logo: Dolnośląska Biblioteka Pedagogiczna we Wrocławiu

Baner Jednostki Oświatowej Samorządu Województwa Dolnosląskiego

dolnyslask 25lat

 Facebook Biblioteki  Twitter Biblioteki  instagram Biblioteki  Odnośnik do Anchor. Podcasty z recenzjami książek  youtube Biblioteki

logo: WikiEduLinki

 logo WEBowa

 logo: IBUK libra

logo: Polona

Prezentujemy sylwetkę naszej koleżanki - Dolnośląskiego Bibliotekarza Roku 2020 (w konkursie organizowanym przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich).

Beata Malentowicz jest kierownikiem wydziału Wspomagania szkół i placówek oświatowych w  Dolnośląskiej Biblioteki Pedagogicznej we Wrocławiu. Od trzech lat pełni również funkcję redaktora merytorycznego serwisu DBP. W tym czasie wprowadziła wiele nowoczesnych rozwiązań ułatwiających użytkownikom dostęp do treści serwisu.

Beata Malentowicz - Dolnośląski Bibliotekarz Roku 2020Jako nauczyciel bibliotekarz koncentrowała się na pracy dydaktycznej poprzez realizację zajęć edukacyjnych dla odbiorców w różnym wieku: przedszkolaków, uczniów wszystkich poziomów edukacyjnych, dorosłych aktywnych zawodowo czy seniorów. Działania rozwijała w trzech kierunkach: edukacja czytelnicza, medialna oraz wykorzystanie nowych technologii, także w promocji książki. Celem tych przedsięwzięć była popularyzacja czytelnictwa oraz aktywizacja użytkowników w zakresie stosowania w pracy różnych narzędzi i metod.

Najmłodszych czytelników oczarowała teatrzykiem kamishibai, ze starszymi uczniami dyskutowała na zajęciach o świecie mediów, bibliotekarzom i nauczycielom przedstawiała przydatne rozwiązania z wykorzystaniem TIK koncentrując się przede wszystkim na promocji książek, czytelnictwa i biblioteki. Aby wesprzeć bibliotekarzy w podejmowaniu różnych inicjatyw bibliotecznych przygotowała pomoc w tym zakresie: ogólnodostępne strony internetowe „Jak promować wydarzenia - nie tylko biblioteczne” oraz „Zdalna prezentacja książki : narzędzia i pomysły”. Bibliotekarze mogą korzystać z zebranych pomysłów, przykładów i opisanych narzędzi.

Beata Malentowicz jest fanką nowych technologii – doskonali swój warsztat, wykorzystuje w pracy nowo poznane narzędzia, chętnie dzieli się nowinkami z pracownikami Biblioteki i z użytkownikami. Ostatnio udostępniła opracowaną z zespołem stronę www Biblioteka n@rzędzi TIK, która zawiera ogrom wskazówek jak pracować z technologiami i może być podpowiedzią dla bibliotekarzy jak zbudować własne cyfrowe portfolio.

Od wielu lat organizuje w DBP we Wrocławiu działalność edukacyjną: zajęcia dla uczniów, szkolenia dla bibliotekarzy i nauczycieli, konferencje i seminaria. Proponowane warsztaty i szkolenia dla bibliotekarzy realizowała w całym województwie dzięki stałej współpracy z powiatowymi bibliotekami pedagogicznymi (w ofercie Biblioteki jest aktualnie 35 tematów szkoleń i warsztatów). Natomiast zajęcia dla uczniów prowadziła w wielu wrocławskich szkołach w wyniku współpracy z nauczycielami bibliotekarzami tych placówek (DBP oferuje ponad 40 tematów zajęć dla uczniów na każdym poziomie edukacyjnym).

Od roku 2010 organizuje regionalne konferencje z okazji Miesiąca Bibliotek Szkolnych, a od 2014 seminaria z okazji Dnia Książki. Obie imprezy cieszyły się ogromnym zainteresowaniem bibliotekarzy regionu. Celem była popularyzacja zagadnień bliskich bibliotekarzom. W roku 2020 konferencja odbyła się w formie zdalnej i zgromadziła ponad 350 uczestników.

