logo: Dolnośląska Biblioteka Pedagogiczna we Wrocławiu

Baner Jednostki Oświatowej Samorządu Województwa Dolnosląskiego

dolnyslask 25lat

 Facebook Biblioteki  Twitter Biblioteki  instagram Biblioteki  Odnośnik do Anchor. Podcasty z recenzjami książek  youtube Biblioteki

logo: WikiEduLinki

 logo WEBowa

 logo: IBUK libra

logo: Polona

1 września

Rocznica Wybuchu II Wojny Światowej

Dzień Kombatanta

4 września

(115) – 1907 – zm. Edvard Grieg, kompozytor, pianista i dyrygent, czołowy przedstawiciel narodowej muzyki norweskiej, był jej twórcą, jego utwory powiązane są z literaturą (sagami, legendami, nordycką balladą, poezją ludową) oraz z muzycznym folklorem skandynawskim, utwory: m.in. m.in. Suita z czasów Holberga, Peer Gynt.

6 września

Dzień Walki z Prokrastynacją - Czy załatwiłeś dzisiejsze ważne sprawy? Napisałeś wypracowanie, oddałeś projekt? Czy zamiast tego przeglądasz naszą strnę albo listę nietypowych świąt na www.kalbi.pl. Jeśli tak, koniecznie sprawdź czym jest Dzień Walki z Prokrastynacją.

7 września

Międzynarodowy Dzień Czystego Powietrza dla Błękitnego Nieba jest inicjatywą skupiającą uwagę opinii publicznej na problemie smogu i zanieczyszczeń powietrza, które wpływają negatywnie na zdrowie ludzi. Ta data powinna skłonić osoby dojeżdżające do pracy autem na zmianę środka transportu na rower.

 

(60) – 1962 – zm. Karen Blixen, duńska pisarka, znana głównie ze wspomnień o swoim życiu w Kenii, wydanych jako Pożegnanie z Afryką.

8 września

Światowy Dzień Umiejętności Czytania

Międzynarodowy Dzień Alfabetyzacji – edukacja należy do podstawowych narzędzi budowania każdego społeczeństwa. W biednych państwach jest to jednak duży problem, dlatego w ramach programów walki z analfabetyzmem corocznie obchodzimy Międzynarodowy Dzień Alfabetyzacji.

 

Dzień Dobrej Wiadomości – ma być przeciwwagą do współczesnych trendów w mediach, które codziennie bombardują opinię publiczną negatywnymi, a często również zatrważającymi informacjami z kraju i z zagranicy. Głównym celem obchodów jest więc zaangażowanie mediów w kształtowanie pozytywnego obrazu świata i ludzi.

9 września

Dzień Recyklingu Baterii - akumulatory i baterie są używane w wielu urządzeniach. Po wyczerpaniu mogą stanowić źródło niebezpieczeństwa dla środowiska. Dlatego w tym dniu uświadamia się konsumentów, aby odpowiednio segregowali odpady i oddawali baterie w przeznaczonych do tego miejscach.

 

Światowy Dzień FAS - FAS to inaczej Alkoholowy zespół płodowy. Święto ma na celu uświadamianie kobiet, że picie alkoholu w ciąży jest niebezpieczne dla płodu.

10 września

Światowy Dzień Zapobiegania Samobójstwom - jest inicjatywą, mającą na celu zwiększenie świadomości społecznej na temat zjawiska samobójstw, ich przyczyn psychologicznych i socjologicznych. Samobójstwo jest niezwykle trudnym tematem, co nie oznacza, że wolno go pomijać.

 

Światowy Dzień Pierwszej Pomocy - święto to ma na celu uświadomienie, jak ważna jest umiejętność udzielenia pierwszej pomocy, a także promowanie akcji edukacyjnych wśród obywateli. Organizatorzy upatrują szczególną rolę w szkoleniu młodych osób, tak by uwrażliwić ich na potrzebę niesienia pomocy, wykształcić w nich właściwe postawy i nauczyć zasad postępowania w razie wypadków.

11 września

(90) – 1932 – ur. Jerzy Afanasjew, polski pisarz, poeta, satyryk, reżyser filmowy, teatralny i telewizyjny, współzałożyciel teatru studenckiego Bim-Bom w Gdańsku, autor groteskowych sztuk scenicznych z elementami fantastyki, baśniowości, także autor wierszy, satyr Poczta Afanasjewa, wspomnień.

13 września

Dzień Programisty – tworzenie oprogramowania komputerowego w istocie bardzo skomplikowany proces, który wymaga nie tylko kreatywności, ale również wysokich zdolności matematycznych i analitycznych oraz znajomości samego języka programowania. Trudno wyobrazić sobie współczesną rzeczywistość bez programistów

 

(430) – 1592 – zm. Michel Eyquem de Montaigne, francuski pisarz i filozof; humanista renesansowy, autor zbioru rozważań Próby, którymi wywarł znaczny wpływ na kulturę intelektualną Europy, francuski tytuł Essais stał się nazwą gatunku (esej).

15 września

Międzynarodowy Dzień Demokracji - święto ma na celu m. in. podniesienie świadomości społeczeństwa na jej temat i oddanie hołdu ludziom walczącym o prawa człowieka.

 

Międzynarodowy Dzień Kropki – święto, obecnie, jest obchodzone już w 108 krajach. Ta inicjatywa ma na celu pobudzać kreatywność, pomysłowość uczniów, zachęcać ich do tworzenia.

