logo: Dolnośląska Biblioteka Pedagogiczna we Wrocławiu

Baner Jednostki Oświatowej Samorządu Województwa Dolnosląskiego

dolnyslask 25lat

 Facebook Biblioteki  Twitter Biblioteki  instagram Biblioteki  Odnośnik do Anchor. Podcasty z recenzjami książek  youtube Biblioteki

logo: WikiEduLinki

 logo WEBowa

 logo: IBUK libra

logo: Polona

 

"Biblioteka jako centrum społeczności - rola edukacyjna i kulturalna"

 

29 października 2024 roku zapraszamy do udziału w konferencji "Biblioteka jako centrum społeczności - rola edukacyjna i kulturalna"

Wydarzenie adresowane jest do bibliotekarzy, edukatorów oraz wszystkich osób związanych z rozwojem kultury i edukacji. Współczesne biblioteki odgrywają kluczową rolę nie tylko jako miejsca dostępu do wiedzy, ale także jako centra integracji społecznej, dialogu międzykulturowego i innowacyjnych działań edukacyjnych.

Podczas konferencji omówimy, jak biblioteki mogą skutecznie wspierać rozwój umiejętności społecznych uczniów, w jaki sposób mogą mieć wpływ na rozwój społeczności lokalnych czy budować relacje (także) międzypokoleniowe oraz dlaczego warto promować aktywne uczestnictwo obywatelskie. Wysłuchamy prelekcji, które przybliżą różne formy pracy z czytelnikiem, przedstawią ciekawe wydawnictwa, które można polecić młodszym i starszym uczniom.

Tematyka konferencji obejmie m.in zagadnienia.:

  • Biblioteka chroni źródła - świat rzetelnych i zweryfikowanych informacji powinien być wspólnym dobrem społecznym.
  • Biblioteka jako miejsce promowania wartościowej literatury i budowania relacji z czytelnikami.
  • Biblioteka jako miejsce podejmowania ciekawych dla uczniów działań w odpowiedzi na (z pozoru) niebiblioteczne wyzwania.
  • Współpraca bibliotek z organizacjami pozarządowymi, szkołami i instytucjami kultury i nauki w zakresie działań na rzecz wolności słowa, kreatywnego protestu - jak może pomóc technologia?

Zapraszamy do udziału i wspólnego odkrywania, jak biblioteki mogą stać się sercem swoich społeczności, promując edukację, kulturę i wzajemne zrozumienie.

Formularz zgloszeniowy

 

Program ramowy:

10.00 - rozpoczęcie konferencji i powitanie gości i uczestników

10.10 - 12.00 - wykłady

  • Biblioteka – miejsce mocy. O projekcie Seen and Heard: Young People’s Voices and Freedom of Expression - dr hab. Justyna Deszcz-Tryhubczak, prof. UWr oraz mgr Natalia Jerzak, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu
    • Celem międzynarodowego interdyscyplinarnego projektu „Seen and Heard: Young People’s Voices and Freedom of Expression” (2023-2026) jest zainicjowanie sprawiedliwego i inkluzywnego ruchu społecznego młodych ludzi, którzy wierzą, że wolność wypowiedzi jest podstawowym prawem WSZYSTKICH ludzi. Podejmowane w projekcie działania łączą edukację ze sztuką, kulturą i aktywizmem. Projekt realizowany jest w trzech krajach (Malta, Niemcy i Polska) i opiera się na współpracy ze szkołami, w ramach której prowadzone są badania z udziałem młodych osób w wieku 12–14 lat. Partnerem w projekcie jest również Amnesty International Polska. W pierwszej części naszego wystąpienia prezentujemy cele i metodologię projektu oraz jego dotychczasowy przebieg, w tym warsztat „Czy literatura może nas inspirować do działania”, który przeprowadziliśmy z uczniami Szkoły nr 1 we Wrocławiu. Następnie podzielimy się swoimi refleksjami na temat twórczego buntu jako bardzo ważnego elementu rozwoju młodego człowieka oraz budowania krytycznej postawy obywatelskiej, przywołując swoje doświadczenia z dotychczasowej pracy. Zastanowimy się też wspólnie, jakie znaczenie ma – i może mieć – w tym kontekście właśnie biblioteka, „miejsce mocy”. Postaramy się zainspirować uczestników i uczestniczki do działania, przeniesiemy się też do czasu nastoletnich poszukiwań odpowiedzi na temat własnej tożsamości. Będzie dynamicznie, odżywczo, poruszająco i inspirująco.
  • Wiarygodność informacji w Wikipedii - Leszek Dobrowolski
    • Wikipedia jest największą encyklopedią na świecie, ale nie ma swojego komitetu redakcyjnego. Jak rozpoznać, czy aktualna treść jest wiarygodna i co może zrobić zwykły czytelnik w razie wątpliwości?
  • W bibliotece – młody czytelnik w poszukiwaniu wiarygodnych źródeł informacji - Marta Kulla
    • Edukacja informacyjna kształtuje umiejętność identyfikowania, wyszukiwania, oceniania i korzystania z informacji. Kompetencje informacyjne nigdy nie były tak ważne jak w obecnych czasach. Uczniowie funkcjonują w cyfrowym świecie, doświadczając nierzadko przeciążenia informacyjnego, w związku z czym edukacja informacyjna w bibliotekach, zwłaszcza szkolnych zyskuje zupełnie inny wymiar niż kilka, kilkadziesiąt lat temu. Czy nauczyciel bibliotekarz może stać się przewodnikiem po świecie informacji? Czy może pełnić kluczową rolę w edukacji informacyjnej i kształceniu kompetencji informacyjnych, a jeśli tak to w jaki sposób? W trakcie wystąpienia omówione zostaną strategie poszukiwania informacji wykorzystywane przez dzieci i młodzież. Słuchacze otrzymają praktyczne wskazówki dotyczące działań w zakresie edukacji informacyjnej w bibliotece mającej na celu przygotowanie uczniów do funkcjonowania w społeczeństwie informacyjnym.

12.00-12.30 - przerwa kawowa

12.00-14.30 - wykłady

  • Co warto czytać z nowości dla dzieci i młodzieży - ściąga dla tych, którzy chcą być na bieżąco - Agnieszka Kownatka-Ruszkowska
    • Każdy z nas chciałby mieć bibliotekę z atrakcyjnym dla czytelników księgozbiorem. Niemniej ogromną popularnością wśród młodzieży cieszą się książki, które niekoniecznie chcielibyśmy kupować do naszych zbiorów. Czy ulec presji czytelników i wybrać popularne tytuły? Jak promować wartościową literaturę, a zarazem budować relacje z czytelnikami? Jakie tytuły polecać? Co warto podsunąć młodszym i starszym odbiorcom? Podczas wystąpienia postaramy się rzucić światło na powyższe kwestie.
  • Mandala w edukacji - pomysły na jej wykorzystanie przez bibliotekarzy i nauczycieli - Edyta Kilian
    • Podczas prezentacji przybliżymy istotę mandali, jej walory terapeutyczne, rolę kolorów podczas tworzenia mandali, techniki tworzenia mandali, które można zastosować w pracy z uczniami. Przedstawimy sytuacje, w których warto sięgać po mandalę w czasie zajęć np. w celu rozwijania kreatywności, ale też niwelowania sytuacji stresowych. Uczestnicy poznają także adekwatne zasoby internetowe - gotowe szablony i aplikacje dzięki którym można przygotować mandalę. 
  • Sztuczna inteligencja w bibliotece - szansa czy zagrożenie

 

Biogramy prelegentów:

