McCraith, Sheila. I po krzyku! : jak rozmawiać z dzieckiem bez podnoszenia głosu. Tł. Justyna Rudnik. Warszawa : Buchmann - Grupa Wydawnicza Foksal, cop. 2015.
Wyjątkowy poradnik dla rodziców – zwłaszcza dla tych, którym zdarza tracić się cierpliwość, czyli… dla wszystkich. Prawa do książki (wydanej w UK pod koniec 2014 roku) zostały sprzedane do kilku krajów.
Autorka książki: Sheila McCraith, matka czworga chłopców, dzieli się pomysłowymi radami i niezwykle praktycznymi wskazówkami oraz przedstawia 30-dniowy program radzenia sobie ze złością. W uczciwy, życzliwy i dowcipny sposób opowiada o swoich emocjach i postanowieniach, a także przytacza wiele motywujących historii z życia wziętych. Książka powstała na podstawie popularnego bloga, którego prowadzenie miało pomóc autorce dotrzymać postanowienie, że nie będzie krzyczeć na synów przez 365 dni. Blog zwyciężył w konkursie na blog roku 2013 magazynu Parents.
Diederichs, Gilles. Jak radzić sobie ze złością i kaprysami : 35 ćwiczeń dla dzieci w wieku 3-10 lat. Tł. Monika Szewc-Osiecka. Kielce : Wydawnictwo Jedność, cop. 2016.
Zestaw ćwiczeń zebranych w tej książce daje dziecku możliwość wyrażenia negatywnych emocji w akceptowalny dla innych sposób. Pomaga również w zapanowaniu nad wybuchami wściekłości, w radzeniu sobie z narastającą frustracją i nagłymi zachciankami. Uczy właściwej komunikacji z innymi, zwłaszcza w trudnych sytuacjach, pogłębia więzi rodzinne poprzez zachęcanie do współdziałania. Zróżnicowanie zabaw pozwala na przeprowadzenie ich w domu, na zewnątrz, samodzielnie lub w szerszym gronie. Znajdują się wśród nich ćwiczenia ruchowe, wspierające rozwój motoryki dużej i małej, ćwiczenia relaksujące i wyciszające, elementy jogi, tai-chi, qui gongu, terapii sztuką, medytacji, bajkoterapii.
Kapalka, George M. Niegrzeczne dzieci : 9 kroków do posłuszeństwa. Tł. Justyna Trojnar. Sopot : Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne, 2013.
Profesor George M. Kapalka pokazuje, jak skutecznie nauczyć dziecko samokontroli. Proponuje rodzicom i terapeutom prosty program składający się z dziewięciu kroków. Każdy krok zawiera praktyczne wskazówki, jak zachowywać się w typowych sytuacjach, które często są problematyczne dla rodziców. A wystarczy tylko odrobina cierpliwości i konsekwencja, by pokonać codzienne zmagania z nieposłusznym dzieckiem.
Bajko, Małgorzata, Janiszewska. Monika. (Nie)grzeczni? : codzienne sytuacje widziane oczami rodzica i dziecka : zaskakujące, rozśmieszające, wprawiające w zadumę. Gliwice : Wydawnictwo Helion, cop. 2016.
Poznaj krainę dziecięcych emocji, reakcji i lęków!
Jeśli jesteś rodzicem, w pół słowa zrozumiesz wszystkie emocje i lęki targające dorosłymi obecnymi na kartach tej książki. Bez trudu odnajdziesz z nimi wspólny język, oparty na tożsamości doświadczeń, bezradności i frustracji. Trochę trudniej będzie Ci za to pojąć, jak myśli i odczuwa Twoje (nie)grzeczne dziecko i na czym w ogóle polega ta (nie)grzeczność. Na szczęście autorki książki, prywatnie i zawodowo związane ze sferą dziecięcych humorów, zachowań i odkryć, pomogą Ci wejść w świat Twojego dziecka i choć na chwilę przyjąć jego perspektywę.
Wszystkie sytuacje opisane w tej książce zdarzyły się naprawdę, a brak porozumienia co do istoty problemu spowodował gniew i rozżalenie u obu stron konfliktu. Jednak ponieważ każdej z przedstawionych tu scen towarzyszy szczegółowy zapis emocji i postaw zarówno dziecka, jak i dorosłego, a także bezstronna ocena eksperta, zyskujesz niepowtarzalną szansę przetestowania “na sucho” podobnych zachowań, by uniknąć błędów w przyszłości. Wychowanie dziecka nie jest prostą sprawą, ale jeśli chcesz na całe życie zachować z nim dobry kontakt, a przy tym mądrze pokierować jego rozwojem, koniecznie przeczytaj tę książkę. I korzystaj z niej na co dzień!
Laditan, Bunmi. Ratunku! Moje dziecko mnie wykończy : poradnik dla zmęczonych rodziców. Tł. Joanna Sugiero. Gliwice : Wydawnictwo Helion, 2017.
