Maj 2020 z IBUK Libra
Edukacja migracja : edukacja międzykulturowa w kontekście kryzysu migracyjnego z perspektywy krajów V4. Red. Emilia Kledzik i Małgorzata Praczyk. Poznań: Media Rodzina, 2016.
Co warto wiedzieć kryzysie migracyjnym? Czy znajomość historii i literatury może nas ustrzec przed ksenofobią? Jak reagować na mowę nienawiści? Grono specjalistów z różnych dziedzin nauki mierzy się z wyzwaniem "strachu przed innością" i sposobami jego oswajania.
Książka ta to spójny przekaz naukowy, którego istotnym walorem jest umiejętne pogodzenie teorii z praktyką. Jest to lektura dla każdego, bez względu na profil jego wykształcenia, szczególnie polecana pedagogom, wychowawcom i nauczycielom.
Walker, Timothy D. Fińskie dzieci uczą się najlepiej. Tł. Marta Kisiel-Małecka. Kraków : Wydawnictwo Literackie, cop. 2017.
Fińskie szkoły od lat zajmują czołowe pozycje w międzynarodowych testach edukacyjnych PISA. Mali Finowie są świetni z matematyki i nauk przyrodniczych, a do tego czytają więcej niż ich rówieśnicy z innych krajów. Co jednak najbardziej intrygujące, uczniowie z Finlandii należą do grupy, która w ciągu roku poświęca na naukę najmniej czasu. Płatne korepetycje są zakazane, prac domowych prawie nie ma, a znaczną część sprawdzianów uczniowie oceniają sami. Brzmi jak edukacyjny raj?
Z tej książki rodzice dowiedzą się, co mogą zmienić w domu, a nauczyciele — w klasie, żeby nasze dzieci uczyły się lepiej, chętniej i przyjemniej. Cisza, prostota, egalitaryzm i kontakt z przyrodą — to, co tak nam się podoba w kulturze krajów nordyckich, można przenieść do pokoi dziecinnych i szkolnych klas!
W Polsce od lat trwają dyskusje na temat kształtu naszego szkolnictwa, a ostatnio ich temperatura rośnie. Jeśli uważnie przyjrzymy się fenomenowi fińskiego cudu edukacyjnego, może się okazać, że i polskie dzieciaki nie będą już musiały wybierać pomiędzy szczęśliwym dzieciństwem a świadectwem z czerwonym paskiem.
Cieślak, Małgorzata. Gry i zabawy dla dzieci : [od 1 miesiąca życia]. Il. Joanna Zagner-Kołat. Warszawa : Wydawnictwo "Nasza Księgarnia", 2013.
Nie trzeba wielu zabawek, by twórczo bawić się z maluchami. Z tą wspaniałą książką odkryjesz zdolności swojego dziecka i nauczysz je kreatywności.
Poradnik Małgorzaty Cieślak zawiera kilkaset zabaw, prostych i bardziej skomplikowanych, przeznaczonych dla dzieci już od pierwszego miesiąca życia. Autorka wymyśliła je dla własnych pociech i wraz z nimi je przetestowała. Książka z jej pomysłami to świetna pozycja dla rodziców i opiekunów, którzy chcą bawić się ze swoimi dziećmi tak, by rozwijać ich wyobraźnię.
Ile radości dają papierowy samolot, klocki z pudełek, instrumenty z misek i garnków, kukiełki z ziemniaka czy puzzle wycięte z kolorowego opakowania? Czasem niewiele potrzeba, by wyczarować świat, który zachwyci malucha. Ponadto każda z opisanych zabaw może być wykorzystana także w późniejszym wieku – to inspirujące, kiedy dziecko samo rozwija i udoskonala znaną już zabawę.
Zurer Pearson, Barbara. Jak wychować dziecko dwujęzyczne : poradnik dla rodziców (i nie tylko). Tł. Zofia Wodniecka i Karol Chlipalski. Poznań : Media Rodzina, cop. 2013.
