logo: Dolnośląska Biblioteka Pedagogiczna we Wrocławiu

Baner Jednostki Oświatowej Samorządu Województwa Dolnosląskiego

dolnyslask 25lat

 Facebook Biblioteki  Twitter Biblioteki  instagram Biblioteki  Odnośnik do Anchor. Podcasty z recenzjami książek  youtube Biblioteki

logo: WikiEduLinki

 logo WEBowa

 logo: IBUK libra

logo: Polona

Kamishibai - to tradycyjna japońska sztuka opowiadania historii za pomocą obrazków - ilustracji wykonanych na kartonowych planszach wsuwanych do małego drewnianego parawanu nazywanego butai. Kamishibai można porównać do teatru marionetkowego, w którym miejsce marionetek zajmują ilustracje. Tak więc to sztuka teatralna na papierze!
Proponujemy zajęcia dla uczniów klas 1-3 szkoły podstawowej oraz dzieci 4-6 letnich z przedszkoli, podczas których słuchamy opowieści, rozmawiamy na temat w nich poruszony, rysujemy i opowiadamy swoje historie Kamishibai.

Starszych uczniów zapraszamy na zajęcia Zagraj w kości, stwórz opowieść, które realizujemy w oparciu o wybraną opowieść Kamishibai.

Proponowane opowieści:

  • Bajka o Wiśle, autor: Magdalena Zarębska i Karolina Szopa

Ekscytująca i żywiołowa podróż z Nurtem Rzeki. Nowoczesna bajka – przypowieść, ukazuje bieg rzeki Wisły od jej źródeł do ujścia (a nawet dalej…) widziany oczami dwóch niezwykłych podróżniczek.
Doskonała pozycja o charakterze edukacyjnym. Piękne i wyraziste ilustracje flory i fauny rzeki i jej brzegów, przeplatane są przystankami w znanych i mniej znanych miejscach na mapie Polski. Opowieść ta nie tylko ukazuje piękno i różnorodność Królowej Rzek, to opowieść o odwadze i ciekawości życia, które są niezbędnymi elementami aby osiągnąć cel. Ta opowieść jest jednak przede wszystkim zaproszeniem w podróż od Źródeł ku Nieznanemu aż po wymarzony Cel.
Dzięki “Bajce o Wiśle” nie tylko poznacie piękno i tajemnice Rzeki Wisły i przeżyjecie niezwykłą podróż, ale zrozumiecie też, że powrót do Źródeł jest możliwy.

  • Bajka o żabach, autorzy: Bendek Elek i László Herbszt

Bajka filozoficzna. Bajka przedstawia za pomocą prostej fabuły sytuację, w której pozostajemy w błędnych przekonaniach patrząc na rzeczywistość z jednej tylko perspektywy. To klasyczna przypowieść dzięki, której możemy przekonać się również jak nasze poglądy podlegają uwarunkowaniom. Jedno wydarzenie może wpłynąć na nasz sposób myślenia i sposób myślenia wielu osób wokół nas.
Co spotkało Dwie Żaby? Pozornie bohaterki opowieści zobaczyły coś na własne oczy. Ale czy na pewno? Być może dobrze się przy tym bawiły – tego nie da się ukryć, ale…

  • Czułość, autor: Antoine Guilloppé

„Czułość” Antoine Guilloppé to książka, która zabiera nas w podróż rozpoczynającą się w czasach prehistorycznych. Czy tytułowa Czułość istniała już wtedy? Między ludźmi, zwierzętami, światem z pozoru wydawało by się nieożywionym..? 
Najmłodsi otworzą szeroko oczy – ekspresyjne ilustracje zwierząt: niedźwiedzi, lisów, pająków, owiec, małp i ptaków sprawią, że piękny przekaz książki głęboko zapadnie w pamięć. 
Książka, dzięki pięknym i prostym ilustracjom zyskuje na prezentacji w teatrzyku kamishibai, zachęca do spontanicznych wypowiedzi, umożliwia szereg twórczych działań w oparciu o przedstawioną opowieść.
Na oszczędnych, kontrastowych ilustracjach autor opowiada bardzo prostą opowieść o sile uścisków, kontaktu fizycznego, dodawania sobie otuchy, o tym, że dzięki nim, po prostu łatwiej i bezpieczniej jest żyć. Opowiada również o dorastaniu, o sile i wartości bliskich więzi między rodzicami i dziećmi.

  • Dwa ptaszki, autorzy: Julian Brudzewski i Piotr Zatorski

Książka inspirowana japońska opowieścią kamishibai z lat czterdziestych XX wieku, czyli z okresu rozkwitu kamishibai.
To prosta i piękna przypowieść o sile współpracy i współdziałania. Opowieść osadzona jest w trudnych warunkach klimatycznych i ukazuje wodę jako szanse przetrwania i cenny dar, o który warto wspólnie walczyć.
Jak współdziałać? Czemu w pojedynkę trudniej osiągać cele? Jak się nie poddać?
Książka może też stanowić doskonały pretekst do rozmowy na temat zmian klimatycznych, suszy i współdziałania człowieka i przyrody dla dobra ludzkości i planety.

