logo: Dolnośląska Biblioteka Pedagogiczna we Wrocławiu

Baner Jednostki Oświatowej Samorządu Województwa Dolnosląskiego

dolnyslask 25lat

 Facebook Biblioteki  Twitter Biblioteki  instagram Biblioteki  Odnośnik do Anchor. Podcasty z recenzjami książek  youtube Biblioteki

logo: WikiEduLinki

 logo WEBowa

 logo: IBUK libra

logo: Polona

596928 352x500Zanurzeni w liczbach :jak matematyka kształtuje nasze życie /Daniel Tammet ; tłumaczenie Zuzanna Lamża.  Kraków : Copernicus Center Press, 2020. --   270, [1] strona ;22 cm.

Czy naprawdę jesteśmy na wskroś przesiąknięci matematyką? Daniel Tammet, zakochany w matematyce autystyczny sawant, prowadzi czytelnika po meandrach liczb z zaskakującym wdziękiem, lekkością i ciepłym humorem. Udowadnia, że kombinatoryka, ułamki i równania nie są tylko odstręczającymi abstrakcjami, lecz stanowią tkankę rzeczywistości, przesiąkają każdy jej aspekt, a w dodatku są zwyczajnie... piękne.

 

 

2d how to jak absurdalnie na 200How to :jak? : absurdalnie naukowe rozwiązania codziennych problemów /Randall Munroe ; tłumaczenie: Sławomir Paruszewski.  Warszawa : Wydawnictwo Czarna Owca, 2020. --   299, [1] strona : ilustracje ;24 cm.

Najzabawniejszy i najmniej przydatny poradnik napisany przez genialnego autora niezwykle popularnego komiksu internetowego xkcd oraz bestsellerów What If? A co, gdyby? i Tłumacz rzeczy.
Zgłębiając najbardziej skomplikowane metody wykonywania prostych czynności, Munroe nie tylko utrudnia zadanie sobie i swoim czytelnikom – tak jak w fascynujący sposób czynił to w „What If? A co, gdyby?, tak i tu zachęca do eksplorowania najbardziej absurdalnych rozwiązań. Dzięki błyskotliwym infografikom i zabawnym ilustracjom How To? Jak? w absorbujący intelektualnie sposób pomaga lepiej zrozumieć naukę i technologie towarzyszące nam każdego dnia we wszystkim, co robimy.

 

 54 zaprzyjaznij sie z algory 200Zaprzyjaźnij się z algorytmami :przewodnik dla początkujących i średnio zaawansowanych /Jacek Tomasiewicz.  Warszawa : Wydawnictwo Naukowe PWN, 2016. --   XVIII, 164 s. : il. ;24 cm.
Zaprzyjaźnij się z algorytmami – opis wydawcy
Publikacja zawiera opis podstawowych i najważniejszych technik algorytmicznych i struktur danych, które zostały uporządkowane w osiemnastu rozdziałach
Do każdego tematu wyselekcjonowano zadania o zróżnicowanym poziomie trudności odpowiednie zarówno dla początkujących, jak i bardziej zaawansowanych uczniów. Książka jest również doskonałym materiałem dydaktycznym dla nauczycieli szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych.

 

6d myslenie matematyczne two 200Myślenie matematyczne :twój nowy sposób pojmowania świata /Keith Devlin ; tłumaczenie Tomasz Walczak.  Gliwice : Helion, © 2019. --   148 stron : ilustracje ;21 cm.

Myślenie matematyczne. Twój nowy sposób pojmowania świata – opis wydawcy
Myślenie matematyczne jest sposobem pojmowania świata, jego elementów i relacji między nimi. Jest to coś zupełnie innego niż rozwiązywanie zadań, wykonywanie operacji i stosowanie procedur. Myślenie matematyczne jest rozwijane przez ludzkość od ponad 3000 lat i przynosi wiele korzyści nie tylko naukowcom. Jest szczególnie ważną umiejętnością w świecie XXI wieku, gdzie praktycznie każdy może aspirować do wysokich pozycji w biznesie czy w polityce. Myślenie analityczne jest wysoko cenione wszędzie tam, gdzie jest mowa o sukcesie, przywództwie, dużych pieniądzach i władzy. Okazuje się jednak, że płynne przejście z mechanicznego wykonywania operacji matematycznych do prawdziwie matematycznego myślenia wielu osobom sprawia spore problemy.

od zeraOd zera do nieskończoności /napisał Mike Goldsmith ; ilustracje Andrew Pinder ; tłumaczenie z j. angielskiego Magdalena Jałowiec.  Kielce : Wydawnictwo Jedność, copyright 2019. --   128 stron : ilustracje ;21 cm.

