logo: Dolnośląska Biblioteka Pedagogiczna we Wrocławiu

Baner Jednostki Oświatowej Samorządu Województwa Dolnosląskiego

 

                logo: WikiEduLinki

 

                logo WEBowa

 

                logo: IBUK libra

 

               logo: Polona

Słucham, tworzę, opowiadam

Warsztaty popularyzujące czytelnictwo poprzez kreatywność uczniów, którzy tworzą swoje opowieści oraz ilustracje, a także je prezentują. 

Podczas warsztatów uczniowie uczestniczą w seansie głośnego czytania Kamishibai. Następnie wraz z prowadzącym analizują przeczytaną historię, dyskutują o problematyce oraz prezentowanych wartościach, zastanawiają się nad możliwymi zakończeniami. W zespołach tworzą alternatywne historie z udziałem bohaterów opowieści (tekst i ilustracje) przy użyciu specjalnych kostek z piktogramami (Story Cubes), prezentują za pomocą teatrzyku Kamishibai.

Zajęcia adresowane do uczniów od klasy czwartej szkoły podstawowej 
Czas – ok. 90 min.

Proponowane teksty do wykorzystania:

Czułość, autor: Antoine Guilloppé
To książka, która zabiera nas w podróż rozpoczynającą się w czasach prehistorycznych. Czy tytułowa Czułość istniała już wtedy? Między ludźmi, zwierzętami, światem z pozoru wydawało by się nieożywionym..? 
Najmłodsi otworzą szeroko oczy – ekspresyjne ilustracje zwierząt: niedźwiedzi, lisów, pająków, owiec, małp i ptaków sprawią, że piękny przekaz książki głęboko zapadnie w pamięć. 
Książka, dzięki pięknym i prostym ilustracjom zyskuje na prezentacji w teatrzyku kamishibai, zachęca do spontanicznych wypowiedzi, umożliwia szereg twórczych działań w oparciu o przedstawioną opowieść.
Na oszczędnych, kontrastowych ilustracjach autor opowiada bardzo prostą opowieść o sile uścisków, kontaktu fizycznego, dodawania sobie otuchy, o tym, że dzięki nim, po prostu łatwiej i bezpieczniej jest żyć. Opowiada również o dorastaniu, o sile i wartości bliskich więzi między rodzicami i dziećmi.

Dwa ptaszki, autorzy: Julian Brudzewski i Piotr Zatorski
Książka inspirowana japońska opowieścią kamishibai z lat czterdziestych XX wieku, czyli z okresu rozkwitu kamishibai.
To prosta i piękna przypowieść o sile współpracy i współdziałania. Opowieść osadzona jest w trudnych warunkach klimatycznych i ukazuje wodę jako szanse przetrwania i cenny dar, o który warto wspólnie walczyć.
Jak współdziałać? Czemu w pojedynkę trudniej osiągać cele? Jak się nie poddać?
Książka może też stanowić doskonały pretekst do rozmowy na temat zmian klimatycznych, suszy i współdziałania człowieka i przyrody dla dobra ludzkości i planety.

Trzeba będzie…, autorzy: Thierry Lenain i Olivier Tallec
Opowieść porusza najistotniejsze problemy współczesnego świata – wojny, głód, nierówności społeczne, zanieczyszczenie środowiska w sposób przystępny i równocześnie poruszający dla młodych odbiorców. Wszystkie trudne kwestie opisane są oczami dziecka. Dziecko przeciwstawia im jednak piękno przyrody, miłość, możliwość zmiany i szukania rozwiązań dla istniejących problemów. Mimo, że świat daleki jest od ideału dziecko znajduje zaskakującą odpowiedź na trudności jakie widzi wokół. Książka pokazuje w sugestywny sposób problemy świata lecz równocześnie daje nadzieję że dzięki ich świadomości oraz obecności – zaangażowaniu jesteśmy w stanie zmieniać świat na lepsze.

