logo: Dolnośląska Biblioteka Pedagogiczna we Wrocławiu

Baner Jednostki Oświatowej Samorządu Województwa Dolnosląskiego

dolnyslask 25lat

 Facebook Biblioteki  Twitter Biblioteki  instagram Biblioteki  Odnośnik do Anchor. Podcasty z recenzjami książek  youtube Biblioteki

logo: WikiEduLinki

 logo WEBowa

 logo: IBUK libra

logo: Polona

 

1.11    

(15) – 2006 – zm. William Styron,  amerykański pisarz, laureat Nagrody Pulitzera, ur. 11.06.1925

2.11

(50) - 1971 – zm. Janina Porazińska, poetka, prozaik, autorka bajek, baśni i utworów scenicznych dla dzieci i młodzieży, tłumaczka, redaktorka czasopism dla dzieci, która całą swoją różnorodną i bogatą twórczość poświęciła najmłodszym, m.in.: Kichuś majstra Lepigliny, Borówka, Psotki i śmieszki, W Wojtusiowej izbie, ur. 29.11.1888

4.11

(75) – 1946 - założenie UNESCO - Organizacji Narodów Zjednoczonych do Spraw Oświaty, Nauki i Kultury

5.11

Dzień Postaci z Bajek - data wybrana na cześć urodzin Walta Disney’a, jednego z najpopularniejszych autorów bajek animowanych dla dzieci. Obchodzony przede wszystkim w przedszkolach i niższych klasach szkoły podstawowej.

Dzień postaci z Bajek - materiały

 

(145) – 1876 – ur. Raymond Duchamp-Villon, francuski rzeźbiarz, architekt, zm. 9.10.1918

6.11

Światowy Dzień Numbata to pomysł jednej z organizacji prozwierzęcych w Australii. Obchody dnia poświęconego temu małemu zwierzakowi mają na celu nagłośnienie jego kłopotów z utratą naturalnych siedlisk. Numbat jest gatunkiem zagrożonym wyginięciem i jeśli nie otrzyma pomocy to już niedługo planeta może być uboższa o kolejny gatunek.

Ekologia - materiały

 

(100) – 1921 – ur. James Jones, amerykański powieściopisarz i autor opowiadań, specjalizujący się w tematyce wojennej; utwory: Stąd do wieczności, Cienka czerwona linia, zm. 10.05.1977

7.11

Światowy Dzień Feministek - feminizm to w największym skrócie walka o równouprawnienie kobiet i mężczyzn, mająca swoje korzenie w latach rewolucji francuskiej.

Prawa kobiet - materiały

 

Maria Skłodowska-Curie -  110. rocznica przyznania Nagrody Nobla w dziedzinie chemii.

Materiały

 

(108) – 1913 – ur. Albert Camus, francuski pisarz, dramaturg, eseista i reżyser teatralny. Jest omylnie uważany za czołowego reprezentanta egzystencjalizmu w literaturze i uważa się go za jednego z najwybitniejszych intelektualistów Europy w II połowie XX wieku. Był laureatem Nagrody Nobla w dziedzinie literatury w 1957; utwory: Dżuma, Obcy, zm. 4.01.1960

8.11

Europejski Dzień Zdrowego Jedzenia i Gotowania - celem święta jest promowanie zdrowego jedzenia wśród najmłodszych (i nie tylko), dobrych nawyków żywieniowych, spożywania regularnie posiłków, informowanie o konsekwencjach złej diety.

Zdrowie i wygląd - materiały

9.11

Międzynarodowy Dzień Walki z Faszyzmem i Antysemityzmem - święto upamiętnia pogrom Żydów w hitlerowskich Niemczech podczas tzw. „nocy kryształowej”. W nocy z 9 na 10 listopada 1938 roku w całym kraju palono synagogi, dewastowano cmentarze. Śmierć poniosło wówczas około 90 Żydów, a 35 tysięcy wysłano do obozów koncentracyjnych.

10.11

Międzynarodowy Dzień Młodzieży – w tym dniu głośno mówi się o aktualnych problemach i wyzwaniach, z którymi muszą się mierzyć młodzi ludzie. Są to między innymi kłopoty na rynku pracy, wpływ młodzieży na możliwość globalnego rozwoju czy jakość życia nastolatków w dzisiejszych czasach.

Poradniki online

 

(20) – 2001 – zm. Ken Kesey, amerykański pisarz, ur. 17.09.1935

11.11

Narodowe Święto Niepodległości - obchodzone jako ustawowy dzień świąteczny w Polsce od 1937, zakazane w czasie II wojny światowej, zniesione przez władze komunistyczne.