Ta fantastyczna i absolutnie odlotowa książka jest dla każdego, kto kocha albo tylko lubi matmę! Co więcej, ten zabawny zbiorek matematycznych faktów i ciekawostek zainteresuje także tych, którzy matematyki, cóż, raczej nie darzą ciepłym uczuciem!Ale nie jest to książka tylko o matematycznych zagadnieniach. Chce nam ona także pokazać, w jaki sposób matematyka wpływa na nasze codzienne życie: na muzykę, zachowania zwierząt, ekonomię i informatykę. Dzięki jej stronom poznamy też wyjątkowych ludzi, którzy mieli prawdziwego matematycznego bzika i dzięki temu osiągnęli w swym życiu wiele spektakularnych sukcesów.

 

 

1e pi razy drzwi czyli dziwnPi razy drzwi czyli Dziwne przypadki matematyki /Mickaël Launay ; przekład: Krzysztof Rejmer.  Łódź : Feeria Science/Wydawnictwo JK, 2017. --   308, [1] s. : il. ;21 cm.

Ciekawość bierze jednak górę. Obserwuję to na co dzień. Matematyka budzi strach, ale i fascynuje. Nie lubią jej, choć chcieliby lubić. Albo przynajmniej zyskać wgląd w jej mroczne głębie. Uważają tę dziedzinę za hermetyczną i niedostępną. To nieprawda. Przecież można kochać muzykę, nie będąc muzykiem, albo cieszyć się dobrym posiłkiem, nie będąc wielkim kucharzem. Dlaczego zatem należałoby być matematykiem lub posiadać wyjątkowy intelekt, by słuchać opowieści o matematyce i pozwolić pieścić swój umysł algebrze lub geometrii? Nie trzeba wchodzić w techniczne detale, żeby rozumieć wielkie idee i dać się nimi oczarować.
/fragment książki/

 

3d termodynamika dla bystrza 200Termodynamika dla bystrzaków /Michael Pauken ; [tłumaczenie Leszek Sielicki].  Gliwice : Helion, copyright © 2017. --   350 stron : ilustracje ;24 cm.

Termodynamika dla bystrzaków – opis wydawcy
Sama myśl o termodynamice sprawia, że zaczynasz się pocić? Niepotrzebnie! Dzięki temu praktycznemu przewodnikowi zabłyśniesz na zajęciach ze statystyki za sprawą łatwych do zrozumienia i opisanych przystępnym językiem wyjaśnień sposobów wykorzystywania energii w takich urządzeniach, jak samochody, samoloty, klimatyzatory i elektrownie.

 

 

cyrkLatający cyrk fizyki /Jearl Walker ; przekład: Małgorzata Dąbkowska-Kowalik, Wojciech Fenrich, Katarzyna Zamłyńska.  Warszawa : PWN, copriright 2018. --   474 strony : ilustracje ;29 cm.

Podczas swej działalności wykładowcy, demonstratora i popularyzatora fizyki (także w licznych wykładach i pokazach fizycznych na różnych uczelniach amerykańskich oraz w wielu występach radiowych i telewizyjnych) Jearl Walker stał się prawdziwym kolekcjonerem przykładów, doświadczeń, ciekawostek, historyjek i faktów, świadczących o tym, że „fizyka jest wszędzie”, że niemal wszystko, co dzieje się wokół nas, można wyjaśnić na podstawie wiedzy z zakresu fizyki.
Te właśnie przykłady, doświadczenia, ciekawostki, historyjki i fakty oraz ich wyjaśnienia na podstawie pojęć i praw fizyki są zawarte w recenzowanej książce The Flying Circus of Physics. Jak pisze autor, książka powstała w związku z zainteresowaniem zawartością jego „kolekcji” ze strony studentów oraz jego kolegów – wykładowców i asystentów.

15 stale natury o liczbach s 200Stałe natury :o liczbach skrywających najgłębsze tajemnice wszechświata /John D. Barrow ; tłumaczenie Rafał Śmietana.  Kraków : Copernicus Center Press, 2017. --   415 s. : il. ;22 cm.

