logo: Dolnośląska Biblioteka Pedagogiczna we Wrocławiu

Baner Jednostki Oświatowej Samorządu Województwa Dolnosląskiego

 

                logo: WikiEduLinki

 

                logo WEBowa

 

                logo: IBUK libra

 

               logo: Polona

SCM - Biblioteka, wiedza, informacja kluczem do rozwijania kompetencji przyszłości

Drodzy Czytelnicy,

SCM-plakat konferencji metodycznej W Międzynarodowym Miesiącu Bibliotek Szkolnych, jak co roku mamy przyjemność zaprosić Was na XVII Konferencję z cyklu Szkolne Centrum Multimedialne, w tym roku pt. "Biblioteka, wiedza, informacja – kluczem do rozwijania kompetencji przyszłości".

Żyjemy w erze, w której ilość dostępnej wiedzy i informacji nie ma precedensu. Digitalizacja, globalizacja i szybki rozwój technologii informatycznych zmieniają nasz sposób przyswajania wiedzy i korzystania z informacji. Wiedza stała się surowcem kluczowym dla rozwoju gospodarczego, społecznego i osobistego. Jednak, aby efektywnie wykorzystać ten surowiec, potrzebujemy odpowiednich kompetencji przyszłości.

Biblioteki, tradycyjnie traktowane jako miejsca przechowywania książek, przeszły ogromną transformację. Dziś są one centrami wiedzy i informacji, które oferują nowoczesne narzędzia i technologie, wspomagające naukę, badania i rozwijanie kompetencji. Wielu bibliotekarzy, edukatorów i naukowców pracuje nad tym, aby biblioteki stały się strategicznymi partnerami w procesie kształcenia i rozwoju społecznego.

Nasza konferencja ma na celu zgłębienie tych kwestii oraz promowanie dyskusji na temat roli bibliotek, wiedzy i informacji w tworzeniu kompetencji przyszłości. Będziemy się przyglądać zarówno wyzwaniom, jak i możliwościom, jakie niesie ze sobą to dynamiczne otoczenie informacyjne.

Data: 26 października 2023

Godzina: zaczynamy o 10.00

Miejsce: Dolnośląska Biblioteka Pedagogiczna we Wrocławiu, ul. S. Worcella 25-27 (konferencja stacjonarna)

Formularz rejestracyjny

 

Program

  • 10:00 - Powitanie uczestników i uroczyste otwarcie konferencji.
  • 10:05-11:50 - Wykłady 

Supermoce XXI wieku - czyli o kompetencjach jutra - Magdalena Brewczyńska
Zagadnienia:
1. Budowanie fundamentów kompetencyjnych w kontekście stałych zmian.
2. Co jest potrzebne, aby rozwijać się?
3. W jaki sposób wyprzedzić zmianę?

- Jak Wikipedia zmienia świat? Kompetencje XXI wieku rozwijane w szkole poprzez Wikipedię i jej projekty siostrzaneWioletta Matusiak 

Celem mojego wystąpienia będzie zaprezentowanie Wikipedii i jej projektów siostrzanych jako narzędzi pracy projektowej dla ambitnego nauczyciela/lki oraz zainspirowanie nauczycieli/lek do rozwijania kompetencji 4K u swoich uczniów za pomocą Wikipedii i jej projektów siostrzanych. Podczas wystąpienia omówię koncepcję kompetencji 4K - krytyczne myślenie, kreatywność, komunikacja, kooperacja - opowiem o pięciu filarach Wikipedii oraz przedstawię na wybranych przykładach działania projektowe prowadzone w szkołach. 

- Czy i jakiej edukacji regionalnej dziś potrzebujemy?dr hab. Izolda Topp-Wójtowicz 

Zmiany w sposobie rozumienia przeszłości i znaczenia wiedzy o niej w budowaniu tożsamości regionu, rola jaką we współczesnym świecie odgrywa nie tyle zamieszkiwanie w świecie, co surfowanie w sieci -  to wyzwanie dla tradycyjnych modeli edukacji regionalnej. Powinno być ono jak najszybciej podjęte, a ważny udział w kształtowaniu nowego modelu edukacji regionalnej mogą mieć bibliotekarze i biblioteki. Jego wypracowanie wymaga współpracy z lokalnymi pasjonatami i miłośnikami regionu, do których należą przedstawiciele różnych pokoleń. W jakie kompetencje kulturowe wyposażać ma edukacja regionalna i jakich kompetencji potrzebują sami edukatorzy to pytanie przed jakim dziś stoimy.   

  • Przerwa 
  • 12:30-13:30 - Wykłady 

Między czytaniem i… czytaniem. Rozwijanie kompetencji uczniów w szkole ponadpodstawowej - Ewa Obara-Grączewska 

Przed współczesnym uczniem otworzył się ogromny świat informacji i możliwości ich przetwarzania, a z drugiej strony ten sam młody człowiek bywa zamknięty w sztywnych ramach systemu edukacji, wyznaczanych podstawą programową i presją czasu, by ją realizować. Poszukując balansu między nieuniknionym udziałem w rewolucji technologicznej a potrzebami wspierania również miękkich kompetencji uczniów, można znaleźć pomysł na uczenie ich krytycznego myślenia, odpowiedzialności i budowania relacji. Do takiej nauki życia zaprasza reportaż.

  •  13:40-14:30 - Biblioteczne „gniazda inspiracji” w rozwijaniu kompetencji przyszłości - zespołowa twórcza praca uczestników z moderatorem

Zagadnienia:

- Analityczne myślenie
- Kreatywność i wyobraźnia
- Krytyczne myślenie
- Cyfrowe projekty
- Aktywne uczenie się

  • 14:30-14:55 - Przedstawienie wyników pracy i dyskusja
  • Zakończenie konferencji

 Uwaga: program konferencji może ulec zmianie.

 

Informacje

  • O czym będziemy rozmawiać podczas konferencji?

Skupimy się przede wszystkim na roli, jaką odgrywają biblioteki w dzisiejszym świecie, który jest nasycony informacjami i wiedzą. Dowiemy się, jaki wykorzystać potencjał biblioteki, aby wspierać proces dydaktyczny i rozwijanie kompetencji. Będziemy także analizować, jakie kompetencje są niezbędne w przyszłości i jak biblioteki mogą pomóc uczniom i sobie w ich rozwijaniu.

  • Kto powinien wziąć udział?

Konferencja jest otwarta dla wszystkich, którzy są zainteresowani rolą bibliotek w kształceniu i rozwoju osobistym. Zapraszamy bibliotekarzy, nauczycieli oraz wszystkich miłośników wiedzy.

Konferencja jest nieodpłatna, a rejestracja na konferencję jest obowiązkowa i odbywa się poprzez Formularz zgłoszeniowy

  • Dlaczego warto wziąć udział?

Poznasz najnowsze trendy związane z rolą bibliotek w społeczeństwie informacyjnym.
Wymienisz doświadczenia z innymi pasjonatami wiedzy i informacji.
Usłyszysz prezentacje ekspertów z różnych dziedzin.
Zdobędziesz inspiracje do rozwoju własnych kompetencji.

Nie przegap tej okazji na poszerzenie swojej wiedzy i zrozumienie, jak ważna jest biblioteka jako miejsce rozwijania kompetencji przyszłości. Zapraszamy do udziału i do wspólnej podróży przez świat wiedzy i informacji!

 

Kontakt: Beata Malentowicz, e-mail: b.malentowicz@wroclaw, dbp wroc.pl; tel 530 343 802, 71 377 28 19

 

Facebook BibliotekiTwitter Bibliotekiinstagram BibliotekiOdnośnik do Anchor. Podcasty z recenzjami książekyoutube Biblioteki

Współpracujemy:           

 

 

                 logo: Academica   logo: Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich  logo: Dolnośląska Biblioteka Cyfrowa  logo: Instyt Informacji Naukowej i Bibliotekoznawstwa Uniwersytetu Wrocławskiego  logo: Dolnośląskie Towarzystwo Regionalne   logo: Centrum Edukacji Kulturalnej Dzieci i Młodzieży   Odnośnik do Nukat

 

 

 

© 2018 Dolnośląska Biblioteka Pedagogiczna we Wrocławiu