Herbst, Grażyna. Dobre maniery czyli Savoir-vivre dla dzieci i nie tylko. Kraków : Wydawnictwo Aksjomat, 2014.
Kto komu pierwszy podaje rękę? Jak ułożyć sztućce na talerzu, gdy skończyło się już posiłek? Jak przyjmować urodzinowe prezenty? „Dobre maniery” to praktyczny poradnik, który pomoże dziecku odnaleźć się w każdej sytuacji, budować dobre relacje z innymi i zawsze zachować się jak prawdziwy dżentelmen lub dama. Grunt to dobre wychowanie!
Berendt, Joanna, Sendor, Magdalena. Dogadać się z dzieckiem : coaching, empatia, rodzicielstwo. Warszawa : CoJaNaTo Blanka Łyszkowska-Zacharek, cop. 2013.
Ta książka nie jest kolejnym zbiorem przemądrzałych, dobrych rad na temat: jak być lepszym rodzicem. To głęboko zakorzeniony w osobistym doświadczeniu, przemyślany, dynamiczny i praktyczny podręcznik wewnętrznej podróży ku nieznanym krainom naszych serc i umysłów. Nie są one zbyt odległe ani trudne do osiągnięcia – a rozpoznanie ich i uświadomienie decydują o harmonii związków nie tylko z naszymi dziećmi, ale z ludźmi w ogóle. Ze wszech miar warto podjąć tę wyprawę. Tym bardziej, że na każdym etapie – w stylu wysokiej klasy coachinguwspieranas będą i dopingować, pełne empatii Autorki.
Kast-Zahn, Annette. Każde dziecko może nauczyć się reguł. Tł. Jadwiga Kurkiewicz-Laskowska. Nowe zaktualiz. wyd. Poznań : Media Rodzina, cop. 2015.
Moje dziecko chce, żeby się nim bez przerwy zajmować! Moje dziecko nie chce jeść! Książka Każde dziecko może nauczyć się reguł to rzetelnie umotywowany i skuteczny zbiór wskazań, jak ukrócić złe zachowanie dziecka i wytyczyć wyraźne granice jego postępowania - słowem: jak nauczyć dziecko niezbędnych reguł, szanując przy tym jego osobowość Autorka przychodzi z pomocą tym, którym troska i intuicja rodzicielska nie wystarczają, by skutecznie rozwiązać codzienne problemy. Zwięźle i jasno ukazuje, jak postępować z niemowlakiem czy kilkulatkiem, by respektował podstawowe zasady, takie jak jedzenie i spanie o stałych porach, sprzątanie po sobie czy samodzielne odrabianie lekcji. Książka mówi, jak bez gróźb i kar pohamować dziecięce wybuchy agresji i przyzwyczaić do regulaminu, nie tłumiąc jednocześnie wyobraźni dziecka i dodając mu odwagi potrzebnej w dorosłym życiu.
Mascolo, Michael. Klasyczne wychowanie : 8 nowoczesnych zasad tradycyjnego wychowania. Tł. Marek Król. Kraków : Wydawnictwo eSPe, 2016.
Poradnik Michaela Mascolo pokazuje, jak uniknąć pułapek bezstresowego wychowania, ale również błędów podejścia zbyt autorytarnego. Autor w sposób niezwykle przystępny wyjaśnia, jak zachować złoty środek między nimi. Sięgając po tradycyjne, sprawdzone zasady, dostosowuje swoje wskazówki do współczesnych realiów. W oparciu o najnowsze badania i mnóstwo konkretnych przykładów z życia prezentuje skuteczną metodę, łączącą miłość i wrażliwość na potrzeby dziecka z dyscypliną i jasnymi zasadami. Przynosi ona realne, długotrwałe efekty. W przeciwieństwie do metody kar i nagród ani nie upokarza, ani nie utwierdza dziecka w postawach roszczeniowych czy interesownych. Pozwala mu wypracować własny zmysł moralny, uczy, jak mierzyć się z przeciwnościami i jak ważna jest troska o innych.
