W pułapce myśli - dla nastolatków :jak skutecznie poradzić sobie z depresją, stresem i lękiem /Louise Hayes, Ann Bailey, Joseph Ciarrochi ; przekład: Agnieszka Cioch. Sopot : Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne, 2019. -- 168 stron : ilustracje ;24 cm.
Na s. 4 okł.: Dzięki książce młodzi ludzie: przezwyciężą trudne emocje związane z okresem dorastania ; nauczą się wykorzystywać siłę uważności w codziennych sytuacjach ; przestaną szukać w sobie wad i zaczną rozwiązywać swoje problemy ; zyskają pewność siebie i poczucie własnej wartości ; odnajdą wartości, które pomogą stworzyć życie, jakiego pragną.
Wsłuchaj się w problemy nastolatka i dowiedz się, jak go wspierać w zmaganiu z nimi!
Jakie objawy mogą sugerować, że nastolatek cierpi z powodu depresji, nadmiernego lęku, uzależnienia lub zaburzeń odżywiania? Jak rozmawiać z młodymi ludźmi, by naprawdę ich zrozumieć i przekonać do przyjęcia pomocy? Na te i wiele innych niezwykle ważnych pytań odpowiedzi daje Roy Petifils, terapeuta specjalizujący się w pracy z młodzieżą w wieku 14-20 lat. Swoją książkę kieruje zarówno do rodziców niepokojących się o swoje dzieci, jak i do nauczycieli oraz wychowawców, którzy powinni umieć zauważyć różnego rodzaju problemy swych podopiecznych i właściwie na nie zareagować. Powyższy opis pochodzi od wydawcy.
Porady i strategie przedstawione w tej książce mogą pomóc uniknąć załamania psychicznego i utraty nie tylko więzi z chorym, ale także własnej równowagi psychicznej. Wiele spośród tych zaleceń pochodzi od ludzi, którzy znaleźli się w sytuacji podobnej do Twojej.
Powyższy opis pochodzi od wydawcy.
Z danych komendy głównej policji wynika, że z roku na rok rośnie liczba prób samobójczych podejmowanych przez młodych ludzi. Rośnie też liczba samookaleczeń.
Dzieci często boją się, że zostaną niezrozumiane, że ktoś je oceni jako słabe, leniwe, głupie, uważają, że zawiodły swoją rodzinę. Przede wszystkim jednak boją się, że o ich chorobie dowiedzą się inni. Wstyd jest tu czynnikiem kluczowym. Bardzo ważne jest głośne mówienie o tym, czym jest depresja i do czego prowadzi, jeśli jest nieleczona.
Powyższy opis pochodzi od wydawcy.
Czy zdarza ci się myśleć, że jesteś człowiekiem w pewien sposób wybrakowanym i bezwartościowym? Czy wykazujesz przesadną wrażliwość na wszelkie formy krytyki, a zarazem czujesz skrępowanie, słysząc komplement lub pochwałę? Czy masz wrażenie, że większość ludzi radzi sobie z życiem lepiej niż ty? W efekcie często odczuwasz wstyd z powodu tego, kim jesteś. Bez względu na twoje sukcesy, troskę ze strony przyjaciół, pomyślny rozwój zawodowy czy miłość rodziny poczucie wadliwości ciągle w tobie istnieje i wydaje się odporne na wszelkie pozytywne doświadczenia życiowe. Powyższy opis pochodzi od wydawcy.
Opieka, pomoc, wsparcie w edukacyjnej rzeczywistości :potrzeby i działania /redakcja naukowa Wiesława Walc. Rzeszów : Wydawnictwo Uniwersytetu Rzeszowskiego, 2019. -- 153 strony : ilustracje ;24 cm.
