Informator
Magiczny świat Teatrzyku Kamishibai - opowieści o wartościach, postawach, relacjach
Kamishibai - to tradycyjna japońska sztuka opowiadania historii za pomocą obrazków - ilustracji wykonanych na kartonowych planszach wsuwanych do małego drewnianego parawanu nazywanego butai. Kamishibai można porównać do teatru marionetkowego, w którym miejsce marionetek zajmują ilustracje. Tak więc to sztuka teatralna na papierze!
Proponujemy zajęcia dla uczniów klas 1-3 szkoły podstawowej oraz dzieci 4-6 letnich z przedszkoli, podczas których słuchamy opowieści, rozmawiamy na temat w nich poruszony, rysujemy i opowiadamy swoje historie Kamishibai.
Starszych uczniów zapraszamy na zajęcia Słucham, tworzę, opowiadam, które realizujemy w oparciu o wybraną opowieść Kamishibai.
Proponowane opowieści:
Bajka o Wiśle, autor: Magdalena Zarębska i Karolina Szopa
Ekscytująca i żywiołowa podróż z Nurtem Rzeki. Nowoczesna bajka – przypowieść, ukazuje bieg rzeki Wisły od jej źródeł do ujścia (a nawet dalej…) widziany oczami dwóch niezwykłych podróżniczek.
Doskonała pozycja o charakterze edukacyjnym. Piękne i wyraziste ilustracje flory i fauny rzeki i jej brzegów, przeplatane są przystankami w znanych i mniej znanych miejscach na mapie Polski. Opowieść ta nie tylko ukazuje piękno i różnorodność Królowej Rzek, to opowieść o odwadze i ciekawości życia, które są niezbędnymi elementami aby osiągnąć cel. Ta opowieść jest jednak przede wszystkim zaproszeniem w podróż od Źródeł ku Nieznanemu aż po wymarzony Cel.
Dzięki “Bajce o Wiśle” nie tylko poznacie piękno i tajemnice Rzeki Wisły i przeżyjecie niezwykłą podróż, ale zrozumiecie też, że powrót do Źródeł jest możliwy.
Bajka o żabach, autorzy: Bendek Elek i László Herbszt
Bajka filozoficzna. Bajka przedstawia za pomocą prostej fabuły sytuację, w której pozostajemy w błędnych przekonaniach patrząc na rzeczywistość z jednej tylko perspektywy. To klasyczna przypowieść dzięki, której możemy przekonać się również jak nasze poglądy podlegają uwarunkowaniom. Jedno wydarzenie może wpłynąć na nasz sposób myślenia i sposób myślenia wielu osób wokół nas.
Co spotkało Dwie Żaby? Pozornie bohaterki opowieści zobaczyły coś na własne oczy. Ale czy na pewno? Być może dobrze się przy tym bawiły – tego nie da się ukryć, ale…
Czułość, autor: Antoine Guilloppé
„Czułość” Antoine Guilloppé to książka, która zabiera nas w podróż rozpoczynającą się w czasach prehistorycznych. Czy tytułowa Czułość istniała już wtedy? Między ludźmi, zwierzętami, światem z pozoru wydawało by się nieożywionym..?
Najmłodsi otworzą szeroko oczy – ekspresyjne ilustracje zwierząt: niedźwiedzi, lisów, pająków, owiec, małp i ptaków sprawią, że piękny przekaz książki głęboko zapadnie w pamięć.
Książka, dzięki pięknym i prostym ilustracjom zyskuje na prezentacji w teatrzyku kamishibai, zachęca do spontanicznych wypowiedzi, umożliwia szereg twórczych działań w oparciu o przedstawioną opowieść.
Na oszczędnych, kontrastowych ilustracjach autor opowiada bardzo prostą opowieść o sile uścisków, kontaktu fizycznego, dodawania sobie otuchy, o tym, że dzięki nim, po prostu łatwiej i bezpieczniej jest żyć. Opowiada również o dorastaniu, o sile i wartości bliskich więzi między rodzicami i dziećmi.
Dwa ptaszki, autorzy: Julian Brudzewski i Piotr Zatorski
Książka inspirowana japońska opowieścią kamishibai z lat czterdziestych XX wieku, czyli z okresu rozkwitu kamishibai.