Przez wiele lat aktywnie współpracowała z redakcją serwisu Elektroniczna Biblioteka Pedagogiczna. Ostatnio nawiązała ścisłą współpracę ze Stowarzyszeniem Bibliotekarzy Polskich w zakresie działań edukacyjnych. Współdziałała przy wakacyjnym projekcie SBP adresowanym do bibliotekarzy pn. „Wirtualne szkolenia=realne kompetencje” i była jedną z prowadzących szkolenia. Beata Malentowicz prowadziła również nieodpłatne szkolenia dla bibliotekarzy np. z zakresu kompetencji przyszłości czy korzystania z programu genially.

Ostatni rok wprowadził wiele zmian w pracy każdej instytucji. Także działania edukacyjne i informacyjne DBP we Wrocławiu przeniosły się do Internetu. Beata Malentowicz już w kwietniu 2020 roku wprowadziła te działania w wirtualną rzeczywistość. Od tego momentu wszystkie szkolenia i warsztaty proponowane przez Bibliotekę prowadzone są na platformie edukacyjnej ClickMeeting. W odpowiedzi na potrzeby użytkowników obecnie oferowanych jest ponad 20 tematów. W każdym miesiącu wprowadzane są nowe. Ankietowani uczestnicy szkoleń wspierają pozytywnymi uwagami osoby prowadzące. W szkoleniach i warsztatach biorą udział bibliotekarze z całego kraju. W roku 2020 BM przeprowadziła 65 szkoleń (z tego 60 w formie zdalnej).

Platforma edukacyjna umożliwiła także przeprowadzenie szeregu wirtualnych spotkań w ramach konferencji dla bibliotekarzy pn. SCM-Biblioteka jak magnes oraz spotkań w ramach współpracy z Dolnośląskim Towarzystwem Regionalnym w cyklu Kresy zapoznane. Beata Malentowicz stosuje nowe technologie przy tworzeniu różnych materiałów informacyjnych, promocyjnych i edukacyjnych. Wciąż szuka nowych narzędzi lub wykorzystuje starsze do nowych zadań. Jej ulubione: Wix, Wakelet, Genially, Canva, Sway. Swoimi doświadczeniami dzieli się z bibliotekarzami i nauczycielami.

Co sprawia, że Beata Malentowicz odnosi sukcesy zawodowe?

Zaangażowanie, inicjatywa i kreatywność – angażuje się we wszystkie działania Biblioteki korespondujące z jej kompetencjami i podejmuje nowe twórcze wyzwania - ostatnio opracowała pod względem merytorycznym wniosek w ramach projektu grantowego „Wsparcie placówek doskonalenia nauczycieli i bibliotek pedagogicznych w realizacji zadań związanych z przygotowaniem i wsparciem nauczycieli w prowadzeniu kształcenia na odległość” zaakceptowany do realizacji.

Odporność na stres – im jest trudniej, tym lepiej... – wyzwania motywują ją do działania i szukania nowych obszarów pracy np. takich jak nauczanie online.

Otwartość na wiedzę i zdobywanie nowych umiejętności – uwielbia poznawać wszystko co nowe, szuka inspiracji u osób twórczych i nieszablonowych, poznaje nowe technologie, nowe sposoby angażowania innych podczas szkoleń online, nowe rozwiązania w zakresie planowania pracy i komunikacji w zespole – wykorzystuje aplikacje Trello i Slack.

Odpowiedzialność – stara się wykonać wszystkie zadania zgodnie z oczekiwaniami i potrzebami, oczywiście bardzo często we współpracy z innymi pracownikami, których pracą świetnie kieruje.

Profesjonalizm – wysoka jakość wykonywanych zadań to priorytet.

Współpracujemy:           

 

 

                 logo: Academica   logo: Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich  logo: Dolnośląska Biblioteka Cyfrowa  logo: Instyt Informacji Naukowej i Bibliotekoznawstwa Uniwersytetu Wrocławskiego  logo: Dolnośląskie Towarzystwo Regionalne   logo: Centrum Edukacji Kulturalnej Dzieci i Młodzieży   Odnośnik do Nukat

 

 

 

Kontakt

Centrala:
symbol słuchawkaB
71 377 28 01
Czytelnia:
symbol słuchawkaB
71 377 28 04
Wypożyczalnia:
symbol słuchawkaB
71 377 28 03

Dolnośląskie biblioteki pedagogiczne

Biuletyn Informacji Publicznej

epuap logo