logo: Dolnośląska Biblioteka Pedagogiczna we Wrocławiu

Baner Jednostki Oświatowej Samorządu Województwa Dolnosląskiego

 

                logo: WikiEduLinki

 

                logo WEBowa

 

                logo: IBUK libra

 

               logo: Polona

Konferencja SCM - Biblioteka, miejsce dla każdego

Konferencja SCM-Biblioteka - miejsce dla

Idea edukacji włączającej opiera się na społecznym modelu niepełnosprawności, w myśl którego to nie dziecko należy zmieniać i przystosowywać do systemu szkolnego, lecz odwrotnie – szkoła i system nauczania musi się zmienić tak, by sprostać potrzebom wszystkich dzieci – i sprawnych i niepełnosprawnych. Podstawową zasadą włączania jest elastyczność – tzn. uznanie, że dzieci mogą uczyć się w różnym tempie, a nauczyciele powinni umieć wspierać ich naukę w sposób dostosowany do ich zróżnicowanych potrzeb, uzdolnień i tempa rozwoju.

(źródło: https://educarium.pl/artykuly/historia-koncepcji-pedagogicznych/edukacja-wlaczajaca)

W jaki sposób radzą sobie z tym wyzwaniem biblioteki? Co mogą zrobić bibliotekarze w nietypowych sytuacjach? - działania związane z edukacją włączającą związane są ze znoszeniem różnych barier: społecznych, ekonomicznych i prawnych wśród użytkowników bibliotek.

W październiku br. będziemy rozmawiać o bibliotece, która może być miejscem dla każdego i pracy bibliotekarzy, którzy są często pozostawieni sami sobie z tym wyzwaniem. Proponujemy spotkania, podczas których poruszymy następujące tematy:

  • Biblioteka w kontekście edukacji włączającej
  • Przygotowanie dostępnych materiałów audiowizualnych 
  • Bibliotekarz w świecie różnorodności 
  • Praktyka z uczniem i czytelnikiem z niepełnosprawnościami, zdolnymi czy z doświadczeniem migracji
  • Biblioterapia w pracy z dziećmi ze SPE
  • Przegląd oferty bibliotek adresowanej do osób z niepełnosprawnościami 

Zaczynamy 18 października - wkrótce szczególowy program i formularze zgłoszeniowe.

Serdecznie zapraszamy 

 

Konakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 

Facebook BibliotekiTwitter Bibliotekiinstagram BibliotekiOdnośnik do Anchor. Podcasty z recenzjami książekyoutube Biblioteki

Współpracujemy:           

 

 

                 logo: Academica   logo: Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich  logo: Dolnośląska Biblioteka Cyfrowa  logo: Instyt Informacji Naukowej i Bibliotekoznawstwa Uniwersytetu Wrocławskiego  logo: Dolnośląskie Towarzystwo Regionalne   logo: Centrum Edukacji Kulturalnej Dzieci i Młodzieży   Odnośnik do Nukat

 

© 2018 Dolnośląska Biblioteka Pedagogiczna we Wrocławiu