logo: Dolnośląska Biblioteka Pedagogiczna we Wrocławiu

Baner Jednostki Oświatowej Samorządu Województwa Dolnosląskiego

dolnyslask 25lat

 Facebook Biblioteki  Twitter Biblioteki  instagram Biblioteki  Odnośnik do Anchor. Podcasty z recenzjami książek  youtube Biblioteki

logo: WikiEduLinki

 logo WEBowa

 logo: IBUK libra

logo: Polona

Czerwiec 2020

Cyfrowy światIwanicka, Agnieszka. Cyfrowy świat dzieci we wczesnym wieku szkolnym : uwarunkowania korzystania z nowych technologii przez dzieci. Poznań : Wydawnictwo Naukowe UAM, 2020. 

Książka podejmuje niezwykle ważny problem związany z funkcjonowaniem człowieka we współczesnym świecie zdominowanym przez dynamicznie rozwijające się technologie informacyjne. Jej wartość polega na tym, że Autorka podejmuje niezwykle trudny, a jednocześnie bardzo rzadko omawiany, zarówno w wymiarze teoretycznym, jak i empirycznym, problem funkcjonowania w cyfrowym świecie dzieci we wczesnym wieku szkolnym.

Złóż zamówienie

 

dom oswojony jak stworzycLeniston, Tara, Grounds, Rhian. Dom oswojony : jak stworzyć bezpieczną przestrzeń dla dziecka z ASD. Tł. Agnieszka Kasprzyk. Kraków : Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego, cop. 2020.

Dwie kobiety, matka dziecka z zaburzeniami ze spektrum autyzmu oraz terapeutka mowy i języka, dzielą się swoimi doświadczeniami oraz praktycznymi radami pomagającymi wspierać rozwój dzieci autystycznych w środowisku domowym. Tara Leniston, oprowadzając czytelników po kuchni, sypialni czy salonie, pokazuje, w jaki sposób można zaadaptować kolejne pomieszczenia, bez zbędnych kosztów i rezygnowania z własnych upodobań. Autorka radzi, jak wykorzystać wspólną przestrzeń do wzmacniania więzi z dzieckiem i pomóc mu prawidłowo się rozwijać. Opisane przez Tarę rozwiązania zostały uzupełnione komentarzami Rhian Grounds, terapeutki mowy i języka specjalizującej się w pracy z dziećmi autystycznymi. Wyczerpujące wskazówki terapeutyczne pokazują praktyczne zastosowanie technik komunikacyjnych odpowiednich dla dziecka, uczą budowania i umacniania z nim więzi oraz zachowania przestrzeni dla siebie i innych członków rodziny.

Złóż zamówienie

EnglishOstarek, Ewa. English worksheets : creative grammar and vocabulary lessons. Poznań : Forum Media Polska, cop. 2019.

Zbiór scenariuszy do zajęć dla nauczycieli języka angielskiego. Podzielonych na część gramatyczną i słownictwo. Scenariusze dla różnych poziomów - od elementry do upper intermediate. Każdy scenariusz w układzie – wersja rozbudowana dla ucznia, wersja z odpowiedziami dla nauczyciela. Kreatywne, niesztampowe pomoce do zajęć podzielone tematycznie. Scenariusze zawierają m.in. grafiki, wykreślanki, zadania otwarte, gry czy miejsce na zadania opisowe.

Złóż zamówienie

 

gry i zabawy z zapałkamiKosowicz, Piotr. Gry i zabawy z zapałkami. Gliwice : Septem/Helion, cop. 2020.