Pobudka o 5 rano, krzyki, musztrowanie i całodzienna harówka. Czy jesteś w wojsku? Nie. Po prostu twój słodki niemowlak zmienił się w rozwydrzonego kilkulatka. Domagającego się całodobowej uwagi, żywiącego się wyłącznie ciasteczkami i robiącego sceny w sklepie. Zastanawiasz się, czy twoje dziecko cię nienawidzi? Czy ta udręka się kiedyś skończy? I jak poradzić sobie ze zbuntowanym kilkulatkiem?
Zaglądaj do tej książki za każdym razem, gdy masz ochotę podrzucić swoje dziecko na kilka godzin do baru z tabliczką na szyi „Zaopiekuj się mną”.
Brazelton,Thomas B., Sparrow, Joshua D. Rywalizacja rodzeństwa : zakończ kłótnie i ciesz się spokojem w domu. Tł. Agnieszka Cioch. Sopot : Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne, 2014.
„Dlaczego on może, a ja nie?”, „Zostaw to! To moje!”, „Nie ruszaj, bo popsujesz!”, „Daj, ja to zrobię lepiej. Ty tego nie umiesz!”, „Teraz moja kolej!” – rodzice dwójki bądź większej gromadki dzieci często słyszą te zdania, przeważnie wykrzyczane ze złością i zniecierpliwieniem. Kłótnie wynikające z rywalizacji rodzeństwa zaburzają spokój w domu, przysparzają zmartwień dorosłym i z reguły uniemożliwiają dzieciom osiągnięcie tego, czego tak naprawdę pragną. Jak zatem je zakończyć?
Najlepiej skorzystać z rad specjalistów – Thomasa B. Brazeltona i Joshuy D. Sparrowa, którzy krok po kroku wyjaśniają, jak nauczyć dzieci porozumiewania się w jasny i zrozumiały sposób oraz jak dostrzec w konfliktach szansę do nauki i ją właściwie wykorzystać. Rywalizacja jest najlepszą okazją do tego, żeby dzieci poznały się nawzajem i nauczyły zgodnie żyć. Jest naturalnym elementem codziennego życia. Jednak zarówno ty, jak i twoje dzieci musicie wiedzieć, jakie zachowania są dopuszczalne, a jakie nie.
Kołakowski, Artur, Pisula, Agnieszka. Sposób na trudne dziecko : przyjazna terapia behawioralna. Sopot : Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne, 2012.
Co zrobić, gdy dziecko na odmowę kupna zabawki reaguje wybuchem złości? Jak wydawać polecenia, by przyniosły pożądany skutek? W jaki sposób chwalić i nagradzać pozytywne zachowania? Jak ma postąpić ma nauczyciel, gdy uczniowie spóźniają się na lekcje, a na zajęciach zachowują się nieodpowiednio? Autorzy, mający bogate doświadczenie w pracy z dziećmi sprawiającymi problemy wychowawcze, przedstawiają proste, lecz skuteczne metody radzenia sobie z trudnymi i niepożądanymi zachowaniami. Omawiają najczęstsze błędy popełniane przez rodziców i nauczycieli oraz podpowiadają, jak się z nimi uporać.
Greene, Ross W. Trudne emocje u dzieci : jak wspólnie rozwiązywać problemy w domu i w szkole. Tł. Michał Konewka. Warszawa : Samo Sedno, 2014.
Twoje dziecko bywa nieposłuszne i zbuntowane, manipuluje innymi, domaga się wyłącznej uwagi? Jesteś zmęczony ciągłym testowaniem granic, dąsami oraz krzykiem i agresją? Odłóż na bok kary, nagrody i zakazy - naucz dziecko samodzielnego rozwiązywania problemów i radzenia sobie z emocjami.
Poznaj metodę rozwiązywania problemów poprzez współdziałanie, sprawdzoną w wielu rodzinach i szkołach na świecie. Współpracując z dzieckiem, nauczysz je umiejętności, których najbardziej mu brakuje: dostosowywania się, tolerowania frustracji i rozwiązywania problemów. Dziecko nie zachowuje się źle celowo, ono po prostu nie zna innego sposobu i potrzebuje twojej pomocy, aby nauczyć się reagować inaczej. Z tą książką nauczysz je pozytywnie reagować na codzienne sytuacje i wzmocnisz jego pewność siebie.
MacKenzie,Robert J. Uparte dzieci : od konfliktu do współpracy. Tł. Lucyna Wierzbowska. Sopot : Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne, 2013.
Jeśli czasami odnosisz wrażenie, że Twoje dziecko to „mały terrorysta”, jeśli martwisz się, że nikogo nie słucha, i czujesz się bezsilny, pora zastosować jasne zasady, które pomogą Ci wprowadzić zdrową dyscyplinę. Robert J. MacKenzie wyjaśnia, że powodem trudnych zachowań mogą być nie tylko złe nawyki rodziców, ale także (po prostu) trudny charakter dziecka. Jednocześnie przekonuje, że konkretność i opanowanie sprawdzą się o wiele lepiej w konfliktowych sytuacjach, niż krzyki, groźby czy próba sił.
Dzięki tej książce: zaczniesz współpracować zamiast walczyć, zbudujesz lepsze relacje z dzieckiem, stworzysz pozytywną atmosferę w domu.