To prosta i piękna przypowieść o sile współpracy i współdziałania. Opowieść osadzona jest w trudnych warunkach klimatycznych i ukazuje wodę jako szanse przetrwania i cenny dar, o który warto wspólnie walczyć.
Jak współdziałać? Czemu w pojedynkę trudniej osiągać cele? Jak się nie poddać?
Książka może też stanowić doskonały pretekst do rozmowy na temat zmian klimatycznych, suszy i współdziałania człowieka i przyrody dla dobra ludzkości i planety.
Groszki, autor: Françoise Malnuit
Prosta urzekająca opowiastka o cyklu reprodukcyjnym roślin. Dwukolorowe ilustracje są tak przekonujące że mogłyby obyć się bez tekstu. Klasyczna pozycja Kamishibai, przeznaczona dla najmłodszych widzów, uwielbiana przez dzieci w każdym wieku.
Kotka Milusia, autorzy: Elena Molisani i Alessandro Sanna
Historia pewnego spotkania. Historia bardzo pouczająca. Czy kot i mysz znajdą wspólny język? Opowieść o tym, czy możemy żyć samotnie, czym jest wolność i jakie są jej granice.
Książki (W bibliotece), autorzy: Christos i Lili Chemin
Młody kociak po raz pierwszy idzie z mamą do biblioteki…
Niezwykła, nowatorska opowieść o wyprawie w świat wyobraźni. Książka – zabawa, w której zarówno tekst jak i ilustracje mają tę samą wagę w odkrywaniu historii. Opowieść o książkach i tym czy są lub mogą się stać w rękach czułych mam, świadomych opiekunów, nauczycieli i bibliotekarzy. Opowieść humorystyczna – ilustracje zachęcają do aktywnego seansu czytania. Zmiana perspektywy w ilustracji stanowi doskonałe ćwiczenie poszerzające wyobraźnię. Kilka kart opowieści zachęca do poszukiwań niejednoznacznych, ukrytych elementów ilustracji. Doskonała zabawa dla dzieci od lat 4.
Lew w Paryżu, autor: Beatrice Alemagna
Lew w Paryżu zabiera czytelnika w niezwykłą podróż. W książce towarzyszymy pewnemu urzekającemu Lwu, który postanowił opuścić swą afrykańską sawannę, aby zyskać "pracę, miłość, przyszłość." Lew przybywa do Paryża i odkrywa miasto tak inne od tego co zna…. Pierwsze jego oceny są stonowane, ponieważ pomimo swojego imponująco lwiego wyglądu nie przyciąga niczyjej uwagi. Dzięki kilku ważnym spotkaniom i obserwacjom w końcu udaje mu się znaleźć swoje miejsce w nowym świecie - w samym sercu miasta. Historia o Lwie kryje w sobie jednak również inną opowieść, opowieść o tym jak trudno odnaleźć się w nowym kraju kiedy opuszcza się to co znane i kochane. Lew w Paryżu zilustrowała wybitna włoska autorka książek albumowych Beatrice Alemagna. Oryginalna ilustracja łączy rysunek - rysowane postacie, portrety, oraz wstawione zdjęcia i plany, przywodzą na myśl pocztówkę, dziennik z podróży, dzięki którym odkrywamy wraz z podróżnym uroki miejskiego krajobrazu.
Mój przyjaciel Kemushi, autor: Nathalie Dargent i Mandana Sadat
Kemushi mieszka w niezwykłym ogrodzie. Przez całą zimę schowany w swoim domku na drzewie słucha wietrznych melodii. Czas mija. Kiedy nadchodzą roztopy Kemushi bardzo się zmienił. W ogrodzie zaczynają się wiosenne porządki. Kemushi czeka …W końcu opuszcza swój domek, wdycha upojne zapachy kwitnących śliw i czereśni, kontempluje księżyc w pełni. Jest gotowy do dalszej drogi… Historia opowiada o przyrodzie i jej przemianach, o tym czym jest tożsamość i przemijanie. Poetyckiemu tekstowi towarzyszą piękne, utrzymane w stylu orientalnym ilustracje wybitnej ilustratorki Mandany Sadat. Dla dzieci od lat 3-100.
