logo: Dolnośląska Biblioteka Pedagogiczna we Wrocławiu

Baner Jednostki Oświatowej Samorządu Województwa Dolnosląskiego

dolnyslask 25lat

 Facebook Biblioteki  Twitter Biblioteki  instagram Biblioteki  Odnośnik do Anchor. Podcasty z recenzjami książek  youtube Biblioteki

logo: WikiEduLinki

 logo WEBowa

 logo: IBUK libra

logo: Polona

{slider Rok Henryka Sienkiewicza}

Rok 2016 jest okazją do uczczenia twórczości Henryka Sienkiewicza w związku z 100. rocznicą śmierci znakomitego pisarza i publicysty, którego powieści krzepiły serca w trudnych dla Polski i Polaków czasach.

W celu uświetnienia świętowania rocznicy senat Rzeczypospolitej Polskiej przyjął uchwałę ustanawiająca rok 2016 Rokiem Henryka Sienkiewicza.

Uchwała senatu podkreśla, że Henryk Sienkiewicz "Poprzez swoją twórczość, publicystykę i działalność społeczną budził świadomość narodową, uczył dumy z polskości, umiłowania ojczyzny i zdolności do poświęceń". Senatorowie podkreślili, że dzieła pisarza są istotną częścią dziedzictwa kulturowego narodu oraz, że był i jest ambasadorem polskości za sprawą niosącej uniwersalne wartości powieści „Ouo vadis”, która dziś, w chwili zderzenia cywilizacji, zyskuje dodatkowe współczesne znaczenie. Zaakcentowali też wpływ języka Sienkiewicza na współczesną polszczyznę.

HS webowa

Henryk Sienkiewicz w WEBowejDBP - materiały nie tylko edukacyjne

{slider O Henryku Sienkiewiczu}

Henryk Sienkiewicz urodził się we wsi Wola Okrzejewka w 1846 roku, jak syn zubożałego ziemianina. Po przeniesieniu się do Warszawy, ukończył tam gimnazjum i uczył się w Szkole Głównej Handlowej, a po jej zamknięciu na Uniwersytecie Warszawskim na wydziale prawa i wydziale filozoficzno-historycznym. W trakcie studiów pisywał do „Przeglądu Tygodniowego” i „Tygodnika Ilustrowanego”.

Pierwsza napisana przez niego powieść „Na marne” spotkała się z dużym uznaniem.

W 1876 roku wyjechał do Stanów Zjednoczonych jako korespondent „Gazety Polskiej”, skąd słał „Listy z podróży”, dotyczące aktualnych problemów osadników i polskich emigrantów. Wówczas też zaczęły powstawać jego nowele takie jak „Szkice węglem” (1877) czy „Janko Muzykant”. Tworzone w tym czasie opowiadania były reakcją pisarza na problemy otaczającej go rzeczywistości w kraju i za granicą.

Wyjazd do Ameryki Północnej był pierwszą podróżą z licznych, odbywanych w trakcie całego życia.

W 1979 roku powrócił do kraju i objął funkcję redaktora w czasopiśmie „Słowo”. Właśnie na łamach tego czasopisma zaczął drukować „Trylogię” w latach 1883-1888. Powieści cieszyły się niesłabnącą popularnością, przyjmowane byłe z zachwytem i wdzięcznością przez czytelników, choć krytycy wielokrotnie zarzucali pisarzowi przekłamywanie historii.

Dzięki sukcesowi „Trylogii” Sienkiewicz uzyskał niezależność finansową, dzięki której mógł pozwolić sobie na podróże do Francji, Włoch, objechał też Półwysep Bałkański i Hiszpanię, natomiast w 1891 roku podjął wyprawę myśliwską do Afryki (swój zachwyt Czarnym Lądem wyraził w powieści „W pustyni i w puszczy”).

W 1896 roku wydał powieść „Quo vadis”, która przyniosła mu światowy rozgłos. W 1900 roku, będącego jubileuszem twórczości pisarza otrzymał w dowód uznania społeczeństwa majątek Oblęgorek. W tym samym roku wydana została powieść „Krzyżacy”.

W 1905 roku otrzymał nagrodę Nobla za całokształt twórczości.

Niedługo po wybuchu I wojny światowej zmuszony był opuścić kraj z powodu swojego zaangażowania w działania ruchu niepodległościowego, kierowanego przez Romana Dmowskiego. Zmarł w 1916 roku w Szwajcarii.

Henryk Sienkiewicz w Wikipedii

Henryk Sienkiewicz w portalu Culture.pl

{slider Portrety i ilustracje}

Portrety Henryka Sienkiewicza i zdjęcia ze zbiorów własnych

Ilustracje Juliusza Kossaka do „Trylogii”

Ilustracje, fotografie, portrety i druki dotyczące Henryka Sienkiewicza

{slider Rok Henryka Sienkiewicza w Internecie}

Portal Culture.pl

Portal dzieje.pl

{slider Dzieła Henryka Sienkiewicza – wybór tekstów}

Wolne lektury

{slider Narodowe Czytanie 2016 - "Quo vadis"}

baner

{/sliders}

Pomysł na lekcję: Trylogia Sienkiewicza – fakty a fikcja literacka

Zaproś uczniów do analizy tekstu Henryka Sienkiewicza i konfrontacji z faktami historycznymi. Jak to przedstawić w formie cyfrowej narracji? - zobacz tutaj

trylogia

Współpracujemy:           

 

 

                 logo: Academica   logo: Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich  logo: Dolnośląska Biblioteka Cyfrowa  logo: Instyt Informacji Naukowej i Bibliotekoznawstwa Uniwersytetu Wrocławskiego  logo: Dolnośląskie Towarzystwo Regionalne   logo: Centrum Edukacji Kulturalnej Dzieci i Młodzieży   Odnośnik do Nukat

 

 

 

Kontakt

Centrala:
symbol słuchawkaB
71 377 28 01
Czytelnia:
symbol słuchawkaB
71 377 28 04
Wypożyczalnia:
symbol słuchawkaB
71 377 28 03

Dolnośląskie biblioteki pedagogiczne

Biuletyn Informacji Publicznej

epuap logo