16 września

Międzynarodowy Dzień Ochrony Warstwy Ozonowej

17 września

Światowy Dzień Sybiraka, obchodzony w rocznicę napaści rosyjskiej na Polskę, został ustanowiony w 2013 roku przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej.

18 września

Światowy Dzień Monitoringu Wody to ogólnoświatowa akcja, która ma na celu zaangażować obywateli w ochronę światowych zasobów wodnych, działań na rzecz czystości rzek, jezior oraz innych zbiorników wodnych.

20 września

Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka

 

(40) – 1982 – ur. Emilia Dziubak, graficzka, ilustratorka i autorka książek dla dzieci, m.in.: Gratka dla małego niejadka, Rok w lesie, G. Kasdepke A ja nie chcę być księżniczką, P. Wechterowicza Być jak tygrys, Uśmiech żabki, A. Onichimowskiej Dzień czekolady, B. Kosmowskiej Kolorowy szalik, Dziewczynka z parku, M. Widmarka Tyczka w Krainie Szczęścia, Dom, który się przebudził.

21 września

Światowy Dzień Choroby Alzheimera - ta choroba odbiera ludziom to co mają najcenniejsze – wspomnienia. Święto obchodzone od 1994 roku ma na celu szerzyć wiedzę o chorobie Alzheimera.

 

Międzynarodowy Dzień Pokoju – celem święta jest promowanie pokoju na świecie i wzmocnienie idei globalnej współpracy.

 

(75) – 1947 – ur. Stephen King, amerykański pisarz specjalizujący się w literaturze grozy, jego książki rozeszły się w nakładzie przekraczającym 350 milionów egzemplarzy, co czyni go jednym z najbardziej poczytnych pisarzy na świecie, jeden z twórców tzw. Nowego horroru, jego powieści łączą elementy tradycyjnej powieści gotyckiej, psychologicznej, thrillera, powieści detektywistycznej i fantastycznonaukowej; m.in. Zielona Mila, Lśnienie, Misery, Miasteczko Salem, Mroczna wieża, Carrie.

23 września

Dzień Spadającego Liścia

25 września

Światowy Dzień Rzek - to święto, którego celem jest uświadamianie społeczeństwa na temat znaczenia rzek w naszym życiu oraz potrzeby ich ochrony.

 

(125) – 1897 – ur. Wiliam Faulkner, amerykański powieściopisarz, autor opowiadań i poeta. Laureat Nagrody Nobla w dziedzinie literatury w 1949, wybrane utwory: Wściekłość i wrzask, Kiedy umieram, Azyl, Absalomie, Absalomie, Koniokrady.

26 września

Międzynarodowy Dzień Języków Obcych - To święto ma na celu podkreślenie, jak ważne jest uczenie się języków obcych oraz propagowanie różnorodności językowej i kulturowej Europy.

 

(105) – 1917 – zm. Edgar Degas, francuski malarz i rzeźbiarz impresjonistyczny. Pełna inwencji kompozycja, świetna kreska i umiejętność przedstawiania postaci w ruchu przyczyniły się do uznania go za jednego z największych malarzy końca XIX wieku, wybrane dzieła: Absynt, Różowe tancerki, Lekcja tańca czy Primaballerina.

27 września

Międzynarodowy Dzień Turystyki

 

(410) – 1612 – zm. ks. Piotr Skarga, polski jezuita, teolog, pisarz i kaznodzieja, czołowy polski przedstawiciel kontrreformacji, kaznodzieja nadworny Zygmunta III Wazy, rektor Kolegium Jezuitów w Wilnie, pierwszy rektor Uniwersytetu Wileńskiego, autor traktatu politycznego Kazania sejmowe, także poczytnych Żywotów świętych.

28 września

(475) – 1547 – ur. Miguel de Cervantes, renesansowy pisarz hiszpański, najlepiej znany jako autor powieści El ingenioso hidalgo Don Quijote de la Mancha.

29 września

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania, ogłoszony przez Polską Izbę Książki po raz pierwszy w 2001 roku. Święto jest doskonałą okazją do podkreślenia licznych zalet głośnego czytania, takich jak rozwijanie wyobraźni, budowanie więzi między rodzicem i dzieckiem, stymulowanie rozwoju czy wzbogacanie słownictwa.

 

(120) – zm. 1902 – Émile Zola, eseista, dziennikarz, krytyk sztuki, francuski pisarz, główny przedstawiciel naturalizmu, jego wszystkie utwory zostały umieszczone w Indeksie ksiąg zakazanych dekretami z 1894, 1895, 1896 i 1898 roku, utwory m.in. Germinal, Nana.

30 września

Dzień Chłopaka, popularne święto obchodzone w Polsce przez nastolatków.

 

Międzynarodowy Dzień Podcastów

 

Na podstawie materiałów:

Opracowała Beata Malentowicz, Dolnośląska Biblioteka Pedagogiczna we Wrocławiu

Współpracujemy:           

 

 

                 logo: Academica   logo: Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich  logo: Dolnośląska Biblioteka Cyfrowa  logo: Instyt Informacji Naukowej i Bibliotekoznawstwa Uniwersytetu Wrocławskiego  logo: Dolnośląskie Towarzystwo Regionalne   logo: Centrum Edukacji Kulturalnej Dzieci i Młodzieży   Odnośnik do Nukat

 

 

 

Kontakt

Centrala:
symbol słuchawkaB
71 377 28 01
Czytelnia:
symbol słuchawkaB
71 377 28 04
Wypożyczalnia:
symbol słuchawkaB
71 377 28 03

Dolnośląskie biblioteki pedagogiczne

Biuletyn Informacji Publicznej

epuap logo