Lipiec 2019
Plieth-Kalinowska, Izabela, Musielewicz, Adam. Akceptacja i adaptacja społeczna dzieci z dysfunkcjami rozwojowymi : wybrane zagadnienia. Bydgoszcz : Wydawnictwo Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego, 2019.
W opracowaniu zwrócono uwagę na ukazanie specyfiki i sposobów organizowania warunków rozwojowych dziecka niepełnosprawnego funkcjonującego w różnych środowiskach społecznych. Publikacja zawiera teoretyczne uwarunkowania niepełnosprawności, jak również praktyczne sposoby jej diagnozy i przykłady działań wspomagających. Przedstawione przykłady możliwych działań rehabilitacyjnych, w których uczestniczą dzieci z dysfunkcjami rozwojowymi, są ukierunkowane przede wszystkim na zredukowanie zdiagnozowanych już problemów oraz wsparcie całych rodzin w podejmowaniu aktywności społecznej w ich naturalnym środowisku. Szansą na powodzenie tych zabiegów jest równe zaangażowanie w proces rehabilitacyjny wszystkich jego podmiotów.
Eide, Brock L., Fernette F. Eide. Dyslektyczne talenty : jak wydobyć ukryty potencjał dyslektycznego mózgu. Tł. Dorota Szatkowska-Jaskuła. Gdańsk : Harmonia Universalis, 2019.
W przełomowej książce Brock i Fernette Eide wyjaśniają, jak niepowtarzalny styl poznawczy – wspólny dla 20 procent ludzi – przekłada się na sukces w szkole, pracy i życiu prywatnym. Opierając się na specjalistycznej wiedzy w dziedziny neurologii i pedagogiki, autorzy pokazują, że dyslektycy nie tylko inaczej odbierają słowo pisane, lecz także wyróżniają się wyobraźnią przestrzenną, dostrzegają ukryte związki, które umykają innym, myślą o świecie narracjami i przejawiają niezwykłą kreatywność.
Dyslektyczne talenty dostarczają bezcennych wskazówek, jak rodzice, pedagodzy i sami dyslektycy mogą rozpoznać i wykorzystać dyslektyczne talenty: myślenie materiałowe (którym posługują się architekci i inżynierowie), integracyjne (naukowcy i projektanci), narracyjne (pisarze i prawnicy) oraz dynamiczne (ekonomiści i przedsiębiorcy).
Oferując praktyczne zalecenia i inspirujące przykłady z życia, ta rewolucyjna książka udowadnia, że dysleksja zamiast ciężarem może być cennym zasobem.
Radwańska, Anna. Jak pomóc dziecku z dysleksją : ćwiczenia dla uczniów klas 4-6. Cz. 2. Warszawa : Difin, 2019.
Poradnik zawiera ćwiczenia praktyczne dla nauczycieli i rodziców do wykorzystania podczas pracy z uczniem, aby stymulować jego rozwój i pozwolić osiągnąć sukces edukacyjny.
Docelowa grupa uczniów 4-6 klasa szkoły podstawowej. Główną cechą, którą wyróżnia proponowaną publikację jest to, że zawiera w przeważającej części praktyczne ćwiczenia, które rodzic sam może wykorzystać podczas wspólnej pracy nad zminimalizowaniem zaburzeń wynikających z dysleksji.
Robison, John Elder. Jestem inny : moje wskazówki dla aspich, ich rodzin i terapeutów. Tł. Andrzej Homańczyk. Warszawa : Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego, 2019.
Dopiero jako czterdziestolatek John Elder Robison otrzymał diagnozę: zespół Aspergera. Od tamtej pory pisze książki i działa na rzecz utrwalenia pozytywnego wizerunku osób dotkniętych spektrum autyzmu. Książka Jestem inny jest swoistym przewodnikiem po dorosłości osoby zespołem Aspergera. Autor odtwarza liczne, nierzadko zabawne lub groteskowe, sytuacje ze swojego życia, czym umożliwia czytelnikom – w tym rówieśnikom, rodzeństwu, rodzicom i nauczycielom – wejrzeć w swój aspergerowski umysł. Książka jest pełna praktycznych porad skierowanych do wszystkich, którzy czują, że zespół Aspergera stoi na przeszkodzie do wykorzystania ich niezwykłych talentów oraz chcą pracować nad swoimi umiejętnościami komunikacyjnymi i społecznymi. Autor stawia sprawę jasno: w ZA nie chodzi o niepełnosprawność – chodzi o celebrowanie różnic. Robison namawia do tego, aby pogodzić się z odmiennością i znaleźć swoją własną drogę do sukcesu. Fascynujący i wyjątkowy przewodnik dla młodych ludzi, którzy być może zmagają się z autyzmem i czują, że nie „nadążają” za otaczającym ich światem.