  • Dr hab. Justyna Deszcz-Tryhubczak, prof. UWr, zajmuje się współczesną literaturą i kulturą dziecięcą, studiami nad dzieciństwem i posthumanizmem. Pracuje w Instytucie Filologii Angielskiej Uniwersytetu Wrocławskiego. Jest współzałożycielką Pracowni Literatury oraz Kultury Dziecięcej i Młodzieżowej w Instytucie Filologii Angielskiej, którą kierowała w latach 2013-2022. Jest także członkinią rady programowej Centrum Badań Literatury dla Dzieci i Młodzieży na Uniwersytecie Wrocławskim. Współprowadziła projekty partycypacyjne z udziałem dzieci i publikowała m.in. na temat badań z dziećmi jako współbadaczami. Uzyskała m.in. stypendium Marii Skłodowskiej-Curie (Komisja Europejska, Horizon 2020), Polsko-Amerykańskiej Komisji Fulbrighta, Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej i Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej. W latach 2017-2021 była członkinią rady wykonawczej International Research Society for Children’s Literature. Od 2018 roku koordynuje (na UWr) program Erasmus Mundus International Master: Children’s Literature, Media & Culture, od 2023 roku - projekt Seen and Heard: Young People’s Voices and Freedom of Expression. Współpracuje z Museum Childhood Ireland i Center for Climate Literacy na University of Minnesota.
  • Mgr Natalia Jerzak jest absolwentką Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu na kierunku grafika i sztuka mediów. Od 14 lat prowadzi warsztaty twórcze dla dzieci i młodzieży oraz dorosłych. Od 2023 pracuje jako edukatorka praw dziecka w dolnośląskich szkołach podstawowych oraz jest aktywnie działającą trenerką WenDo, ucząc dziewczyny i kobiety jak skutecznie stawiać granice. Stale współpracuje z Fundacją Ładne Historie, Fundacją HerStory, a ostatnio również ze Stowarzyszeniem Edukacji Krytycznej. Laureatka kilku prestiżowych nagród: nagrody specjalnej Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za pracę magisterską „Współczesny druk na tkaninie w Polsce”, nagrody głównej wrocławskich uczelni „Pokolenie W” oraz nagrody Prezydenta Miasta „30 kreatywnych Wrocławia” w kategorii „społeczeństwo". Właścicielka marki BananaMama – projektuje skarpetki we wzory i realizuje zlecenia graficzne oraz ilustracje. Kocha występować na scenie i inspirować do działania.
  • Leszek Dobrowolski - z wykształcenia i zawodu architekt oprogramowania. Swoje pierwsze artykuły napisał jeszcze na studiach i towarzyszył Wikipedii od okresu raczkowania po dorosłość. Główny autor kilkuset artykułów. Chętnie zaraża edytowaniem na warsztatach. Sekretarz Komisji Rewizyjnej Stowarzyszenia Wikimedia Polska.
  • Marta Kulla - nauczycielka bibliotekarka Dolnośląskiej Biblioteki Pedagogicznej we Wrocławiu - wydział Wspomagania szkół i placówek oświatowych.
  • Agnieszka Kownatka-Ruszkowskapasjonatka literatury dla dzieci i młodzieży. Swoimi czytelniczymi zachwytami dzieli się na łamach „Biblioteki w Szkole”, najważniejszego czasopisma branżowego, podczas organizowanych przez Akademię Biblioteki W Szkole – webinarów, na Instagramie i w podcastach. Nauczycielka bibliotekarka w Wydziale Wspomagania Edukacji PBW im. KEN w Warszawie. Sekretarzyni Warszawskiego Koła Polskiego Towarzystwa Biblioterapeutycznego. Finalistka Ogólnopolskiego Konkursu Nauczyciel Jutr@ (2022 r.), nagrodzona za pracę wychowawczą m. in. Nagrodą Prezydenta m. st. Warszawy (w 2020 r.) i Mazowieckiego Kuratora Oświaty (w 2015r.).

  • Edyta KIlian - nauczycielka bibliotekarka Dolnośląskiej Biblioteki Pedagogicznej we Wrocławiu - wydział Wspomagania szkół i placówek oświatowych.

 

Współpracujemy:           

 

 

                 logo: Academica   logo: Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich  logo: Dolnośląska Biblioteka Cyfrowa  logo: Instyt Informacji Naukowej i Bibliotekoznawstwa Uniwersytetu Wrocławskiego  logo: Dolnośląskie Towarzystwo Regionalne   logo: Centrum Edukacji Kulturalnej Dzieci i Młodzieży   Odnośnik do Nukat

 

 

 

Kontakt

Centrala:
symbol słuchawkaB
71 377 28 01
Czytelnia:
symbol słuchawkaB
71 377 28 04
Wypożyczalnia:
symbol słuchawkaB
71 377 28 03

Dolnośląskie biblioteki pedagogiczne

Biuletyn Informacji Publicznej

epuap logo