logo: Dolnośląska Biblioteka Pedagogiczna we Wrocławiu

Baner Jednostki Oświatowej Samorządu Województwa Dolnosląskiego

dolnyslask 25lat

 Facebook Biblioteki  Twitter Biblioteki  instagram Biblioteki  Odnośnik do Anchor. Podcasty z recenzjami książek  youtube Biblioteki

logo: WikiEduLinki

 logo WEBowa

 logo: IBUK libra

logo: Polona

W roku 2015 przypada 600. rocznica urodzin autora "Roczników, czyli Kronik sławnego Królestwa Polskiego", a także wybitnego polskiego dyplomaty i duchownego.

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, przekonany o szczególnym znaczeniu dzieł biskupa Jana Długosza dla dziedzictwa kulturowego naszego kraju, ogłosił rok 2015 Rokiem Jana Długosza.
W uchwale przypomniano, że Długosz jest ojcem polskiej historiografii i heraldyki, stworzył największe dzieło opisujące dzieje państwa polskiego "Roczniki, czyli Kroniki sławnego Królestwa Polskiego". Jako uczestnik wielu poselstw na dworach państw europejskich opowiadał się za przyłączeniem ziem nadbałtyckich do Polski. "Jan Długosz uważał historię za "mistrzynię życia", która "naucza cnoty i drogę do niej wskazuje" - zaznaczono.
{slider Esej Historia Polski spisana według Jana Dłogosza}

Zapraszamy do lektury eseju "Historia Polski spisana według Jana Długosza" napisanego przez Urszulę Tobolską, nauczyciela bibliotekarza Dolnośląskiej Biblioteki Pedagogicznej we Wrocławiu.
{slider O Janie Długoszu}

Jan Długosz urodził się 1 grudnia 1415 r. w Brzeźnicy w ziemi sieradzkiej. Pochodził ze średniozamożnej rodziny szlacheckiej. Przez trzy lata studiował na Akademii Krakowskiej. Następnie trafił na dwór Zbigniewa Oleśnickiego - biskupa krakowskiego, będąc początkowo pisarzem, następnie sekretarzem, aż wreszcie kanclerzem.
W 1440 r. Długosz towarzyszył wyprawie wprowadzającej na tron węgierski Władysława Warneńczyka. Odbył wiele misji dyplomatycznych - do Wiednia, Rzymu i Palestyny. W latach 1459-1460 brał udział w misjach dyplomatycznych, które dotyczyły spraw polsko-krzyżackich, a w latach 1464-1466 prowadził rozmowy w sprawie zakończenia wojny trzynastoletniej z Krzyżakami. Od 1467 r. Długosz sprawował opiekę nad dziećmi króla Kazimierza Jagiellończyka.
Największym dziełem Długosza którą rozpoczął pisać w roku 1455 i pisał aż do śmierci są "Annales seu cronicae incliti Regni Poloniae" czyli "Roczniki, czyli Kroniki sławnego Królestwa Polskiego". Obejmują one 12 ksiąg, w których zawarte są dzieje Polski od czasów legendarnych do roku 1480.
Zmarł 19 maja 1480 r. Pochowano go w katedrze krakowskiej, a w 1880 roku jego prochy przeniesiono do krypty zasłużonych na Skałce.

Jan Długosz w Wikipedii
Jan Długosz na portalu Historia

{slider Dzieło Jana Długosza}

Roczniki, czyli Kroniki sławnego Królestwa Polskiego w Wikipedii  - o kronice oraz wybór tekstów
Bitwa grunwaldzka

{slider Rok Długoszowski w Internecie}
Polskie Towarzystwo Historyczne
dzieje.pl - portal historyczny
{slider Kroniki Jana Długosza - wybór tekstów}
Roczniki czyli Kroniki sławnego Królestwa Polskiego księgi IX – XII

Roczniki czyli Kroniki sławnego Królestwa Polskiego księgi V i VI
Roczniki czyli Kroniki sławnego Króelstwa Polskiego księgi VII i VIII

{/sliders}

Współpracujemy:           

 

 

                 logo: Academica   logo: Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich  logo: Dolnośląska Biblioteka Cyfrowa  logo: Instyt Informacji Naukowej i Bibliotekoznawstwa Uniwersytetu Wrocławskiego  logo: Dolnośląskie Towarzystwo Regionalne   logo: Centrum Edukacji Kulturalnej Dzieci i Młodzieży   Odnośnik do Nukat

 

 

 

Kontakt

Centrala:
symbol słuchawkaB
71 377 28 01
Czytelnia:
symbol słuchawkaB
71 377 28 04
Wypożyczalnia:
symbol słuchawkaB
71 377 28 03

Dolnośląskie biblioteki pedagogiczne

Biuletyn Informacji Publicznej

epuap logo