logo: Dolnośląska Biblioteka Pedagogiczna we Wrocławiu

Baner Jednostki Oświatowej Samorządu Województwa Dolnosląskiego

 

                logo: WikiEduLinki

 

                logo WEBowa

 

                logo: IBUK libra

 

               logo: Polona

Dzień Walki z Depresją

Zaburzenia depresyjne, depresja (łac. depressio „głębokość” deprimere „przygniatać”) – grupa zaburzeń psychicznych, pojęcie stosowane w terminologii psychiatrycznej i odnoszące się do zespołów objawów depresyjnych występujących w przebiegu chorób afektywnych (nazywanych także zaburzeniami afektywnymi lub zaburzeniami nastroju). Zespoły te objawiają się głównie obniżeniem nastroju (smutkiem, przygnębieniem, niską samooceną, małą wiarą w swoje możliwości, poczuciem winy, pesymizmem, u części pacjentów myślami samobójczymi), niezdolnością do przeżywania przyjemności (anhedonią), spowolnieniem psychoruchowym, zaburzeniem rytmu dobowego (bezsennością lub nadmierną sennością) lub zmniejszeniem apetytu (rzadziej jego wzmożeniem). 

Z Wikipedii

17 stycznia - Niebieski Poniedziałek - to podobno najbardziej depresyjny dzień w roku...

Zapraszamy do skorzystania z naszych materiałów na temat depresji u nastolatków:

 • Problemy nastolatków - depresja  - poradnik multimedialny.
  Współcześnie nastolatki zmagają się z wieloma problemami, których nie doświadczali ich rodzice lub które były mniej powszechne. Obecnie nastolatek musi zmierzyć się z wieloma trudnymi sytuacjami, które dotyczą różnych sfer – emocjonalnej, społecznej, poznawczej. Warto wiedzieć, z czym zmagają się nastolatki, aby lepiej je zrozumieć i mieć szansę pomóc.
 • Nastolatki w czasie odosobnienia  - poradnik multimedialny. 
  Izolacja w czterech ścianach, ograniczony kontakt z bliskimi i przyjaciółmi, ogólna niepewność jutra. Wielu z nas trudno się pogodzić z tym stanem rzeczy. Czas nowej rzeczywistości w obliczu epidemii rodzi wiele wyzwań, warto więc podjąć kroki, by tę sytuację oswoić i zaopiekować się swoim zdrowiem psychicznym.
 • Depresja i autoagresja u nastolatka - strona internetowa w bibliotece zasobów internetowych WebowaDBP: strony www, scenariusze, prezentacje, publikacje, testy, artykuły.
 • Depresja młodzieńcza - wybór publikacji.
 • Depresja u młodzieży - wybór publikacji dostępnych w zasobach DBP.

  Wielu rodziców nie dostrzega problemów u swoich dzieci. Są pochłonięci codziennymi obowiązkami, własnymi problemami, przytłacza ich stres. Często myślą Mojego dziecka to nie dotyczy”, albo „Gdyby coś się działo, to moje dziecko na pewno do mnie przyjdzie”.

 • Depresja - Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją - zestawienie bibliograficzne.

Facebook BibliotekiTwitter Bibliotekiinstagram BibliotekiOdnośnik do Anchor. Podcasty z recenzjami książekyoutube Bibliotekiissuu Bibliotekipinterest Biblioteki/

Współpracujemy:           

 

 

                 logo: Academica   logo: Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich  logo: Dolnośląska Biblioteka Cyfrowa  logo: Instyt Informacji Naukowej i Bibliotekoznawstwa Uniwersytetu Wrocławskiego  logo: Dolnośląskie Towarzystwo Regionalne   logo: Centrum Edukacji Kulturalnej Dzieci i Młodzieży   Odnośnik do Nukat

 

© 2018 Dolnośląska Biblioteka Pedagogiczna we Wrocławiu