Październik 2019
Edukacyjne przestrzenie sytuacji trudnych dzieci. Red. Małgorzata Cywińska. Poznań : Wydawnictwo Naukowe, 2019.
Prezentowana publikacja wpisuje się w obszar zagadnień dotyczących trudności w nauce oraz niepowodzeń szkolnych, które na gruncie polskim stały się przedmiotem szczególnych analiz dopiero na początku lat sześćdziesiątych. Zawiera dwadzieścia tekstów o charakterze interdyscyplinarnym, dotyczących genezy edukacyjnych sytuacji trudnych dzieci, konsekwencji jakie z sobą niosą w wymiarze indywidualnym i społecznym, a także sposobów ich minimalizowania i przezwyciężania oraz konstruktywnego wykorzystania w celu osiągania przez uczniów sukcesu szkolnego i życiowego. Przeciwwagą dla niepowodzeń szkolnych, trudnych przestrzeni edukacyjnych dzieci jest edukacja wsparcia, chroniąca dziecko przed samotnością związaną ze złożonością obszarów sytuacji niepomyślnych, z którymi się ono zmaga, wychodząca naprzeciw „pedagogii szkolnego sukcesu” i wykorzystywania potencjału rozwojowego każdego ucznia. W zasygnalizowaną problematykę wpisują się poszczególne obszary edukacyjnych przestrzeni sytuacji trudnych dzieci rozpatrywane w niniejszej publikacji, odnoszące się do wymiaru kulturowego i cywilizacyjnego, uwarunkowań rodzinnych i szkolnych, wybranych obszarów nauczania, a także niepełnosprawności i rozwiązywania problemów społecznych. Interdyscyplinarny wymiar tekstów (pedagogiczny, psychologiczny, socjologiczny, terapeutyczny) ukazuje wieloaspektowość poruszanych, niezwykle istotnych wątków, ważących o edukacyjnych i biograficznych losach współczesnych dzieci.
Chromik-Kovačs, Joanna, Banaszczyk, Izabela, Zdrojewska, Justyna. Jak pracować z dzieckiem z ADHD w domu i szkole : poradnik dla rodziców i nauczycieli. Gdańsk : Harmonia Universalis, 2019.
Książka stanowi kompendium aktualnej wiedzy o tym, czym jest zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi (ADHD) oraz jak radzić sobie na co dzień z tym zaburzeniem. Dowiesz się z niej, czego potrzebują dziecko i nastolatek, co stanowi dla nich największe trudności oraz co sprzyja ich rozwojowi. Ten praktyczny poradnik znanych ekspertek Joanny Chromik-Kovačs, Izabeli Banaszczyk i Justyny Zdrojewskiej, napisany na podstawie wieloletniego doświadczenia w pracy z osobami z ADHD, w przystępny sposób odpowiada na pytania: jak rozpoznać typowe objawy ADHD, jak pracować z osobą z ADHD w domu i szkole, jak wspierać dziecko i nastolatka w ich dorastaniu oraz życiu społecznym.
Sweigart, Al. Kodowanie z Minecraftem® : buduj wyżej, szybciej zbieraj plony, kop głębiej i automatyzuj nudne zajęcia. Tł. Małgorzata Dąbkowska-Kowalik. Warszawa : Wydawnictwo Naukowe PWN, 2019.
Minecraft to bardzo popularna gra komputerowa, która na całym świecie sprzedała się w milionach egzemplarzy. Teraz możesz wykorzystać ją także do nauki programowania. W książce Kodowanie z Minecraftem znajdziesz instrukcje, dzięki którym napiszesz programy komputerowe, które pozwolą Ci zautomatyzować swoją grę szybciej wydobywać minerały, wytwarzać przedmioty i budować, co tylko przyjdzie Ci do głowy! W swojej pracy będziesz korzystał z Lua, czyli języka programowania, którym posługują się profesjonalni twórcy gier. Z jego pomocą zaprogramujesz roboty, które mogą uprawiać dowolne rośliny, stworzysz fabrykę produkującą materiały budowlane i wiele innych!
Jegier, Aneta, Kurelska, Bożena. Kształtowanie i wspieranie rozwoju psychoruchowego małych dzieci w żłobku. Warszawa : Difin, 2019.
Celem Autorek prezentowanej publikacji jest ukazanie potencjału tkwiącego we współczesnych żłobkach publicznych. Pracownicy żłobków towarzyszą dzieciom w rozwoju, podziwiają ich dokonania i pomagają wtedy, gdy to konieczne. Absolwenci żłobków to samodzielni młodzi ludzie, radośni, pełni ciekawości poznawczej i chęci doświadczania nowych wrażeń. Dlatego we wrześniu zarówno dzieci, jak i ich rodzice mogą odważnie przekroczyć próg przedszkola.
