Greene, Ross W.. Porozumienie przez współpracę :jak stworzyć partnerską relację ze swoim dzieckiem. Warszawa : Wydawnictwo Mamania - Grupa Wydawnicza Relacja, © 2019.
Przed rodzicami stoi ważne zadanie: dowiedzieć się, kim jest ich dziecko, jakie ma umiejętności, upodobania, cele i kierunki i umożliwić im realizowanie ich potencjału. Rodzice chcą również, aby ich dzieci były niezależne, ale też – żeby nie podejmowały złych decyzji. Nie chcą wywierać nacisku, ale chcą jednocześnie, żeby dziecko było chętne do działania. Nie chcą krzyczeć, ale chcą być wysłuchani. Dobre rodzicielstwo to nieustanne balansowanie między tym, czego potrzebuje dziecko, a tym, czego chce rodzic. Psycholog i autor książek, dr Ross Greene, proponuje stworzony przez siebie model rozwiązywania problemów przez współpracę, co pozwala na całkowitą rezygnację z nieskutecznych tradycyjnych metod, takich jak kary, nagrody, groźby i przekupstwa. W zamian rodzic dostaje narzędzia, które pozwalają dzieciom czuć się wysłuchanymi i ważnymi.
Emery, Robert E.. Dwa domy, jedno dzieciństwo :jak wychowywać dzieci po rozwodzie. Poznań : Media Rodzina, copyright © 2018.
Dzieci mają tylko jedno dzieciństwo. Rozstanie rodziców jest dla nich sytuacją bardzo trudną. Można jednak o nie zadbać i sprawić, by problemy dorosłych nie burzyły dziecięcego świata. Nasze dzieci mogą mieć dwa kochające domy. Jeśli zdołamy – choć oddzielnie – być wspólnie rodzicami, to nasze dzieci pozostaną dziećmi, mimo że będą musiały dzielić czas między dwa domy. Autor książki, profesor psychologii, dzięki dziesięcioleciom badań i doświadczeń pomaga w zrozumieniu i kształtowaniu życia dzieci w dwóch rodzinach oraz pokazuje, jak sprawić, by ich dzieciństwo i dorastanie było lepsze.
Oblicza współczesnej rodziny :wybrane aspekty. Red. Barbara Harwas-Napierała, Lucyna Bakiera. Poznań : Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, 2018.
Praca dotyczy problematyki psychologii rodziny. Przedstawione w niej rozważania koncentrują się wokół wybranych zjawisk swoistych dla współczesnych nam czasów, które charakteryzują obecną rodzinę, ze wskazaniem ich skutków dla rozwoju indywidualnego członków rodziny. Obejmują one kwestie takie jak: specyfika funkcjonowania dorosłych w rolach rodzicielskich, także doświadczających długotrwałych chorób i w różnych typach rodzin, relacje międzypokoleniowe w rodzinie (ze szczególnym uwzględnieniem komunikacji interpersonalnej), rola rodziny w procesie wkraczania w dorosłość młodszych członków rodziny, a także obawy związane z rodzicielstwem osób w fazie preparentalnej oraz trudności w podejmowaniu ról rodzinnych, zwłaszcza małżeńskich, i ich związek z tożsamością młodych dorosłych.
MacKenzie, Robert J.. Nastolatki :kiedy pozwolić?, kiedy zabronić?. Sopot : Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne, 2017.
Dzięki lekturze dowiesz się, jak:
- zrozumieć swojego upartego i zbuntowanego nastolatka,
- ustalić jasne, solidne i zdrowe granice, które Twoje dziecko uszanuje,
- zmotywować młodego człowieka do komunikacji i współpracy,
- rozwinąć w sobie cierpliwość i tolerancję dla zachowań typowych dla nastolatków,
- egzekwować jasne i logiczne konsekwencje za złe zachowanie,
- decydować o przyznaniu dodatkowych przywilejów i większej swobody.
Musiał, Małgorzata. Dobra relacja :skrzynka z narzędziami dla współczesnej rodziny. Warszawa : Mamania - Grupa Wydawnicza Relacja, cop. 2017.
Małgorzata Musiał, ceniona przez rodziców doświadczona pedagog i mama trójki dzieci, autorka popularnego bloga „Dobra relacja”, pokazuje pełne empatii dla potrzeb dzieci i dorosłych podejście do rodzicielstwa, które pomaga w nawiązaniu dobrych i trwałych relacji. Czerpiąc z doświadczeń zdobytych podczas prowadzonych przez siebie warsztatów umiejętności rodzicielskich, autorka proponuje rozwiązania wychowawczych trudności skrojone na miarę potrzeb współczesnej rodziny. Dzieli się także z czytelnikami swoimi osobistymi doświadczeniami macierzyńskimi, pokazując, że czasem nie da się zaspokoić wszystkich potrzeb dziecka, konsekwencja jest przereklamowana, dobra relacja owocuje na każdym etapie życia rodziny. „Uczenie zasad bycia z innymi ludźmi, odróżnianie dobra od zła, zapewnienie bezpieczeństwa dziecku i jego otoczeniu, wyciąganie wniosków i ponoszenie konsekwencji swojego działania, poszanowanie przyjętych norm – jak to wszystko przekazać?” Otwórz skrzynkę z narzędziami dla współczesnej rodziny i przekonaj się, jak wiele może ona zmienić w twoim życiu!