logo: Dolnośląska Biblioteka Pedagogiczna we Wrocławiu

Baner Jednostki Oświatowej Samorządu Województwa Dolnosląskiego

dolnyslask 25lat

 Facebook Biblioteki  Twitter Biblioteki  instagram Biblioteki  Odnośnik do Anchor. Podcasty z recenzjami książek  youtube Biblioteki

logo: WikiEduLinki

 logo WEBowa

 logo: IBUK libra

logo: Polona

Rodzina UlmówW marcu 2024 r. przypada 80. rocznica zamordowania przez żandarmerię niemiecką rodziny Ulmów, która ukrywała mieszkających w okolicy Żydów. Józef Ulma i Wiktoria z domu Niemczak urodzili się i mieszkali w Markowej na Podkarpaciu, gdzie byli znanymi i lubianymi społecznikami. „W 1935 roku zawarli związek małżeński, a wkrótce doczekali się licznego potomstwa: Stasi, Basi, Władzia, Frania, Antosia, Marysi, a kolejne dziecko miało przyjść na świat na wiosnę 1944 roku” – czytamy w uchwale Sejmu. Prawdopodobnie od grudnia 1942 roku Ulmowie ukrywali Żydów z trzech rodzin: Goldmanów, Didnerów i Grünfeldów. „Jakie motywy kierowały Ulmami? Była to bezinteresowna miłość bliźniego” – podkreślił Sejm. Cała rodzina Ulmów i ukrywani przez nich Żydzi zostali zamordowani 24 marca 1944 r. przez niemieckich żandarmów. „Rodzina Ulmów należy do licznego grona bohaterskich Polaków, którzy podczas II wojny światowej ratowali Żydów skazanych przez Niemców na zagładę” - podkreślił Sejm w uchwale. Od 2016 r. w Markowej działa Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów, a od 2018 roku obchodzony jest, ustawiony przez Sejm i Senat, Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką. (www.sejm.gov.pl)

Grafika: By Blessed Józef Ulma ([1]) - Mateusz Szpytma, Jarosław Szarek: Rodzina Ulmów. Kraków: Dom Wydawniczy RAFAEL, 2018, pp. 6-7.apnews.com, Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=137314899

 

Józef i Wiktoria Ulmowie byli mieszkańcami wsi Markowa w województwie podkarpackim. Józef był rolnikiem, a Wiktoria zajmowała się domem i wychowywaniem dzieci. Mieli sześcioro dzieci: najstarsza córka, Wiktoria, miała 18 lat, najmłodszy syn, Józef, zaledwie 2 lata. Ich gospodarstwo znajdowało się z dala od domów innych mieszkańców wsi.  
Podczas okupacji niemieckiej, zapewne pod koniec 1942 roku, Ulmowie udzielili schronienia ośmiorgu Żydom: Saulowi Goldmanowi i jego czterem synom (w Łańcucie nazywano ich Szallami), a ponadto dwóm córkom oraz wnuczce Chaima Goldmana z Markowej – Lei (Layce) Didner z córką o nieznanym imieniu i Geni (Gołdzie) Grünfeld. 
Ukrywający się Żydzi pracowali w gospodarstwie Ulmów, pomagając w różnych pracach domowych i polowych. Ulmowie traktowali ich jak członków swojej rodziny. 
W marcu 1944 roku do Markowej przybyli niemieccy żandarmi. Niemcy dowiedzieli się o Żydach ukrywających się w domu Ulmów od jednego z sąsiadów. 24 marca 1944 roku, wczesnym rankiem, Niemcy otoczyli dom Ulmów. Józef i Wiktoria będąca w zaawansowanej ciąży oraz ich dzieci zostali rozstrzelani na miejscu. Żydzi również zostali zamordowani. 
Zbrodnia w Markowej była jednym z najgłośniejszych przypadków pomocy Żydom podczas II wojny światowej. Ulmowie są uważani za polskich Sprawiedliwych wśród Narodów Świata.

 

Historia

 

Prezentacje i tablice

 

Scenariusze zajęć

 

Filmy

 

Publikacje

  • Mateusz Szpytma, Sprawiedliwi i ich świat. Markowa w fotografii Józefa Ulmy, wydanie drugie poprawione i uzupełnione, Instytut Pamięci Narodowej i Instytut Studiów Strategicznych, Kraków 2015.
  • Rodzina Ulmów. W hołdzie miłosiernym. Jarosław Szarek Mateusz Szpytma. Dom Wydawniczy Rafael. 2014.
  • Ulmowie – polscy Sprawiedliwi. Dodatek historyczny do „Tygodnika Powszechnego” nr 14/2016.

 

Opracowała Alina Dyrek, DBP we Wrocławiu

Współpracujemy:           

 

 

                 logo: Academica   logo: Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich  logo: Dolnośląska Biblioteka Cyfrowa  logo: Instyt Informacji Naukowej i Bibliotekoznawstwa Uniwersytetu Wrocławskiego  logo: Dolnośląskie Towarzystwo Regionalne   logo: Centrum Edukacji Kulturalnej Dzieci i Młodzieży   Odnośnik do Nukat

 

 

 

Kontakt

Centrala:
symbol słuchawkaB
71 377 28 01
Czytelnia:
symbol słuchawkaB
71 377 28 04
Wypożyczalnia:
symbol słuchawkaB
71 377 28 03

Dolnośląskie biblioteki pedagogiczne

Biuletyn Informacji Publicznej

epuap logo