Spis treści: Wstęp ; Piotr Szczukiewicz / Terapia wspierająca jako forma pomocy psychologicznej ; Kamila Kasprzyk, Monika Sajdak / Zjawisko stresu szkolnego – jego przyczyny oraz sposoby radzenia sobie z nim (na przykładzie badań realizowanych w Gimnazjum nr 10 im. Tadeusza Kościuszki w Rzeszowie) ; Magdalena Banaś, Ewelina Wingert / Skala problemu stresu szkolnego, jego objawy oraz konsekwencje ; Anna Szczukiewicz / Kryzysy psychiczne a funkcjonowanie nastolatka ; Paula Prudaczuk / Jak rozpoznać i zrozumieć dziecko z depresją? ; Dominika Stachyra / Profilaktyka samobójstw wśród dzieci i młodzieży ; Kornelia Szybiak, Aleksandra Nasiewicz / Media w procesie wychowania realizowanym przez szkołę ; Janusz Kawa / Być albo nie być, czyli aspiracje życiowe beneficjentów polskich szkół ; Emilia Wieczorek / Edukacja integracyjna jako płaszczyzna realizacji funkcji opiekuńczo-wychowawczej szkoły ; Ewelina Romianowska, Joanna Romianowska / Rola zajęć teatralnych w kształtowaniu osobowości ucznia ; Joanna Nowak / Refleksje na temat kompetencji i zadań nauczyciela edukacji przedszkolnej ; Jolanta Milewska / Wsparcie wychowanków Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej im. dr. Henryka Hanasiewicza w Rzeszowie przez środowisko szkolne ; Klaudia Gąsior / Lepiej późno niż później, czyli w jakim celu i w jaki sposób lubelscy seniorzy chcą uczyć się języków obcych? ; Patrycja Babula / Realizacja funkcji edukacyjnej przez współczesnych rodziców ; Karolina Sławińska, Martyna Probachta / Edukacja a rola dziadków w procesie wychowania wnuków ; Magdalena Gadamska / Wychowana przez siostry?– analiza przypadku 23-letniej Karoliny z uwzględnieniem roli starszych sióstr w jej edukacji.
Autodestruktywność dzieci i młodzieży /Beata Ziółkowska, Jowita Wycisk. Warszawa : Difin, 2019. -- 300 stron : ilustracje ;23 cm.
Spis treści: Wprowadzenie I. SPECYFIKA ADOLESCENCJI WE WSPÓŁCZESNYM ŚWIECIE 1. Czym jest dorastanie? 2. Młodzież jako grupa społeczna – szanse i zagrożenia 3. Potrzeby i zadania stadium adolescencji 3.1. Potrzeby psychiczne młodzieży 3.2. Zadania rozwojowe adolescencji BLOK EKSPERCKI: Świat i młodzi, świat młody – perspektywa socjologa i teologa dr hab. Paweł PRÜFER, prof. AJP 4. W jaki sposób nastolatek spostrzega siebie i swoje ciało? 5. Kryzys adolescencyjny: istota i przebieg 5.1. Formowanie tożsamości 5.2. Konteksty rozwoju tożsamości 5.2.1. Rodzina 5.2.2. Grupa rówieśnicza 5.2.3. Kultura 6. Autodestruktywność i współwystępowanie zachowań problemowych jako odpowiedź na kryzys adolescecncyjny BLOK EKSPERCKI: Próbując zrozumieć zachowania nastolatków… – perspektywa psychologa rozwojowego mgr Mateusz WILIŃSKI 7. Problemy współczesnej młodzieży w doniesieniach z badań 7.1. Fizjologia układu nerwowego 7.2. Ocena siebie – ocena ciała 7.3. Młodzi a media 7.4. Zdrowie psychiczne nastolatków Podsumowanie. II. ZABURZENIA ODŻYWIANIA i NIEPRAWIDŁOWE ZACHOWANIA JEDZENIOWE 1. Czym są zaburzenia odżywiania? 2. Klasyfikacja, diagnoza, rozpowszechnienie, leczenie BLOK EKSPERCKI: Trudności diagnostyczne – perspektywa psychoterapeuty dr Magdalena GRABOWSKA 2.1. Jadłowstręt psychiczny 2.2. Bulimia psychiczna 2.3. Zespół jedzenia kompulsyjnego 2.4. Zaburzenie polegające na ograniczaniu/unikaniu jedzenia 2.5. Ortoreksja psychiczna 2.6. Dysmorfia mięśniowa 2.7. Diabulimia 3. Uwarunkowania i mechanizm (nie)jedzenia 3.1. Czynniki biofizjologiczne BLOK EKSPERCKI: „Drugi mózg” (oś jelita – mózg) – perspektywa neuropsychologa dr hab. Aneta BORKOWSKA 3.2. Czynniki społeczne 3.3. Czynniki kulturowe 4. Problemy jedzeniowe i spostrzeganie ciała przez młodzież w doniesieniach z badań
Smutno mi, chociaż nie wiem czemu :depresja, nerwice, lęki u młodych ludzi /reżyseria, zdjęcia Marcin Wołkowicz. [Piaseczno] : Multieducatio.pl, 2019. -- 1 dysk optyczny (21 min) : dźwiękowy, kolorowy ;12 cm.