Poradnik "Jak wychować dziecko dwujęzyczne" napisany jest z myślą o rodzicach, przyszłych rodzicach, ich krewnych i znajomych. Dostarcza informacji pomocnych w podjęciu decyzji o dwujęzycznym wychowaniu dzieci.
Ta książka jest dla ciebie, jeśli jesteś osobą dwujęzyczną i ten fakt pobudza cię do refleksji; wychowujesz dzieci z myśłą o tym, aby w przyszłości były dwujęzyczne; jesteś ciekaw, w jaki sposób zieci uczą się równocześnie dwóch lub więcej języków.
Zaraska, Marta. Mięsoholicy : 2,5 miliona lat mięsożerczej obsesji człowieka. Warszawa: Wydawnictwo Czarna Owca, 2017.
Jednym z ważniejszych odkryć naukowych naszych czasów związanych z ochroną zdrowia są szkodliwe skutki jedzenia mięsa. Niemal każdego dnia spływają do nas ostrzeżenia o negatywnym wpływie produkcji oraz konsumpcji mięsa na środowisko i organizm człowieka. Wielu z nas próbuje ograniczyć ilość spożywanego mięsa, wielu próbowało całkowicie z niego zrezygnować. Niełatwo jednak oprzeć się wędzonym, suszonym, grillowanym czy smażonym przysmakom, które nas kuszą. Co powoduje, że mamy tak nieprzepartą ochotę na zwierzęce białko i że nie potrafimy się od niego odzwyczaić? A skoro jedzenie mięsa rzeczywiście szkodzi naszemu zdrowiu, to dlaczego ewolucja nie uczyniła nas po prostu wegetarianami?
Pisarka popularnonaukowa Marta Zaraska rozwiązuje w Mięsoholikach, jak to sama określa, „mięsną łamigłówkę”, wyjaśniając, dlaczego nasza miłość do mięsa trwa pomimo jego szkodliwego działania. Autorka zabiera nas w fascynującą podróż dookoła świata po różnych kulturach spożywania mięsa, pokazując niezwykłe restauracje mięsne w Indiach, składanie ofiar ze zwierząt w świątyniach w Beninie oraz laboratoria w Holandii, gdzie mięso hodowane jest w szalkach Petriego. Badając potężny wpływ ewolucji i działania mięsnego lobby, budowę genetyczną człowieka oraz tradycje naszych pramatek, Zaraska ujawnia oddziaływanie sił, które sprawiają, że wciąż trwamy w uzależnieniu od zwierzęcego białka.
Błasiak-Tytuła, Marzena. Mowa dzieci dwujęzycznych : norma i zaburzenia. Kraków: Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Pedagogicznego, 2019.
Monografia podejmuje problematykę, która dotyczy zagadnień związanych z rozwojem sprawności językowych dzieci bilingwalnych. Autorka zmierzyła się z niełatwymi wyzwaniami, jakie stawiają przed specjalistami od oceny rozwoju mowy, czyli logopedami, coraz liczniejsze grupy rodziców, a także przedstawiciele różnych zawodów, m.in. psychologowie, lekarze różnych specjalności (pediatrzy, neurologowie, psychiatrzy), pedagodzy, glottodydaktycy.
Kahneman, Daniel. Pułapki myślenia : o myśleniu szybkim i wolnym. Tł. Piotr Szymczak. Poznań : Media Rodzina, cop. 2012.
Daniel Kahneman – laureat Nagrody Nobla w dziedzinie ekonomii, psycholog wyróżniony za odkrycia, które podważyły model racjonalności ludzkich osądów i decyzji – nigdy dotąd nie zgromadził w jednym miejscu owoców swoich wieloletnich badań i przemyśleń. Zrobił to dopiero w „Pułapkach myślenia”!