Lew w Paryżu, autor: Beatrice Alemagna
Lew w Paryżu zabiera czytelnika w niezwykłą podróż. W książce towarzyszymy pewnemu urzekającemu Lwu, który postanowił opuścić swą afrykańską sawannę, aby zyskać "pracę, miłość, przyszłość." Lew przybywa do Paryża i odkrywa miasto tak inne od tego co zna…. Pierwsze jego oceny są stonowane, ponieważ pomimo swojego imponująco lwiego wyglądu nie przyciąga niczyjej uwagi. Dzięki kilku ważnym spotkaniom i obserwacjom w końcu udaje mu się znaleźć swoje miejsce w nowym świecie - w samym sercu miasta. Historia o Lwie kryje w sobie jednak również inną opowieść, opowieść o tym jak trudno odnaleźć się w nowym kraju kiedy opuszcza się to co znane i kochane. Lew w Paryżu zilustrowała wybitna włoska autorka książek albumowych Beatrice Alemagna. Oryginalna ilustracja łączy rysunek - rysowane postacie, portrety, oraz wstawione zdjęcia i plany, przywodzą na myśl pocztówkę, dziennik z podróży, dzięki którym odkrywamy wraz z podróżnym uroki miejskiego krajobrazu.

W lustrzanej sali, autorzy: Julian Brudzewski i Zuzanna Szczepanik
Książka ukazuje w formie przystępnej przypowieści kwestię sposobu w jaki widzimy świat i jak świat widzi nas. Opowieść odwołuje się do znanego motywu przypowieści wschodnich mających pokazać w prostych słowach i obrazach, jak bardzo nasze nastawienie i działanie wpływają na to co nam się przydarza, czego doświadczamy. To opowieść o odpowiedzialności, o prostych zależnościach miedzy nami a światem zewnętrznym.
Dwóch różnych bohaterów, dwa różne podejścia i zupełnie inne ich konsekwencje. Wszystko w scenerii zamku i jego tajemniczej lustrzanej sali…
Książka przeznaczona dla dzieci w wieku 4-12

Mój przyjaciel Kemushi, autor: Nathalie Dargent
Kemushi mieszka w niezwykłym ogrodzie. Przez całą zimę schowany w swoim domku na drzewie słucha wietrznych melodii. Czas mija. Kiedy nadchodzą roztopy Kemushi bardzo się zmienił. W ogrodzie zaczynają się wiosenne porządki. Kemushi czeka …W końcu opuszcza swój domek, wdycha upojne zapachy kwitnących śliw i czereśni, kontempluje księżyc w pełni. Jest gotowy do dalszej drogi… Historia opowiada o przyrodzie i jej przemianach, o tym czym jest tożsamość i przemijanie. Poetyckiemu tekstowi towarzyszą piękne, utrzymane w stylu orientalnym ilustracje wybitnej ilustratorki Mandany Sadat. Dla dzieci od lat 3-100

Kotka Milusia, autorzy: Elena Molissani, Alessando Sanna
To historia pewnego spotkania. Historia bardzo pouczająca. Czy kot i mysz znajdą wspólny język? Opowieść o tym, czy możemy żyć samotnie, czym jest wolność i jakie są jej granice. Piękne pociągnięcia pędzla Alessando Sanny w ilustracjach Kotki Milusi sprawiają, że choć na chwilę wchodzimy w koci świat i widzimy go kocimy oczami. Dla wszystkich miłośników i miłośniczek kotów i kotek. Nie tylko tych najmłodszych.

Szukając Marudka, autor: Kumiko Yamamoto
Gorący, burzowy koniec lata w japońskim mieście, Leoś wyrusza na poszukiwania swojego psa Marudka... Wzruszająca opowieść o przyjaźni. 

Źródło opisów

Facebook BibliotekiTwitter Bibliotekiinstagram BibliotekiOdnośnik do Anchor. Podcasty z recenzjami książekyoutube Biblioteki

Współpracujemy:           

 

 

                 logo: Academica   logo: Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich  logo: Dolnośląska Biblioteka Cyfrowa  logo: Instyt Informacji Naukowej i Bibliotekoznawstwa Uniwersytetu Wrocławskiego  logo: Dolnośląskie Towarzystwo Regionalne   logo: Centrum Edukacji Kulturalnej Dzieci i Młodzieży   Odnośnik do Nukat

 

 

 

© 2018 Dolnośląska Biblioteka Pedagogiczna we Wrocławiu