  • Groszki, autor: Françoise Malnuit

Prosta urzekająca opowiastka o cyklu reprodukcyjnym roślin. Dwukolorowe ilustracje są tak przekonujące że mogłyby obyć się bez tekstu. Klasyczna pozycja Kamishibai, przeznaczona dla najmłodszych widzów, uwielbiana przez dzieci w każdym wieku.

  • Jak żyje Ziemia, autorzy: Magdalena Zarębska i Aleksandra Strzałkowska

Subtelna opowieść o cykliczności przyrody. Poetycki tekst autorki Magdaleny Zarębskiej do ilustracji młodej artystki Aleksandry Strzałkowskiej. Zanurz się w leśnej opowieści, odkryj gdzie rosną porosty, co migoce w tafli wody, kto baraszkuje w ściółce… Spójrz tam gdzie zazwyczaj nie zaglądasz. Zobacz więcej. Najmniejsi mieszkańcy lasu to bohaterowie tej opowieści. Od świtu do zachodu słońca, od przedwiośnia do skutej mrozem zimy.

Opowieść świetnie nadaje się przeprowadzenia zajęć z edukacji przyrodniczej, ekologii, bioróżnorodności. Książka w pięknych obrazach i prostym tekście ukazuje dobową i roczną cykliczność przyrody.

  • Kotka Milusia, autorzy: Elena Molisani i Alessandro Sanna

Historia pewnego spotkania. Historia bardzo pouczająca. Czy kot i mysz znajdą wspólny język? Opowieść o tym, czy możemy żyć samotnie, czym jest wolność i jakie są jej granice.

  • Książki (W bibliotece), autorzy: Christos i Lili Chemin

Młody kociak po raz pierwszy idzie z mamą do biblioteki…
Niezwykła, nowatorska opowieść o wyprawie w świat wyobraźni. Książka – zabawa, w której  zarówno tekst jak i ilustracje mają tę samą wagę w odkrywaniu historii. Opowieść o książkach i tym czy są lub mogą się stać w rękach czułych mam, świadomych opiekunów, nauczycieli i bibliotekarzy. Opowieść humorystyczna – ilustracje zachęcają do aktywnego seansu czytania. Zmiana perspektywy w ilustracji stanowi doskonałe ćwiczenie poszerzające wyobraźnię. Kilka kart opowieści zachęca do poszukiwań niejednoznacznych, ukrytych elementów ilustracji. Doskonała zabawa dla dzieci od lat 4.

  • Lew w Paryżu, autor: Beatrice Alemagna

Lew w Paryżu zabiera czytelnika w niezwykłą podróż. W książce towarzyszymy pewnemu urzekającemu Lwu, który postanowił opuścić swą afrykańską sawannę, aby zyskać "pracę, miłość, przyszłość." Lew przybywa do Paryża i odkrywa miasto tak inne od tego co zna…. Pierwsze jego oceny są stonowane, ponieważ pomimo swojego imponująco lwiego wyglądu nie przyciąga niczyjej uwagi. Dzięki kilku ważnym spotkaniom i obserwacjom w końcu udaje mu się znaleźć swoje miejsce w nowym świecie - w samym sercu miasta. Historia o Lwie kryje w sobie jednak również inną opowieść, opowieść o tym jak trudno odnaleźć się w nowym kraju kiedy opuszcza się to co znane i kochane. Lew w Paryżu zilustrowała wybitna włoska autorka książek albumowych Beatrice Alemagna. Oryginalna ilustracja łączy rysunek - rysowane postacie, portrety, oraz wstawione zdjęcia i plany, przywodzą na myśl pocztówkę, dziennik z podróży, dzięki którym odkrywamy wraz z podróżnym uroki miejskiego krajobrazu.

  • Mój przyjaciel Kemushi, autor: Nathalie Dargent i Mandana Sadat

Kemushi mieszka w niezwykłym ogrodzie. Przez całą zimę schowany w swoim domku na drzewie słucha wietrznych melodii. Czas mija. Kiedy nadchodzą roztopy Kemushi bardzo się zmienił. W ogrodzie zaczynają się wiosenne porządki. Kemushi czeka …W końcu opuszcza swój domek, wdycha upojne zapachy kwitnących śliw i czereśni, kontempluje księżyc w pełni. Jest gotowy do dalszej drogi… Historia opowiada o przyrodzie i jej przemianach, o tym czym jest tożsamość i przemijanie. Poetyckiemu tekstowi towarzyszą piękne, utrzymane w stylu orientalnym ilustracje wybitnej ilustratorki Mandany Sadat. Dla dzieci od lat 3-100.

  • O Panach Palcach, autorzy: Julian Brudzewski i Paulina Procner

Świetna zabawa i jednocześnie rymowana pomoc edukacyjna w nauce liczenia dla najmłodszych. 

  • Przygody pingwina Pingo - jak poradzić sobie ze śmieciami w oceanach

Zajęcia w oparciu o opowieść, której głównym bohaterem jest pingwin Pingo wyruszający w swoją pierwszą podróż. Pingwinek spotyka zaplątanego w sieć delfina i postanawia go uratować. W ten sposób zachęca do ratowania i ochrony Ziemi, pomaga zrozumieć potrzebę działań ekologicznych i kształtuje pozytywne nawyki. Pokazuje, że każdy, nawet poprzez proste czynności, może wywierać wpływ na środowisko.

