Zapraszamy na wykład online dr Jowity Gromysz - doktor nauk społecznych, absolwentki studiów filologicznych (filologia polska) i pedagogicznych. Zainteresowania naukowe: edukacja literacka, literatura dziecięca i młodzieżowa, aksjologia wychowania.
Wykład jest nieodpłatny i można w nim uczestniczyć 19 stycznia 2023, godz. 13:00 - formularz zgłoszeniowy - aktualnie przyjmujemy zgłoszenia na listę rezerwową
Tematyka webinaru Czytanie literatury dla dzieci, czyli jakich kompetencji wymagają od nas książki dla dzieci dr Jowity Gromysz:
Spotkania najmłodszych z książką stanowią dla nich niezwykłe doświadczenie, a dla ich opiekunów często są wyzwaniem. Perspektywa dorosłych obejmuje niejednokrotnie występowanie w dwóch rolach. Po pierwsze, współczesna literatura dla dzieci adresowana jest nie tylko do kilkulatków, ale również do dorosłych czytelników, którzy mogą czerpać przyjemność z czytania również dla siebie. Po drugie, kilkulatek potrzebuje „pośrednika lektury” (matki, ojca, nauczycielki), co zauważyła literaturoznawczyni, pisarka i poetka Alicja Baluch. Ktoś taki dzięki mimice, modulacji głosu, gestykulacji wzbogaca i tłumaczy czytaną dziecku książkę.
Jakich jeszcze kompetencji wymaga od nas współczesna literatura dla najmłodszych? Czy w konfrontacji z książką dla kilkulatka musimy być wybitnymi aktorami/aktorkami, psycholożkami/psychologami/ pedagożkami/pedagogami?
Postaram się Państwu krótko opowiedzieć, jakie są możliwości percepcyjne odbioru książki przez dzieci. Następnie zastanowimy się nad rolą i kompetencjami pośredników lektury. Zdobytą wiedzę będziemy konfrontować z przykładami współczesnych książek adresowanych do małych dzieci i ich rodziców, nauczycieli czy opiekunów.
Na zajęcia zapraszamy rodziców, nauczycieli oraz wszystkich zainteresowanych literaturą dla dzieci.