Bronson, Po, Merryman, Ashley. Rewolucja w wychowaniu. Tł. Anna Cichowicz. Warszawa : Świat Książki, 2014.
Wychowywanie dzieci właśnie się zmienia! Ta książka daje nową, rewolucyjną perspektywę spojrzenia na dzieciństwo, która obala konwencjonalną wiedzę. W przeciwieństwie do poradnika dla rodziców "Rewolucja w wychowaniu" dociera do samego sedna tego, jak dorastamy, uczymy się i żyjemy. Odpowiada na wiele pytań, między innymi: Czy chwalić dzieci? Dlaczego dzieci są agresywne i okrutne? Dlaczego dzieci powinny długo spać? Dlaczego nastolatki się buntują? Dlaczego dzieci kłamią?
Nożyńska-Demianiuk, Agnieszka. Savoir-vivre dla najmłodszych, czyli Zasady towarzyskiej ogłady. Poznań : Wydawnictwo IBIS, 2016.
To książka, dzięki której można poznać zasady savoir-vivre'u. W Kodeksie dobrych manier zamieszczono wskazówki, w jaki sposób należy się zachować w różnych miejscach i sytuacjach, np. na szkolnym korytarzu, w bibliotece, na ulicy, w autobusie lub podczas jazdy windą. Każdy z nas chciałby, aby postrzegano go jako dobrze wychowanego człowieka, dlatego warto stosować zasady savoir-vivre'u w domu, w szkole, w pracy, na ulicy i w każdym innym miejscu. Z książki tej można dowiedzieć się np. dlaczego warto się uśmiechać, czy w każdej sytuacji można swobodnie rozmawiać przez telefon komórkowy, w jaki sposób można bezpiecznie korzystać z internetu lub kto pierwszy powinien powiedzieć "dzień dobry". Piękne, kolorowe ilustracje i zabawne wierszyki powodują, że poznawanie zasad savoir-vivre'u staje się doskonałą zabawą.
Piotrowska, Aleksandra, Stanisławska, Irena A. Szczęśliwe dziecko czyli Jak uniknąć najczęstszych błędów wychowawczych. Warszawa : Wydawnictwo Zielona Sowa, 2016.
Nie da się stworzyć skutecznej instrukcji obsługi dziecka, ale zawsze warto się doskonalić w roli rodzica!
Aby dziecko miało szczęśliwe dzieciństwo, potrzebuje nie tylko kochających, ale spokojnych, w miarę pewnych siebie rodziców. Bycia rodzicem – nie idealnym, ale wystarczająco dobrym – można się nauczyć. Jeśli zatem zastanawiasz się nad tym, jakie błędy popełniasz, będąc kochającym, pełnym dobrych intencji rodzicem, jeśli nie chcesz być rodzicem nadmiernie surowym, wymagającym albo – wprost przeciwnie – ochraniającym dziecko ponad miarę i chcesz rozsądnie posługiwać się nagrodami i karami w wychowaniu – ta książka jest dla Ciebie.
Reischer, Erica. Tak to robią wspaniali rodzice : 75 rad, jak wychować szczęśliwe dziecko. Tł. Katarzyna Misiak. Warszawa : Wydawnictwo Czarna Owca, 2017.
"Jak to robią wspaniali rodzice" to wszystko, co powinieneś wiedzieć o wychowaniu dzieci. To 75 skondensowanych rad, przystępnych i łatwych do zastosowania na co dzień. To mapa, po którą będziesz sięgać zawsze, gdy poczujesz się zagubiony.
Psycholog Erica Reischer, bazując na latach badań i własnym rodzicielskim doświadczeniu, zebrała cenne wskazówki dotyczące wychowania dzieci z przykładami zaczerpniętymi z życia, pomocnymi technikami i narzędziami, które można zastosować natychmiast.