O Panach Palcach, autorzy: Julian Brudzewski i Paulina Procner
Świetna zabawa i jednocześnie rymowana pomoc edukacyjna w nauce liczenia dla najmłodszych.
Rower Walentynki, autorzy: Christian Ferrari i Anne Brouillard
Książkowa adaptacja znanej piosenki dla dzieci. Zarówno mali jak i więksi, licząc do dziewięciu, dotrą wraz z bohaterka opowieści do jej zaskakującego finału. Bajka – wyliczanka z pięknymi, barwnymi ilustracjami, w której pełna humoru opowieść i atmosfera tajemniczości w ilustracjach, paradoksalnie, wspaniale ze sobą współgrają.
Szukając Marudka, autor: Kumiko Yamamoto
Gorący, burzowy koniec lata w japońskim mieście, Leoś wyrusza na poszukiwania swojego psa Marudka... Wzruszająca opowieść o przyjaźni.
Trzeba będzie…, autorzy: Thierry Lenain i Olivier Tallec
Opowieść porusza najistotniejsze problemy współczesnego świata – wojny, głód, nierówności społeczne, zanieczyszczenie środowiska w sposób przystępny i równocześnie poruszający dla młodych odbiorców. Wszystkie trudne kwestie opisane są oczami dziecka. Dziecko przeciwstawia im jednak piękno przyrody, miłość, możliwość zmiany i szukania rozwiązań dla istniejących problemów. Mimo, że świat daleki jest od ideału dziecko znajduje zaskakującą odpowiedź na trudności jakie widzi wokół. Książka pokazuje w sugestywny sposób problemy świata lecz równocześnie daje nadzieję że dzięki ich świadomości oraz obecności – zaangażowaniu jesteśmy w stanie zmieniać świat na lepsze.
W lustrzanej sali, autorzy: Julian Brudzewski i Zuzanna Szczepanik
Bajka terapeutyczne kamishibai.
Książka ukazuje w formie przystępnej przypowieści kwestię sposobu w jaki widzimy świat i jak świat widzi nas. Opowieść odwołuje się do znanego motywu przypowieści wschodnich mających pokazać w prostych słowach i obrazach, jak bardzo nasze nastawienie i działanie wpływają na to co nam się przydarza, czego doświadczamy. To opowieść o odpowiedzialności, o prostych zależnościach miedzy nami a światem zewnętrznym.
Dwóch różnych bohaterów, dwa różne podejścia i zupełnie inne ich konsekwencje. Wszystko w scenerii zamku i jego tajemniczej lustrzanej sali…
Książka przeznaczona dla dzieci w wieku 4-12
Żyrafa na rowerze, autorzy: Rafał Witek, Joanna Rusinek
Opowieść o uchodźcach przedstawiona w formie teatrzyku pozwala na zatrzymanie się i wczucie w sytuację ucieczki przed wojną. Historia rodziny Tatiany skupia się na doświadczeniach taty, który został w ich dawnym domu. Mama z dziećmi po dwóch latach widzą tatę, który opowiada co się z nim działo. Tytułowa żyrafa jest bohaterem, który pomaga i ratuje z opresji ojca rodziny w wielu sytuacjach. Pluszowa zabawka daje nadzieję, uśmiech i dobre pomysły, co pokazuje, że nawet mały i słaby może pomóc w różny sposób. Ilustracje są utrzymane w konwencji czarno-szarej z nielicznymi elementami żółci i pomarańczu. Przedstawione zostały zniszczone domy, ulice, żołnierze z bronią. Z tego też względu uczniowie, którzy mają traumę powojenną mogą zostać rozchwiani emocjonalnie przez oglądanie dymiących budynków, bądź pogorszy się ich stan w trakcie terapii, czy pomocy psychologicznej.
Uczestnicy: 2-3 klasa szkoły podstawowej. Wskazówka wydawnictwa: uprasza się, aby uczniowie z doświadczeniem wojny mieli przynajmniej 3 miesiące stabilnej sytuacji mieszkaniowej.
Wszystkie opisy opowieści: strona internetowa wydawcy
Zapraszamy do obejrzenia filmiku z zajęć: