logo: Dolnośląska Biblioteka Pedagogiczna we Wrocławiu

Baner Jednostki Oświatowej Samorządu Województwa Dolnosląskiego

dolnyslask 25lat

 Facebook Biblioteki  Twitter Biblioteki  instagram Biblioteki  Odnośnik do Anchor. Podcasty z recenzjami książek  youtube Biblioteki

logo: WikiEduLinki

 logo WEBowa

 logo: IBUK libra

logo: Polona

Wrzesień 2019

infografiki sztuka atrakcyjnego prezentowania tresci w iext54437411Zimniak-Rucińska, Małgorzata. Infografika : sztuka atrakcyjnego prezentowania treści. Gliwice : Wydawnictwo HELION, cop. 2019.

Podstawą dobrej infografiki jest informacja. Projektowanie trzeba więc zacząć od wyselekcjonowania treści, które chce się przekazać użytkownikowi strony WWW lub mediów społecznościowych, uczestnikowi konferencji, klientowi na spotkaniu handlowym czy studentowi podczas wykładu. Kolejnym krokiem jest właściwe zredagowanie tekstu, czyli najczęściej skrócenie go! Następnie należy się zastanowić, jak przekaz ma zadziałać na odbiorcę: jakie emocje powinien wywołać, do jakich wniosków doprowadzić, ewentualnie — jakie działania sprowokować. Gdy cel jest określony, wybiera się odpowiedni, jednolity styl graficzny i już można zacząć projektować skuteczną infografikę.
Teoria brzmi prosto, a jak ma się do niej praktyka? Tego dowiecie się z książki.

Złóż zamówienie

Młody mistrz programowaniaBorkowska, Agnieszka, Borkowski, Paweł. Młody mistrz programowania : języki Baltie i Scratch dla dzieci. Gliwice : Helion, cop. 2018.

Gry komputerowe to jedna z tych rzeczy, które dzieci lubią najbardziej. Zwykle mogłyby bez końca siedzieć przed ekranem i zabijać kolejne smoki, projektować domy, przedzierać się przez dżunglę lub jeździć wyścigówkami. Jednak rzadko przychodzi im do głowy, że równie wielką przyjemność może sprawić zaprojektowanie i zbudowanie własnej gry!
Tu zaczyna się Twoje zadanie. Nie musisz być programistą, żeby pomóc swojemu dziecku odkryć fascynujący świat programowania — wystarczy Ci ta książka. Zainstaluj proste, przyjazne dzieciom środowiska Baltie i Scratch, by rozpocząć podróż po czarodziejskiej krainie. Z pierwszymi zadaniami z powodzeniem poradzą sobie nawet kilkulatki, a im dalej w las, tym ciekawsze stają się wyzwania.

Złóż zamówienie

Młodzi giganci programowaniaKulesza, Radosław (i in.). Młodzi giganci programowania : Scratch. Gliwice : Helion, cop. 2019.

Scratch to doskonałe narzędzie, dzięki któremu młodzi pasjonaci na całym świecie bez trudu poznają tajniki programowania komputerów od podstaw. Scratch ułatwia rozpoczęcie nauki i umożliwia szybkie tworzenie atrakcyjnych gier, animacji i aplikacji, będąc przy tym narzędziem zupełnie bezpłatnym.
Jeśli chcesz dołączyć do społeczności użytkowników Scratcha, jesteś na dobrym tropie! Książka Młodzi giganci programowania. Scratch szybko i bezboleśnie wprowadzi Cię w niezwykły świat. Krok po kroku poznasz sposób tworzenia gier komputerowych i przeżyjesz przy tym wspaniałą przygodę!
Ta publikacja sprawdzi się zarówno w przypadku młodych adeptów sztuki programowania, jak i nauczycieli zainteresowanych prowadzeniem zajęć z informatyki dla najmłodszych. Pierwsza część zawiera bardzo dokładny opis środowiska, a druga to doskonałe pomysły na rozbudowane gry komputerowe.

Złóż zamówienie

Nie tylko żywe liczbyDąbrowski, Mirosław. Nie tylko żywe liczby! : zabawy arytmetyczne dla przedszkola i szkoły podstawowej. Opole : Wydawnictwo Nowik, 2017.

„Po raz pierwszy zetknąłem się z żywymi liczbami czy raczej – byłem żywą liczbą ponad dwadzieścia pięć lat temu w Londynie podczas warsztatów prowadzonych przez profesora Jana Potworowskiego. Przez ostatnie ćwierć wieku sam wielokrotnie prowadziłem tego typu warsztaty i obserwowałem ich uczestników – nauczycieli nauczania początkowego czy nauczycieli matematyki w klasach 4–6, a ostatnio także nauczycieli przedszkoli. Ich reakcja zazwyczaj jest bardzo podobna do mojej pierwszej reakcji sprzed lat: bardzo ciekawe zabawy, chętnie po nie sięgnę, aby dzieci trochę się poruszały, a przy okazji trochę policzyły – tego nigdy za dużo. Moje podejście do tego typu zabaw ruchowych, podobnie jak do gier dydaktycznych, dość szybko się zmieniło... na znacznie poważniejsze...
W każdym rozdziale znajduje się sporo, niekiedy dość różnorodnych, pomysłów pogrupowanych tematycznie. Prezentuję je w postaci serii możliwych poleceń, z elementami hipotetycznej narracji, w nadziei, że dobrze w ten sposób oddaję potencjalny klimat i przebieg zabaw. Materiał ten może być punktem wyjścia do przygotowania wielu zabaw ruchowych uruchamiających pracę dzieci w różnych obszarach związanych z liczbami naturalnymi – doboru i selekcji poleceń oraz zadań i problemów należy jednak zawsze dokonywać samodzielnie, mając na uwadze cele edukacyjne, które zabawa ma realizować”.

Złóż zamówienie

Zaprogramuj animacje ze ScratchemProgramowanie dla dzieci : projektuj i animuj swoje gry w Scratchu. 2, Zaprogramuj animacje ze Scratchem. Projekty Scartcha: Coder Kids ; il. i proj. graf.: Valentina Figus. Ożarów Mazowiecki : Wydawnictwo Olesiejuk, cop. 2017.

Celem drugiej książki z tej serii jest wprowadzenie dzieci w świat programowania animacji.
Używając języka stworzonego specjalnie dla nich (Scratch 2.0), młodzi czytelnicy będą mogli nauczyć się tworzenia coraz bardziej skomplikowanych gier.
Wewnątrz znajdziecie:
- sposoby na animowanie gier Scratcha
- linki pozwalające ściągać grafiki do tworzenia gier.

Złóż zamówienie

przewodnik milosnika matematyki arcydziela dla kazdego w iext54087389Scheinerman, Edward. Przewodnik miłośnika matematyki : arcydzieła dla każdego. Tł. Joanna Skalska i Adam Skalski. Warszawa : Prószyński Media Sp. z.o.o., 2019.

Słyszeliście kiedyś o arcydziełach matematyki? Każdy z nas potrafi wymienić arcydzieła muzyki, malarstwa, literatury, ale z pewnością nie matematyki!
Wyobraźcie sobie naukę czytania, która skupia się wyłącznie na ortografii i interpunkcji, nie mówiąc nic o powieściach ani poezji. Uczniowie, którzy ukończą taką szkołę, z pewnością nigdy nie sięgną po książkę. Wielu spośród nas jest w bardzo podobnej sytuacji, jeśli chodzi o matematykę. Uczono nas jej, lecz nigdy nie wytłumaczono, po co.
W matematyce, podobnie jak w sztuce, kryje się głębokie piękno. Edward R. Scheinerman postanowił pokazać je osobom, które nie są matematykami, i robi to w mistrzowski sposób. "Przewodnik miłośnika matematyki" to kolekcja matematycznych klejnotów, dostępna każdemu, kto chce ją poznać, niezależnie od wiedzy (czy niewiedzy), jaką wyniósł ze szkoły.

Złóż zamówienie

Szczesliwi nauczyciele zmieniaja swiat Praktyka uwaznosci dla nauczycieli i uczniow 333 1Thich Nhat Hnah, Weare, Katherine. Szczęśliwi nauczyciele zmieniają świat. Tł. Anna Czechowska. Warszawa : Mamania, cop. 2018.