Sadowska, Katarzyna. Miś i szal : czytanie uczestniczące dla dzieci z trudnościami w porozumiewaniu się. Gdańsk : Wydawnictwo Harmonia, 2019.
"Miś i szal" to kolejna (po "W deszczu i w słońcu", "Antosiu na zielonej łące" oraz "Piłkach") publikacja z serii "Czytaj i rozmawiaj" (Biblioteka AAC). Książka stanowi pomoc do nauki aktywnego czytania dla dzieci z trudnościami w porozumiewaniu się i nie tylko. Zawiera prosty, rytmiczny, rymowany tekst z powtarzającymi się sekwencjami, który budzi ciekawość dziecka i mobilizuje je do odkrywania kolejnej strony. Dołączone do książki symbole obrazkowe (PCS) umożliwiają dziecku z trudnościami w porozumiewaniu się branie czynnego udziału w czytaniu tekstu, zastępując słowa, których nie potrafi wypowiedzieć, a dzieciom z autyzmem, które potrzebują szczególnej wizualizacji, pozwalają dodatkowo lepiej zrozumieć czytany tekst. Książka jest doskonałym pretekstem do nauki podejmowania i prowadzenia dialogu, zadawania pytań, komentowania. Zachęca również do wspólnych zabaw wokół tekstu.
Johnson, Maggie, Wintgens, Alison. Mutyzm wybiórczy : kompendium wiedzy. Tł. Agnieszka Pałynyczko-Ćwiklińska. Gdańsk : Harmonia Universalis, 2018.
Publikacja stanowi kompendium wiedzy na temat mutyzmu wybiórczego, stworzone dla szerokiego kręgu odbiorców, w tym nauczycieli, psychologów klinicznych i wychowawczych, terapeutów mowy i języka (logopedów), psychiatrów dziecięcych i – co ważne – dla rodziców oraz młodzieży i osób dorosłych żyjących z mutyzmem wybiórczym. Do książki dołączono gotowe materiały do wykorzystania w pracy z dzieckiem, które można drukować i kopiować.
Kordziński, Jarosław. Przeciwdziałanie wypaleniu zawodowemu nauczycieli. Warszawa : Wolters Kluwer Polska, 2019.
Książka ma na celu umożliwienie zdiagnozowania poziomu wypalenia i poszukania jego potencjalnych źródeł w codziennej pracy nauczyciela.
Stanowi próbę odpowiedzi na takie pytania:
– jak skutecznie wzmacniać chęć do działania,
– jak radzić sobie ze stresem w pracy z uczniami,
– jak stać się autorytetem w swojej dziedzinie,
– jak zachować pasję do tego, co robimy,
– jak efektywnie pracować nad własnym rozwojem.
Larson, Jim, Kołodziejczak, Andrzej. Szkolny system przeciwdziałania przemocy rówieśniczej : praktyczny przewodnik. Otwock : Fraszka Edukacyjna, copyright 2019.
Autorzy prezentowanej książki Jim Larson i Andrzej Kołodziejczyk to wybitni specjaliści w zakresie problematyki przemocy w szkole. Jim Larson jest autorem i współautorem dwóch książek na ten temat, Najpierw pomyśl i Pomoc dzieciom w radzeniu sobie z gniewem. Zostały one przetłumaczone i wydane w Polsce przez Fraszkę Edukacyjną. Profesor Larson kilka razy odwiedził Polskę i prowadził warsztaty z nauczycielami.
Na podstawie tych dwóch książek powstał program szkolenia polskich nauczycieli. Został on zaprezentowany w omawianej książce. Publikacja ta z pewnością pomoże nauczycielom w radzeniu sobie z przypadkami dręczenia wśród szkolnej młodzieży. Jest rodzajem przewodnika, wzbogaconego przykładami scenariuszy do przeprowadzenia zajęć z uczniami. Pokazuje też krok po kroku, jak zbudować i wdrożyć strategię przeciwdziałania przemocy w całym środowisku ucznia.
Słotwińska, Helena. Wychowanie chrześcijańskie szansą integralnego rozwoju człowieka : studium z pedagogiki religii. Kraków : Oficyna Wydawnicza "Impuls", 2019.
Niniejsza publikacja jest unikatowym dziełem wnoszącym cenny wkład do polskiej myśli naukowej w zakresie pedagogiki, w tym pedagogiki religii. Na temat wychowania chrześcijańskiego powstało wiele opracowań. Wpisują się one głównie w teologię. Istniejące prace o charakterze pedagogicznym mają charakter jednostronny, wąski, bez gruntownej podstawy teologicznej. To jednostronne podejście do problemu przełamuje niniejsza książka. I to stanowi zasadniczą jej wartość.