27 listopada Sejm ustanowił patronów 2021 r. Izba podjęła uchwałę ustanawiającą 2021 Rokiem Cypriana Kamila Norwida (200. rocznica urodzin), wybitnego poety, dramatopisarza, prozaika i myśliciela, a także artysty sztuk pięknych. W twórczości swej Norwid odwoływał się do narodowej i ogólno-europejskiej tradycji, a zarazem był odważnym nowatorem. „Twórczy wkład Norwida w nowoczesną polską literaturę, a szerzej w polską kulturę, jest ogromny, na wielu polach decydujący. W uznaniu zasług dla polskiej sztuki, dla polskiego życia umysłowego i polskiej kultury, w dwustulecie jego urodzin, Sejm Rzeczypospolitej ogłasza rok 2021 Rokiem Cypriana Norwida” - czytamy.
Cyprian Kamil Norwid, 24 września 1821 - 23 maja 1883 r
Właściwie Cyprian Ksawery Gerard Walenty Norwid herbu Topór – polski poeta, prozaik, dramatopisarz, eseista, grafik, rzeźbiarz, malarz i filozof. Często uznawany za ostatniego z czterech najważniejszych polskich poetów romantycznych, niedoceniany za życia, bezkompromisowy i konsekwentny w swoich poglądach szybko znalazł się na marginesie życia emigracji. Twórczość Norwida doczekała się odkrycia dopiero w roku 1897, kiedy to na tom "Poezyj" natrafić miał przypadkowo Zenon Przesmycki-Miriam. Pełna edycja "Pism wszystkich" Norwida ukazała się jednak dopiero w latach 1971-1976. W 2001 roku odbył się symboliczny pochówek Norwida na Wawelu w Krypcie Wieszczów.
W swym ostatnim liście napisał: "Cyprian Norwid zasłużył na dwie rzeczy od Społeczeństwa Polskiego: to jest aby oneż społeczeństwo nie było dlań obce i nieprzyjazne"
- Webinarium "Norwid. Propedeutyka" wykład prof. dr hab. Andrzeja Fabianowskiego
- Strony www
- Twórczość online
Wolne Lektury
Wikiźródła
Biblioteka Literatury Polskiej w internecie
Polona
Rysunki Cypriana Kamila Norwida [galeria] - Artykuły
Ramowy program obchodów roku norwidowskiego (propozycje)
"Norwid" - kontrowersyjny . "Opera" - niby musical
130 lat temu zmarł Cyprian Kamil Norwid. Bezkompromisowy i konsekwentny w poglądach szybko znalazł się na marginesie życia emigracji
Ciemne alegorie Norwida - link do artykułu
Cyprian Kamil Norwid
Cyprian Kamil Norwid i pani Kalergis – czar wielkiej damy
Cyprian Norwid wobec parnasizmu w świetle swoich wypowiedzi
Człowiek i wartości w myśli Cypriana Norwida
Grafik-montażysta. O pracach graficznych Cypriana Norwida ...
Obraz olejny Jutrznia Cypriana Kamila Norwida – zagadnienia badawcze i konserwatorskie
Obrazy z Norwida
Poezja romantyczna ze szczególnym uwzględnieniem poezji C. K. Norwida na tle filozofii XIX wieku
- Bibliografia
- Cyprian Kamil Norwid – bibliografia podmiotowo-przedmiotowa
- Cyprian Kamil Norwid - zestawienie bibliograficzne w wyborze za lata 1951-2013
- Cyprian Kamil Norwid [bibliografia załącznikowa] - Ciekawostki
- Cyprian Norwid stworzył wiele neologizmów dla swoich utworów takich jak złotomiodna, przyskrzypnąć, za po-lesie, wżywotowzięcie, skrzydlny, dopokąd.
- Jego imieniem nazwano pociąg EIC relacji: Kraków Główny – Warszawa Centralna – Gdynia Główna
- Kochał się w Marii Kalergis - jednej z najpiękniejszych i najbardziej adorowanych kobiet ówczesnej Europy. Mimo braku środków, podróżował za obiektem swych westchnień po całej Europie.
- Jutrznia - niewielki obraz, namalowany na drewnie przedstawiający starszą kobietę z różańcem w ręce to jeden z czterech odnalezionych dotychczas obrazów Cypriana Kamila Norwida Kobieta, wg sugestii twórcy, uosabia ojczyznę, która odrodzi się po latach niewoli. W 2010 roku został kupiony przez firmę Telefonia Dialog i przekazany Zakładowi Narodowemu im. Ossolińskich we Wrocławiu.
- Od początku lat 70. XX w. twórczość Norwida popularyzował Czesław Niemen, wykonując teksty utworów poety do własnej muzyki, m.in. Bema pamięci żałobny rapsod (płyta Niemen Enigmatic z 1970 r.), Italiam!, Italiam!, Moja ojczyzna, Pielgrzym, Daj mi wstążkę błękitną..., Jesień.
Opracowała Małgorzata Grabowska