To pierwszy oficjalny przewodnik po mindfulness dla nauczycieli, który pomaga im osiągnąć spokój i harmonię w codziennych działaniach. To bezpośrednio przekłada się na wyniki ich pracy i efekty nauczania. Książka zawiera proste kroki, które pomagają nauczycielom w praktykowaniu uważności na wszystkich szczeblach edukacji. Autorzy pokazują nauczane przez siebie podstawowe techniki, a także prezentują wskazówki od nauczycieli wykorzystujących praktykę uważności podczas pracy. Obszerne przykłady konkretnych działań, wskazówki i szczegółowe instrukcje pomagają zrozumieć, na czym polega praktyka uważności i w jaki sposób może pomóc w codziennej pracy nauczyciela.

Złóż zamówienie

swiadomosc grafotaktyczna 200Zawadka, Joanna Elżbieta. Świadomość grafotaktyczna uczniów szkoły podstawowej w kontekście nauki pisania. Warszawa : Dom Wydawniczy Elipsa, 2019.

Badanie nad świadomością grafotaktyczną w Polsce ma ciągle jeszcze charakter pionierski. Dlatego Autorka włożyła wiele pracy, aby polskiemu czytelnikowi przybliżyć stan badań światowych nad tą problematyką. Przedstawiła je na podstawie obszernej literatury - głównie anglojęzycznej, ale także niemiecko i francuskojęzycznej.
Książka ma budowę dwudzielną. Pierwsza część zatytułowana "Grafotaktyka w świetle literatury przedmiotu" stanowi wprowadzenie teoretyczne do tematyki świadomości grafotaktycznej i sposobów jej badania. Część II, badawcza, stanowi pierwsze w Polsce opracowanie poświęcone świadomości grafotaktycznej uczniów szkoły podstawowej. Analizy ilościowe i jakościowe są rzetelne i starannie zostały w pracy zaprezentowane. Przedstawiają one stan i poziom, a także dynamiczną zmienność świadomości grafotaktycznej dzieci i - nade wszystkim - jej wpływ na naukę pisania. Na końcu Autorka przedstawia dyskusję nad otrzymanymi wynikami, prezentuje dalsze pytania badawcze oraz wskazuje możliwe perspektywy i obszary dla kolejnych badań nad świadomością grafotaktyczną.

Złóż zamówienie

Uroczystości szkolne Na cztery pory rokuBuczyńska, Elżbieta. Uroczystości szkolne "Na cztery pory roku". Wyd. 2 rozsz. Rzeszów : Wydawnictwo Oświatowe Fosze, cop. 2019.

Drugie, rozszerzone wydanie „Uroczystości Szkolnych” to zbiór starych i nowych utworów zebranych w jednej książce. To wiersze i scenariusze drukowane dotąd w pojedynczych wydaniach. Piosenki nagrywane przez lata na wielu płytach. Opowiadania i bajki zamieszczane w różnych czasopismach.
To także utwory nowe. Nigdzie wcześniej niepublikowane.Książka jest odpowiedzią na liczne prośby nauczycieli, którzy sugerowali, że dobrze by było, gdyby wszelkie potrzebne materiały znalazły się w „jednym miejscu”. Żeby powstał swego rodzaju poradnik ułatwiający organizowanie szkolnych uroczystości, dzięki któremu można byłoby w znacznym stopniu uniknąć żmudnych i czasochłonnych poszukiwań potrzebnego na daną okazję repertuaru.

Złóż zamówienie

 

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Współpracujemy:           

 

 

                 logo: Academica   logo: Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich  logo: Dolnośląska Biblioteka Cyfrowa  logo: Instyt Informacji Naukowej i Bibliotekoznawstwa Uniwersytetu Wrocławskiego  logo: Dolnośląskie Towarzystwo Regionalne   logo: Centrum Edukacji Kulturalnej Dzieci i Młodzieży   Odnośnik do Nukat

 

 

 

Kontakt

Centrala:
symbol słuchawkaB
71 377 28 01
Czytelnia:
symbol słuchawkaB
71 377 28 04
Wypożyczalnia:
symbol słuchawkaB
71 377 28 03

Dolnośląskie biblioteki pedagogiczne

Biuletyn Informacji Publicznej

epuap logo