11 listopada - Narodowe Święto Niepodległości - materiały

 

(200) – 1821 – ur. Fiodor Dostojewski, rosyjski powieściopisarz; utwory: Zbrodnia i kara; Biesy; Bracia Karamazow; Idiota; Gracz; Białe noce, zm. 9.02.1881

13.11

Międzynarodowy Dzień Niewidomych - to czas, kiedy zaznajamia się pełnosprawnych ludzi z przeszkodami, które na swojej drodze każdego dnia spotykają niewidomi. Wiele budynków nie jest dostosowanych do potrzeb takich osób, a ludzie z psem przewodnikiem są wypraszani ze sklepów. To musi się zmienić, ale tylko szerzenie wiedzy o potrzebach niewidomych może doprowadzić do zmian.

 

Światowy Dzień Dobroci - pomaganie słabszym jest wyrazem empatii i wielkiego serca. Warto promować inicjatywy mające na celu podawanie ręki drugiemu człowiekowi.

 

(215) – 1806 – ur. Emilia Plater, uczestniczka postania listopadowego, zm. 23.12.1831

 

(75) – 1946 – ur. Stanisław Barańczak, poeta, historyk literatury, eseista; krytyk i tłumacz; utwory: Jednym tchem; Dziennik poranny; Atlantyda i inne wiersze; Chirurgiczna precyzja; Książki najgorsze; Ocalone w tłumaczeniu; Ironia i harmonia; Zaufać nieufności, zm. 26.12.2014

14.11

Ogólnopolski Dzień Seniora – celem jest promowanie aktywności osób w starszym wieku oraz dążenie do ich integracji z młodszymi grupami społecznymi.

Aktywny senior - wybrane publikcje

 

Międzynarodowy Dzień Łamańców Językowych ma za zadanie promowanie języka ojczystego. Dzięki trudnym słowom można przy okazji zachęcić młodych ludzi do lepszego poznania gramatyki i poprawnej wymowy.

 

Ogólnopolski Dzień Biblioterapii

Biblioterapia i bajkoterapia - materiały

 

(305) – 1716 – zm. Gottfried Wilhelm Leibniz, niemiecki filozof i matematyk, ur. 1.07.1646

Matematyczne propozycje - materiały

15.11

Dzień Uwięzionego Pisarza - święto uchwalone przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Pisarzy PEN ma na celu pokazanie jak niebezpieczna bywa praca dziennikarza/pisarza, który pisze prawdę w każdych okolicznościach. Za swoją niezależność często płacą oni ogromną cenę -więzieniem, utratą zdrowia, a nawet życia.

 

(105) – 1916 – zm. Henryk Sienkiewicz, powieściopisarz, nowelista, publicysta, laureat Nagrody Nobla w 1905 r.; utwory: Listy z podróży do Ameryki; Latarnik; Krzyżacy; Ogniem i mieczem; Potop; Pan Wołodyjowski; Quo vadis, ur. 5.05.1846

Cyfrowa opowieść. Trylogia Sienkiewicza – fakty a fikcja literacka 

16.11

Międzynarodowy Dzień Tolerancji - święto ustanowione przez UNESCO w 1995 roku ma na celu promowanie szacunku, akceptacji i uznania bogactwa różnorodności kultur na świecie. Jest to odpowiedź na rosnącą falę wszelakiej nietolerancji, takiej jak rasizm czy antysemityzm.

Tolerancja - materiały

17.11

Światowy Dzień Studenta - dzień Studenta obchodzony jest od 1941 roku – ustanowiony został na pamiątkę krwawo stłumionego protestu czechosłowackich studentów przeciwko inwazji nazistów 1939 roku. Święto to jednak nie ma dziś wyłącznie charakteru nostalgicznego, jest raczej okazją do afirmacji tego, co większość nazywa najpiękniejszym okresem w życiu.

 

Dzień Czarnego Kota - nawet ci, którzy nie wierzą w zabobony, są lekko wytrąceni z równowagi, gdy ich drogę przebiegnie ta ogromna, złowroga bestia. Ale czy kiedyś udowodniono jej jakieś nieszczęście?

Koty - materiały

18.11

Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu – dzień ten, przypadający w trzeci czwartek listopada, ma już ponad 30-letnią tradycję. Pomysł zrodził się w USA w Californii, gdzie w 1974 roku zachęcono ponad milion palaczy do odstawienia papierosów na jeden dzień. Oczywiście 24 godziny nie wystarczą – mają jedynie zachęcić do całkowitego porzucenia nałogu.

Profilaktyka nikotynizmu w szkole - materiały

19.11

Dzień Przedsiębiorczości Kobiet

 

Międzynarodowy Dzień Zapobiegania Przemocy Wobec Dzieci - w ten dzień warto to uświadamiać ludziom oraz zachęcać do bezzwłocznego reagowania, gdy najmłodszym dzieje się krzywda

Prawa dziecka - materiały

 

Międzynarodowy Dzień Mężczyzn - święto zainicjowano w 1999 roku w Trynidadzie i Tobago, ale znane jest w wielu innych krajach. Polscy mężczyźni muszą jednak powalczyć o swoje, bowiem w naszym kraju nie istnieje tradycja obchodzenia tego święta

20.11

Światowy Dzień Ochrony Praw Dziecka - obchodzony w rocznicę uchwalenia przez ONZ Konwencji o Prawach Dziecka w 1989 roku – dokumentu, którego celem jest zapewnienie jak najlepszej ochrony i opieki najmłodszym.

