logo: Dolnośląska Biblioteka Pedagogiczna we Wrocławiu

Baner Jednostki Oświatowej Samorządu Województwa Dolnosląskiego

dolnyslask 25lat

 Facebook Biblioteki  Twitter Biblioteki  instagram Biblioteki  Odnośnik do Anchor. Podcasty z recenzjami książek  youtube Biblioteki

logo: WikiEduLinki

 logo WEBowa

 logo: IBUK libra

logo: Polona

indeks

Witkowska, Marta;Nastolatki i gry cyfrowe:poradnik dla rodziców /Wydanie I.Warszawa : NASK Państwowy Instytut Badawczy, 2021.

“Nastolatki i gry cyfrowe” (Marta Witkowska, 2021) to poradnik dla rodziców, który odpowie na pytania: jak gry mogą pomóc w rozwoju? czy granie może szkodzić? jaką odpowiednią grę wybrać dla dziecka?

 

 

 Dokument elektroniczny

 

indeks1

Borkowska, Anna; Sharenting i wizerunek dziecka w sieci :poradnik dla rodziców /Wydanie I Warszawa : NASK Państwowy Instytut Badawczy, 2020.

Sharenting. Jak rozsądnie dzielić się wizerunkiem dziecka w sieci Sharenting to słowo, które powstało z połączenia dwóch angielskich określeń: share – dzielić się i parenting – rodzicielstwo. Oznacza regularne zamieszczanie w sieci przez rodziców zdjęć, filmów i informacji z życia dziecka. Poradnik "Sharenting i wizerunek dziecka w sieci", przedstawia zjawisko i konsekwencje nadmiernego niekiedy dzielenia się przez rodziców wizerunkiem ich dzieci w internecie. Poradnik zawiera praktyczne porady dotyczące rozważnego dzielenia się zdjęciami, filmami i informacjami na temat dziecka. Podaje również wskazówki, jak pomóc dziecku samodzielnie korzystającemu z sieci odpowiedzialnie budować swój wizerunek.

Dokument elektroniczny

 

indeks3


Borkowska, Anna ;Cyberprzemoc : włącz blokadę na nękanie : poradnik dla rodziców /Wydanie I.Warszawa : NASK Państwowy Instytut Badawczy, 2019.

Internet jest dla współczesnego człowieka narzędziem codziennego użytku. Korzystamy z niego w domu, szkole i pracy. Jest źródłem informacji, dostarcza rozrywki i wypełnia czas wolny.  Autorka publikowanego w ramach kampanii poradnika chce zachęcić rodziców i opiekunów do świadomego i aktywnego uczestnictwa w życiu online dzieci. W publikacji omówiono zagadnienia związane z problemem  tematyką kampanii, zamieszczono wskazówki, które pomogą dostrzec zagrożenia i podejmować działania, zarówno takie, które pozwolą uchronić dzieci przed zagrożeniami, jak i takie, które umożliwią podjęcie właściwych działań w sytuacji, gdy dziecko jest sprawcą działań niepożądanych.

Dokument elektroniczny

 

600x0 img 090e IMG FOMO NadużywanieWitkowska, Marta; FOMO i nadużywanie nowych technologii : poradnik dla rodziców /Wydanie I.Warszawa : NASK Państwowy Instytut Badawczy, 2019.

Współczesne nastolatki przenoszą dużą część swoich aktywności do wirtualnej rzeczywistości. W niej zawierają znajomości, wymieniają poglądy, uczą się i bawią. Wirtualna rzeczywistość jest dla wielu młodych środowiskiem równorzędnym dla środowiska tradycyjnego, można powiedzieć, że funkcjonują w dwóch równoległych światach. Taka forma egzystencji niesie wiele możliwości ale również wiąże się z wieloma zagrożeniami. Jednym z poważnych problemów, z jakimi borykają się użytkownicy sieci jest zjawisko uzależnienia od internetu. W publikacji dokonano charakterystyki zjawiska FOMO (ang. Fear of Missing Out) nowej formy zachowań ryzykownych, która pojawiła wraz z upowszechnieniem mediów sieciowych. Poradnik skierowany do rodziców przybliża problematykę FOMO, pozwala dokonać analizy problemu nadmiernego korzystania z telefonu, internetu, mediów społecznościowych i gier przez nastolatki, uświadamia skalę zjawiska i pokazuje konsekwencje z jakimi będą się mierzyć zarówno dzieci jak i rodzice, którzy w porę nie dostrzegą problemu i nie podejmą odpowiednich działań profilaktyczno-wychowawczych.

Dokument elektroniczny

 

600x0 img 7755 IMG SEXTINGKwaśnik, Anna; LinkSexting i nagie zdjęcia :twoje dziecko i ryzykowne zachowania online : poradnik dla rodziców /Wydanie I.Warszawa : NASK Państwowy Instytut Badawczy, 2019.

Internet to modne współcześnie medium, które otwiera przed użytkownikami wiele możliwości. Ułatwia pracę, naukę, komunikację, jest otwartym nośnikiem informacji i wiedzy. Niestety oprócz niewątpliwych zalet ma również swoją ciemną stronę. Często nie tylko młodzi użytkownicy cyfrowych technologii, ale również ich rodzice i opiekunowie nie zdają sobie sprawy jakie niebezpieczeństwa wiążą się z bezrefleksyjnym korzystaniem z sieci. W publikowanym poradniku opracowanym wspólnie przez Ministerstwo Cyfryzacji i Akademię NASK, w ramach kampanii „Nie zagub dziecka w sieci”, omówiono zjawisko sextingu, czyli rozpowszechniania swoich intymnych zdjęć i filmów poprzez internet wśród innych użytkowników sieci.

Dokument elektroniczny

 

600x0 img f2b0 IMG NASK Szkodliwe treściPiechna, Julia,Szkodliwe treści w internecie: nie akceptuję, reaguję!: poradnik dla rodziców /Wydanie I. Warszawa : NASK Państwowy Instytut Badawczy, 2019.

Poradnik przygotowany w ramach kampanii „Nie zagub dziecka w sieci” ma stanowić wsparcie dla rodziców i podpowiadać jak uchronić dzieci przed szkodliwymi treściami online i co zrobić kiedy już na nie natrafiły. Autorka publikacji omawia problematykę związaną z dostępem młodych do treści niedopasowanych do wieku i stopnia rozwoju. Uświadamia rodziców, czym są szkodliwe treści, wskazuje konsekwencje jakie wynikają z kontaktu dzieci z treściami szkodliwymi oraz informuje w jaki sposób opiekunowie mogą przed nimi młodych użytkowników cyfrowych mediów.

 

Dokument elektroniczny
     

 

 

 

 

 

 

 

 

Współpracujemy:           

 

 

                 logo: Academica   logo: Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich  logo: Dolnośląska Biblioteka Cyfrowa  logo: Instyt Informacji Naukowej i Bibliotekoznawstwa Uniwersytetu Wrocławskiego  logo: Dolnośląskie Towarzystwo Regionalne   logo: Centrum Edukacji Kulturalnej Dzieci i Młodzieży   Odnośnik do Nukat

 

 

 

Kontakt

Centrala:
symbol słuchawkaB
71 377 28 01
Czytelnia:
symbol słuchawkaB
71 377 28 04
Wypożyczalnia:
symbol słuchawkaB
71 377 28 03

Dolnośląskie biblioteki pedagogiczne

Biuletyn Informacji Publicznej

epuap logo