Nie igraj z ogniem, ale z zapałkami - możesz. Oczywiście pod warunkiem że wykorzystasz je w dobrym celu. Najlepiej równocześnie edukacyjnym i rozrywkowym. Aby świetnie się bawić, a przy tym rozwijać wyobraźnię, ćwiczyć się w spostrzegawczości i logicznym myśleniu, nie trzeba inwestować ani w zaawansowaną elektronikę, ani nawet w planszówki czy gry karciane. Wystarczą paczka zapałek i książka, którą przygotował dla Ciebie Piotr Kosowicz.
Na Gry i zabawy z zapałkami składa się zestaw autorskich zadań, jakich nie znajdziesz w żadnym podręczniku. Adresowane są one przede wszystkim do uczniów starszych klas szkoły podstawowej, choć z pewnością przy rozwiązywaniu tych zagadnień nie będą się nudzić ani nastolatki, ani ich rodzice i dziadkowie. Wiedza matematyczna na poziomie podstawowym może okazać się przydatna, choć nie raz, nie dwa potrzebne będzie także podejście całkowicie niematematyczne, a nawet amatematyczne.

Złóż zamówienie

niska samoocena u dzieciSunderland, Margot. Niska samoocena u dzieci : praktyczny poradnik dla specjalistów i rodziców. Tł. Anna Sawicka-Chrapkowicz ; il. Nicky Armstrong. Sopot : GWP, 2019.

Dzieci powinny dorastać w miłości, w poczuciu, że są akceptowane i szanowane, że są wyjątkowe takie, jakie są. Dostarczenie przez rodziców odpowiednich wzorców zachowań i wsparcia jest konieczne do utrwalenia pozytywnych postaw. To zapewnia dzieciom siłę, umiejętność radzenia sobie z trudnościami i stabilne poczucie własnej wartości.
Dzieci z niską samooceną czują się nieważne, nie lubią siebie, wciąż mają poczucie, że nie są wystarczająco dobre, są samokrytyczne, nieustannie spodziewają się kolejnych porażek lub rozczarowań.
Dzieci, które są odpychane, zawstydzane, krytykowane, którym daje się odczuć, że są niechciane lub niepotrzebne, wykształcają wiele toksycznych, destrukcyjnych zachowań. Pozwalają się źle traktować, uważając, że nie zasługują na nic lepszego, lub gnębią innych, ponieważ czują się bezwartościowe. Unikają konfrontacji, zaniżają znaczenie własnych osiągnięć, wycofują się z zamierzonych działań. Mogą też być bardziej podatne na zaburzenia psychiczne, w tym depresję.

Złóż zamówienie

pieniadze i cala reszta naucz dziecko oszczedzac dzielic sie i madrze wydawac w iext56868255Vaz-Oxlade, Gail. Pieniądze i cała reszta : naucz dziecko oszczędzać, dzielić się i mądrze wydawać. Tł. Marcel Wojdyło. Kraków : Znak Emotikon, 2020.

Ta inwestycja zwróci Ci się w ciągu kilku najbliższych zakupów z dziećmi.
Wysyłamy dzieci na lekcje tańca, języków obcych czy karate, a zapominamy o umiejętnościach, które pozwolą im zadbać o swoje oszczędności i wydatki.
Dzięki prostym i praktycznym metodom Twoje dziecko:
* odkryje, czym różni się chcę od potrzebuję
* za pomocą „magicznych słoików” zapanuje nad swoim kieszonkowym odkładając na wielkie marzenia lub wydając na małe przyjemności
* zaciągnie pierwszą pożyczkę w banku Mama&Tata i zacznie spłacać pierwsze raty (z odsetkami!)
* oswoi temat pieniędzy i wypracuje dobre nawyki na całe życie.
A reszta…? A reszta to inwestycja, która się szybko zwróci.

Złóż zamówienie

Skuteczność resocjalizacjiChudnicki, Andrzej. Skuteczność resocjalizacji nieletnich z objawami ADHD. Lublin : Wydawnictwo Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej, 2019.