Dziecko żłobkowe ma dużą przewagę nad swoimi rówieśnikami: jest samodzielne, potrafi funkcjonować w grupie i w większości przypadków jest bardziej odporne na zachorowania. Żłobek może zbudować fundament przyszłej edukacji dziecka. Warunek jest jeden – musi to być dobry żłobek, z dobrym zarządzającym i wykwalifikowaną kadrą. Jak organizować pracę żłobka i jak pracować z dziećmi pokazane zostało w książce. Autorki omówiły w niej kwestie prawne i organizacyjne związane z funkcjonowaniem żłobków (poczynając od harmonogramu żłobkowego dnia po pełnowartościowe jadłospisy posiłków), a także przedstawiły scenariusze różnorodnych zajęć, rozwijających dzieci intelektualnie, sensorycznie, społecznie i emocjonalnie.
Johnsen, Anne Lene, Natås, Elin. Łatwa matma : rozwiązanie jest prostsze, niż myślisz. Tł. Milena Skoczko. Warszawa : Wydawnictwo Marginesy, 2018.
Łatwa matma to rewolucyjny przewodnik, dzięki któremu zrozumiecie matematykę. Nie będzie tu żmudnego wkuwania regułek i wzorów! Zrozumiecie podstawowe zasady matematyczne, dzięki czemu będziecie w stanie pomóc dziecku osiągnąć niebywałe postępy. Wszystko opiera się na najnowszych - i wypróbowanych z ogromnym powodzeniem - metodach nauczania, w których kluczową rolę odgrywa pobudzanie do aktywnego myślenia i uczestnictwa, w tym do niezwykle ważnego w procesie nauki dociekania. Nauczanie konceptualne sprawia, że wiedza sama wchodzi do głowy!
Wiejak, Urszula. Programowanie dla najmłodszych. Gliwice : Wydawnictwo Helion, cop. 2019.
Programowanie to wspaniała, pełna przygód zabawa. Ty i Twoje dziecko możecie się o tym przekonać dzięki tej wyjątkowej książce. Została opracowana na bazie kilkuletnich doświadczeń zgromadzonych przez Akademię Komputerową Komputrilo podczas przedszkolnych warsztatów programowania.
Książka jest przeznaczona dla dzieci w wieku 5 lat, ale znakomicie nadaje się również dla dzieci starszych, rozpoczynających przygodę informatyczną. Szczególny nacisk położono na przedstawienie trudnych zagadnień w sposób przystępny dla każdego dziecka oraz na naukę przez zabawę i w ruchu.
Wiejak, Urszula, Niemira, Karolina, Wojciechowski, Adrian. Programowanie z Minecraftem dla dzieci : poziom podstawowy. Gliwice : Wydawnictwo Helion, cop. 2019.
Książka jest przeznaczona dla dzieci w wieku 8 lat, ale znakomicie nadaje się również dla dzieci starszych i dorosłych rozpoczynających przygodę informatyczną. Szczególny nacisk położono na przedstawienie trudnych zagadnień w sposób przystępny dla każdego dziecka.W środku: Prosty i przyjemny w nauce język programowania Lua ; Efektywna nauka przez zabawę w świecie Minecrafta ; Zagadnienia przydatne do zrozumienia różnych języków programowania ; Rozwój myślenia analitycznego oraz kompetencji cyfrowych ; Elementy matematyki ; Rozwiązanie każdego zadania.
Wiejak, Urszula, Wojciechowski, Adrian. Programowanie z Minecraftem dla dzieci : poziom średnio zaawansowany. Gliwice : Wydawnictwo Helion, cop. 2019.
Książka uczy programowania w języku Lua. Jest przeznaczona dla dzieci w wieku od 10 lat; znakomicie nadaje się również dla nastolatków rozpoczynających przygodę informatyczną. Szczególny nacisk położono na to, by trudne zagadnienia przedstawić w sposób przystępny dla każdego dziecka. Zadania są wykonywane w edytorze tekstowym, co daje przedsmak profesjonalnego pisania kodu.W środku: Prosty i przyjemny w nauce język programowania Lua ; Wizualizacja napisanych programów w świecie Minecrafta ; Zagadnienia przydatne do zrozumienia różnych języków programowania ; Rozwój myślenia analitycznego oraz kompetencji cyfrowych ; Elementy matematyki ; Nawiązania do podstawy programowej zajęć komputerowych i informatyki ; Zaawansowane zagadnienia ; Rozwiązanie każdego zadania.
Kaplan, Jerry. Sztuczna inteligencja : co każdy powinien wiedzieć. Tł. Sebastian Szymański. Warszawa : Wydawnictwo Naukowe PWN, 2019.
W książce Sztuczna inteligencja. Co każdy powinien wiedzieć Jerry Kaplan analizuje złożone problemy dotyczące sztucznej inteligencji jasnym, nietechnicznym językiem.
• Czy maszyny naprawdę mogą przewyższyć ludzką inteligencję?
• Jak sztuczna inteligencja wpłynie na nasze miejsca pracy i dochody?
• Czy robot może świadomie popełnić przestępstwo?
• Czy maszyna może być świadoma albo posiadać wolną wolę?
Zapisz