Stałe natury. O liczbach skrywających najgłębsze tajemnice Wszechświata – opis wydawcy
Co to są stałe przyrody? Czy naprawdę się nie zmieniają? Czy życie powstałoby, gdyby były one choć trochę inne? Rzeczywistością, jaką znamy, rządzi zbiór stałych – liczb i wartości określających działanie sił takich jak grawitacja, prędkość światła oraz masy cząstek elementarnych. W swojej książce John D. Barrow poddaje drobiazgowej analizie ich wpływ na powstanie znanego nam Wszechświata. Sugeruje jednak, że w zamierzchłej przeszłości podstawowe siły przyrody mogły być inne oraz że ich ewolucja jeszcze się nie skończyła. W barwny i przystępny sposób Autor prezentuje katalog niezwykłych zbiegów okoliczności, które umożliwiły powstanie życia na Ziemi. Co by się jednak stało, gdyby okoliczności te uległy choćby nieznacznym zmianom? Następstwa wahań praw fizyki okazują się bardzo brzemienne w skutki. Na przykład niewielka zmiana stosunku mas elektronu i protonu spowoduje, że atomy przestaną istnieć, a wraz z nimi świat, jaki znamy.

matMatematyka jakiej nie znacie :ciekawostki i perełki, o których nie uczą w szkole /Alfred S. Posamentier, Robert Geretschläger, Charles Li, Christian Spreitzer ; przełożył Tomasz Grębski.  Warszawa : Prószyński i S-ka, 2019. --   285 stron : ilustracje ;24 cm.

Czy matematyka w szkole wydawała Ci się trudna? Nudna? Przerażająca?
A może wręcz przeciwnie uwielbiasz matematykę? Niezależnie od odpowiedzi na te pytania, "Matematyka, jakiej nie znacie" jest książką dla Ciebie. Fascynujące, zaskakujące i zdumiewające perełki zebrane przez autora ukazują potęgę i piękno matematyki zarówno pasjonatom, jak i tym, którzy - odstraszeni przez szkołę - nie mogli ich wcześniej dostrzec.
"Matematyka, jakiej nie znacie" to nie tylko wspaniała lektura, nieustępująca napięciem powieściom kryminalnym, ale też wspaniała rozrywka, otwierająca przed czytelnikami wrota do skarbca nieprzebranej wiedzy.

 

0f7daee69dc85 glowa do liczb 200Głowa do liczb /Barbara Oakley ; [tłumaczenie Olga Kwiecień].  Gliwice : Helion, cop. 2016. --   285 s. : il. ;24 cm.

Czy przyszło Ci kiedyś do głowy, że matematyka może być interesująca i pomocna?
Dzięki niej lepiej zrozumiesz wiele zagadnień współczesnego świata. Matematyczne umiejętności pomogą Ci w pracy i życiu codziennym, znacząco podniosą też Twoje kwalifikacje zawodowe. Matematyka jest wszędzie, bez niej niemożliwe byłoby programowanie, szacowanie ryzyka, działanie urządzeń medycznych, budowanie domów czy skuteczne łapanie przestępców. Zaprzyjaźnij się z nią!

 

 

 

b0 jak sie nie pomylic czyli 200Jak się nie pomylić :czyli Potęga matematycznego myślenia /Jordan Ellenberg ; [tł. Marcin Machnik].  Gliwice : Helion, cop. 2017. --   367 s. : il. ;24 cm.

Trzymasz w ręku książkę, dzięki której nauczysz się matematycznego myślenia. Matematyka jest tu traktowana jako rozwinięcie zdrowego rozsądku, narzędzie pozwalające na odnajdywanie ukrytych zależności, wyszukiwanie rozwiązań pozornie nierozwiązywalnych problemów i swobodne poruszanie się po zupełnie sobie obcych dziedzinach. Opisano tu dość złożone zagadnienia, takie jak problemy optymalizacji, inżynieria wsteczna, rachunek prawdopodobieństwa, i pokazano, w jaki sposób można je wykorzystywać każdego dnia podczas podejmowania różnych decyzji, dokonywania ocen czy wyborów. Prędko przekonasz się, jak bardzo praktykowanie matematyki ćwiczy umysł i wyrabia umiejętność szybkiej i trafnej oceny rzeczywistości!

 

 

 

 

 

 

Współpracujemy:           

 

 

                 logo: Academica   logo: Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich  logo: Dolnośląska Biblioteka Cyfrowa  logo: Instyt Informacji Naukowej i Bibliotekoznawstwa Uniwersytetu Wrocławskiego  logo: Dolnośląskie Towarzystwo Regionalne   logo: Centrum Edukacji Kulturalnej Dzieci i Młodzieży   Odnośnik do Nukat

 

 

 

Kontakt

Centrala:
symbol słuchawkaB
71 377 28 01
Czytelnia:
symbol słuchawkaB
71 377 28 04
Wypożyczalnia:
symbol słuchawkaB
71 377 28 03

Dolnośląskie biblioteki pedagogiczne

Biuletyn Informacji Publicznej

epuap logo