logo: Dolnośląska Biblioteka Pedagogiczna we Wrocławiu

Baner Jednostki Oświatowej Samorządu Województwa Dolnosląskiego

 

                logo: WikiEduLinki

 

                logo WEBowa

 

                logo: IBUK libra

 

               logo: Polona

Rok Wandy Rutkiewicz

Wanda Rutkiewicz Góry Sokole fot. Seweryn Bidziński14 października Sejm ustanowił jedną z najwybitniejszych  himalaistek - Wandę Rutkiewicz patronem roku 2022. W ten sposób uczcił 30 rocznicę jej śmierci. 

Wanda Rutkiewicz wychowywała się we Wrocławiu, w tym mieście ukończyła II Liceum Ogólnokształcącym oraz studiowała na Politechnice Wrocławskiej, z dyplomem inżyniera-elektronika pracowała w Instytucie Automatyki Systemów Energetycznych. Wanda była osobą bardzo interesowała się sportem.  W czasach licealnych zapowiadała się na wybitną siatkarkę, gdy grając w I lidze kandydowała do kadry narodowej. Była członkinią reprezentacji juniorek, brała udział w uniwersjadzie i przygotowaniach do olimpiady w Tokio w 1964 r.

Wspinaczką zainteresowała się podczas studiów, za sprawą B. Jankowskiego, pracownika naukowego Politechniki Wrocławskiej, jednocześnie aktywnego taternika i alpinisty. W 1961 r. wspólnie wyjechali w Sokoliki, a Wanda zakochała się we wspinaczce. W 1962 r. ukończyła kurs taternicki na Hali Gąsienicowej. 

Wanda Rutkiewicz była pierwszą kobietą, która zdobyła drugi co do wysokości ośmiotysięcznik na świecie, K2. Jako pierwsza Polka i pierwsza Europejka stanęła na szczycie „dachu świata”, czyli Mount Everestu. Zaginęła na stokach Kanczendzongi 12 maja 1992 roku na wysokości około 8200 metrów. Jej ciała nigdy nie odnaleziono. Za datę śmierci przyjęto dzień 13 maja.

 

Opracowała Alina Dyrek

Facebook BibliotekiTwitter Bibliotekiinstagram BibliotekiOdnośnik do Anchor. Podcasty z recenzjami książekyoutube Bibliotekiissuu Bibliotekipinterest Biblioteki/

Współpracujemy:           

 

 

                 logo: Academica   logo: Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich  logo: Dolnośląska Biblioteka Cyfrowa  logo: Instyt Informacji Naukowej i Bibliotekoznawstwa Uniwersytetu Wrocławskiego  logo: Dolnośląskie Towarzystwo Regionalne   logo: Centrum Edukacji Kulturalnej Dzieci i Młodzieży   Odnośnik do Nukat

 

© 2018 Dolnośląska Biblioteka Pedagogiczna we Wrocławiu