29 października 2024 roku zapraszamy do udziału w konferencji "Biblioteka jako centrum społeczności - rola edukacyjna i kulturalna"
Wydarzenie adresowane jest do bibliotekarzy, edukatorów oraz wszystkich osób związanych z rozwojem kultury i edukacji. Współczesne biblioteki odgrywają kluczową rolę nie tylko jako miejsca dostępu do wiedzy, ale także jako centra integracji społecznej, dialogu międzykulturowego i innowacyjnych działań edukacyjnych.
Podczas konferencji omówimy, jak biblioteki mogą skutecznie wspierać rozwój umiejętności społecznych uczniów, w jaki sposób mogą mieć wpływ na rozwój społeczności lokalnych czy budować relacje (także) międzypokoleniowe oraz dlaczego warto promować aktywne uczestnictwo obywatelskie. Wysłuchamy prelekcji, które przybliżą różne formy pracy z czytelnikiem, przedstawią ciekawe wydawnictwa, które można polecić młodszym i starszym uczniom.
Tematyka konferencji obejmie m.in zagadnienia.:
- Biblioteka chroni źródła - świat rzetelnych i zweryfikowanych informacji powinien być wspólnym dobrem społecznym.
- Biblioteka jako miejsce promowania wartościowej literatury i budowania relacji z czytelnikami.
- Biblioteka jako miejsce podejmowania ciekawych dla uczniów działań w odpowiedzi na (z pozoru) niebiblioteczne wyzwania.
- Współpraca bibliotek z organizacjami pozarządowymi, szkołami i instytucjami kultury i nauki w zakresie działań na rzecz wolności słowa, kreatywnego protestu - jak może pomóc technologia?
Zapraszamy do udziału i wspólnego odkrywania, jak biblioteki mogą stać się sercem swoich społeczności, promując edukację, kulturę i wzajemne zrozumienie.
Pismo z zaproszeniem na konferencję
Program:
10.00 - rozpoczęcie konferencji i powitanie gości i uczestników
10.10-10.55 - Biblioteka – miejsce mocy. O projekcie Seen and Heard: Young People’s Voices and Freedom of Expression - dr hab. Justyna Deszcz-Tryhubczak, prof. UWr oraz mgr Natalia Jerzak, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu
- Celem międzynarodowego interdyscyplinarnego projektu „Seen and Heard: Young People’s Voices and Freedom of Expression” (2023-2026) jest zainicjowanie sprawiedliwego i inkluzywnego ruchu społecznego młodych ludzi, którzy wierzą, że wolność wypowiedzi jest podstawowym prawem WSZYSTKICH ludzi. Podejmowane w projekcie działania łączą edukację ze sztuką, kulturą i aktywizmem. Projekt realizowany jest w trzech krajach (Malta, Niemcy i Polska) i opiera się na współpracy ze szkołami, w ramach której prowadzone są badania z udziałem młodych osób w wieku 12–14 lat. Partnerem w projekcie jest również Amnesty International Polska. W pierwszej części naszego wystąpienia prezentujemy cele i metodologię projektu oraz jego dotychczasowy przebieg, w tym warsztat „Czy literatura może nas inspirować do działania”, który przeprowadziliśmy z uczniami Szkoły nr 1 we Wrocławiu. Następnie podzielimy się swoimi refleksjami na temat twórczego buntu jako bardzo ważnego elementu rozwoju młodego człowieka oraz budowania krytycznej postawy obywatelskiej, przywołując swoje doświadczenia z dotychczasowej pracy. Zastanowimy się też wspólnie, jakie znaczenie ma – i może mieć – w tym kontekście właśnie biblioteka, „miejsce mocy”. Postaramy się zainspirować uczestników i uczestniczki do działania, przeniesiemy się też do czasu nastoletnich poszukiwań odpowiedzi na temat własnej tożsamości. Będzie dynamicznie, odżywczo, poruszająco i inspirująco.
10.55-11.40 - AI w pracy bibliotekarza - Łukasz Braun, Fundacja Good Culture
- Wystąpienie przybliży, czym są algorytmy AI, jak działają oraz w czym przypominają, a w czym różnią się od ludzkiej inteligencji. Omówione zostaną zastosowania narzędzi AI, na czele z ChatGPT, w edukacji oraz wyzwania związane z etyką, prawem autorskim i ochroną danych. Zostaną wskazane sposoby, w jakie AI może wspierać kreatywność oraz efektywność działań bibliotekarzy i nauczycieli. Przykłady narzędzi AI obejmą wsparcie pracy własnej, promocję oraz realizację działań animacyjnych i edukacyjnych.
