logo: Dolnośląska Biblioteka Pedagogiczna we Wrocławiu

Baner Jednostki Oświatowej Samorządu Województwa Dolnosląskiego

dolnyslask 25lat

 Facebook Biblioteki  Twitter Biblioteki  instagram Biblioteki  Odnośnik do Anchor. Podcasty z recenzjami książek  youtube Biblioteki

logo: WikiEduLinki

 logo WEBowa

 logo: IBUK libra

logo: Polona

Drodzy Czytelnicy,

SCM-plakat konferencji metodycznej W Międzynarodowym Miesiącu Bibliotek Szkolnych, jak co roku mamy przyjemność zaprosić Was na XVII Konferencję z cyklu Szkolne Centrum Multimedialne, w tym roku pt. "Biblioteka, wiedza, informacja – kluczem do rozwijania kompetencji przyszłości".

Żyjemy w erze, w której ilość dostępnej wiedzy i informacji nie ma precedensu. Digitalizacja, globalizacja i szybki rozwój technologii informatycznych zmieniają nasz sposób przyswajania wiedzy i korzystania z informacji. Wiedza stała się surowcem kluczowym dla rozwoju gospodarczego, społecznego i osobistego. Jednak, aby efektywnie wykorzystać ten surowiec, potrzebujemy odpowiednich kompetencji przyszłości.

Biblioteki, tradycyjnie traktowane jako miejsca przechowywania książek, przeszły ogromną transformację. Dziś są one centrami wiedzy i informacji, które oferują nowoczesne narzędzia i technologie, wspomagające naukę, badania i rozwijanie kompetencji. Wielu bibliotekarzy, edukatorów i naukowców pracuje nad tym, aby biblioteki stały się strategicznymi partnerami w procesie kształcenia i rozwoju społecznego.

Nasza konferencja ma na celu zgłębienie tych kwestii oraz promowanie dyskusji na temat roli bibliotek, wiedzy i informacji w tworzeniu kompetencji przyszłości. Będziemy się przyglądać zarówno wyzwaniom, jak i możliwościom, jakie niesie ze sobą to dynamiczne otoczenie informacyjne.

Relacja z konferencji dostępna w Archiwum wydarzeń

 

Data: 26 października 2023

Godzina: zaczynamy o 10.00

Miejsce: Dolnośląska Biblioteka Pedagogiczna we Wrocławiu, ul. S. Worcella 25-27 (konferencja stacjonarna)

 

Program

  • 10:00 - Powitanie uczestników i uroczyste otwarcie konferencji.
  • 10:05-11:50 - Wykłady 

10.05-10.40 - Supermoce XXI wieku - czyli o kompetencjach jutra - Magdalena Brewczyńska
Zagadnienia:
1. Budowanie fundamentów kompetencyjnych w kontekście stałych zmian.
2. Co jest potrzebne, aby rozwijać się?
3. W jaki sposób wyprzedzić zmianę?

10-40-11.20 - Jak Wikipedia zmienia świat? Kompetencje XXI wieku rozwijane w szkole poprzez Wikipedię i jej projekty siostrzaneWioletta Matusiak  

Celem mojego wystąpienia będzie zaprezentowanie Wikipedii i jej projektów siostrzanych jako narzędzi pracy projektowej dla ambitnego nauczyciela/lki oraz zainspirowanie nauczycieli/lek do rozwijania kompetencji 4K u swoich uczniów za pomocą Wikipedii i jej projektów siostrzanych. Podczas wystąpienia omówię koncepcję kompetencji 4K - krytyczne myślenie, kreatywność, komunikacja, kooperacja - opowiem o pięciu filarach Wikipedii oraz przedstawię na wybranych przykładach działania projektowe prowadzone w szkołach. 

11.20-12.00 - Czy i jakiej edukacji regionalnej dziś potrzebujemy?dr hab. Izolda Topp-Wójtowicz  

Zmiany w sposobie rozumienia przeszłości i znaczenia wiedzy o niej w budowaniu tożsamości regionu, rola jaką we współczesnym świecie odgrywa nie tyle zamieszkiwanie w świecie, co surfowanie w sieci -  to wyzwanie dla tradycyjnych modeli edukacji regionalnej. Powinno być ono jak najszybciej podjęte, a ważny udział w kształtowaniu nowego modelu edukacji regionalnej mogą mieć bibliotekarze i biblioteki. Jego wypracowanie wymaga współpracy z lokalnymi pasjonatami i miłośnikami regionu, do których należą przedstawiciele różnych pokoleń. W jakie kompetencje kulturowe wyposażać ma edukacja regionalna i jakich kompetencji potrzebują sami edukatorzy to pytanie przed jakim dziś stoimy.   

