Serdecznie zapraszamy na kolejne już spotkanie organizowane z okazji Międzynarodowego Dnia Książki, podczas którego rozmawiać będziemy o książkach i o czytaniu.
Nasi goście zaprezentują wykłady i zaproszą do dyskusji na tematy związane z promocją czytelnictwa: niecodzienną podróż po literaturze regionalnej - dlaczego warto ją czytać i jak ją czytać; różne postawy wobec czytania oraz przyczyny naszych wyborów czytelniczych; źródła informacji i inspiracji literackkich; działania bibliotekarzy, którzy mimo własnych preferencji i potrzeb czytelniczych, doskonale potrafią rozpoznawać i zaspokajać oczekiwania przeróżnych grup odbiorców, z którymi stykają się na co dzień.
Program seminarium:
10.00 - rozpoczęcie seminarium - powitanie gości i uczestników
10.05-10.45 - "Literackie szlaki po Dolnym Śląsku"- profesor Stefan Bednarek – teoretyk i historyk kultury, profesor Uniwersytetu Wrocławskiego, dyrektor Instytutu Kulturoznawstwa.
10.45-11.45 - "Człowiek nie rodzi się czytelnikiem - refleksje o uwarunkowaniach kultury czytelniczej" - dr Robert Mertuszka - doktor nauk humanistycznych, literaturoznawca, konsultant DODN we Wrocławiu, nauczyciel akademicki, publicysta.
11.45-12.15 - przerwa kawowa
12.15-12.25 - O działaniach SBP - Iwona Gawrońska-Paluszkiewicz
12.25-13.05 - "Inspiracje czytelnicze - skąd wiem, że to warto przeczytać" - Alina Dyrek, DBP we Wrocławiu
13.15-14.45 - warsztaty:
- "Lapbook na temat lapbooka" - niezwykła metoda pracy z tekstem - Małgorzata Grabowska
- "Gry literackie - nauka i zabawa" - praktyczne sposoby opracowania gry dla uczniów czy rodziców - Beata Malentowcz
- "Internetowa (po)moc w promowaniu czytania" - tikowe zabawy czytelnicze - Aleksandra Nalazek.
Wszystkie warsztaty poprowadzą nauczyciele bibliotekarze z Dolnoślaskiej Biblioteki Pedagogicznej we Wrocławiu.
Zapraszamy na nieodpłatne seminarium - 26 kwietnia 2017 - godz. 10.00 - 15.00
Wielokrotnie zastanawiamy się, czym dla nas jest czytanie, co to znaczy dobra książka i skąd wiadomo, że właśnie ta książka jest dobra? Jak podchodzą do tego tematu nasi czytelnicy? A jak my, bibliotekarze to czujemy?
Wypowiedzi internautów na temat czym jest dla mnie czytanie?
Jest takze doskonalym sposobem na rozwijanie umyslu, ćwiczenie pamięci czy też ciaglym uzupełnianiem słownictwa. Czytając nieustannie się rozwijamy, węicej wiemy, ćwiczymy swoją wyobraźnię. Nie ograniczajmy się tylko do biernego oglądania telewizji, czytajmy książki.
Według mnie czytanie to rozwijanie wyobraźni, fantazji, zasobu słów ale nie tylko. Czytanie to nauka. Od zawsze dużo czytałem i to pozwoliło mi ograniczyć ilość błędów ortograficznych, nauczyłem się budować poprawne stylistycznie zdania. A z czystej przyjemności to czytanie jest dla mnie sposobem na oderwanie się od rzeczywistości.
Czytam...przenoszę się w inny świat, czytam...poznaję inny świat, czytam...uczę się czegoś nowego.