Hoffmann, Beata (1964- ). Narkotyki w kulturze młodzieżowej / Kraków : Oficyna Wydawnicza "Impuls", 2014.
Książka nie ocenia, jedynie bada i przedstawia (książkę wypełniają po części fragmenty autentycznych wywiadów; część respondentów zmarła na długo przed ukazaniem się książki) Czytelnikowi swe obserwacje. Opowieść, być może całkiem bezwiednie, okazała się być fascynującą, jak każda historia z szaleństwem w tle.
Wesołowska, Anna Maria. Bezpieczeństwo młodzieży : poradnik prawny / Warszawa : Poltext, 2014.
Publikacja przybliża młodzieży, rodzicom i nauczycielom problematykę przestępstw najczęściej popełnianych przez młodocianych. Autorka wybrała czyny, które najbardziej bulwersują i wzmagają poczucie zagrożenia. W stu felietonach przedstawiła przypadki z życia wzięte, sytuacje w których nastolatki popełniają przestępstwa lub czyny niedozwolone.
Współcześni ludzie wobec wyzwań i zagrożeń XXI wieku /pod red. nauk. Hanny Liberskiej, Alicji Maliny, Doroty Suwalskiej-Barancewicz. -- Warszawa : Difin, 2014.
Książka poświęcona jest problematyce funkcjonowania współczesnych ludzi w XXI wieku. Zawiera najnowsze naukowe wyjaśnienia sposobów funkcjonowania ludzi w kontekście wyzwań i zagrożeń, z jakimi zmagają się na co dzień.
Zagrożone człowieczeństwo.T. 1,Zagrożenia w obszarze rodziny, dzieciństwa i okresu dorastania /pod red. nauk. Katarzyny Białobrzeskiej i Cezarego Kurkowskiego. -- Kraków : Oficyna Wydawnicza "Impuls", 2012.
Tom poświęcony m.in. zagadnieniom związanym z analizą zagrożeń w kontekście środowiska wychowawczego, jakim jest rodzina. Zaprezentowano różne stanowiska dotyczące przemian struktury współczesnej rodziny.
Zagrożone człowieczeństwo.T. 2,Obszary zagrożeń człowieka w realiach współczesności /pod red. nauk. Ewy Kantowicz i Grażyny Orzechowskiej. -- Kraków : Oficyna Wydawnicza "Impuls", 2012.
Współczesność i zachodzące przemiany w różnych obszarach społecznego życia stanowią niewątpliwie wyzwanie szczególnie dla pedagogów i pracowników socjalnych, bowiem zarówno dzieci i młodzież, jak i ludzie dorośli oraz starsi odczuwają negatywne skutki tych zmian, oczekując różnych form pomocy i wsparcia w definiowaniu wartości, a także w rozwoju i zmaganiu się z codziennością.
Narkotyki a demoralizacja :szansa na zmianę /redakcja naukowa Grzegorz Kudlak, Wojciech Wypler. Warszawa : Difin, 2018. -- 225 stron ;23 cm.
Spis treści: Młodzież w czasach współczesnych – przemiany, ryzyka, szanse / Ewa Kiliszek ; Wspieranie resiliencji jako zadanie wychowawcze w profilaktyce i resocjalizacji / Piotr Kwiatkowski ; Problem narkomanii nieletnich – wybrane aspekty psychologiczne, społeczne i prawne / Inga Markiewicz, Anna Pilszyk ; Zagrożenia związane z zażywaniem nowych substancji psychoaktywnych / Grzegorz Kudlak ; Używanie i posiadanie substancji psychoaktywnych przez wychowanków zakładów poprawczych i schronisk dla nieletnich. Potrzeby praktyki, możliwości i ograniczenia organizacyjno-prawne w zakresie przeciwdziałania / Marek Łukasiewicz ; Używanie środków psychoaktywnych przez wychowanków zakładu poprawczego i schroniska dla nieletnich – raport z badań ; Mariusz Wojasiński ; Zachowania ryzykowne młodzieży – droga do uzależnienia i przestępczości (studium przypadku) / Anna Pilszyk, Inga Markiewicz ; Terapia młodocianych więźniów uzależnionych od alkoholu na przykładzie oddziału terapeutycznego aresztu śledczego w Radomiu / Paweł Lamparski, Grzegorz Kudlak ; Mechanizm zaprzeczania i iluzji oraz kłamstwa w psychoterapii / Wojciech Wypler ; Nieprzystosowanie społeczne – wyzwanie dla służb społecznych / Ewa Kiliszek.