Gray, Peter. Wolne dzieci : jak zabawa sprawia, że dzieci są szczęśliwsze, bardziej pewne siebie i lepiej się uczą? Tł. Grażyna Chamielec. Podkowa Leśna : Wydawnictwo MiND, cop. 2015.
Dzieci potrzebują zabawy. Potrzebują zabawy z innymi dziećmi bez nadzoru dorosłych. Tylko w takiej zabawie mogą nauczyć się radzenia sobie z emocjami, nawiązywania przyjaźni, rozwiązywania konfliktów i wielu, wielu innych umiejętności.
Zabawa spełnia bardzo ważną funkcję w rozwoju dzieci. Amerykański psycholog Peter Gray dowodzi, że jest ona naturalnym sposobem, w jaki dzieci uczą się, że nie są bezradne. W ten sposób zdobywają nowe umiejętności, radzą sobie z strachem czy złością, poznają możliwości swojego ciała, nawiązują przyjaźnie i znajomości, rozwiązują problemy. Żeby jednak zabawa spełniała swoją funkcję, musi być wolna i pozbawiona nadzoru dorosłych. Tylko wtedy dzieci same mogą ustanawiać reguły, samodzielnie rozwiązywać problemy i zdobywać mnóstwo kompetencji społecznych.
Jenner, Emma. Wychowuj po trochu. Tł. Wojciech Usakiewicz. Warszawa : Burda Publishing Polska, cop. 2014.
Wychowanie dziecka to bezdyskusyjnie poważne wyzwanie – niemal codziennie podejmujesz decyzje i dokonujesz wyborów. Własne doświadczenia z dorastania i rodzinne tradycje mogą być pomocne, ale również obciążające. Rozliczne teorie wychowawcze, panujące tendencje i mody mogą przytępić instynkt rodzicielski i w efekcie zaprowadzić na manowce.
Książka Wychowuj po trochu jest niezwykle cennym zbiorem praktycznych porad, wskazówek, zaleceń oraz instrukcji dotyczących snu, jedzenia, wypoczynku, zabawy, zachowania dziecka, za którymi stoi własne wieloletnie doświadczenie autorki jako specjalistki w kwestiach wychowawczych. Emma Jenner daje rodzicom do ręki konkretne narzędzia. Są to zarówno szczegółowe techniki przydatne w najrozmaitszych codziennych sytuacjach, jak i zrównoważone metody, dzięki którym można ustalić konkretną przyczynę danego problemu i zastosować właściwe rozwiązanie. Sprzyjają one także utrzymywaniu porozumienia i dobrego kontaktu z dzieckiem.
Juul, Jesper. Zamiast wychowania : o sile relacji z dzieckiem. Tł. Dariusz Syska. Podkowa Leśna : Wydawnictwo MiND, cop. 2016.
W osobistej rozmowie Jesper Juul porusza cale bogactwo wątków związanych z wychowaniem dzieci. Poczucie własnej wartości, nauka odpowiedzialności, rozwiązywanie sytuacji konfliktowych, problemy w szkole… ‒ te i wiele innych kwestii pojawiają się w tej książce. Cenne są liczne przykłady z doświadczenia i praktyki poradniczej duńskiego pedagoga, które pozwalają bliżej zrozumieć jego podejście do dzieci i do rożnych problemów w rodzinie.
Juul opowiada o tym, co najważniejsze w relacjach z dziećmi: rezygnacji z pozycji siły i poważnym traktowaniu ich potrzeb. Jedną z nich jest chęć bycia naprawdę dostrzeżonym przez dorosłych. Wbrew pozorom nie jest to wcale łatwe. Podpowiada, jak kochać dzieci, żeby czuły, że są kochane, jak rozwiązywać konflikty rodzące się wokół władzy w rodzinie i jak może wyglądać prawdziwie osobista rozmowa z dzieckiem.