Na półce biblioterapeuty to biblioteczny projekt rekomendujący w formie podkastu wybrane publikacje biblioterapeutyczne.
To zaproszenie dla nauczycieli bibliotekarzy i pedagogów, którzy poszukują książek przydatnych w biblioterapii. Propozycje tutaj umieszczone mogą okazać się pomocne dla nauczycieli, którzy chcą znaleźć lekturę na dany problem nurtujący uczniów. Albo gdy zechcą Państwo po prostu polecić ciekawą książkę swoim uczniom.
Wszystkie odcinki podcastów można wysłuchać na platformie Spotify - Biblioteczne podcasty
- Co robią uczucia? - Tina Oziewicz, Aleksandra Zając - to książka dla rodziców chcących rozmawiać ze swoimi dziećmi o emocjach. Książka pomaga zrozumieć, że każdy z nas doświadcza różnych uczuć, zarówno pozytywnych, jak i negatywnych i jest to zupełnie normalne - NOWY
- , autor Tomi Ungerer: odpowiedzi na 100 najbardziej nurtujących pytań zadanych przez dzieci", to książka, która prostym językiem, ale w rzeczowy, naukowy sposób tłumacząca pewne zjawiska, a także dostarcza rodzicom gotowych, mądrych odpowiedzi na pytania, które usłyszą od dzieci.
- Philippe Thito, Anna Sarvira: to historia o dziewczynce z Ukrainy w nowej szkole. Sofia uciekła z kraju objętego wojną i ktoś mógłby pomyśleć, że w Polsce, gdzie wojny nie ma, poczuje się bezpiecznie. Alina, a wraz z nią inne dzieci w klasie, próbują zrozumieć, z jakimi emocjami zmaga się ich nowa koleżanka i w jaki sposób mogą jej pomóc autorzy
- Jabłka Pana Peabody'ego, autor Madonna: to prosta i piękna opowieść o tym, co na pozór wydaje się oczywiste, a w rzeczywistości okazuje się być jedynie wyobrażeniem.
- Jesień liścia Jasia, autor Leo Buscaglia: przepiękna opowieść o życiu, przemijaniu i śmierci. Dla każdego, kto nie wie jak rozmawiać z dziećmi o tym trudnym temacie.
- Lenka, Katalin Szegedi: jeden dzień z życia małej Lenki, która z powodu swego pulchnego wyglądu nie jest akceptowana przez rówieśników, a bardzo pragnie przyjaźni i wytrwale jej szuka.
- Moje - nie moje, autorka Liliana Bardijewska: pełna ciepła opowieść o prawdziwej miłości rodzicielskiej i adopcji na kanwie historii bardzo przypominającej "Brzydkie kaczątko".
- Momo, autor Michael Ende: osobliwa historia o złodziejach czasu i dziecku, które zwróciło ludziom skradziony im czas.
- autorka Beatrice Alemagna: opowieść o pięciu bohaterach – z których każdy ma jakiś feler. Jednemu coś nie wychodzi, drugi z czymś sobie nie radzi, a kolejny ogólnie jest jakiś taki… nieudany. Jednak wszyscy dobrze się ze sobą czują, mimo swoich niedoskonałości.
- Przetrwać burzę, autorka Zubrzycka Elżbieta: książka to kompletny poradnik w rodzinnych sytuacjach kryzysowych. Podzielona jest na dwie części. Pierwsza to opowiadanie przeznaczone dla dzieci i młodzieży. Druga część kierowana jest dla rodziców i wychowawców. Znajdziemy w niej przykłady i wskazówki, co powiedzieć dziecku o rozwodzie.
- Tam gdzie spadają anioły, autor Dorota Terakowska: refleksyjna historia o dziewczynce, która straciła swojego Anioła Stróża. Opowieść przedstawiająca różne aspekty życia, te dobre i złe momenty, oraz jaki wpływ na przyszłość mogą mieć nieznaczące dla człowieka w danej chwili zdarzenia
- Wróg, autorzy Davide Cali, Serge Bloch: uniwersalna ksiażka o lapidarnym przekazie.
- Zielony i Nikt, autor Małgorzata Strzałkowska: Pięknie ilustrowane metaforyczne opowiadanie dla dzieci o odwadze do zmian i o tym jak bardzo potrzebujemy kogoś, kto poda nam pomocną dłoń.
Polecamy wykazy literatury z zakresu biblioterapii:
Biblioterapia w procesie rozwijania wartości dzieci i młodzieży
Biblioterapia jako jako odpowiedź literatury na współczesne zagrożenia dzieci i młodzieży
Biblioterapia jako skuteczna forma pomocy dla uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi
Zajęcia biblioterapeutyczne dla edukacji wczesnoszkolnej