11.40-12.10 - Wiarygodność informacji w Wikipedii - Leszek Dobrowolski, wolontariusz Wikipedii
- Wikipedia jest największą encyklopedią na świecie, ale nie ma swojego komitetu redakcyjnego. Jak rozpoznać, czy aktualna treść jest wiarygodna i co może zrobić zwykły czytelnik w razie wątpliwości?
12.10-12.20 - Literatura [motywacyjna] w zasięgu ręki - Wrocławskie Wydawnictwo EMKA
- Wielka siła argumentacji, hołdowanie wiedzy, niekłamana chęć niesienia pomocy ludziom, wreszcie klarowny, komunikatywny język.
12.20-12.50 - przerwa - zapraszamy: na kawę, do zapoznania się z wydawnictwami wrocławskiej EMKI i obejrzenia prac pani Anity Gybej
12.50-13.00 - "Impresje". Wystawa Fotografii - Anita Gybej
- "Pracuję w szkole podstawowej jako bibliotekarka. Fotografia jako sposób wyrażenia emocji pociągała mnie od dzieciństwa, ale za aparat świadomie chwyciłam około 30 lat temu. Fotografie zmieniały się wraz ze mną. Przeszłam przez etap samodzielnego wywoływania fotografii i fascynacji programami graficznymi poprzez portrety do abstrakcji. Fotografia uczyła mnie akceptacji tego co jest. Zmieniały się moje fotograficzne fascynacje i ja zmieniałam się również, ale cały czas jest we mnie mała, wrażliwa dziewczynka. To dla niej tworzę."
13.00-13.30 - Co warto czytać z nowości dla dzieci i młodzieży - ściąga dla tych, którzy chcą być na bieżąco - Agnieszka Kownatka-Ruszkowska, nauczycielka bibliotekarka w Wydziale Wspomagania Edukacji PBW im. KEN w Warszawie
- Każdy z nas chciałby mieć bibliotekę z atrakcyjnym dla czytelników księgozbiorem. Niemniej ogromną popularnością wśród młodzieży cieszą się książki, które niekoniecznie chcielibyśmy kupować do naszych zbiorów. Czy ulec presji czytelników i wybrać popularne tytuły? Jak promować wartościową literaturę, a zarazem budować relacje z czytelnikami? Jakie tytuły polecać? Co warto podsunąć młodszym i starszym odbiorcom? Podczas wystąpienia postaramy się rzucić światło na powyższe kwestie.
13.30-13.50 - Storylelling i gamifikacja w praktyce szkoły - Alicja Krawczyńska, Fundacja Good Culture
- Jak budować zaangażowanie młodzieży wokół wydarzenia czy postaci, czy nawet przedmiotu? Najkrótsza odpowiedź brzmi: wykorzystując mechanizmy storytellingu i elementy gamifikacji. Podczas prezentacji zostaną omówione dwa scenariusze lekcji i zajęć bibliotecznych na podstawie innowacyjnych wrocławskich projektów, w których opracowano mobilne gry terenowe typu Pokemon Go. „MODERNIZM TALKING” to quest dla młodzieży licealnej, mający na celu odkrywanie i promowanie dziedzictwa architektury modernizmu. W ramach projektu „MOZART” powstało pięciu edukacyjnych gier o treściach biologicznych, dla klas 6-8 SP i Licealistów. Oba projekty wspierają nowoczesne formy edukacji młodzieży.
13.50-14.10 - W bibliotece – młody czytelnik w poszukiwaniu wiarygodnych źródeł informacji - Marta Kulla, nauzycielka bibliotekarka DBP we Wrocławiu
- Edukacja informacyjna kształtuje umiejętność identyfikowania, wyszukiwania, oceniania i korzystania z informacji. Kompetencje informacyjne nigdy nie były tak ważne jak w obecnych czasach. Uczniowie funkcjonują w cyfrowym świecie, doświadczając nierzadko przeciążenia informacyjnego, w związku z czym edukacja informacyjna w bibliotekach, zwłaszcza szkolnych zyskuje zupełnie inny wymiar niż kilka, kilkadziesiąt lat temu. Czy nauczyciel bibliotekarz może stać się przewodnikiem po świecie informacji? Czy może pełnić kluczową rolę w edukacji informacyjnej i kształceniu kompetencji informacyjnych, a jeśli tak to w jaki sposób? W trakcie wystąpienia omówione zostaną strategie poszukiwania informacji wykorzystywane przez dzieci i młodzież. Słuchacze otrzymają praktyczne wskazówki dotyczące działań w zakresie edukacji informacyjnej w bibliotece mającej na celu przygotowanie uczniów do funkcjonowania w społeczeństwie informacyjnym.