Główną zaletą monografii jest wieloaspektowe podejście do zależności występujących między objawami ADHD i wykolejenia społecznego. Pod tym względem różni się ona na korzyść od innych opracowań podejmujących tę problematykę, które najczęściej koncentrują się jedynie na roli wybranych czynników determinujących rozwój tej kategorii zaburzeń zachowania.
Wysoką wartość poznawczą książki zapewniają empirycznie zweryfikowane dane oparte na wynikach badań przeprowadzonych w kraju i za granicą. Należy podkreślić, że Autor nie ukrywa tych wyników, które ujawniają niedostatki obecnego modelu resocjalizacji nieletnich oraz niską skuteczność oddziaływań stosowanych przez Młodzieżowe Ośrodki Wychowawcze.
Monografia ukazuje się w okresie dużego zainteresowania problematyką skuteczności działania wymiaru sprawiedliwości, systemu prewencji oraz resocjalizacji przestępców, w tym nieletnich. Wynika to z wielu powodów, do których należy zaliczyć także utrzymywanie się wysokiego wskaźnika przestępczości młodzieży i dorosłych. Z tych względów należy oczekiwać, iż niniejsza książka spotka się z zainteresowaniem szerokiego grona czytelników, m.in. pracowników naukowych i studentów uczelni wyższych, psychologów, pedagogów, prawników i pracowników socjalnych.

Złóż zamówienie

nastepstwa braku bezpieczenstwa w pracy resocjalizacyjnej z nieletnimi b iext58801340Łukasiewicz, Marek. Następstwa braku bezpieczeństwa w pracy resocjalizacyjnej z nieletnimi. Warszawa : Difin, 2020.

Książka dotyczy sytuacji zagrożenia i/lub utraty bezpieczeństwa jakich doświadczaja pracownicy pedagogiczni placówek resocjalizacyjnych dla nieletnich w praktyce. Zaproponowana definicja, tych sytuacji oraz propozycje profesjonalnego reagowania wobec ich pojawienia się nie były podejmowane przez żadnego z polskich autorów. Wśród następstw takich sytuacji, oprócz stresu i wypalenia zawodowego opisano i zlilustrowano wynikami badań, również inne reakcje wraz z ich konsekwencjami dla procesu resocjalizacji. Ponadto dostępne opracowania na temat stresu i wypalenia zawodowego nie odnoszą się opisywanej grupy zawodowej pedagogów resocjalizacji. Zaproponowane rozwiązania mogą być przydatne dla potencjalnego odbiorcy w przyswojeniu sobie podstawowych zasad związanych z reagowaniem wobec sytuacji zagrożenia i/lub utraty bezpieczeństwa w pracy z nieletnimi.

Złóż zamówienie

robotykaKrólikowski, Tomasz, Mikulski, Kazimierz. Robotyka w edukacji w kontekście proksemiki. Toruń : Wydawnictwo Adam Marszałek, 2020.

Publikacja dotyczy nauczania szczególnego programowania, a w zasadzie zastosowania jednego z nowoczesnych środków dydaktycznych, jakim są roboty edukacyjne. Tytuł "Robotyka w edukacji w kontekście proksemiki" dotyczy realizacji podstawy programowej informatyki z uwzględnieniem programowania, a szczególnie elementów robotyki w procesie kształcenia kompetencji cyfrowych realizowanym w polskich szkołach w kontekście proksemiki.

Złóż zamówienie

 

 

Współpracujemy:           

 

 

                 logo: Academica   logo: Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich  logo: Dolnośląska Biblioteka Cyfrowa  logo: Instyt Informacji Naukowej i Bibliotekoznawstwa Uniwersytetu Wrocławskiego  logo: Dolnośląskie Towarzystwo Regionalne   logo: Centrum Edukacji Kulturalnej Dzieci i Młodzieży   Odnośnik do Nukat

 

 

 

Kontakt

Centrala:
symbol słuchawkaB
71 377 28 01
Czytelnia:
symbol słuchawkaB
71 377 28 04
Wypożyczalnia:
symbol słuchawkaB
71 377 28 03

Dolnośląskie biblioteki pedagogiczne

Biuletyn Informacji Publicznej

epuap logo