Kahneman objaśnia w nich działanie umysłu i opisuje, jak o naszym myśleniu decydują dwa systemy: pierwszy – szybki, intuicyjny i emocjonalny, oraz drugi – wolniejszy, ale działający w sposób bardziej logiczny. Kahneman odkrywa przed nami niezwykłe możliwości, ale też błędy i usterki szybkiego myślenia, wskazując wszechogarniający wpływ intuicyjnych wrażeń na nasze myśli i zachowania.
W zupełnie nowym świetle ukazuje wiele ważnych zagadnień. Pomaga odpowiedzieć na pytania: dlaczego tak trudno przewidzieć, co zapewni nam szczęście; skąd się biorą trudności w obiektywnej ocenie ryzyka w pracy i codziennym życiu; jakie błędy myślowe wpływają na nasze decyzje, gdy inwestujemy na giełdzie albo planujemy wakacje? A to tylko nieliczne z kwestii, które noblista porusza w „Pułapkach myślenia”.
Michalak, Katarzyna. Spełnienia marzeń! Kraków: Wydawnictwo Literackie, 2016.
Wystarczy uwierzyć, a marzenia się spełnią!
Osiemnastoletnia Klaudia rozpoczyna nowe życie. W starym, zaniedbanym, ale własnym domku w warszawskiej Białołęce, bez pieniędzy, za to z wielkimi marzeniami i jeszcze większym sekretem.
Chociaż taka młoda, ale już wiele wycierpiała… Dziewczyna ma jednak nadzieję, że uda się jej uciec przed demonami z przeszłości i odnaleźć spokój. A może los podaruje jej o wiele więcej?...
Gdy postanawia odpowiedzieć na lokalne ogłoszenie o pracy, nie spodziewa się, że właśnie w tym momencie rozpocznie się zupełnie nowy rozdział jej życia. Kamil, jej niewidomy podopieczny, jest utalentowany , przystojny, dumny i także doświadczony przez los. Między młodymi ludźmi zaczyna się rodzić uczucie, choć nie wszyscy są z tego zadowoleni, a dramatyczna przeszłość upomina się o Klaudię...
Czy Klaudii i Kamilowi uda się spełnić marzenia na przekór wszystkim przeszkodom?
Wzruszająca, zaskakująca opowieść, od której jak zwykle nie będzie można się oderwać aż do samego końca!
Bohler, Sébastien. Zachłanny mózg : jak nienasycony homo sapiens skazuje świat na zagładę. Łódź: Wydawnictwo Feeria Science, 2020.
Spory odsetek ludzi zadowala się głównie jedzeniem i płodzeniem, nie przejmując się tym, że takie postępowanie prowadzi do nieracjonalnych zachowań, które niszczą ludzkość i wykańczają planetę.
Tymczasem seks i pożywienie to tylko czubek góry lodowej. Żaden inny gatunek nie popadł tak dalece jak człowiek w obsesję dominacji i podnoszenia statusu społecznego. Permanentna rywalizacja społeczna jest szalenie energochłonna i w znacznym stopniu przyczynia się do degradacji środowiska. Wydawało ci się, że twój mózg jest doskonały?
Niestety, możesz być w błędzie… Mózg, który wydaje się ewolucyjnie najdoskonalszym narządem, w rzeczywistości jest destrukcyjny. Przez stulecia był najlepszym sprzymierzeńcem ludzkości, zapewniając nam przewagę nad innymi, dziś jest naszym największym problemem, ponieważ ma zasadniczą wadę konstrukcyjną – jest nośnikiem nieposkromionej żądzy.
Po raz pierwszy w dziejach 8 miliardów ludzi na Ziemi będzie musiało stawić czoła samym sobie. Przez swoją zachłanność i żądzę władzy nasze mózgi zgotowały nam kataklizm nadmiaru. Hiperkonsumpcja doprowadziła nas na rozdroże. Popadamy w skrajności, produkując, jedząc, a nawet zadłużając się tylko dlatego, że nie potrafimy powstrzymać naszych nienasyconych umysłów. Czy możemy naprawić ten błąd i stać się panami naszego przeznaczenia?