14.10-14.30 - Mandala w edukacji - pomysły na jej wykorzystanie przez bibliotekarzy i nauczycieli - Edyta Kilian
- Podczas prezentacji przybliżymy istotę mandali, jej walory terapeutyczne, rolę kolorów podczas tworzenia mandali, techniki tworzenia mandali, które można zastosować w pracy z uczniami. Przedstawimy sytuacje, w których warto sięgać po mandalę w czasie zajęć np. w celu rozwijania kreatywności, ale też niwelowania sytuacji stresowych. Uczestnicy poznają także adekwatne zasoby internetowe - gotowe szablony i aplikacje dzięki którym można przygotować mandalę.
14.30 - Podsumowanie konferencji
Biogramy prelegentów:
- Dr hab. Justyna Deszcz-Tryhubczak, prof. UWr, zajmuje się współczesną literaturą i kulturą dziecięcą, studiami nad dzieciństwem i posthumanizmem. Pracuje w Instytucie Filologii Angielskiej Uniwersytetu Wrocławskiego. Jest współzałożycielką Pracowni Literatury oraz Kultury Dziecięcej i Młodzieżowej w Instytucie Filologii Angielskiej, którą kierowała w latach 2013-2022. Jest także członkinią rady programowej Centrum Badań Literatury dla Dzieci i Młodzieży na Uniwersytecie Wrocławskim. Współprowadziła projekty partycypacyjne z udziałem dzieci i publikowała m.in. na temat badań z dziećmi jako współbadaczami. Uzyskała m.in. stypendium Marii Skłodowskiej-Curie (Komisja Europejska, Horizon 2020), Polsko-Amerykańskiej Komisji Fulbrighta, Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej i Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej. W latach 2017-2021 była członkinią rady wykonawczej International Research Society for Children’s Literature. Od 2018 roku koordynuje (na UWr) program Erasmus Mundus International Master: Children’s Literature, Media & Culture, od 2023 roku - projekt Seen and Heard: Young People’s Voices and Freedom of Expression. Współpracuje z Museum Childhood Ireland i Center for Climate Literacy na University of Minnesota.
- Mgr Natalia Jerzak jest absolwentką Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu na kierunku grafika i sztuka mediów. Od 14 lat prowadzi warsztaty twórcze dla dzieci i młodzieży oraz dorosłych. Od 2023 pracuje jako edukatorka praw dziecka w dolnośląskich szkołach podstawowych oraz jest aktywnie działającą trenerką WenDo, ucząc dziewczyny i kobiety jak skutecznie stawiać granice. Stale współpracuje z Fundacją Ładne Historie, Fundacją HerStory, a ostatnio również ze Stowarzyszeniem Edukacji Krytycznej. Laureatka kilku prestiżowych nagród: nagrody specjalnej Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za pracę magisterską „Współczesny druk na tkaninie w Polsce”, nagrody głównej wrocławskich uczelni „Pokolenie W” oraz nagrody Prezydenta Miasta „30 kreatywnych Wrocławia” w kategorii „społeczeństwo". Właścicielka marki BananaMama – projektuje skarpetki we wzory i realizuje zlecenia graficzne oraz ilustracje. Kocha występować na scenie i inspirować do działania.
- Łukasz Braun – ekspert w dziedzinie generatywnej sztucznej inteligencji AI, nowych mediów i marketingu cyfrowego. Badacz kultury, magister etnologii i antropologii kulturowej, absolwent doktoranckich studiów nauk o kulturze na Uniwersytecie Wrocławskim. Od lat związany z sektorem kultury, gdzie z powodzeniem koordynuje projekty edukacyjne i kulturalne oraz inicjatywy na rzecz ochrony i promocji dziedzictwa kulturowego. Specjalizuje się w komunikacji wizualnej i nowoczesnych formach multimedialnych, takich jak grafika, film i prezentacje. Jako project manager i szkoleniowiec w Fundacji Good Culture odpowiada za wdrażanie innowacyjnych technologii oraz rozwój narzędzi komunikacyjnych w instytucjach kultury. Pasjonat nowych technologii oraz ich wpływu na kształtowanie współczesnej rzeczywistości społeczno-kulturowej.
