Nowy rok szkolny to zarazem pakiet nowych wyzwań dla nauczycieli. Jak postępować w obliczu problemów, z jakimi zmaga się młodzież z pokolenia Z i Alfa, a jednocześnie dbać o własny dobrostan i rozwój zawodowy?
Odpowiedzi na to pytanie udzieli grono ekspertów praktyków w czasie tegorocznej edycji konferencji dla nauczycieli, organizowanej przez Dolnośląską Szkołę Wyższą i Wyższe Szkoły Bankowe. Wydarzenie odbędzie się już 20 września w formule online, a jego gościem specjalnym będzie prof. Jan Miodek.
Podczas wrześniowej konferencji psychologowie, trenerzy, doświadczeni nauczyciele będą mówić o tym, jak zrozumieć psychikę i motywację współczesnej młodzieży. Opowiedzą o tym, jak porozumieć się z młodzieżą, która na przestrzeni zaledwie kilkunastu miesięcy zderzyła się z ciągiem wyjątkowo trudnych doświadczeń.
„(Nie)pokój nauczycielski. Jak zaciekawić i efektywnie uczyć pokolenie Z i Alfa?” stanowić będzie kompendium wiedzy, którą przekażą eksperci z obszarów, takich jak psychologia, szkolnictwo i pedagogika.
Cykl wykładów i prelekcji otworzy rozmowa z Dariuszem Martynowiczem, Nauczycielem Roku 2021, które dotyczyć będzie m.in. szkoły po pandemii, dynamicznej cyfryzacji, jakiej doświadczyła szkoła w czasie lockdownu oraz tego, gdzie nauczyciel może znaleźć inspirację do ponownego prowadzenia zajęć stacjonarnych.
Dariusz Martynowicz: „Pandemia pokazała nam, co jest problemem w polskiej szkole. Wskazała dlaczego powinniśmy podjąć refleksję nad tym za co i jak oceniamy, dlaczego tak ważny jest sam proces uczenia się i praca projektowa oraz jak cenne są w szkole nowe technologie. Teraz wiemy już, że szkoła bez nowych technologii nie jest możliwa. W czasie pandemii nastąpił w polskiej szkole przełom cyfrowy, na który inaczej musielibyśmy czekać kilka lat. Świat pandemii sprawił także, że my - nauczyciele - zaczęliśmy się organizować sami. I co jest niesamowicie cenne, i o czym nie wolno nam zapominać, to to, że stworzyliśmy wzajemnie sieć wsparcia, z której wciąż możemy czerpać. Czas edukacji zdalnej pokazał nam, jak ważne jest wsparcie wśród nauczycieli i dlaczego potrzebujemy tej sieci kontaktów.”
Wśród prelegentów i prowadzących wykłady znajdą się również Maciej Jonek, dr Anetta Pereświet-Sołtan, dr Beata Rajba z Dolnośląskiej Szkole Wyższej, Aleksandra Musielak z WSB Gdańsk, dr Jędrzej Witkowski, Urszula Jasieńska, Katarzyna Kasprzyk z WSB Warszawa, Zyta Czechowska oraz Jolanta Majkowska.
W czasie konferencji podjęte zostaną między innymi tematy, takie jak:
- wyzwania współczesnego nauczyciela w szkole po pandemii,
- cyberagresja i przemoc słowna w szkole,
- praca z uczniami z Ukrainy,
- depresja i zagrożenie samobójstwami wśród nastolatków,
- kompetencje przyszłości w szkole (STEAM, TIK),
- neurodydaktyka a mózg nastolatka.
Gościem specjalnym będzie prof. Jan Miodek, który opowie o komunikacji międzypokoleniowej oraz o tym, jak mówić, aby się rozumieć. Uczeń i nauczyciel to zderzenie dwóch światów, które różni prawie wszystko – wiek, doświadczenie, zainteresowania, język, narzędzia komunikacji. Czy wzajemne porozumienie jest możliwe? Odpowiedzi na to i wiele innych pytań również poznamy w czasie wrześniowej konferencji.
Wydarzenie udostępnione zostanie online bezpłatnie już 20 września 2022.
Aby dołączyć do grona uczestników konferencji należy zgłosić swój udział poprzez formularz. Więcej szczegółów o wydarzeniu oraz kompletna agenda na stronie internetowej: https://www.konferencjadlanauczycieli.pl/
Partnerami medialnymi wydarzenia są: Klett Polska, TIK w edukacji, Głos Nauczycielski, Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Poznaniu, Perspektywy, Pedagog Online, www.pedagogszkolny.pl oraz Dolnośląska Biblioteka Pedagogiczna we Wrocławiu i Miejska Biblioteka Publiczna we Wrocławiu.