logo: Dolnośląska Biblioteka Pedagogiczna we Wrocławiu

Baner Jednostki Oświatowej Samorządu Województwa Dolnosląskiego

dolnyslask 25lat

 Facebook Biblioteki  Twitter Biblioteki  instagram Biblioteki  Odnośnik do Anchor. Podcasty z recenzjami książek  youtube Biblioteki

logo: WikiEduLinki

 logo WEBowa

 logo: IBUK libra

logo: Polona

1 lutego

(10) – 2012 – zm. Wisława Szymborska, polska poetka, eseistka, krytyczka, tłumaczka, felietonistka; laureatka Nagrody Nobla w dziedzinie literatury, laureatka Nagrody Nobla w 1996 oraz wielu prestiżowych nagród literackich, autorka tomów poezji, m.in. Wołanie do Yeti, Koniec i początek, Dwukropek.

Laudacja Noblowska: „W Wisławie Szymborskiej Szwedzka Akademia chce uhonorować przedstawicielkę niezwykłej czystości i siły poetyckiego spojrzenia. Poezji jako odpowiedzi na życie, sposobu na życie, pracy nad słowem jako myślą i wrażliwością. Wiersze Wisławy Szymborskiej to perfekcja słowa, wysoce wycyzelowane obrazy, myślowe allegro ma non troppo, jak nazywa się jeden z jej wierszy. Jednak ciemności, której nie ulegają one bezpośrednio, wyczuwa się w nich tak, jak ruch krwi pod skórą”

2 lutego

Dzień Pozytywnego Myślenia - podobno optymista twierdzi, że żyjemy w najlepszym z możliwych światów, a pesymista obawia się, że to może być prawda. Dzień Pozytywnego Myślenia ma pomóc wszystkim przyjąć tę prawdę i uwierzyć, że wszystko zmierza we właściwym kierunku.

 

Dzień Niedźwiedzia - to prawdopodobnie jedna z najstarszych pozycji w kalendarzu świąt nietypowych. Dla naszych przodków niedźwiedź był zwierzęciem magicznym, panem czasu, stąd mieszkańcy Europy 2 lutego uważnie obserwowali, czy wyjdzie on z nory zwiastując nadejście wiosny.

 

(140) – 1882 – ur. James Joyce, irlandzki pisarz, tworzący w języku angielskim, jeden z największych reformatorów prozy XX w., autor Ulissesa, będącego arcydziełem literatury światowej, także autobiograficznych opowiadań i powieści Dublińczycy, Portret artysty z czasów młodości.

3 lutego

(25) – 1997 - zm. Bohumil Hrabal, prozaik czeski, wybitny twórca światowej literatury XX wieku. Autor powieści Czuły barbarzyńca, Obsługiwałem angielskiego króla, Zbyt głośna samotność. Jego książki zostały przetłumaczone na 27 języków, a na podstawie twórczości powstało kilkanaście filmów, z których najbardziej znane są Pociągi pod specjalnym nadzorem.

4 lutego

Międzynarodowy Dzień Walki z Rakiem - święto ustanowiono na Światowym Szczycie Walki z Rakiem w lutym 2000 roku w Paryżu. Na spotkaniu przyjęto Kartę Paryską, zobowiązujące państwa, które ją podpisały do stworzenia programów zapobiegających i metod leczenia chorób nowotworowych.

7 lutego

(210) – 1812 – ur. Charles Dickens, angielski powieściopisarz. Uznawany za najwybitniejszego przedstawiciela powieści społeczno-obyczajowej w drugiej połowie XIX w. w Anglii. Powieści: Opowieść wigilijna, Klub Pickwicka, Oliver Twist, Dawid Copperfield.

8 lutego

Dzień Bezpiecznego Internetu - DBI ma na celu przede wszystkim inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajomienie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa online oraz promocję pozytywnego wykorzystywania internetu.

https://www.saferinternet.pl/dbi/o-dbi.html

 

(100) – 1922 – ur. Tadeusz Gajcy, polski poeta czasu wojny, żołnierz Armii Krajowej, poległ w powstaniu warszawskim, twórca wizyjnych wierszy i poematów Widma, także autor utworów dramatycznych Homer i Orchidea, Misterium niedzielne.