- Leszek Dobrowolski - z wykształcenia i zawodu architekt oprogramowania. Swoje pierwsze artykuły napisał jeszcze na studiach i towarzyszył Wikipedii od okresu raczkowania po dorosłość. Główny autor kilkuset artykułów. Chętnie zaraża edytowaniem na warsztatach. Sekretarz Komisji Rewizyjnej Stowarzyszenia Wikimedia Polska.
- Wrocławskie Wydawnictwo EMKA istnieje od kilkunastu lat. Wydaje książki głównie związane z Wrocławiem i Dolnym Śląskiem. Współpracuje z autorami i ilustratorami zarówno znanymi (Mariusz Urbanek, Maciej Łagiewski, Wojciech Chądzyński) jak i debiutantami (Monika Kupiec, Aleksandra Górak, Justyna Rapacz).
Do tej pory we Wrocławskim Wydawnictwie ukazało się około 50 tytułów tematycznie związanych z Wrocławiem i kilka z Dolnym Śląskiem. Łącznie z dodrukami jest to około 180 000 egzemplarzy, czyli co najmniej 100 palet! Wśród tych tytułów są bestselery: Wrocław. Wędrówka przez wieki Macieja Łagiewskiego, Wrocław. Wydarzenia niezwykłe Wojciecha Chądzyńskiego, Elementarz Wrocławia Marioli Jarockiej, Wrocławskich krasnali historie prawdziwe i Mostek czarownic Mariusza Urbanka, Mroczne legendy Wrocławia Moniki Kupiec i wiele innych publikacji, bez których rynek wydawniczy Wrocławia byłby bardzo ubogi. Czytajmy zatem książki. Odkrywajmy naszą małą ojczyznę sami i pomóżmy dzieciom ją odkrywać naszym dzieciom. - Anita Gybej - nauczycielka bibliotekarka w szkole podstawowej, fotografka z pasją
- Alicja Krawczyńska - doświadczony marketing i projekt manager. Swoim doświadczeniem łączy świat biznesu, kultury i nauki. Zajmowała się projektami e-commerce, współpracowała z instytucjami kultury i organizacjami pozarządowymi. Jest zwolenniczą adaptacji zwinnych metod zarządzania do projektów kulturalnych. Posiada certyfikaty PSM I, PSPO I organizacji Scrum.org, PRINCE 2 Foundation. Alicja Krawczyńska jest doktorantką na Politechnice Wrocławskiej w obszarze Nauki o Zarządzaniu i Jakości. Zajmuje się zarządzaniem ryzykiem w Scrumie. W Good Games pełni rolę Project Managera. Prowadzi szkolenia z gamifikacji w kulturze, warsztaty z młodzieżą, organizuje i nadzoruje mobilne gry i questy, współpracując z bibliotekami, ośrodkami kultury, muzeami.
- Agnieszka Kownatka-Ruszkowska – pasjonatka literatury dla dzieci i młodzieży. Swoimi czytelniczymi zachwytami dzieli się na łamach „Biblioteki w Szkole”, najważniejszego czasopisma branżowego, podczas organizowanych przez Akademię Biblioteki W Szkole – webinarów, na Instagramie i w podcastach. Nauczycielka bibliotekarka w Wydziale Wspomagania Edukacji PBW im. KEN w Warszawie. Sekretarzyni Warszawskiego Koła Polskiego Towarzystwa Biblioterapeutycznego. Finalistka Ogólnopolskiego Konkursu Nauczyciel Jutr@ (2022 r.), nagrodzona za pracę wychowawczą m. in. Nagrodą Prezydenta m. st. Warszawy (w 2020 r.) i Mazowieckiego Kuratora Oświaty (w 2015r.).
- Marta Kulla - nauczycielka bibliotekarka Dolnośląskiej Biblioteki Pedagogicznej we Wrocławiu - wydział Wspomagania szkół i placówek oświatowych. Koordynatorka sieci współpracy i samokształcenia „Jak aktywnie pracować ze współczesnym czytelnikiem?”. Zajmuje się edukacją czytelniczą dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym.
- Edyta KIlian - nauczycielka bibliotekarka Dolnośląskiej Biblioteki Pedagogicznej we Wrocławiu - wydział Wspomagania szkół i placówek oświatowych. Współtworczyni wielu multimedialnych materiałów edukacyjnych (WebowaDBP oraz Uczymy się razem). Wykorzystuje picture booki do pracy z dziećmi - cykl zajęć Gra z wyobraźnią.