Zanim pojawią się problemy - profilaktyka uniwersalna 1
Oryginalny film wyprodukowano w 2019 roku.
Film został zrealizowany w konwencji filmu popularnonaukowego, uzupełniony wypowiedziami psychologa i psychoterapeuty.
Scenariusz do pobrania http://www.tuttoarts.pl/SCENARIUSZE/depresja.pdf.
Montaż, animacja Iwona Wołkowicz, Małgorzata Pawlak ; zdjęcia Marcin Fox ; ilustracje Justyna Kadłubicka ; muzyka Miłosz Pawski.
Dla uczniów starszych klas szkoły podstawowej oraz szkoły ponadpodstawowej.
Wiek szkolny to okres, w którym młodzi ludzie uczą się siebie, swoich emocji, budowania relacji z innymi, bycia w grupie, radzenia sobie ze stresem, z trudnymi sytuacji. Bardzo ważne staje się dbanie o zdrowie psychiczne w tym okresie. Czym ono jest? Jak sobie radzić w trudnych sytuacjach? Dlaczego niektórzy chorują na depresję? Jakie są jej objawy? Filmy przedstawiają tematykę depresji, zagadnień związanych ze zdrowiem psychicznym, również w kontekście substancji psychoaktywnych.
Trudny czas dojrzewania :jak pomóc nastolatkom radzić sobie z emocjami, osiągać cele i budować więzi, stosując terapię akceptacji i zaangażowania oraz psychologię pozytywną /Louise Hayes, Joseph Ciarrochi ; przekład: Sylwia Pikiel. Sopot : Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne, 2019. -- 383 strony : ilustracje ;24 cm.
Przedstawiony w książce model pracy z młodzieżą (DNA-V) łączy założenia terapii akceptacji i zaangażowania oraz psychologii pozytywnej z najnowszą wiedzą naukową na temat procesów rozwojowych. Jest to całościowy program pokazujący, jak pomóc młodym ludziom odkryć i rozwijać własne mocne strony, radzić sobie z trudnymi emocjami oraz przełamywać negatywne wzorce myślenia. Zaprezentowane narzędzia pomagają wykształcić umiejętności psychologiczne, które pozwolą młodym osobom zaangażować się w działania zgodne z własnymi wartościami, osiągnąć stawiane sobie cele, w pełni zrealizować swój potencjał oraz zbudować pozytywne relacje z rówieśnikami i rodziną. Umiejętności te ułatwią im przejście przez trudny okres dojrzewania. Zaprezentowana wiedza została zilustrowana przykładami i opisami przypadków. Książka zawiera zestaw przydatnych materiałów, takich jak formularze i karty pracy, a także ćwiczenia i rady dotyczące dostosowania technik do indywidualnych potrzeb nastolatka. Autorzy wyjaśniają też, jak zorganizować pracę w dużych grupach i klasach szkolnych.