  • Przerwa 
  • 12:30-13:30 - Wykłady 

12.30-13.00 - Kreatywność jako kluczowa kompetencja przyszłości - warto znaleźć dla niej miejsce we współczesnej edukacji - Agnieszka Stachowiak, pedagog, trener Międzynarodowej Olimpiady Kreatywności

Czym jest kreatywność? Czy w obecnej szkole jest na nią miejsce? Czy współczesny uczeń, w szkole, w której testy sprawdzane są przy pomocy „klucza”, potrafi i może jeszcze być kreatywny?
Kreatywność jako jedna z najważniejszych kompetencji przyszłości, powinna być rozwijana każdym kroku. Czy nauczyciele, rodzice, osoby pracujące w bibliotekach i prowadzące dodatkowe zajęcia dla dzieci, potrafią to robić? Jak rozwijać kreatywność dzieci w dobie skompresowanych informacji z Internetu i wypracowań na 200 słów? Jak pracować z dziećmi w szkole, domu i podczas zajęć dodatkowych, aby kreatywność jako kluczowa kompetencja przyszłości stała się dla nich narzędziem, którego swobodnie używają? Na te i inne pytania postaram się odpowiedzieć podczas mojego krótkiego spotkania z Państwem.

13.00-13.30 - Między czytaniem i… czytaniem. Rozwijanie kompetencji uczniów w szkole ponadpodstawowej - Ewa Obara-Grączewska 

Przed współczesnym uczniem otworzył się ogromny świat informacji i możliwości ich przetwarzania, a z drugiej strony ten sam młody człowiek bywa zamknięty w sztywnych ramach systemu edukacji, wyznaczanych podstawą programową i presją czasu, by ją realizować. Poszukując balansu między nieuniknionym udziałem w rewolucji technologicznej a potrzebami wspierania również miękkich kompetencji uczniów, można znaleźć pomysł na uczenie ich krytycznego myślenia, odpowiedzialności i budowania relacji. Do takiej nauki życia zaprasza reportaż.

  •  13:40-14:30 - Biblioteczne „gniazda inspiracji” w rozwijaniu kompetencji przyszłości - zespołowa twórcza praca uczestników z moderatorem

Zagadnienia:
- Analityczne myślenie
- Kreatywność i wyobraźnia
- Krytyczne myślenie
- Cyfrowe projekty
- Aktywne uczenie się

  • 14:30-14:55 - Przedstawienie wyników pracy i dyskusja
  • Zakończenie konferencji

 Uwaga: program konferencji może ulec zmianie.

 

Informacje

  • Dlaczego warto wziąć udział?

Poznasz najnowsze trendy związane z rolą bibliotek w społeczeństwie informacyjnym.
Wymienisz doświadczenia z innymi pasjonatami wiedzy i informacji.
Usłyszysz prezentacje ekspertów z różnych dziedzin.
Zdobędziesz inspiracje do rozwoju własnych kompetencji.

Nie przegap tej okazji na poszerzenie swojej wiedzy i zrozumienie, jak ważna jest biblioteka jako miejsce rozwijania kompetencji przyszłości. Zapraszamy do udziału i do wspólnej podróży przez świat wiedzy i informacji!

 

Kontakt: Beata Malentowicz, e-mail: b.malentowicz@wroclaw, dbp wroc.pl; tel 530 343 802, 71 377 28 19

 

Współpracujemy:           

 

 

                 logo: Academica   logo: Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich  logo: Dolnośląska Biblioteka Cyfrowa  logo: Instyt Informacji Naukowej i Bibliotekoznawstwa Uniwersytetu Wrocławskiego  logo: Dolnośląskie Towarzystwo Regionalne   logo: Centrum Edukacji Kulturalnej Dzieci i Młodzieży   Odnośnik do Nukat

 

 

 

Kontakt

Centrala:
symbol słuchawkaB
71 377 28 01
Czytelnia:
symbol słuchawkaB
71 377 28 04
Wypożyczalnia:
symbol słuchawkaB
71 377 28 03

Dolnośląskie biblioteki pedagogiczne

Biuletyn Informacji Publicznej

epuap logo