Bielańska, Andżelika. Angielski dla dzieci : piosenki. Warszawa : Edgard, [cop. 2010].
Piosenki do nauki języka angielskiego przez śpiew i zabawę. 14 melodyjnych, łatwo wpadających w ucho piosenek w wykonaniu 7-letniej Brytyjki nie tylko zapoznaje z nowym słownictwem, lecz także doskonali rozumienie ze słuchu oraz prawidłową wymowę. Kolorowe ilustracje ułatwiają zapamiętanie tekstów. W książce znajduje się polskie tłumaczenie oraz zapis nutowy, który idealnie nadaje się do wykorzystania w trakcie zabaw muzyczno-ruchowych, wspólnej gry, śpiewu i tańca. Zamieszczone dodatkowo na płycie wersje karaoke doskonale sprawdzają się zarówno podczas rodzinnego słuchania, jak i podróży samochodem.
Bradway, Lauren, Hill, Barbara Albers. Jak wszechstronnie rozwinąć zdolności dziecka : wybierz najlepsze zajęcia, zabawki, gry, pomoce edukacyjne i sposoby uczenia się dla Twojego dziecka. Tł. Joanna Kuliś. Gdańsk : Harmonia Universalis, 2012.
Książka oferuje setki praktycznych sposobów na wpływanie, rozwijanie, a co najważniejsze maksymalizację zdolności poznawczych dziecka. Autorki najpierw pokazują, jak określić wrodzony styl poznawczy dziecka, a następnie pomagają uważnie wybrać zabawki, gry, oprogramowanie i strategie edukacyjne, które wzmocnią talenty oraz cechy, z którymi maluch przyszedł na świat, a także zdolności wymagające poprawy. Dzięki tej książce rodzice zdobędą wszystkie narzędzia konieczne do pokierowania dzieckiem ku przyszłości pełnej sukcesów.
Adams, Ken. Jak wydobyć geniusza ze swojego dziecka : zabawy i ćwiczenia rozwijające intelekt dzieci w wieku od 0 do 11 lat. Tł. Wojciech Nowicki. Poznań : Publicat, 2011.
Książka wpisuje się w nurt nowoczesnych poradników, bazujących na najnowszych doświadczeniach psychologicznych i metodologicznych. Ken Adams - nauczyciel i autor wielu cenionych publikacji poświęconych nauczaniu - przez wiele lat zajmował się rozwijaniem zdolności dzieci. Ma bogate doświadczenie w pracy z utalentowanymi maluchami i uczniami.
Chcesz, aby twoje dziecko znalazło się wśród najlepszych? Ucz je od najmłodszych lat, korzystając z praktycznych ćwiczeń, zadań i innych pomysłów proponowanych w tej książce.
Dowiedz się, w jaki sposób niemowlęta oraz starsze dzieci uczą się i zdobywają podstawowe umiejętności.
Narysuj emocje : ćwiczenia w rozpoznawaniu i nazywaniu stanów emocjonalnych. Red. Magdalena Hinz. Gdańsk : Wydawnictwo Harmonia, 2017.
Na początku książki pokazano na rysunkach i omówiono podstawowe emocje, uczucia i stany: zadowolenie, radość, smutek, rozpacz, strach, przerażenie, złość, wściekłość, ciekawość, znudzenie, nieśmiałość, pewność siebie, zaskoczenie, wstyd, miłość, wstręt, zmęczenie, cierpienie. W drugiej części publikacji umieszczono ćwiczenia. Pierwsze dotyczą rozpoznawania na obrazkach emocji, uczuć i stanów oraz ich nazywania i samodzielnego przedstawienia za pomocą rysunku mimiki charakterystycznej dla danych uczuć. Kolejne ćwiczenia uczą różnicowania poszczególnych wyrazów twarzy, szczególnie tych najbardziej podobnych, oraz rozpoznawania emocji dobrych i złych. W końcowych zadaniach dziecko łączy twarze i emocje z konkretnymi sytuacjami życiowymi.
Lunardi, Mariella. Poczytajmy : jak rozwijać w dziecku pasję czytania : poradnik. Tł. Stefan Tuszyński. Kraków : Wydawnictwo Franciszkanów "Bratni Zew", cop. 2011.
Krótki i praktyczny poradnik o wspólnym czytaniu książek z dziećmi. Dobre rady, które przeczytasz w dwadzieścia minut i natychmiast możesz zastosować w praktyce. Zajmijmy wygodne miejsce i bądźmy po prostu przez jakiś czas razem. Okazja, aby się lepiej poznawać. Czytanie książek z dziećmi jest kluczem do wejścia w ich świat.
Pękala, Piotr, Foltyniak, Magdalena. Proste eksperymenty dla dzieci. Bielsko-Biała : Wydawnictwo Dragon, cop. 2016.
Eksperymenty to nie tylko dobra zabawa, ale przede wszystkim poznawanie otaczającego nas świata i pobudzanie ciekawości poznawczej u dziecka. W książce zaprezentowano łatwe w wykonaniu i inspirujące do dalszych poszukiwań doświadczenia.
Szłapa, Katarzyna, Tomasik, Iwona, Wrzesiński, Sławomir. Super oko : ćwiczenia usprawniające percepcję wzrokową, koordynację ruchowo-wzrokową i orientację przestrzenną dla dzieci i dorosłych. Gdańsk : Wydawnictwo Harmonia, 2015.
Książka zawiera 52 propozycje zadań polegające na rozpoznaniu i zaznaczeniu konturów różnych przedmiotów i postaci. Publikacja stanowi kompleksowy materiał pomocny w rehabilitacji widzenia, usprawnianiu percepcji wzrokowej, koordynacji wzrokowo-ruchowej oraz orientacji przestrzennej.
Ćwiczenia przeznaczone są zarówno dla dzieci, już od 4 roku życia, jak i dla osób dorosłych.
Mitros, Katarzyna. Urodzony matematyk. Poznań : Wydawnictwo Publicat, cop. 2010.
"Urodzony matematyk" to książka dla rodziców oraz wychowawców grup przedszkolnych. Autorka udowadnia w niej, że nawet najprostsze zabawy mogą mieć walor edukacyjny i wpłynąć na rozwój w mózgu obszarów odpowiedzialnych za zdolności matematyczne. Bawiąc się, dziecko nieświadomie zdobywa wiedzę o przedmiotach policzalnych i niepoliczalnych, bryłach i figurach płaskich, uczy się segregowania obiektów czy zaznajamia z ułamkami. Tworząc książkę, szczególną uwagę zwracamy na: - kolorowe fotografie, które powstały w trakcie autentycznej zabawy dzieci; propozycje autorki zostały zweryfikowane przez maluchy - sposób prezentacji materiału - dłuższe zabawy zostały podzielone na etapy, autorka wyraźnie wskazuje czytelnikowi, jakie jest znaczenie danej zabawy i proponuje dodatkowe aktywności.
Paruszewska, Joanna. Zdolne dziecko : zabawy ze słowami. Toruń : Wydawnictwo Literat, [2012].
Sytuacją, w której dzieci najszybciej i najchętniej się uczą, jest zabawa. Rodzice powinni wykorzystać każdą okoliczność do tego, by rozwijać zdolności poznawcze dzieci, pamiętając, że rozwijanie inteligencji to najlepsza droga do ich życiowego i szkolnego sukcesu!