  • Rower Walentynki, autorzy: Christian Ferrari i Anne Brouillard

Książkowa adaptacja znanej piosenki dla dzieci. Zarówno mali jak i więksi, licząc do dziewięciu, dotrą wraz z bohaterka opowieści do jej zaskakującego finału. Bajka – wyliczanka z pięknymi, barwnymi ilustracjami, w której pełna humoru opowieść i atmosfera tajemniczości w ilustracjach, paradoksalnie, wspaniale ze sobą współgrają.

  • Szukając Marudka, autor: Kumiko Yamamoto

Gorący, burzowy koniec lata w japońskim mieście, Leoś wyrusza na poszukiwania swojego psa Marudka... Wzruszająca opowieść o przyjaźni.

  • Trzeba będzie…, autorzy: Thierry Lenain i Olivier Tallec

Opowieść porusza najistotniejsze problemy współczesnego świata – wojny, głód, nierówności społeczne, zanieczyszczenie środowiska w sposób przystępny i równocześnie poruszający dla młodych odbiorców. Wszystkie trudne kwestie opisane są oczami dziecka. Dziecko przeciwstawia im jednak piękno przyrody, miłość, możliwość zmiany i szukania rozwiązań dla istniejących problemów. Mimo, że świat daleki jest od ideału dziecko znajduje zaskakującą odpowiedź na trudności jakie widzi wokół. Książka pokazuje w sugestywny sposób problemy świata lecz równocześnie daje nadzieję że dzięki ich świadomości oraz obecności – zaangażowaniu jesteśmy w stanie zmieniać świat na lepsze.

  • W lustrzanej sali, autorzy: Julian Brudzewski i Zuzanna Szczepanik

Bajka terapeutyczne kamishibai.
Książka ukazuje w formie przystępnej przypowieści kwestię sposobu w jaki widzimy świat i jak świat widzi nas. Opowieść odwołuje się do znanego motywu przypowieści wschodnich mających pokazać w prostych słowach i obrazach, jak bardzo nasze nastawienie i działanie wpływają na to co nam się przydarza, czego doświadczamy. To opowieść o odpowiedzialności, o prostych zależnościach miedzy nami a światem zewnętrznym.
Dwóch różnych bohaterów, dwa różne podejścia i zupełnie inne ich konsekwencje. Wszystko w scenerii zamku i jego tajemniczej lustrzanej sali…
Książka przeznaczona dla dzieci w wieku 4-12

  • Żyrafa na rowerze, autorzy: Rafał Witek, Joanna Rusinek

Opowieść o uchodźcach przedstawiona w formie teatrzyku pozwala na zatrzymanie się i wczucie w sytuację ucieczki przed wojną. Historia rodziny Tatiany skupia się na doświadczeniach taty, który został w ich dawnym domu. Mama z dziećmi po dwóch latach widzą tatę, który opowiada co się z nim działo. Tytułowa żyrafa jest bohaterem, który pomaga i ratuje z opresji ojca rodziny w wielu sytuacjach. Pluszowa zabawka daje nadzieję, uśmiech i dobre pomysły, co pokazuje, że nawet mały i słaby może pomóc w różny sposób. Ilustracje są utrzymane w konwencji czarno-szarej z nielicznymi elementami żółci i pomarańczu. Przedstawione zostały zniszczone domy, ulice, żołnierze z bronią. Z tego też względu uczniowie, którzy mają traumę powojenną mogą zostać rozchwiani emocjonalnie przez oglądanie dymiących budynków, bądź pogorszy się ich stan w trakcie terapii, czy pomocy psychologicznej.

Uczestnicy: 2-3 klasa szkoły podstawowej. Wskazówka wydawnictwa: uprasza się, aby uczniowie z doświadczeniem wojny mieli przynajmniej 3 miesiące stabilnej sytuacji mieszkaniowej.

 

Kontakt
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 
tel.: 71 3772819 lub 530 343 802

Wszystkie opisy opowieści: strona internetowa wydawcy

 

Zapraszamy do obejrzenia filmiku z zajęć:

kamishibai film

 

 

Współpracujemy:           

 

 

                 logo: Academica   logo: Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich  logo: Dolnośląska Biblioteka Cyfrowa  logo: Instyt Informacji Naukowej i Bibliotekoznawstwa Uniwersytetu Wrocławskiego  logo: Dolnośląskie Towarzystwo Regionalne   logo: Centrum Edukacji Kulturalnej Dzieci i Młodzieży   Odnośnik do Nukat

 

 

 

Kontakt

Centrala:
symbol słuchawkaB
71 377 28 01
Czytelnia:
symbol słuchawkaB
71 377 28 04
Wypożyczalnia:
symbol słuchawkaB
71 377 28 03

Dolnośląskie biblioteki pedagogiczne

Biuletyn Informacji Publicznej

epuap logo