10 lutego

(185) – 1837 – zm. Aleksander Puszkin, jeden z najwybitniejszych przedstawicieli romantyzmu rosyjskiego, klasyk literatury rosyjskiej i światowej, reformator rosyjskiego języka literackiego. Utwory: m.in. Eugeniusz Oniegin, Borys Godunow.

 

(60) – 1962 – zm. Władysław Broniewski, polski poeta i tłumacz literacki, autor liryki rewolucyjnej (Dymy nad miastem), patriotycznej i żołnierskiej (Bagnet na broń) i autobiograficznej (cykl Anka).

11 lutego

Międzynarodowy Dzień Kobiet i Dziewcząt w Nauce - Od zarania dziejów płeć żeńska miała utrudniony dostęp do nauki oraz pracy. Międzynarodowy Dzień Kobiet i Dziewcząt w Nauce ma przypominać, że prawa przedstawicielek płci pięknej powinny być przestrzegane. W niektórych krajach nadal kobiety są dyskryminowane w pracy, a dziewczynki zamiast chodzić do szkoły muszą zajmować się domem.

 

(175) – 1847 – ur. Thomas Alva Edison, amerykański fizyk-samouk, wynalazca m.in. żarówki elektrycznej, fonografu, telegrafu drukującego, kineskopu, konstruktor pierwszej w USA kolei elektrycznej oraz pierwszej na świecie elektrowni miejskiej w Nowym Jorku.

17 lutego

Dzień Kota - to nie tylko oddanie hołdu najpopularniejszemu zwierzęciu domowemu na świecie, ale również inicjatywa mająca na celu uwrażliwienie społeczeństwa na problem bezdomnych i głodujących kotów, które nieraz wiodą iście pieskie życie

19 lutego

Dzień Nauki Polskiej - Mikołaj Kopernik to bohater, którego zna każdy Polak. W rocznicę jego urodziny obchodzimy Dzień Nauki Polskiej wyrażający cześć wszystkim wielki Polakom, którzy przyczynili się do rozwoju nauki.

 

(210) – 1812 – ur. Zygmunt Krasiński, dramatopisarz, poeta, jeden z czołowych polskich romantyków, twórca historiozoficznego dramatu Nie-Boska komedia, Irydion, autor mesjanistycznego poematu Przedświt, także antyrewolucyjnych Psalmów przyszłości, liryki oraz korespondencji będącej barwną panoramą epoki Listy do Delfiny Potockiej.

 

(100) – 1922 – ur. Władysław Bartoszewski, historyk, publicysta, dziennikarz, pisarz, wykładowca akademicki, działacz społeczny, polityk oraz dyplomata, uczestnik Powstania Warszawskiego, więzień w Auschwitz, współzałożyciel Rady Pomocy Żydom „Żegota”, współpracował z Radiem Wolna Europa, ambasador RP w Austrii, dwukrotnie sprawował urząd ministra spraw zagranicznych, po wojnie działał na rzecz pojednania między Polakami, Niemcami i Żydami, otrzymał tytuł Sprawiedliwy wśród Narodów Świata.

21 lutego

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego - celem tego święta jest ochrona różnorodności językowej jako dziedzictwa kulturowego, uchwalone zostało przez UNESCO w 1999 roku.

22 lutego

(510) – 1512 – zm. Amerigo Vespucci, włoski żeglarz, w służbie hiszpańskiej i portugalskiej, odkrywca Nowego Świata, zyskał popularność dzięki opisom podróży i sporządzonym przez niego mapom, od jego imienia powstała nazwa kontynentu amerykańskiego.

 

(120) – 1902 – ur. Elżbieta Jackiewiczowa, powieściopisarka, publicystka, pedagog

 

(90) – 1932 – ur. Anka Kowalska, polska poetka, prozaiczka i dziennikarka, działaczka opozycji demokratycznej w PRL. Utwór: m.in. Pestka.