Depresja i samobójstwa dzieci i młodzieży :żyć nie umierać : poradnik dla rodziców i nauczycieli /Joanna Chatizow. Warszawa : Difin, 2018. -- 182, [2] strony ;23 cm.
Spis treści: Od autora I. DEPRESJA 1. DOŁEK, CHANDRA CZY DEPRESJA? Różnice oraz teoria pozytywnej dezintegracji 2. DEPRESJA JEST CHOROBĄ Definicja 3. CZYM SIĘ RÓŻNI DEPRESJA U DZIECI, MŁODZIEŻY I DOROSŁYCH? Objawy i różnice 4. WEŹ SIĘ W GARŚĆ Czyli czego nie mówić, a co mówić osobom z depresją 5. DLACZEGO MOJE DZIECKO? Czynniki i przyczyny (genetyczne, somatyczne, reaktywne) 6. CO ROBIĆ, JEŚLI DZIECKO ZACHORUJE NA DEPRESJĘ? Pomoc – ambulatorium czy szpital? 7. PSYCHIATRA, PSYCHOLOG CZY PSYCHOTERAPEUTA? Jak wygląda wizyta u lekarza psychiatry i czym różni się psycholog od psychoterapeuty 8. FARMAKOTERAPIA, PSYCHOTERAPIA CZY JESZCZE COŚ INNEGO? Sposoby leczenia depresji 9. CO MÓWIĆ, JAK MÓWIĆ, A CZEGO NIE MÓWIĆ? Sposoby komunikacji oraz wsparcie szkoły i bliskich Dotrwać do kolejnego dnia – historia Marcina Przede wszystkim akceptacja! – rozmowa z dr n. med. Anną Zielińską Każdy ma prawo czuć się źle – historia Kasi Na depresję warto patrzeć z szerszej perspektywy – rozmowa z dr. n. med. Sławomirem Murawcem.
Emocje dzieci i młodzieży z trudnościami w rozwoju i zachowaniu /redakcja naukowa Barbara Winczura. Kraków : Oficyna Wydawnicza "Impuls", 2017. -- 280 s. ;24 cm.
Spis treści: Cz. I. Negatywne doświadczenia jako czynniki ryzyka zaburzeń emocjonalnych u dzieci i młodzieży. Hanna Kubiak, Emocje, temperament i przywiązanie a procesy rozwoju zaburzeń psychicznych u dzieci. Urszula Bartnikowska, Doświadczenia wczesnego dzieciństwa a zaburzenia regulacji emocji u dziecka. Małgorzata Przepióra, Emocjonalne oblicza zespołu stresu pourazowego u dzieci i młodzieży. Małgorzata Cichecka-Wilk, Zaburzenia emocjonalne w przebiegu depresji u dzieci i młodzieży. Anna Gulczyńska, Zaburzenia emocjonalne u dzieci po traumie molestowania seksualnego. Dorota Ryżanowska, Anna Siwiec, Parentyfikacja i jej rola w genezie zaburzeń obrazu własnego ciała w przebiegu anoreksji u dzieci i młodzieży. Piotr Kwiatkowski, Zaburzenia eksternalizacyjne w kontekście regulacji zachowania.
Spis treści cd.: Cz. II. Emocje dzieci i młodzieży z chorobą przewlekłą i z niepełnosprawnością w ich psychospołecznej adaptacji. Jolanta Lipińska-Lokś, Zaburzenia emocjonalne u dzieci z chorobą przewlekłą. Joanna Konarska, Znaczenie wczesnodziecięcych doświadczeń emocjonalnych osób z niepełnosprawnością dla podejmowania wyzwań życiowych. Ewa Bartuś, Emocje na drodze do adaptacji społecznej dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością intelektualną. Joanna Gładyszewska-Cylulko, Zaburzenia emocjonalne u dzieci niewidomych i słabowidzących. Joanna Kossewska, Specyfika rozwoju procesów emocjonalnych u dzieci z uszkodzonym słuchem. Agnieszka Słopień, Aneta Wojciechowska, Funkcjonowanie emocjonalne dzieci ze spektrum autyzmu. Barbara Winczura, Rozwój emocji i przywiązania dzieci ze spektrum autyzmu w kontaktach z bliskimi. Sylwia Wrona, Relacje emocjonalne między dzieckiem a jego rodziną we wczesnej interwencji.