Prawa dziecka - materiały

21.11

Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień - Hallo World Day to święto wywodzące się ze Stanów Zjednoczonych. Powstało z inicjatywy braci Briana i Michaela McCormacków, którzy w 1973 roku zaprotestowali przeciwko konfliktowi zbrojnemu pomiędzy Egiptem a Izraelem. Jego idea do dziś jest niezmienna – bądźmy dla siebie życzliwi, rozwiązujmy problemy w sposób pokojowy, a nie siłowy.

 

Światowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych - odbywa się co roku w trzecią niedzielę listopada, jako odpowiednie potwierdzenie dla ofiar wypadków drogowych i ich rodzin.

Bezpiecznie na drodze - materiały

22.11

Dzień Kredki - święto to w znaczący sposób wiąże się z najmłodszymi, bowiem to dzięki kredkom mogą one wyrazić swoje myśli i uczucia. Rysowanie w dodatku rozwija wyobraźnię, więc tym bardziej warto dzisiaj zachęcać dzieci do tej świetnej zabawy.

24.11

Katarzynki - ten polski zwyczaj świąteczny jest męskim odpowiednikiem andrzejek. W wigilię św. Katarzyny Aleksandryjskiej kawalerowie mają okazję powróżyć sobie odnośnie przyszłego ożenku.

Katarzynki - materiały

 

(195) – 1826 – ur. Carlo Collodi, włoski prozaik, publicysta i satyryk, autor opowieści dla dzieci o przygodach drewnianego pajacyka o imieniu Pinokio, zm. 26.10.1890

 

(130) – 1891 – ur. Maria Pawlikowska-Jasnorzewska, poetka, dramatopisarka

 

(30) – 1991 – zm. Freddie Mercury, brytyjski wokalista i kompozytor, ur. 5.09.1946

25.11

Światowy Dzień Pluszowego Misia - ustanowiony w 2002 roku, w setną rocznicę powstania pluszowej zabawki, Teddy Bear. Historia maskotki wiąże się z wydarzeniem, które miało miejsce w 1902 r. – prezydent USA Theodore Roosvelt, zapalony myśliwy, nie dopuścił podczas polowania do zastrzelenia małego niedźwiadka.

Dzień Pluszowego Misia - materiały

 

Międzynarodowy Dzień Eliminacji Przemocy wobec Kobiet - to święto ma zwrócić uwagę na problem przemocy wobec kobiet podczas konfliktów wojennych i prześladowanych z przyczyn politycznych. Data 25 listopada upamiętnia trzy siostry Mirabal, które tego dnia w 1960 roku zostały zamordowane na Dominikanie przez dyktatora Rafaela Trujillo.

Prawa kobiet - materiały

27.11

Dzień bez Zakupów - w Europie przypada w ostatnią sobotę listopada, w USA zaś, znany jako „Buy Nothing Day”, obchodzony jest w piątek po Święcie Dziękczynienia. Inicjatywa na ma celu zwrócenie uwagi świata na postępujący konsumpcjonizm, czyli nadmierne przywiązywanie wagi do dóbr materialnych oraz o drastycznych różnicach w jakości życia w poszczególnych częściach świata.

Edukacja globalna - materiały

 

(45) – 1976 – zm. Jacek Żuławski, malarz, grafik, rysownik i taternik, ur. 29.03.1907

29.11

Andrzejki - wieczór magicznych wróżb odprawianych w wigilię świętego Andrzeja.

Andrzejki - materiały

(191) – 1830 – wybuch Powstania Listopadowego

Powstanie listopadowe - materiały

 

Na podstawie materiałów:

Opracowała Beata Malentowicz, Dolnośląska Biblioteka Pedagogiczna we Wrocławiu

Współpracujemy:           

 

 

                 logo: Academica   logo: Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich  logo: Dolnośląska Biblioteka Cyfrowa  logo: Instyt Informacji Naukowej i Bibliotekoznawstwa Uniwersytetu Wrocławskiego  logo: Dolnośląskie Towarzystwo Regionalne   logo: Centrum Edukacji Kulturalnej Dzieci i Młodzieży   Odnośnik do Nukat

 

 

 

Kontakt

Centrala:
symbol słuchawkaB
71 377 28 01
Czytelnia:
symbol słuchawkaB
71 377 28 04
Wypożyczalnia:
symbol słuchawkaB
71 377 28 03

Dolnośląskie biblioteki pedagogiczne

Biuletyn Informacji Publicznej

epuap logo