 

(35) – 1987 – zm. Andy Warhol, amerykański artysta, jeden z głównych przedstawicieli pop-artu, znany przede wszystkim z prostych i seryjnych kompozycji o wysokim kontraście kolorystycznym, do których używał techniki serigrafii.

23 lutego

Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją - depresja to bardzo podstępna i wyniszczająca choroba. Czasem trudno bowiem rozpoznać po naszych bliskich i znajomych, gdzie kończy się zwykłe przygnębienie i smutek, a zaczyna depresja. Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją jest dobrą okazją, by zdobyć wiedzę o jej rozpoznawaniu i leczeniu.

25 lutego

(180) – 1842 – ur. Karol May, autor powieści podróżniczo-przygodowych powieściopisarz niemiecki, znany głównie z powieści przygodowych o Dzikim Zachodzie – np. seria o przygodach Winnetou. Jeden z najpopularniejszych i pierwszy pod względem liczby sprzedanych egzemplarzy pisarzy w historii literatury niemieckiej.

26 lutego

(220) – 1802 – ur. Victor Hugo, francuski pisarz, poeta, dramaturg i polityk. Jeden z najważniejszych twórców literatury francuskiej i czołowy przedstawiciel romantyzmu francuskiego. Autor poezji, dramatów wierszem i prozą oraz powieści, jak również listów i przemówień politycznych. Do jego najważniejszych dzieł należą powieści Nędznicy i Katedra Marii Panny w Paryżu.

 

(95) – 1927 - ogłoszenie Mazurka Dąbrowskiego polskim hymnem państwowym.

27 lutego

(120) – 1902 – ur. - John Steinbeck, amerykański pisarz i dziennikarz, laureat nagrody Nobla w dziedzinie literatury z 1962. Dzieła: Myszy i ludzie, Na wschód od Edenu, Grona gniewu.

 

(65) – 1957 – ur. ukazał się pierwszy numer tygodnika Polityka

 

(40) – 1982 – zm. Maria Kownacka, polska pisarka, tłumaczka z jęz. rosyjskiego, autorka „Dziennika Dziecięcego“ redagowanego w czasie powstania warszawskiego, sztuk scenicznych i słuchowisk radiowych dla dzieci. Sławę przyniosły jej szczególnie tak głośne publikacje jak np. Plastusiowy pamiętnik, Rogaś z Doliny Roztoki czy Kajtkowe przygody, które uczyniły z niej jedną z najbardziej popularnych i lubianych autorek literatury dziecięcej.

28 lutego

(210) – 1812 – zm. Hugo Kołłątaj, polski polityk, mąż stanu, publicysta oświeceniowy, pisarz polityczny, katolicki prezbiter, kanonik, satyryk, poeta, geograf, historyk.

29 lutego

(230) – 1792 – ur. Gioacchino Rossini, włoski kompozytor operowy. Mistrz stylu bel canto, szczególną popularnością cieszą się jego opery komiczne (Cyrulik sewilski), choć zyskał uznanie również jako twórca oper seria (Wilhelm Tell).

 

Na podstawie materiałów:

Opracowała Beata Malentowicz, Dolnośląska Biblioteka Pedagogiczna we Wrocławiu

Współpracujemy:           

 

 

                 logo: Academica   logo: Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich  logo: Dolnośląska Biblioteka Cyfrowa  logo: Instyt Informacji Naukowej i Bibliotekoznawstwa Uniwersytetu Wrocławskiego  logo: Dolnośląskie Towarzystwo Regionalne   logo: Centrum Edukacji Kulturalnej Dzieci i Młodzieży   Odnośnik do Nukat

 

 

 

Kontakt

Centrala:
symbol słuchawkaB
71 377 28 01
Czytelnia:
symbol słuchawkaB
71 377 28 04
Wypożyczalnia:
symbol słuchawkaB
71 377 28 03

Dolnośląskie biblioteki pedagogiczne

Biuletyn Informacji Publicznej

epuap logo