Bajki terapeutyczne - zestawienie bibliograficzne za lata 2005-2016
Tematyczne zestawienie bibliograficzne opracowano w oparciu o źródła wiedzy i informacji dostępne w zasobach zgromadzonych w Dolnośląskiej Bibliotece Pedagogicznej we Wrocławiu.
Zestawienie zawiera opisy bibliograficzne artykułów z czasopism, książek oraz dokumentów dźwiękowych.
Olech, Joanna. ArcyBolek. Il. Iwona Cała. Warszawa : Muza SA, 2014.
„ArcyBolek” to opowieść o pochodzącym z rodziny alkoholowej, nieśmiałym chłopcu o imieniu Bolek i jego kolegach ze szkoły.
Dzieci instynktownie wyczuwają, że Bolek jest inny, nic więc dziwnego, że nikt nie chce się z nim zaprzyjaźnić. Pewnego dnia tata Mani dostrzega, że Bolek wspaniale rysuje i zachęca go, i swoją córkę do wzięcia udziału w konkursie plastycznym.
Jest to więc opowieść o przyjaźni, współzawodnictwie i sprawiedliwości oraz o tym, że każdy z nas ma jakiś talent i że warto go w sobie szukać i pielęgnować.
Kaluga, Agnieszka. ChoroWitek. Il. Marianna Jagoda. Warszawa : Muza SA, 2014.
O czym opowiada tom pt. „Chorowitek"? Jest to opowieść o pewnym bardzo chorowitym chłopcu, który nie chodził do szkoły - choć bardzo tego chciał. Bajka opowiada o tym, że w takiej sytuacji trudno jest nawiązać prawdziwą przyjaźń. A przede wszystkim o tym, że zawsze warto próbować, bo… podobnie jak inni bohaterowie naszej serii: Nieśmiałek, Dokuczalska czy Gadulska, każdy - choć zupełnie inny – jest równie ważny!
Molicka, Maria. Bajki terapeutyczne[Dokument dźwiękowy]. [Poznań] : Media Rodzina, cop. 2012.
Jeśli chcesz pomóc dziecku w przezwyciężeniu lęku, gdy boi się przedszkola, szpitala, porzucenia, kompromitacji, gdy ciężko przeżywa konflikty w rodzinie lub pierwszy raz zetknęło się ze śmiercią, słuchaj z nim bajek terapeutycznych. Konstruując świat na poły realny, na poły fantastyczny, bajki te tworzą najbliższą rozumieniu dziecka rzeczywistość, dają wsparcie w sytuacjach kryzysowych i pomagają uporać się z trudnymi emocjonalnie zdarzeniami. Rodzice, terapeuci i wychowawcy zaznajomieni ze stosowanymi w bajkach technikami psychologicznymi będą mogli na ich kanwie tworzyć własne opowiadania, które pomogą uodpornić dziecko na lęk lub znacznie zmniejszyć jego porażające działanie. Autorka Bajek terapeutycznych, Maria Molicka, jest psychologiem od lat pracujący z dziećmi i młodzieżą, członkinią Europejskiego Towarzystwa Psychologii Zdrowia.
Mazan, Maciejka. Bajki terapeutyczne. Il. Beata Zdęba. Warszawa : PWN Wydawnictwo Szkolne sp. z o.o. sp.k., cop. 2017.
Bajki terapeutyczne pokazują, jak radzić sobie z najczęściej pojawiającymi się u dzieci emocjami: nieśmiałość, strach, zazdrość, nieumiejętność współpracy, radość, smutek. Mają na celu uspokojenie emocji, obniżenie lęku, objaśnienie reguł otaczającego świata.
Szaga, Hanna. Bajki terapeutyczne. Kraków : Oficyna Wydawnicza "Impuls", 2014.
O tym, że bajki mają morał, wie każde dziecko. Ale o tym, jak morał wcielić w życie – już niekoniecznie. Każdy z nas pamięta z dzieciństwa przedziwne, magiczne baśnie, z namaszczeniem czytane przez mamę lub babcię. Baśnie, w których mówiące zwierzęta, złośliwe wiedźmy i dobre wróżki czarowały małych odbiorców, zasłuchanych z otwartą buzią. Jak jednak niezwykłe przygody Tomcia Palucha przełożyć na codzienne zmartwienia całkiem zwykłego przedszkolaka? Być może dlatego Hanna Szaga napisała Bajki terapeutyczne, czyli zbiór siedmiu krótkich opowiastek, tytułowych bajeczek, gdzie dzielnymi bohaterami są czasem bardzo nieśmiałe i zagubione przedszkolaki, a w roli złego czarnoksiężnika występują zjawiska doskonale znane małym Czytelnikom: mrok w ciemnym pokoju, autobus, który uciekł, potworna nieśmiałość, która ściska gardło.