Trudny temat? - rozmawiam /Diana R. Jenkins ; przełożyła Małgorzata Figurna-Rogalińska. Poznań : Wydawnictwo Polskiej Prowincji Dominikanów W drodze, 2017. -- 133, [3] s. : il. ;21 cm.
Na okł.: Pornografia, cyberprzemoc, materializm, nieuczciwość, parcie na sukces, depresja, środki odurzające.
Viki, dlaczego to zrobiłaś...? Sosnowiec : Wydawnictwo Projekt-Kom, [2014]. -- 1 dysk optyczny (55 min) : dźw., kolor ;12 cm.
Film przedstawia historię Wiktorii, która od wielu lat borykała się z depresją. Niestety nie wiedziała gdzie szukać pomocy. Mówi o przyczynach depresji: o ojcu alkoholiku i o przemocy jakiej doświadczała w domu oraz o konsekwencjach depresji, która popchnęła ją do próby samobójczej. Po przebudzeniu się w szóstej dobie po nieudanej próbie samobójczej gdy otworzyła oczy cieszyła się, że żyje. Wiktoria mówi, jakie są inne rozwiązania, że należy szukać pomocy w rozmowie z przyjaciółmi, rodzicami i nauczycielem. Do flimu dołączono wykład dla nauczycieli, pedagogów i rodziców dr hab. n. med. Małgorzaty Janas-Kozik, specjalisty psychiatrii dzieci i młodzieży.
Psychoterapia tańcem i ruchem.[2],Terapia indywidualna i grupowa /red. Zuzanna Pędzich. Sopot : Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne, 2014. -- 476 s. ;24 cm.
SPIS TREŚCI: Wprowadzenie. Cz. I. Psychoterapia tańcem i ruchem w terapii grupowej. 1. Psychoterapia tańcem i ruchem w Polsce i na świecie / Zuzanna Pędzich; 2. "Poruszenie". Praca metodą psychoterapii tańcem i ruchem z młodzieżą w szkole integracyjnej / Aleksandra Rayska; 3. "Zbudujmy coś razem". Psychoterapia tańcem i ruchem z dziećmi, które doświadczyły zaniedbania / Aleksandra Rayska; 4. "Nauka jazdy". Wpływ pracy metodą DMT na ruch grupy osób z zaburzeniami z kręgu schizofrenii / Justyna Torłop-Bajew; 5. "Rozmrażanie ciała". DMT na bazie podejścia rozwiniętego przez Marian Chace w grupie osób z zaburzeniami psychicznymi w sytuacji bezdomności / Iwona Filipowska-Obcowska; 6. Fragmentaryzacja i reintegracja. O pracy z osobami z zaburzeniami schizofrenicznymi / Izabela Guzek; 7. Uwalnianie ekspresji. Praca z grupą osób dorosłych chorych na depresję / Anna Kowalska-Catalano; 8. "Kiedy ruch to życie". O pracy z grupą kobiet po mastektomii / Katarzyna Dańska; 9. "Po drugiej stronie ruchu". DMT w pracy z dorosłymi, którzy doświadczyli w dzieciństwie przemocy / Agnieszka Sokołowska; 10. "Między Niebem a Ziemią". Zastosowanie psychoterapii tańcem i ruchem w grupie kobiet po stracie okołoporodowej / Zuzanna Pędzich. Cz. II. Psychoterapia tańcem i ruchem w terapii indywidualnej dzieci. 11. Paradoks i metafora w psychoterapii tańcem i ruchem diady mama - dziecko w kryzysie rozwodowym / Dominika Białas-Kopystecka.