczestnicy turnieju będą mieli udostępnione podczas gry wszystkie materiały niezbędne do rozwiązania zadań.
7. Najlepszy zespół z klasy (liczba zdobytych punktów podczas gry) automatycznie przechodzi do turnieju międzyszkolnego.

{slider Zgłoszenia}

Udział w turnieju należy zgłosić poprzez e-mail :
- na adres:
   Wrocław: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
 
  Jelenia Góra: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
 
  Legnica: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
 
  Strzelin: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
 
  Świdnica: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
 
  Wałbrzych: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
- w tytule wiadomości należy wpisać: Turniej
- w treści wiadomości należy podać: nazwę szkoły, klasę, liczbę uczniów, imię i nazwisko nauczyciela, nr telefonu nauczyciela do kontaktu i ustalenia daty
- przedstawiciel biblioteki jest zobowiązany w ciągu 1 dnia roboczego ustalić z nauczycielem zgłaszającym grupę termin gry (dzień: od 29.03. do 20.04.br. i godzinę).

{slider Przebieg turnieju}

1. Terminy przebiegu turnieju:
- 15 marca 2017 r. – ogłoszenie Turnieju
- do 28 marca 2017 r. – zgłoszenia uczestników Turnieju
- 29 marca – 20 kwietnia 2017 r. – realizacja gry zgodnie z umówionymi terminami
- 21 kwietnia 2017 r. – biblioteki filialne przesyłają prace zespołów, które zwyciężyły w poszczególnych grach klasowych do DBP we Wrocławiu
- do 28 kwietnia 2017 r. – ocena prac przez Komisję Turniejową i wyłonienie laureatów.

2. Uroczyste wręczenie nagród odbędzie się podczas Gali organizowanej z okazji Dolnośląskich Dni Pionierów Osadnictwa na Ziemiach Odzyskanych. Dokładna data zostanie podana na stronie www.dbp.wroc.pl w zakładce Konkursy.

{slider Laureaci i wyróżnienia}

Laureaci

I miejsce - Nina Szubert, Marta Łozińska, Marcelina Oleśniewicz – Szkoła Podstawowa nr 1 we Wrocławiu
II miejsce – Fabian Kubera, Izabela Szlachta, Maciej Frysztacki – Szkoła Podstawowa nr 9 w Legnicy
III miejsce – Julia Gierczak, Pola Wichlińska, Martyna Jasnowska – Szkoła Podstawowa w Zielenicach

Wyróżnienia

Igor Wojtasik, Oliwer Skalczuk, Szymon Rzepkiewicz – Szkoła Podstawowa nr 11 w Jeleniej Górze
Natalia Styczeń, Julia Przibycin, Julia Rusak – Szkoła Podstawowa nr 105 w Świdnicy
Miłosz Myga, Miłosz Witkowski, Kamil Zdancewicz – Szkoła Podstawowa nr 9 w Legnicy
Samira Łapszyńska, Grażyna Witek - Szkoła Podstawowa nr 1 we Wrocławiu
Julian Juruś, Jakub Oberszkalski, Jan Czerwiński - Szkoła Podstawowa nr 105 w Świdnicy
Marta Sikora, Maja Tyburczy, Monika Nowicka – Szkoła Podstawowa nr 12 we Wrocławiu
Bartek Balcerzak, Mikołaj Lej, Filip Palusko – Szkoła Podstawowa nr 15 we Wrocławiu
Martyna Merończyk, Martyna Mikołajczyk, Maria Kruk – Publiczna Szkoła Podstawowa nr 5 w Strzelinie

Uroczysta Gala, na której zostaną wręczone nagrody ufundowane przez Marszałka Województwa Dolnośląskiego odbędzie się 12 maja o godz. 10.00 na Zamku Piastowskim w Legnicy.

Serdecznie zapraszamy wszystkich nagrodzonych i wyróżnionych uczniów wraz z opiekunami.

{/sliders}

Współpracujemy:           

 

 

                 logo: Academica   logo: Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich  logo: Dolnośląska Biblioteka Cyfrowa  logo: Instyt Informacji Naukowej i Bibliotekoznawstwa Uniwersytetu Wrocławskiego  logo: Dolnośląskie Towarzystwo Regionalne   logo: Centrum Edukacji Kulturalnej Dzieci i Młodzieży   Odnośnik do Nukat

 

 

 

Kontakt

Centrala:
symbol słuchawkaB
71 377 28 01
Czytelnia:
symbol słuchawkaB
71 377 28 04
Wypożyczalnia:
symbol słuchawkaB
71 377 28 03

Dolnośląskie biblioteki pedagogiczne

Biuletyn Informacji Publicznej

epuap logo