Moc jest w nas : bajki terapeutyczne dla dzieci i ich rodziców. Red. Kamila Zdanowicz-Kucharczyk. Kraków : Oficyna Wydawnicza "Impuls", 2016.
Książka powstała, aby pomóc rodzicom, nauczycielom, a także terapeutom w rozmowie z dziećmi na temat nękających ich trudności.
Publikacja skonstruowana jest tak, aby dzieci mogły z niej korzystać razem ze swoimi rodzicami i nauczycielami. Dbając o poczucie bezpieczeństwa dziecka, pomagając mu zrozumieć sens danej opowieści, a także jej terapeutyczny wymiar, opiekunowie mogą dokonać wyboru odpowiedniej bajki oraz wspólnie z dzieckiem ją przepracować. Dzieci w zależności od wieku oraz swoich możliwości czytelniczych mogą podjąć próbę samodzielnego czytania bajki. Będzie to dla nich zabawa i sposób na ćwiczenie umiejętności czytelniczych, jednak same nie są w stanie odbyć procesu terapeutycznego. Terapia może się dokonywać dopiero przy pomocy osoby dorosłej. Dlatego tak ważne jest, aby rodzic lub nauczyciel wraz z dzieckiem pochylił się nad tekstem bajki terapeutycznej.
Kasdepke, Grzegorz. Sama : listy z piwnicy. Il. Kasia Kołodziej. Warszawa : Muza SA, 2014.
O czym poczytamy w tomie Sama. Listy z piwnicy? o pewnej bardzo samotnej dziewczynce, której rodzice są w separacji. O jej mamie, która nie umie sobie poradzić z samotnością. O tacie, do którego Sama bardzo tęskni. I o tym, że czasem zabawki są lepszymi przyjaciółmi niż dorośli. A przede wszystkim o tym, że czasem warto powiedzieć przepraszam , bo…
… podobnie jak inni bohaterowie naszej serii: Nieśmiałek, Dokuczalska, Chorowitek czy Gadulska, k a ż d y j e s t w a ż n y!
Berendt, Joanna, Ryfczyńska, Aneta. Przyjaciele żyrafy : bajki o empatii. Il. Aleksandra Gołębiewska-Słowik. Warszawa : CoJaNaTo Blanka Łyszkowska, cop. 2013.
Wyjątkowość bajek o empatii polega na tym, że nie tylko opisują one świat relacji z perspektywy dziecka, ale także uczą odkrywania i nazywania uczuć oraz potrzeb: tych widocznych, wyrażanych spontanicznie, i tych ukrytych głęboko w sercu. Rozpoznanie uczuć i potrzeb pozwala zaakceptować siebie i innych, jest też niezbędne, by w pełni być sobą, bez czego z kolei niemożliwe jest szczęście.
Berendt, Joanna, Ryfczyńska, Aneta. Tęskniący Zenon i żyrafa, która spadła z krzesła : bajki o empatii. Il. Ewa Beniak-Haremska. Warszawa : CoJaNaTo Blanka Łyszkowska, cop. 2015.
Pierwsze spotkanie z mieszkańcami Leśnego Zakątka pozwoliło małym i dużym Czytelnikom poznać bliżej świat emocji i potrzeb oraz opanować sztukę słuchania sercem tego, co inni mówią i widzenia sercem tego, co robią. To było wzruszające i wzbogacające spotkanie.Tym razem żyrafa Bibi, szakal Zenon i ich mniej lub bardziej kudłaci przyjaciele podzielą się z Wami swoimi zmartwieniami i radościami, tymi największymi, jakich dane jest nam w życiu doświadczyć.Starość, choroba, rozwód rodziców, raniące słowa padające z ust najbliższych o tym wszystkim mieszkańcy Leśnego Zakątka chcą rozmawiać z przyjaciółmi i dawać sobie pełne miłości wsparcie.Będą też dzielić z Wami pierwsze najważniejsze doświadczenia wspólnoty, przyjaźni, odkrywania swojej tożsamości i wyjątkowości.