logo: Dolnośląska Biblioteka Pedagogiczna we Wrocławiu

Baner Jednostki Oświatowej Samorządu Województwa Dolnosląskiego

dolnyslask 25lat

 Facebook Biblioteki  Twitter Biblioteki  instagram Biblioteki  Odnośnik do Anchor. Podcasty z recenzjami książek  youtube Biblioteki

logo: WikiEduLinki

 logo WEBowa

 logo: IBUK libra

logo: Polona

{slider Program konferencji}

Bibliotekarz od A do Z Untitled PageW październiku zapraszamy na kolejną, dziesiątą już konferencję z cyklu Szkolne Centrum Multimedialne, podczas której pokażemy rolę i zadania nauczycieli bibliotekarzy; zadania bibliotekarza jako doradcy i przewodnika lekturowego dbającego o właściwy rozwój dzieci, młodzieży i dorosłych; pożądane cechy osobowości bibliotekarza, ciągłą walkę ze stereotypami i stres towarzyszący mu w pracy; wizerunek bibliotekarzy w mass mediach, jako filmowych bohaterów drugiego planu - czy ekranowy wizerunek bibliotekarskiej profesji jest zgodny z prawdą; pracę bibliotekarzy jako aktywnych animatorów działań proczytelniczych. Konferencja jest organizowana we współpracy z SBP Oddział we Wrocławiu.

20 października 2016 zapraszamy na wykłady:

09.30 – 09.40 – powitanie
09.40 – 10.10 – Wspomaganie dydaktyki w bibliotece szkolnej - prof. Bogumiła Staniów, Uniwersytet Wrocławski
10.10 – 11.10 – Bibliotekarz doradcą ucznia i nauczyciela - Leokadia Pawliszak, Stowarzyszenie Edukacyjne SLAVIA
11.10 – 11.30 – przerwa
11.30 – 12.30 – Bibliotekarz pod lupą - dr Renata Bibik, psycholog, terapeuta, profilaktyk
12.30 – 13.00 – Bibliotekarz szkolny w filmach i serialach na wybranych przykładach - Agnieszka Wójcik, Centrum Wiedzy i Informacji Naukowo-Technicznej PWr
13.00 – 13.30 – przerwa
13.30 – 14.00 – Bibliotekarz – ginący zawód czy zawód przyszłości? - Anna Janus, Mediateka we Wrocławiu
14.00 – 14.30 – Mój zawód, moja pasja - Renata Stańczak, Szkoła Podstawowa nr 2 we Wrocławiu
14.30 – 15.00 – Klient wyróżniony w bibliotece pedagogicznej – nauczyciel - Wioletta Matelonek, Dolnośląska Biblioteka Pedagogiczna filia w Strzelinie

21 października zapraszamy na warsztaty, które odbędą się równolegle dla wszystkich uczestników w godz. 09.30 do 14.30. Każdy z warsztatów trwa 90 min. Przeprowadzą pracownicy Dolnośląskiej Biblioteki Pedagogicznej we Wrocławiu. Tematyka:
- Kamishibai, teatr ilustracji – jak pracować z tekstem? 
- Gry i gamifikacja - nauczanie i czytanie przez granie
- Bibliotekarz w szkole – nauczyciel czy bibliotekarz?

Warsztaty odbędą się w godz. 09.30 - 14.30. Każdy z uczestników ma zapewniony udział we wszystkich warsztatach. Udział w warsztatach jest niezależny od udziału w konferencji.

{slider O konferencji}

Każdy dzień niesie ze sobą zmiany. Zmienia się świat - szybki rozwój nauki i techniki, nowe zadania bibliotek pedagogicznych i szkolnych, popyt na szeroko rozumianą informację. Nowe technologie wpływają na zróżnicowanie potrzeb użytkowników bibliotek. Dla bibliotekarza współpraca z czytelnikiem, jakość jego obsługi oraz sprostanie jego oczekiwaniom staje się jednym z priorytetowych zadań. 

W ciągu dziejów bibliotek ukształtowały się trzy typy bibliotekarzy. Od cerbera zazdrośnie strzegącego ksiąg - skarbów, przez typ bibliotekarza-uczonego koncentrującego uwagę na książce, do bibliotekarza pedagoga i doradcy czytelnika, przewodnika po świecie książek, gdzie czytelnik staje się głównym ośrodkiem zainteresowania.

Jaki jest wizerunek bibliotekarza XXI wieku? Czy sprostamy wymaganiom jutra? Odpowiedzi na te pytania spróbujemy uzyskać na X Regionalnej Konferencji Szkolne Centra Multimedialne - Bibliotekarz od A do Z, na którą zapraszamy 20 i 21 października 2016 r.
Rozwój technologii niesie wiele korzyści, ułatwia pracę człowiekowi, a czasami go zastępuje. Czy roboty i maszyny mogą zastąpić ludzi na stałe w pracy? Brzmi jak science fiction, ale wśród zawodów przewidzianych do 100% automatyzacji znalazł się także bibliotekarz...
Dzisiaj bibliotekarz nie tylko gromadzi i udostępnia zbiory, nie tylko jest pedagogiem i przewodnikiem po świecie książek. Dzisiaj bibliotekarz to animator, odkrywca, terapeuta, gawędziarz, doradca, wychowawca.
Ponadto "komunikatywny, aktywny zawodowo, twórczy i otwarty na zmiany. Musi on posiadać umiejętności menedżerskie, odważnie głosić swe poglądy. To nauczyciel innowator, zdolny trafnie i krytycznie dokonać oceny pedagogicznej każdego komunikatu medialnego, wreszcie to taki nauczyciel, który efektywnie wykorzystuje w swej pracy różnorodne media i multimedia."
Bibliotekarz jest również odpowiedzialny za p
romocję czytelnictwa. Jeśli w dzieciach nie zaszczepi się miłości do literatury, to jako dorośli nie będą czytać. Czy zrobi to AVATAR?

{/sliders}

Zapraszamy wszystkich, którzy poprzez swoje działania pokazują jak współcześni bibliotekarze są daleko od stereotypów, jakie przypisuje się temu zawodowi. 

W bieżacym roku spotkamy się po raz dziesiąty.

Serdecznie zapraszamy! - 20-21 października 2016

Konferencja jest nieodpłatna. Udział w warsztatach jest niezależny od udziału w obradach - można uczesniczyć w wykładach i warsztatach, tylko w części wykładowej bądź tylko w częśc warsztatowej.
Dziękujemy za zgłoszenia 

Lista uczestników - 20.10.2016

Lista uczestników - 21.10.2016

Współpracujemy:           

 

 

                 logo: Academica   logo: Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich  logo: Dolnośląska Biblioteka Cyfrowa  logo: Instyt Informacji Naukowej i Bibliotekoznawstwa Uniwersytetu Wrocławskiego  logo: Dolnośląskie Towarzystwo Regionalne   logo: Centrum Edukacji Kulturalnej Dzieci i Młodzieży   Odnośnik do Nukat

 

 

 

Kontakt

Centrala:
symbol słuchawkaB
71 377 28 01
Czytelnia:
symbol słuchawkaB
71 377 28 04
Wypożyczalnia:
symbol słuchawkaB
71 377 28 03

Dolnośląskie biblioteki pedagogiczne

Biuletyn Informacji Publicznej

epuap logo